Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Michal Škopík

Stran: 1 2 3 [4] 5 6
46
Set-top-boxy / Re:Technisat Digipal DAB+ - problém s ORF DVB-T2
« kdy: 22. 01. 2018, 20:32:56 »
Změna: s aplikací nového software přijímače z 10. 1. 2018 byl opraven problém s příjmem nekódovaného signálu rakouské veřejnoprávní televize ORF1 a ORF2. Další vlastnosti - zlepšení funkcí nahrávání  - jsem zatím neověřoval.

M.

47
Digitální rozhlas / Re:DAB Jižní Morava
« kdy: 16. 01. 2018, 08:10:38 »
Tuto variantu jsem nezkoušel, ale cit mi říká, že když na konce kabelu s řídkým opletení přidám ferity, tak to stále bude kabel s řídkým opletením se všemi jeho neduhy.
Víc tomu pomohlo, když jsem o víkendu zesilovač, výhybku a propojení svodů DAB vymístil z hlavní rozvodné skříně.
Dobře, stav rozvodů berme jako daný. Ale jak jsou na tom propoje (všude F konektory?) a zakončení kabeláže? Všechno v pořádku? Jsou v pořádku aktivní prvky rozvodu (domovní zesilovač) a rozbočovače? Nevyzařují zbytečně krátké propoje (jsou-li tam jaké)?

Další krok: rozsazení rozvodných bodů DAB a zbytku pomohl. Aspoň zčásti. V jaké stavu je dostupná část kabeláže mezi DAB anténou a vstupem do kabelového kanálu (komína)? Kvalitní stíněný koaxiál? Lze vyměnit aspoň tuto část? Obdobně v jakém stavu je kabeláž CATV před rozbočením?

Další možný experiment: dočasně vypnout SAT a vyzkoušet chování DAB na kvalitnějším koaxu. Odstíní dostatečně parazitní signály z CATV? Pokud ano, tak má smysl zainvestovat do kvalitního stíněného kabelu pro DAB po celé trase až k přijímači. Popřípadě zkusit sloučení DAB a SAT.

Zdroj signálu: anténu máte v plánu (podmínky pro instalaci nejsou momentálně zrovna výhodné) :-) Ovšem nešlo by nahradit zesilovač něčím lepším? Teoreticky by mohl stačit celkem dostupný Teroz č. 404 (1,2 dB, 20 dB zisk), který by pořád ještě nebyl beznadějně zahlcený místním vysílačem. Ovšem s ohledem na budoucnost by bylo asi lepší zainvestovat do č. 604 (0,8/23) s přebuditelností až 120 dbuV. Útlumový článek nejspíš máte k dispozici, dostupné jsou i zádrže. Odstup od rušivého pozadí by se zlepšil o dalších 10-13 dB a to není k zahození. Pro definitivní řešení by možná bylo lepší nainstalovat zesilovač přímo na svorky, i když to dnes není doporučováno.

Je klidně možné, že řešení bude nudné a pracné. Prostě doladit po malých krůčcích několik různorodých faktorů a dotlačit DAB do funknčního stavu.

M.


48
Digitální rozhlas / Re:DAB Jižní Morava
« kdy: 13. 01. 2018, 18:03:54 »
...
Na nahlášení to rozhodně není. Převážný rušitel jsem já sám sebe. Přímo z antény to ještě není tak hrozné, největší binec to pobere svodem dolů k přijímači. Předpokládám, že největším cedítkem jsou staré koaxy. Vedou na celou výšku domu spolu v komíně, kdy kabelovka ze země vede ze sklepa půdu a po zesílení a rozbočení zase zpět dolů. Bohužel v nejbližších letech je nejsem schopen vyměnit. Pomohlo by třeba přizemnění některých F konektorů? 
...
Přechod na ITA v žádném případě nechystám, kvalita obrazu je s kabelovkou nesrovnatelná.
...
Aha, takže to mění situaci. Nahlášení rušení nedává smysl.

Rozhodně bych nechtěl radit zkušenějšímu. Pokud nejste v dohledné době připraven na kompletní obměnu rozvodů (hvězdice z půdy?), tak jedině laborovat se svodem od DAB antény. /Nebo pokud je DAB sloučen v rozvodech ITA, tak s vaší "zálohou"./ Zvláštní svod s koaxem s kvalitním stíněním a pokud lze, tak vést jinou kabelovou trasou. Kdyby ve vaší lokalitě bylo možné použít na DAB předzesilovač, tak by se dal zlepšit odstup užitečného signálu od rušení ze svodů. Ale na dohled Hádů to asi není reálné.

M.

49
Digitální rozhlas / Re:DAB Jižní Morava
« kdy: 12. 01. 2018, 20:49:03 »
Není to už normálně k nahlášení "inspektorátu"? To je přece regulérní rušení příjmu a vzhledem ke kolísání ovlivňuje individuální TV a rozhlasový příjem. To, že jste připojený ke kabelovce na tom nic nemění. Vždyť přece - a to je naprosto relevantní - můžete kupříkladu zvažovat odchod od kabelovky a připravovat přechod na ITA. A kolísající charakter rušení s výkyvy síle pole rušivého spektra vám to znemožňuje/ohrožuje. Na takové úvaze by se výjezd měřicího vozu dal odůvodnit. :-)
/Tedy pokud tomu správně rozumím, tak zdroj rušení je mimo váš dosah, pouze se k vám "dostává" prostřednictvím přípojky kabelovky./

M.

50
Digitální rozhlas / Re:DAB Jižní Morava
« kdy: 08. 01. 2018, 11:19:47 »
...
Má smysl zkusit kanálový odlaďovač? Teroz dělá na zakázku dle kanálu, útlum 15dB, mají tam graf, celkem ostrá špica, sice naladěn na 12D by mě z 11D nějaké 2dB umazal, ale třeba by to pomohlo; Kamzíku 12C v mé situaci asi nepomůže ani svěcená voda :)
Jestli se nepletu, máte anténu značky Iskra. Pokud se jedná o tento typ, tak zvažte nasazení altenativy s vyšším ziskem a lepším činitelem zpětného příjmu.
https://www.betacom.hu/webaruhaz/foldi-tv-vetel/antenna/iskra-dab-5-f-radio-antenna-detail
5prvková Iskra má katalogový zisk 8 dB a ČZP není uveden (nemá dvojitý reflektor). 10 prvek bude mít zisk na horní části pásma 10 dB a 14 prvková až 12 dB. ČZP je v obou případech někde jinde - přes 20 dB. Potlačení ve vašem případě zřejmě nepomůže, jste příliš blízko vysílači, ale 2 až 4 dB zisku mohou rozhodnout. [Pokud Iskra uvádí zisk dbi, budou větší antény dokonce o další 2 dB výkonější.]

Protože jste přijímal Vídeň trvale a s přijatelnou signálovou rezervou, může to vyjít dokonce bez zádrže. Když se vám podaří rozumně (třeba trošku kompromisně) nasměrovat anténu zadním minimem k Hádům, lepší ČZP dostane šanci. A samozřejmě vždycky můžete nasadit zádrž na 12D, jejíž útlum v pohodě kompenzujete ziskem přijímací antény.

Pokud jde o výběr vhodné víceprvkové antény, tak kromě drahého Kathreinu nabízí slušnou anténu Emme Esse, Vaten a Kovoplast Chlumec. (Ta poslední je konstruována s ohledem na snížení nákladů a životnost bude kratší. Prý.)

Michal

51
Digitální rozhlas / Re:DAB Jižní Morava
« kdy: 08. 01. 2018, 08:24:31 »
...
Příjem na klíčenku je nemožný, protože je tupá jak poleno :)

Směrovku určitě, možná i zesík od DXC, pak to jde i odsměrovat a hrát to bude s rezervou i když se otočí trochu jinam.
...
Tunery vyšší třídy asi neexistují, resp. každý výrobce něco stolního komponentního má, ale to má stejná střeva jako ti naši jezevčíci. Tam nic mic navíc vymýšlet nebudou.

A malá technická, deciBellmikroVolt se dá zapsat jako dBuV, je to standartní náhrada "u" za řecké "mí", tedy "μ", když nejde psát v naší azbuce :)
Díky za povzbuzení! Kromě 14 prvkové antény mám připravený DAB zesilovač Teroz 0,7 dB (novější konstrukce, E-PHEMT - č. 604). Měl by být /teoreticky/ odolnější proti přebuzení. Uvidíme. Výhled mám také omezený... Javorina i nižší kóty Bílých Karpat.

S výběrem slušného přijímače to není zrovna povzbuzující. On ten můj kombajn Digipal DAB+ má také své zvláštnosti. Při opravdu špatném signálu - ať už DAB nebo DVB-T(2) - má tendenci zamrzat. Je sice schopný zobrazovat sílu signálu, ale bezhlavě těmto hodnotám nemůžu věřit. :-) I nákladný Sony ST-SA3ES zobrazoval hodnoty signálu až od 15 dBuV. Konstruktéři zřejmě věděli proč. Digipal u mezního signálu DAB "měří" chaoticky a zobrazuje nesmysly. S anténním dipólem zobrazuje hodnoty mezi 4 a 12 dBuV a osciluje mezi těmito hodnotami... Tož tak. Jakoby bylo ve hře nějaké AVC. Mohlo by to vypovídat o reálné a využitelné citlivosti. Když (s podmínkou: za stabilního příjmu) útlumovým článkem zeslabuju signál na vstupu z obvyklých 21 dBuV, někde kolem 14-15 dB načítá mux a snaží se hrát. Ovšem nakolik jsou ty zobrazené hodnoty blízké realitě, těžko říct. Naprosto subjektivně: u DVB-T a UHF se indikace příjmu chová "kulturněji" a odezvy na regulaci útlumovým článkem jsou adekvátní.

Michal

52
Digitální rozhlas / Re:DAB Jižní Morava
« kdy: 07. 01. 2018, 23:13:49 »
Přidávám se k přátelům "duchařiny".  ;) Právě se hraju s příjmem u slovenské hranice. Údolí Veličky, nedaleko Kuželova (okr. Hod.). Indoor, na střechu polezu až na jaře. 3 dny to hraje, pak 2 ne. Ale co, srandy kopec.

Mux ČRo z Brna, anténní dipól z 14prvku. Technisat Digipal DAB+. Převážně pasivně bez preampu. Signál kolem 21-20 db(mikro)V, nakolik můžu věřit indikaci přijímače. Úroveň se moc nemění, ale kvalita kolísá od nepřijímatelnosti až po stabilní příjem s CNR/SNR 10 dB a bez indikovaných chyb. Příjem na klíčenku nemožný, neindikuje vůbec signál. Asi to vše závisí spíš na kvalitě signálu (odrazy? chybovost? meteo?).

Už se těším na venkovní anténu v plné konfiguraci. Ta už by měla zajistit trvalý příjem s rozumnou signálovou rezervou (trvalou). Uvidím, co Vídeň a Žilina. Kamzík je asi bez šance (Fun Radio na Sony padá pod úroveň indikace signálu 15 db(mikro)V, a to je FM2).

Srovnání s dálkovým příjmem FM je zajímavé. Úroveň 20 db už zajišťuje kvalitní mono poslech s dostatečným potlačením šumu (pro stereo je doporučeno 50 db+, ale 45 stačí). U 21 db je DAB schopný garantovat plnou kvalitu - ale s minimální signálovou rezervou. Robustnost a odolnost fakt slušná. Kvalitu zvuku v danou chvíli neřeším a nehodnotím.

Zatím asi nemá cenu investovat do tuneru vyšší kvality a ceny. Budoucnost DABu je přece jenom poněkud nejasná. Zatím si budu užívat FM tuneru Sony ST-SA3ES. Dokud to jde.
 
Michal

53
Digitální rozhlas / Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« kdy: 13. 12. 2017, 21:40:36 »
...
Oproti mapce je pokrytí  pravděpodobně větší pokrytí směrem k SK hranicím. Viz. dnešní test, kdy jsem čekal spíš  DAB z Bratislavy, ale nenapadlo mě, že by těch 5kW z Hádů dolétlo až tak daleko.
S tím Kuželovem jste mě potěšil, to je hned vedle. Mám šanci. :-) Samozřejmě s externí anténou.

Pokud jde o neúspěch s Bratislavou (Kamzík), nejsem vůbec překvapený. Velmi nevýhodný profil směrem k B., stíní Malé Karpaty. U nás se nedá pořádně chytit ani FM na plném výkonu. Kromě Javoriny se dá přijímat spíš Žilina-Krížava.

M.

54
Digitální rozhlas / Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« kdy: 12. 12. 2017, 19:18:01 »
No, to do budoucna nevypadá dobře. Docela jako s FM se zahušťováním vysílačů.

Nemohla by pomoct ostře laděná zádrž, která by pomohla přijímačům s nedostatečnou selektivitou (pokud mají anténní vstup jako ten Andrejův)? Teroz má v aktuálním sortimentu zatím jenom zesilovač s dvojitou filtrací a kanálovou propust pro 1 kanál DAB. Snad by byli ochotni zkusit i zádrž na 12D, v mezních situacích by to mohlo hrát nějakou roli. (Obj. č. 458 a 501)

M.

55
Digitální rozhlas / Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« kdy: 10. 12. 2017, 22:24:47 »
Já teda sleduju - a zírám. Ať už je DAB dobrý, špatný či odsouzený k zániku, tak se nám otvírá nová krásná hra. Příjem nového formátu, na řadě míst s komfortní možností dálkového příjmu (i stabilního!) a DX. To, co pamatuju naposled na přelomu 80tých a 90tých let, kdy FM2 (tedy dnešní FM pásmo) bylo v ČSSR téměř volné a u slovenské hranice bylo možno (více či méně) stabilně přijímat Bavory a Slovince. Přes 400 km s běžným vybavením, bez ostrých filtrů a super spešl antén. Užijme si to, dokud to jde!

Jestli od toho něco čekám jako posluchač? Vůbec ne! Na úsvitu digitální éry - přesněji před masivním nasazením digitální optimalizace a komprese - byl kvalitní vysílací řetězec FM zřejmě na vrcholu. Dejme tomu rakouské Oe1 a přenos z Salzburgu. Kvalitní záznam na pásu a nekomprimované CD také. Samozřejmě za ideálních podmínek, dobrého příjmu a tuneru. Až na omezení na 15 kHz to dokázalo být famózní. Kdo z nás měl možnost slyšet originální záznam ze studiového pásu nebo gramofonu? Opravdu kvalitní profesionální CD přehrávač z této doby by obstál i dnes.

Stejně se ale těším, že si budu moct vyzkoušet něco nového. :-) Trošku toho dálkového příjmu, než mi tu možnost vezme blízký vysílač na Velké Javořině nebo nad Kyjovem - anebo také selhání a zánik DAB. Kdo ví... Osobně si myslím, že využití kmitočtového spektra bude muset vypadat jinak a bude se ubírat spíše tím směrem, který se rýsuje v USA. Ke konvergence a co nejefektivnějšímu využití pásem pro všechny služby. Ale to je běh na dlouhou trať. Do té doby musí existovat spolehlivá a osvědčená vysílací technologie i pro rozhlas. Uvidíme, ještě to bude zajímavé! :-)

Do vánoc bude doma nová anténa a výložník a jakmile se umoudří na jaře počasí, začnu zkoušet. Možná dokonce obětuju rotátor pro DAB, s FM už to není taková legrace. Uvidíme, jak bude hrát DAB od různých vysílatelů přes slušný DA převodník. Kupodivu dokáže vymáčknout slušný zvuk i ze zvukových stop satelitní TV, kde se datovým tokem nijak neplýtvá a není v centru pozornosti. Kupříkladu Scorseseho Rolling Stones hrají famózně! Nebo některé hudební záznamy na Bravě  nebo Unitelu.

M.

56
Set-top-boxy / Re:Technisat Digipal DAB+ - problém s ORF DVB-T2
« kdy: 16. 11. 2017, 13:36:59 »
@Pamětník
Měl jsem na mysli vrácení nákupu do 10 dnů při nákupu prostředky vzdáleného přístupu, nikoliv nároky vyplývající ze záruky! Prostě obvyklý postup při nákupu nevhodného zboží v internetovém obchodě. Certifikace přijímačů pro příjem českého vysílání samozřejmě není zbytečná, o to není sporu.

@Čestmír Polák
Přijímač jsou upgradoval a pak pro jistotu resetoval (také jsem zkoušel nastavení pro SRN a pro Rakousko včetně němčiny). Zip z webu výrobce mám už stažený a verze je totožná. Ještě bych mohl zkusit pro jistotu lokální upgrade přímo v přijímači. Ale už se mi s tím nechce hrát, Saxonův test je dost průkazný.

Děkuju!

Michal

57
Set-top-boxy / Re:Technisat Digipal DAB+ - problém s ORF DVB-T2
« kdy: 16. 11. 2017, 10:10:40 »
Jak zjistil (jinde) uživatel s nickem Saxon, Digipal DAB+ v současné konfigurace a s aktuálním softwarem není schopen přijímat volné vysílání rakouské televize ORF1 a další programy (např. rozhlasové) z Rakouska. Lze se jen dohadovat, zdali se jedná o chybu či záměrné opatření v soft. přijímače. Ověřeno důkladně na kvalitním (a profesionálně proměřeném) signálu vysílače Jauerling.
Běžné DVB-T bez problému, české DVB-T2 z Javořice taktéž, slovenská Plustelka DVB-T2/H.264 bez problému (Plutelku jsem ověřoval já sám).
Zdá se, že budu muset zvážit vrácení přijímače prodejci. Situace se může kdykoliv opakovat, třeba s finálním vysíláním české (a slovenské) TV v novém standardu.

Michal

58
Set-top-boxy / Re:Technisat Digipal DAB+ - problém s ORF DVB-T2
« kdy: 11. 11. 2017, 15:31:30 »
Něčí doměnka, že chytá Poysdorf, (protože Vídeň je dále) je v drtivé většině mylná. Dominantní je signálově pro oblast na sever od Břeclavi resp. Hodonína Vídeň. Ten Poysdorf tam ale samozřejmě blíže hranicím roli hrát může (i když to v případě údolí Veličky považuji za nepravděpodobné) a proto se přikláním k problému se zmíněným pre-echem, jak tu už bylo napsáno (napadlo mě to ještě při čtení prvního příspěvku, takže to není ovlivněno tím dalším). Každopádně jediné řešení ověření "správnosti" signálu který leze z rozvodu je proměření DVB-T2 měřícím přístrojem. Pak lze konstatovat, že na vině je samotný přijímač a nějaká jeho buď HW nebo SW chyba.
Takže to pro tuto chvíli vzdávám. Nemám možnost exaktního ověření stavu signálu (rozvod není v ideálním stavu), musím počkat do zahájení vysílání českého DVB-T2. To bude rozhodující zkouška pro nový přijímač.

Situaci by mohla změnit jediná věc, jednoznačné potvrzení jiného vlastníka Digipalu DAB+, že přijímač přijímá ORF1/2 bez problému. Divné je to, že na stejné zásuvce přijímá TV Samsung a Phillips ORF1/2 bez výkyvů (hodnota "indikátoru" kvality 100%). Kdykoliv, bez rušení a výpadků. Chápal bych, kdyby DVB-T2 s preechem či jiným rušením vypadávalo nebo bylo nestabilní. Plustelka přijímaná anténou v H polarizace a směrovanou opačným směrem funguje.

Historická poznámka k příjmové situaci: příjem k. 24 z Vídně či Poysdorfu nehádám ze vzduchu, ale ze zkušeností z časů analogu. U nás a v blízkém okolí se přijímala "Vídeň" na 43. a 51. k. (ORF 2 a ORF1 z Poysdorfu). Příjem z Vídně/Kahlenbergu na k. 5, 24 a 34 byl výrazně horší (slabší a méně stabilní signál, výkyvy kvalitus signálu během dne). Příjem z Jauerlingu byl spíš výjimkou (kanál 2, myslím - ORF1) - tam, kde to jinak nešlo. Jsem si vědomý, že nelze mechanicky přenášet odlišnou situaci (jiné kanály, systém, výkony) do dnešní doby. "Tehdy" velká Colorka nasměrovaná kompromisně na Mikulov a Poysdorf téměr úplně potlačila kanály 24 a 34 z Vídně (předzesilovač to nezměnil).

Michal

59
Set-top-boxy / Re:Technisat Digipal DAB+ - problém s ORF DVB-T2
« kdy: 09. 11. 2017, 13:38:12 »
Ivovi:
Chápete to správně. Ve stejném rozvodu ORF1/2 "na 100% teploměru" a bez výpadků. Plustelka přijatelná (k. 23 přijímaný mimo směrování a v H polarizaci). Muxy 1, 2, 4 stejné jak na všech ostatních zařízeních.

Jak jsem už psal výše, vliv preecha není pravděpodobný (lokalita v údolí Veličky, na V od Veselí n. M. - otevřeno a vhodný profil směrem na Poysdorf, Mikulov - DX Jauerling - Kahlenberg mnohem slabší a méně stabilní signál i na starém k. 5).

Chtělo by to ověřit se stejným přijímačem v jiné lokalitě, ideálně i jiný mux/vysílač. Víc se na dálku nedá udělat, jen se pokusit vyloučit obecné chování tohoto konkrétního typu přijímače.

M.

60
Set-top-boxy / Re:Technisat Digipal DAB+ - problém s ORF DVB-T2
« kdy: 09. 11. 2017, 13:25:31 »
Kanál 34 nepřijímám, pouze 24 z Poysdorfu (Vídeň už je v našem údolí hůř přijímatelná, Bratislava vůbec). Bohužel přístup k měřáku nemám. Rozvod doma je problematický, čekám na ustálení situace s DVB-T2. Ale na 2 TV šlape ORF opravdu bez škobrtání a na "teploměrových" 100%. To už je opravu na pováženou. Navíc v druhé STA (instalované profesionálně, s měřením a laděním kanálových vložek v stanici Alcad) by mělo být všechno v pořádku - a stejná situace.

V mezičase jsem narazil na webu na recenzi ing. M. Švehlíka, který narazil na stejný problém (u ISIO HD a DAB+, nikoliv u základní řady). Připsal to mezním podmínkám příjmu ORF ve své lokalitě. Takže těžko říci.

Pokud to bude možné, zkusím s tím experimentovat (příme připojení antény před sloučením a tak). Když se zadaří, tak i proměření.

Díky!

Michal

Stran: 1 2 3 [4] 5 6