Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Michal Škopík

Stran: 1 2 [3] 4 5 6
31
Digitální rozhlas / Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« kdy: 13. 03. 2019, 08:05:21 »
Jak kritický je vliv ráhna na příjem DAB ve vertikální polarizaci? Použil jsem obyčejné pro H (dostatečné délky). Moc se mi nechce do úpravy (bude se ještě hodit do "definitivní" STA 2020).

Michal

P. S. Já si na to TVD také pamatuju. :-)

32
Digitální rozhlas / Re:Rakusko/T-DAB
« kdy: 08. 03. 2019, 13:58:55 »
@AndrejH
Jak se zdá, tak tě to baví. Posedlost a basta. Za těchto okolností zvaž investici do lepší antény. Na tvém místě bych začal umlouvat Xmuxe. :-) Něco menšího (co ustojíš a obhájíš), ale přitom bude mít slušné potlačení zezadu a rozumnou směrovost na Vídeň/Bratislavu. To by fakt moc pomohlo. Základ.

@Xmux
Zkus si představit aplikaci ostré zádrže na 12D před anténním zesilovačem. Když pominu jiná rušení (třeba fakt nejsou kritická), samotný útlum 11C (3 či kolik dB) v daných podmínkách zabíjí i Vídeň. Každý tropo výkyv nebo prosté kolísání v průběhu roku ju dostane za hranu. Zdá se (já tam nebyl).
Hlavní výhodou ULN zesilovače je opravdu ta extrémní vybuditelnost a odolnost proti přítomnosti silného signálu v sousedství. Teroz má víc informací o podobných krabičkách pro UHF. Díky té kombinaci odolnosti a současně nízkého šumového čísla je určitá šance, že se dá něco dělat i s Kamzíkem! Zpracovatelný signál tam je (spíš byl). Záleží - jako vždycky - na úrovni užitečného signálu a poměru k sousednímu rušícímu: zesilovač ale výrazně posouvá naše možnosti  a dává víc šancí.

David:
Pokud jde o výběr připojení zesilovače, dal bych na tvoje doporučení. Hádám, že je bezpečnější volit provedení F-F + krátký propoj k anténě + symetrizační člen VHF. Svorky v anténnní krabičce a symetrák asi zatřít lakem nebo aplikovat Rezistin.
Dole (někde) se už dá laborovat s filtry atp. Díky zesilovači klidně i těsně u přijímače.

Michal

33
Digitální rozhlas / Re:Rakusko/T-DAB
« kdy: 06. 03. 2019, 12:27:25 »
@AndrejH
Anténní zesilovač v provedení F-F umístěný mimo anténu se doporučuje z více důvodů. O technických musí povědět někdo povolanější (David?), prý nějaké exaktní zdůvodnění existuje. Ve složitých příjmových podmínkách s častými změnami (to je právě naše situace) a rušením je vhodnější umístit zesilovač blízko antény (krabice na stožáru, na půdě atp.). Pak je možné snadněji pracovat s filtry, propustěmi, zádržemi a také ochranou proti přepětí/blesku (to je spíš doména profesionálně instalovaných STA).

Upřímně - nejhůř přístupné místo je vždy anténní krabička. Takže optimální asi bude symetrizační člen (pozor - existují optimalizované pro UHF a VHF/FM!), krátký svod a místo pro umístění aktivních/pasivních prvků. Používají se už téměř výhradně F konektory, pro venkovní užití a těžko dostupná místa kvalitní kompresní konektory (Cabelcon atp.).

To ti dá svobodu ve volbě řešení. Třeba zjistíš, že musíš filtrovat už před zesilovačem. Nebo že máš jiný zdroj mimopásmového rušení v těsné blízkosti (radioamatér, mobilní služba kolem 450 mHz...). Dokonce není vyloučeno, že se bude dát využít i levnější zesilovač v provedení F-F (obdoba současného) - jen se bude muset předřadit zádrž/filtr.

V každém případě nezapomeň na kvalitní VENKOVNÍ koaxiální kabel (aspoň na "první metr", když ne na celý úsek venku). Pokud to bude únosné, tak raději venkovní s lepším stíněním (trojité, A++/A+). Když jsi u Hád a relativně blízko dalších rušiček...
Příklady (lze dohledat lepší ceny):
https://www.omko.cz/koaxialni-kabel-draka-113-48-f-pe/
https://www.omko.cz/koaxialni-kabel-belden-125-al-7mm-cerny/
A+:
http://www.dxc.cz/kabely/kathrein-lcd-115a-cerny/

A dál je to na delší cestu, chuť obětovat čas a nějaký ten peníz ke hře s nejistými výsledky. :-)

Michal

P. S. S těmi "rušičkami" (zdroji rušení) není třeba házet flintu do žita. Pokud ti to před spuštěním 12D přiměřeně fungovalo, tak to bude jenom jeden z možných faktorů. Bez měření stejně jenom dohady.

34
Digitální rozhlas / Re:Rakusko/T-DAB
« kdy: 03. 03. 2019, 12:21:27 »
@AndrejH
Ten Kamzík je opravdu problém, ale šance by tu byla. Vše záleží na tom, co je reálně na svorkách antény (hlavně Hády). Máš někde naměřeno, kolik ti leze Hádů a Kamzíků z antény pasívně, bez zesilovače? A v jakých úrovních ti leze z antény LTE, popř. další věci mimo pásma? Kupříkladu u mě je na FM anténě směrované na Kabhlenberg (pasivně, bez zesilovače) tak 45 dbuV Ö3 a 60 dbuV LTE. U tebe to bude horší, protože to kolem tebe pálí všechno - LTE, FM i DVB-T. Kdoví s čím se musí vypořádat tvůj zesilovač!
Zesilovač se zvýšenou odolností proti přebuzení má větší šanci, že to ještě dá. Filtrovat můžeš AŽ ZA NÍM. Tedy zkusit to, hrát se. V tvém případě jednoznačně potřebuješ provedení F-F. Já ho mám přímo na svorkách antény. Škoda, klidně bych ti svůj na nějakou dobu půjčil (třeba výměnou).
Pro rozumný příjem Kamzíku nepotřebuješ bůhvíjakou úroveň. Každý přijímač není tak tupý jako klíčenka. :-) I ten šílený útlum zádrže nemusí být kritický. Já jsem zkoušel ze srandy regulovat výstup DAB útlumovým článkem. -15 dB nehrálo zásadní roli a už vůbec nemluvím o nějakých 3-4. (Momentálně mám DAB jako pásmo v rozvodu STA a neděje se nic zlého.). Pokud dokáže zesilovač bez přebuzení vytáhnout pásmo DAB včetně lokálního děla, tak je s čím pracovat. Jasně, některý příjímač s tím může mít i tak problém.
Do budoucna toho hrozí ještě víc. Pokud se u nás DAB rozjede, tak ti 1 útlumový článek nemusí stačit. Ideální by bylo získat co nejvíce tam, kde je to nejefektivnější: na anténě. V tvé lokalitě to bude vždycky komplikované, takže se tomu budeš muset přizpůsobit. Co nejvyšší zisk užitečného signálu a co největší potlačení příjmu mimo osu. Obojí ti přidá potřebné jednotky dB, při troše štěstí právě ty chybějící. Směr, který se pohybuje Xmux vypadá nadějně (rozumná velikost, potlačení příjmu z nevhodných směrů, slušný zisk a provedení na dlouhá léta). Když získáš na zisku na 12C 3-4 dB a zezadu potlačíš o dalších 5-10 dB, jsi za vodou.
Také dávám k úvaze další problém, který může nastat. Obdoba toho, s čím se potkává Omar. V tvé lokalitě jsou a budou složité příjmové podmínky. Město, silné zdroje signálu, silné pokrytí GSM/LTE a další zdroje rušení. Jaký koaxiál používáš? Neuvažovals o dražším s trojitým stíněním, který lépe blokuje průnik nežádoucího signálu zvenku? Málokdo z nás disponuje měřícím přístrojem (a znalostmi nutnými k jeho efektivnímu využití). Nemáme žádnou jistotu, co se reálně děje v našem příjmovém řetězci a už vůbec nejsme schopni posoudit příjmové vlastnosti našich zařízení. Je dobré udělat pro jistotu aspoň některá základní opatření a vyloučit zdroje problémů. I tak zbývá spousta prostoru pro hraní a ladění, které nás tak naplňuje a občas tak nepříčetně vytáčí. :-)

Michal

35
Digitální rozhlas / Re:Rakusko/T-DAB
« kdy: 02. 03. 2019, 21:49:50 »
@AndrejH
Když se podíváš na parametry obou DAB zesilovačů, tak si porovnej vybuditelnost. Č. 604 má 120 dBµV, tvoje č. 404 jen 98 dBµV. Teoreticky by měl ten dražší (a žravější!) fungovat bez přebuzení i za přítomnosti silného místního vysílače. Desetinky dB šumu nehrají roli, ochrana proti produktům přebuzení je zásadní. Zesilovač by měl fungovat korektně i v blízkosti Hád a zesílit i sousední DAB kanál. Pokud to bude nutné, vyfiltruješ zádrží 12D a voila! Samozřejmě to záleží na odolnosti vstupních obvodů přijímače a také na míře potlačení lokálního vysílače kvalitní anténou. Xmuxovské antény se slušným ČZP se jaksi nabízejí, že? :-)

Já jsem si pro jistotu koupil rovnou ten dražší. Jestli nám Slováci spustí DAB na Javorině, tak to bude zajímavé... A myslím, že podobné řešení také používá Saxon v sousedství ČB/vysílač Kluk (4 km). Jo a pokud do toho půjdeš, nezapomeň na zdroj 12V/100 mA - to je nutnost.

Michal Šk.

P. S. Pro srovnání obdoba v UHF a DVB-T(2). Č. 600 postavené na stejné technologii dokáže přijmout slabý signál ORF na k. 24 (příjem ze zadního laloku Colorky!) utopený mezi k. 23 (blízká Javorina) a k. 25 (Zlín). Plus LTE, které stačí odfiltrovat až za zesilovačem, to je s přehledem nejsilnější signál na výstupu.

36
Digitální rozhlas / Re:Rakusko/T-DAB
« kdy: 28. 02. 2019, 08:34:06 »
Momentální stav příjmu Wien City Muxu: už třetí den šla úroveň i kvalita (C/N) výrazně dolů. Všechno nelze připsat jen výkyvům počasí, které hrají také svoji roli. Snad poprvé od počátku příjmu klesá kvalita na hranu a indikuju chyby (Technisat DAB+). Na přenosném přijímači jsem vždy indikoval přítomnost slabého signálu (bez možnosti reálného příjmu), včera úplná ztráta. Práce na anténním systému by to vysvětlovaly. Docela jsem zvědvý, co se příjmem udělá nový (upravený?) anténní systém a vyšší výkon.

Výkyvy počasí jsou momentálně také zajímavé. Včera po osmé se příjem Vídně výrazně zlepšil a stabilizoval, ale stabilita a signálová rezerva jsou fuč. Tropo mi také začíná rozbíjet příjem veřejnoprávního DVB-T muxu na 33. k. Že by Jihlava? V létě je příležitostně přijímatelná, ale ČZP Colorky by ji měl dostatečně potlačit.

Michal Šk.

37
Digitální rozhlas / Re:Rakusko/T-DAB
« kdy: 26. 02. 2019, 13:03:19 »
Esli su borec aj já, tak 2 varianty:
a) zitra motorová pila, čtvrtek v práci.
b) v případě změny počasí naopak

Co sa děje? V případě nutnosti mám rezervu 1/2 dne dovolené - a neobávám se ji použít. :-)

Michal Šk.

38
Digitální rozhlas / Re:DAB Jižní Morava
« kdy: 21. 02. 2019, 08:40:44 »
Pro Xmux-e: UKS 14 je to, co v 80tých letech dělalo v.d. Likov Liberec? A co mám doteď na střeše?

Michal Šk.

P. S. Leták k anténě včetně rozměrů mám v šuplíku. Tedy doufám (po těch letech).

39
Digitální rozhlas / Re:DAB Jižní Morava
« kdy: 20. 02. 2019, 22:58:34 »
I drobné radosti s příjmem stojí za to! :-) Nejenom těžký DX.

Z jiného soudku. Radost udělal příjem DAB s modrou klíčenkou na mobilu. Welle.io + Android 9.0. Naprosto stabilní, docela dost informací o příjmu. SNR ukazuje spíše jako Technisat DAB+ (nižší hodnoty než QIRX). Je to sice naprosto ujeté a bez velkého praktického efektu, ale proč ne! Screen přikládám. Na služebky příště jenom s OTG kabelem, klíčenkou a anténkou. :-)

Mimochodem ještě nemám vypálené. Loňské duranzie vypadají nadějně.

Michal

P. S. Obvyklý kulïsový (proudový) poslech podle nálady Technikum City nebo CRO Jazz. Aktuálně také skvělý speciál CRO Retro H+Z.

40
Digitální rozhlas / Re:DAB Jižní Morava
« kdy: 12. 02. 2019, 10:50:24 »
Technickým detailům nerozumím, ale pokud vysílá Wien City Mux ze 2 městských vysílačů v SFN, tak to na příjem bude mít vliv. U dálkového příjmu to v kombinaci s tropo příjmem může dělat slušnou paseku. Ze 110 km je to stejný směr, totožná polarizace a obdobné výkony (záleží na reálném EIRP).
Tato situace nastane tak či tak. Koncem května by už měl fungovat Kahlenberg a jsem zvědavý, jak to zamíchá s příjmem a signálovou rezervou. A co teprve Jauerling! Když si vzpomenu, jak nám boural příjem z 12 km vzdálené Javoriny na 21. kanálu...
Samozřejmě nevím, co bude s City Muxem po spuštění celostátního a jestli budou reálně spuštěny spolu s Kahlenbergem městské vysílače jako dokrývače na 5D. Ovšem Kahlenberg a Jauerling v příštím roce v létě určitě pobaví.

Prostě bude zase legrace. :-)

M. Š.

41
Digitální rozhlas / Re:DAB Jižní Morava
« kdy: 11. 02. 2019, 08:23:31 »
Rakouský DAB z Vídně - SFN?
Včera mi po nějakou dobu QIRX zobrazoval u příjmu Wien CityMux II druhý vysílač v SFN. Příjem byl jinak stabilní, hodnoty dejme tomu průměrné (pokud můžu usuzovat podle příjímače a SDR). Screen obrazovky přikládám. Je to možné nebo je to spíš falešná identifikace? Po nějaké hodince se vše vrátilo k normálu s 1 identifikovaným vysílačem.

Michal Škopík

P. S. Anténa Vaten 14p, ULN preamp, mírně odkloněno k Brnu. Vzdálenost k vysílači ca 110 km.

42
Lokalitu si představ někde mezi Loukou a Lipovem (HO). To pro představu stačí. :-) - A mimochodem terény na kole či pro pěší turistiku směrem dál k Nové Lhotě, Suchovu a Javorině jsou opravdu příjemné.

Za nejasné formulace se omlouvám. V údolí Veličky v těchto polohách, kdy se začíná uzavírat (od Lipova k Velké n. V.), se postupně dost mění příjmové podmínky. V některých případech zvýšená nadmořská v. pomůže  vzdálit se od překážky a profitovat z odrazu/lomu či co to je.

V mé lokalitě je kupodivu docela slušný signál z Hád, zpracovatelný ten z Vídně (jako tomu bylo s ORF1 na 5. k.) a na hraně příjmu Žilina. To vše se 14 prvkem Vaten a ULN preampem. Směr na Vídeň zaručí spolehlivý celoroční příjem s určitou signálovou rezervou + Brno (mimo směr). Stačí to i pro malou STA. Na prut v domě chytnu pouze Brno, Rakušané bliknou pod úrovní načtení. Na jaře se pokusím aspoň přibližně odhadnout úrovně signálu napřímo, teď nás všechny zasáhla slušná sněhová kalamita.

Včera odpoledne jsem využil nedělní procházky ke krátkém ověření příjmových podmínek na oblíbené kótě (Volavec). Doma průměr, na kopci zhruba stejné. Brno téměř všude aspoň bliká, na hřebenu směrem k Lipovu v místní úrovni, nulová chybovost. Vídeň a Žilina stejné (Vídeň na větším procentu míst, Žilina jen místy). Katowice opět normáln přijímatelné, v řadě míst i za chůze těsně nad hranou příjmu. Takže asi fungují celoročně. Bratislava ani ťuk, Nitra nevysílá. Mimochodem Bratislavu jsem ani nečekal - nikdy se tu nepříjímala. Terénní profil beznadějný. Víc jsem toho nezjistil, kazilo se počasí a na větru se nedalo vydržet.

Mimochodem není řeč o nějakém metru, kde to funguje a dál ne! Obzvlášť u Vídně a Hádů. Prostě du půl hodiny a poslouchám rádio (občas může zaškobrtat).

Michal Š.


43
Protože nám téma o příjmu DAB na JV Moravě trošku usnulo, dovolil jsem si umístit své poznatky z roku 2018 do nového tématu. Popudem k experimentům se stal starší příspěvek o příjmu DAB u větrného mlýnu v Kuželově (nepříliš povzbuzující). Na základě zkušeností s příjmem FM, (dříve i VHF) a UHF jsem očekával, že v údolí Veličky to bude jiné. A nemýlil jsem se. Očekával jsem hraniční příjem z Vídně (srovnatelný s lokálními stanicemi z Vídně, které přijímám) a slušný z Brna. Vaten 14p k mému překvapení zajistil naprosto stabilní příjem z Vídně se slušnou signálovou rezervou! Nemluvě o Brnu. Když srovnám příjem lokálního vídeňského rádia na 102,5 ve stereu se šumem a rušením... (Pro zajímavost obě antény se ziskem ca 10-11 dB, tuner Sony ukazuje signál na 102,5 ca 18-20 dbuV, výkony vysílačů jsou někde kolem 6 kW). Momentálně mám anténu připojenou do domovního zesilovače (Johansson Profiler) a subjektivně nepozoruju žádné zhoršení příjmu.

Na prutovou anténu můžu doma přijímat pouze Brno (téměř trvale, pouze výjimečně pod prahem příjmu), náznak signalu z Vídně se na Digit 210 objevuje jen sporadicky.
Mimo údolí na kopcích je všechno jinak. Vhodně orientované lokality umožňují bezproblémový příjem ČRo z Brna, City Muxu z Vídně a místy také Towercomu z Krížavy. Na jednom specifickém terénním předělu jsem před 3 dny zaznamenal spolehlivý příjem polského MPx na 11A z Katovic (nutno zopakovat za jiných meteo podmínek).

Suma sumárum:
Reálný dosah brněnského vysílače je skutečně výrazně lepší a odpovídá mapě K. Mikuláštíka (http://drmplus.cz/CRo/DAB_CRo_Eoy18_181009.png). Na vhodně orientovaných stráních ukazoval Technisat Digit 210 hodnoty signálu místního vysílače a příjem byl možný i v méně vhodných místech za ohybem terénu.
Poměrně dobře lze příjímat také městský Mpx z Vídně, ale signál je slabší a mnohem více kolísá. Ovšem i to je nad očekávání - ca 110 km od vysílače, nevhodný profil a výkon ca 6 kW. Lokální rádia z Vídně na prutovou anténu zachytím hůře a v šumu, pokud vůbec.
Žilinský vysílač na Krížavě je na tom hůře. Míst, kde je možný stabilní příjem, je nejméně a stín Bílých Karpat je prostě znát.
Stabilní příjem z polských Katovic byl příjemným překvapením, ale to je nutno ověřit znovu. Před rokem 1989 jsem v mnohem horších podmínkách v údolí Veličky stabilně přijímal jak polské, tak maďarské VKV 1. Samozřejmě s 5prvkovou anténou a později také zesilovačem. Ovšem příjem přes kopec v pásmu VHF je téměř vyloučený. Uvidím později.


Okolnosti příjmu:
Doma využívám k příjmu Technisat Digapal DAB+, Vaten14p a ULN předzesilovač. Momentálně nasměrováno na Vídeň, což zajišťuje stabilní celoroční příjem rakouského a brněnského vysílače. Anténní rotor jsem zatím nepořizoval. 2 krátké zkoušky příjmu Krížavy nebyly povzbudivé. První pokus dal stabilní příjem bez jakékoliv signálové rezervy, při druhém jsem dokázal pouze naskenovat mux. Momentálně napájím signálem domovní zesilovač (Johanssen Profiler), takže nemohu sledovat úroveň signálu - tu spolehlivě překryje AGC.
V terénu Technisat Digit 210 (v původním stavu bez vstupu externí antény). Brno jsem schopen příjímat na hraně na 1 místě v domě i na prutovou anténu.

Lokalita:
údolí Veličky, okr. Hodonín (SV těsně k hranici okresu UH), asi 10 km od slovenské hranice.
Zajímavé lokality:
Volavec (les), mezi Loukou a Velkou nad Veličkou (okr. Hodonín). Cesta podél větrolamu a samotný "vrchol" 375 mnm nabízí nejvíc. Směrem k trati a Horákovu mlýnu dobrý příjem Krížavy (která je tu nejproblémovější) a snad i ty Katovice nebudou vzácné!. Za hřebenem směrem na V k Lipovu velmi kvalitní Brno-Hády "na plný kotel", místní příjem. A to nejenom na 1 místě, ale několik set metrů cesty. Velmi slušný příjem City Muxu Wien. Hezký lov BTS pro GSM web. :-)
GP: 48.9011136N, 17.4942547E

Nová Hora 326 mnm (mezi Blatnicí a Loukou, okr. Hodonín)
samotný vrchol s velmi dobrým příjmem Brna, Vídně i Krížavy. Zajímavější situace na panelové cestě od hlavní cesty Blatnice-Velká směrem k vrcholu, velké změny a stíny "kulis" terénu.
48.9274836N, 17.4799853E


Michal Š.

P.S. Rád bych se pokusil znovu vyzkoušet příjem DAB+ u větrného mlýnu v Kuželově (okr. Hodonín). Předchozí DXer měl úspěch pouze s Brnem. Láká mě vyzkoušet příjem v širším okruhu také po cestě směrem na Vrbovce a pak na opačné straně ke Kuželovu. Alespoň slabý příjem City Muxu z Vídně, popř. Krížava nejsou vyloučené. Jen se bude muset hodně hledat. :-)

44
Digitální rozhlas / Re:dab+ na slovensku
« kdy: 01. 01. 2019, 19:48:45 »
DAB a meteo - nejenom Slovensko

Vysílač na Krížavě je 100% online, včera a před 3 dny zachycen při výšlapu v terénu. Zdali to souvisí se současnými výkyvy počasí nevím, protože slovenský DAB běžně nepříjímám.
Velkými výkyvy kvality skutečně trpí rakouský Mpx City Mux Wien, nakolik můžu soudit z indikace "kvality" přijímače (Technisat Digipal DAB+). Výkyvy v úrovni signálu mi vyhlazuje AGC v domovním zesilovači. Na prutovou anténu můžu doma přijímat pouze Brno a i tam je příjem o něco horší, náznak signalu z Vídně na Digit 210 se objevuje jen sporadicky.
V každém případě za poslední měsíc indikovaná kvalita příjmu lítá jak na houpačce jak během dne, tak i v průběhu jednotlivých týdnů. Stejné je to i s počasím, že... Více informací o příjmu na JV Moravě jsem napsal do nového vlákna.


45
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re:PS 11
« kdy: 03. 04. 2018, 13:47:43 »
Colleagues, ahoj,

Can anyone point me to the reliable coverage map of Sit11 k26 from Lysa Hora? I would like to compare with Sit1 k54 to determine if there are any chances to pick it up, knowing that k54 is now extremly difficult to receive in my location.

Dekuji
I found only PS12 from Lysá Hora - including overshot to Poland. Most of the maps covers only Czech Republic.
So it´s only rough guess of the PS11 at different channel (28).
Anyway it´s worth to try: http://www.mapavysilacu.cz/mapcoverage.html

M.

Stran: 1 2 [3] 4 5 6