Autor Téma: DAB Jižní Morava  (Přečteno 462404 krát)

omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #135 kdy: 05. 01. 2018, 16:44:54 »
Při cestě z Brna na Svitavy jsem testoval pokrytí DAB z Hádů a bylo žalostné. Jak končí dálnice u České, tak skončil i signál. Ještě párkrát škytl v Lipůvce a jinak nic. To na jih je to větší hitparáda. To se dá dojet i do Břeclavi na signálu.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #136 kdy: 05. 01. 2018, 18:20:25 »
shodou okolností jsem dnes své Tesco provětral v severovýchodním směru (od Brna), zkušenost podobná, na D1 u Holubic utrum, což ale dle oficiální mapy pokrytí není žádné překvapení. Stay with us, podrobnější zpráva coming soon :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #137 kdy: 05. 01. 2018, 18:39:13 »
dnes jede DAB Vídeň jak z praku (výraz jsem šlohl někomu kdo ho zde již někdy použil); opakuji souvislost: 12D Hády mi zlikvidovaly 11D Vídeň.

Je to meteo, je tam mlhavo a jukl jsem na sondážní měření ČHMU (příloha) a žádné teplotní inverzní koleno, ale všiml jsem si střih té modré křivky, což je rosný bod, a bravúrní kotrmelec z - 45 st C na - 5 st C na pár sto metrech tj. ostrá hrana mezi suchým a vlhkým vzduchem ; pokud nekecám tak index lomu elmag vln vzroste na rozhraní různých prostředí šíření a proto si to tak vysvětluji, že ta mlha to láme k mému rádiu na lednici o sto šest a proto

DAB Vídeň dnes jak z praku :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #138 kdy: 05. 01. 2018, 20:21:55 »
Před chvíli jsem vrtal do rozvodů ve snaze snížit přeslechy z kabelovky do DAB, na spektráku to už vypadalo dobře a ony jsou mimořádné podmínky. To je k vzteku. 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #139 kdy: 05. 01. 2018, 20:50:51 »
a k mému vzteku je fakt, že po 3 hodinách od hurá zkušenosti se Vídeň chytá jen obtížně  :( ta dynamika meteo mně fakt .ere  :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #140 kdy: 05. 01. 2018, 22:46:11 »
Při cestě z Brna na Svitavy jsem testoval pokrytí DAB z Hádů a bylo žalostné. Jak končí dálnice u České, tak skončil i signál. Ještě párkrát škytl v Lipůvce a jinak nic. ...
Na kopecku za Ceskou mi koncilo Teleko v L-pasmu kdyz jsem to zkousel. CRo z Hadu jsem jeste nezkousel.


shodou okolností jsem dnes své Tesco provětral v severovýchodním směru (od Brna), zkušenost podobná, na D1 u Holubic utrum, což ale dle oficiální mapy pokrytí není žádné překvapení.
Mam stejnou zkusenost, za Holubicemi v doliku konec. I kdyz to bylo na antenu pro L a ne VHF. Ale porad je to kousek dal nez Teleko (to konci na najezdu ze Slatiny na D1 na urovni benzinky Unicor).


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #141 kdy: 06. 01. 2018, 10:46:10 »
Při cestě z Brna na Svitavy jsem testoval pokrytí DAB z Hádů a bylo žalostné. Jak končí dálnice u České, tak skončil i signál. Ještě párkrát škytl v Lipůvce a jinak nic. ...
Na kopecku za Ceskou mi koncilo Teleko v L-pasmu kdyz jsem to zkousel. CRo z Hadu jsem jeste nezkousel.


shodou okolností jsem dnes své Tesco provětral v severovýchodním směru (od Brna), zkušenost podobná, na D1 u Holubic utrum, což ale dle oficiální mapy pokrytí není žádné překvapení.
Mam stejnou zkusenost, za Holubicemi v doliku konec. I kdyz to bylo na antenu pro L a ne VHF. Ale porad je to kousek dal nez Teleko (to konci na najezdu ze Slatiny na D1 na urovni benzinky Unicor).

to chce už vymenit tu antenku :D pokud maš na střeše pasivni, tak se da koupit rozbočovač, napojíš a maš z toho i dab antenu. Pokud maš na střeše aktivní, tak bud vyměnit a nebo tu nalepovací.
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #142 kdy: 06. 01. 2018, 11:40:18 »
žák si dovoluje radit profesorovi, chjo...  :o
« Poslední změna: 06. 01. 2018, 11:47:06 od David Kříž »


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #143 kdy: 06. 01. 2018, 17:44:43 »
to chce už vymenit tu antenku :D pokud maš na střeše pasivni, tak se da koupit rozbočovač, napojíš a maš z toho i dab antenu. Pokud maš na střeše aktivní, tak bud vyměnit a nebo tu nalepovací.
To je moc prace. :) Vyhledove mam v planu jen prodlouzeni smycky na VHF.


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #144 kdy: 06. 01. 2018, 18:54:25 »
to chce už vymenit tu antenku :D pokud maš na střeše pasivni, tak se da koupit rozbočovač, napojíš a maš z toho i dab antenu. Pokud maš na střeše aktivní, tak bud vyměnit a nebo tu nalepovací.
To je moc prace. :) Vyhledove mam v planu jen prodlouzeni smycky na VHF.

Takže nejak dvojsmyčka nebo tak? aby ti hralo i to teleko? Tam přidelej rovnou zesik :D ta nalepovačka nani nic jinyho než zesik s kouskem "drátku". Mam jednu doma nevyužitou, dostal jsem ji k radiu.
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #145 kdy: 07. 01. 2018, 18:48:58 »
Nejsou dnes nějaké příznivé podmínky?
Poprvé od spuštění Hádů mi jede Kamzík. Vídeň už se rozjela dříve. Je to ale taková duchařina. Nejprve jsem musel do svodu zařadit oddělovací člen, když vyletěla chybovost po zasunutí sluchátkového konektoru. Pak musím pro každý multiplex doladit chybovost různým vysunutím teleskopu. Délka vysunutí nebo zasunutí je každý den jiná i pro každý multiplex. Asi kompenzace přeslechů z kabelovky.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #146 kdy: 07. 01. 2018, 21:43:57 »
dnes alespoň u mně opět standard, Vídeň nehraje; Kamzík mi po Hádech nejel nikdy, ani v manuálním ladění neukáže ani dílek intenzity, což mně zaujalo jak vlastně je ta stupnice intenzity generována; měl jsem za to, že to změří ještě někde v analogové fázi a i když Hády do toho pronikají, že by to mělo ukázat alespoň nějaký nesmysl i když samozřejmě OFDM demodulace je nemožná.

Má smysl zkusit kanálový odlaďovač? Teroz dělá na zakázku dle kanálu, útlum 15dB, mají tam graf, celkem ostrá špica, sice naladěn na 12D by mě z 11D nějaké 2dB umazal, ale třeba by to pomohlo; Kamzíku 12C v mé situaci asi nepomůže ani svěcená voda :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Michal Škopík

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 81
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #147 kdy: 07. 01. 2018, 23:13:49 »
Přidávám se k přátelům "duchařiny".  ;) Právě se hraju s příjmem u slovenské hranice. Údolí Veličky, nedaleko Kuželova (okr. Hod.). Indoor, na střechu polezu až na jaře. 3 dny to hraje, pak 2 ne. Ale co, srandy kopec.

Mux ČRo z Brna, anténní dipól z 14prvku. Technisat Digipal DAB+. Převážně pasivně bez preampu. Signál kolem 21-20 db(mikro)V, nakolik můžu věřit indikaci přijímače. Úroveň se moc nemění, ale kvalita kolísá od nepřijímatelnosti až po stabilní příjem s CNR/SNR 10 dB a bez indikovaných chyb. Příjem na klíčenku nemožný, neindikuje vůbec signál. Asi to vše závisí spíš na kvalitě signálu (odrazy? chybovost? meteo?).

Už se těším na venkovní anténu v plné konfiguraci. Ta už by měla zajistit trvalý příjem s rozumnou signálovou rezervou (trvalou). Uvidím, co Vídeň a Žilina. Kamzík je asi bez šance (Fun Radio na Sony padá pod úroveň indikace signálu 15 db(mikro)V, a to je FM2).

Srovnání s dálkovým příjmem FM je zajímavé. Úroveň 20 db už zajišťuje kvalitní mono poslech s dostatečným potlačením šumu (pro stereo je doporučeno 50 db+, ale 45 stačí). U 21 db je DAB schopný garantovat plnou kvalitu - ale s minimální signálovou rezervou. Robustnost a odolnost fakt slušná. Kvalitu zvuku v danou chvíli neřeším a nehodnotím.

Zatím asi nemá cenu investovat do tuneru vyšší kvality a ceny. Budoucnost DABu je přece jenom poněkud nejasná. Zatím si budu užívat FM tuneru Sony ST-SA3ES. Dokud to jde.
 
Michal
FM: tuner Sony ST-SA3ES // anténa Likov PAL14/=UKS14/
DAB: Vaten 14p + Teroz ULN 23 dB (via Johansson 6700)//Technisat DigiPal DAB+ a Digit 210
SAT: VU+ Duo2 // Gibertina 105+Inverto 80 // Inverto Black Quad+ Monoblok Twin


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #148 kdy: 08. 01. 2018, 00:09:41 »
dnes alespoň u mně opět standard, Vídeň nehraje; Kamzík mi po Hádech nejel nikdy, ani v manuálním ladění neukáže ani dílek intenzity, což mně zaujalo jak vlastně je ta stupnice intenzity generována; měl jsem za to, že to změří ještě někde v analogové fázi a i když Hády do toho pronikají, že by to mělo ukázat alespoň nějaký nesmysl i když samozřejmě OFDM demodulace je nemožná.

Má smysl zkusit kanálový odlaďovač? Teroz dělá na zakázku dle kanálu, útlum 15dB, mají tam graf, celkem ostrá špica, sice naladěn na 12D by mě z 11D nějaké 2dB umazal, ale třeba by to pomohlo; Kamzíku 12C v mé situaci asi nepomůže ani svěcená voda :)
To je velmi jednoduché, každý vstupní díl má takových pár zajímavých vlastností, jedna z nichž, ke které se většina lidí nejvíc modlí, je citlivost. Jenže je tu ještě taky odolnost, selektivita a pak dynamika toho vstupu není nekonečná. Když je signál kmitočtově blízko a výrazně silnější, tak ten vstupní díl prostě ten slabší signál ani nedetekuje. Vše je ale samozřejmě o tom, jak to číňan vymyslel a softwarově ošetřil.


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #149 kdy: 08. 01. 2018, 00:20:28 »
Přidávám se k přátelům "duchařiny".  ;) Právě se hraju s příjmem u slovenské hranice. Údolí Veličky, nedaleko Kuželova (okr. Hod.). Indoor, na střechu polezu až na jaře. 3 dny to hraje, pak 2 ne. Ale co, srandy kopec.

Mux ČRo z Brna, anténní dipól z 14prvku. Technisat Digipal DAB+. Převážně pasivně bez preampu. Signál kolem 21-20 db(mikro)V, nakolik můžu věřit indikaci přijímače. Úroveň se moc nemění, ale kvalita kolísá od nepřijímatelnosti až po stabilní příjem s CNR/SNR 10 dB a bez indikovaných chyb. Příjem na klíčenku nemožný, neindikuje vůbec signál. Asi to vše závisí spíš na kvalitě signálu (odrazy? chybovost? meteo?).

Už se těším na venkovní anténu v plné konfiguraci. Ta už by měla zajistit trvalý příjem s rozumnou signálovou rezervou (trvalou). Uvidím, co Vídeň a Žilina. Kamzík je asi bez šance (Fun Radio na Sony padá pod úroveň indikace signálu 15 db(mikro)V, a to je FM2).

Srovnání s dálkovým příjmem FM je zajímavé. Úroveň 20 db už zajišťuje kvalitní mono poslech s dostatečným potlačením šumu (pro stereo je doporučeno 50 db+, ale 45 stačí). U 21 db je DAB schopný garantovat plnou kvalitu - ale s minimální signálovou rezervou. Robustnost a odolnost fakt slušná. Kvalitu zvuku v danou chvíli neřeším a nehodnotím.

Zatím asi nemá cenu investovat do tuneru vyšší kvality a ceny. Budoucnost DABu je přece jenom poněkud nejasná. Zatím si budu užívat FM tuneru Sony ST-SA3ES. Dokud to jde.
 
Michal
Příjem na klíčenku je nemožný, protože je tupá jak poleno :)

Směrovku určitě, možná i zesík od DXC, pak to jde i odsměrovat a hrát to bude s rezervou i když se otočí trochu jinam. Sám bedu Hády zezadu zboku na směrovku otočenou na JV na Zobor, k tomu Krížavu ze SV, Vídeň z J a ty Hády tam jdou zezadu ze Z. Sice to není hitparáda, ale vše hraje stabilně. Nejhorší ze všech byl ten Zobor, mám v cestě Javorinu s 400m převýšením, tak je v hlavním směru a ty ostatní hrají se zesíkem taky.

Tureny vyšší třídy asi neexistují, resp. každý výrobce něco stolního komponentního má, ale to má stejná střeva jako ti naši jezevčíci. Tam nic mic navíc vymýšlet nebudou.

A malá technická, deciBellmikroVolt se dá zapsat jako dBuV, je to standartní náhrada "u" za řecké "mí", tedy "μ", když nejde psát v naší azbuce :)