reklama

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Michal Škopík

Stran: [1] 2 3 ... 5
1
Když nad tím po delší době přemýšlím: nemá to něco společného s prastarou ochranou proti kopírování? Nic jiného mě nenapadá. Za starých časů jsme dlouhou nachávali v provozu prastaré video Tesla, které ji ignorovalo. Jestli jsem to správně pochopil, tak je zdrojem analogová kabelová TV. Není možné, že je toto vysílání zabezpečeno proti kopírování? Nebo že video špatně vyhodnocuje signál jako zakódovaný a odmítá nahrávat?

Jenom střílím naslepo. S kabelovou TV praktickou zkušenost nemám. Na rozdíl od údržby archivu videokazet a jejich přepisování, kde to někdy byl problém.

Michal

2
Digitální rozhlas / Re:DAB Jižní Morava
« kdy: 05. 11. 2019, 18:41:44 »
Zpět v provozu. Všechno se zdá být, jako po spuštění v pátek. - Po nějakou dobu asi budeme pozorněji sledovat a (amatérsky) testovat možnosti. Než nás to omrzí a stane se nudnou rutinou.

Teď ještě Jauerling 5D, a to budu mít doma teprve SFN! No a pokud přijde v blízké budoucnosti Mikulov/Pálava 12D, tak další. :-) To bude ještě mrzení!


Michal

3
Digitální rozhlas / Re:DAB Jižní Morava
« kdy: 05. 11. 2019, 11:54:13 »
I já jako laik jsem alergický na zprávy typu "oni to mají nějak rozbité". Takže raději hledám chybu v počasí nebo u sebe.
Dnes to opět nefunguje... Něco se opravdu změnilo.
No nic, bez možnosti změřit & doložit musím počkat. Až se stabilizuje počasí, pak uvidíme víc.

Michal

4
Digitální rozhlas / Re:DAB Jižní Morava
« kdy: 04. 11. 2019, 21:46:49 »
No, dnes se dějou v éteru divné věci. :-) Dnes večer jsem doma přišel o příjem ČRo DAB+. Zřejmě hrátky počasí a inverze.
Od 1. 11. došlo po spuštění 2 vysílačů, které jsou u nás na Horňácku důležité (Zlín a Kojál), ke změně. Úroveň signálu šla ca o 5 dB nahoru, kvalita se zlepšila (ale lítala!). Předtím jsem viděl v Qirxu TII kódy Hádů a Tasova (na hraně). Od pátku JEN 60-1 (zlín) a 55-3 (Kojál), a ten první byl naprosto dominantní (k mému překvapení, neboť se tu FM chytá z Kojálu nebo Babího Lomu). Hády už nebylo vidět. K dokreslení situace: Vaten 14p je natočený na Vídeň a ČRo DAB jsem přijímal se silný potlačením, ale trvale. Dnes ani klíčenka/QIRX, ani Technisat nenačtou nic.
Příjem rakouských multiplexů se také změnil. Normálně ve směsi vysílačů SFN na 5D jasně dominuje Kahlenberg a kvalitu zdárně snižuje DC-Tower (1 a 3), tentokrát šla kvalita i signál DC-Toweru výrazně nahoru. Příjem je pořád bezproblémový, ale při tak malém rozdílu vzdálenosti a azimutu je toto kolísání docela zábavné (terénní profil pro Kahlenberg a DC Tower jsou odlišné, K. je na tom výrazně lépe).
Uvidíme, jestli bude ráno po výkyvech počasí šance nějaký úlovek.

M.


5
Takže i u nás na JV Moravě jsme pokryti. V historické budově s velmi komplikovaným indoor příjmem (2-4 metrová tloušťka zdí) atakuju na Technisatu Digitaradio 210 plný kotel signálu a příjem je naprosto stabilní. Narozdíl od FM, které je z Brna, Zlína i Hodonína téměř nepoužitelné. Nemluvě o mobilním pokrytí.
Tx: Strážnice (okr. Hodonín)

M.
Ve Strážnici bude asi Rx a ten Tx asi Tlustá hora nebo Kojál ;)
Detailisto! :-) Máš samozřejmě pravdu, náčelníku. - K věci: jsem docela mile překvapen, jak dobré pokrytí tu mám. FM jen chrčí a stereo, darmo mluvit.
Docela se bojím, co to udělá doma na vnější anténě se zesilovačem. Samozřejmě případný DAB ze slovenské Javoriny bude na 99% se zádrží. Jen trošku nasměrovaná FM anténa přes 70 dBuV na svorkách...
Zajímavá bude situace vícečetné SFN, a to jak na právě spuštěném 12D, tak na 5D po spuštění Jauerlingu. 5D už teď výrazně kolísá (mix 2 vídeňských městských vysílačů a Semmeringu), ale Jauerling tomu dá teprve ty pravé grády. U 12D tuším plichtu mezi Zlínem a Kojálem, ale pokud začne svítit Mikulov, potěš koště.

M.

6
Takže i u nás na JV Moravě jsme pokryti. V historické budově s velmi komplikovaným indoor příjmem (2-4 metrová tloušťka zdí) atakuju na Technisatu Digitaradio 210 plný kotel signálu a příjem je naprosto stabilní. Narozdíl od FM, které je z Brna, Zlína i Hodonína téměř nepoužitelné. Nemluvě o mobilním pokrytí.
Tx: Strážnice (okr. Hodonín)

M.

7
Škoda nejenom magického oka, ale celého rádia. :-) Hlavně nevyhazuj původní eletroniku (elektronky atd.). Populár je Rádio, které stojí za repasování do autentického stavu. Např. Martin Hájek z Prahy běžně taková rádia repasuje - na přání i s lakováním - a dokáže vestavit FM. Určitě bude dříve či později k dispozici konvertor pro  DAB. Myslím tím nenápadný, pro vestavby.

Koneckonců s postupným útlumem analogového rozhlasu v Evropě se uvolní pásmo pro exotičtější stanice ze zemí, kde mají SV i KV ještě nějaké to desetiletí před sebou.

Michal

P. S. Pro zajímavost odkaz na dílnu M. Hájka (http://www.retroservis.cz/) a odkaz na přehled jeho výkonů na facebooku (https://www.facebook.com/Retroradioservis/).

8
Digitální rozhlas / Re:Rakusko/T-DAB
« kdy: 29. 05. 2019, 10:51:19 »
Včera večer jsme v rychlosti znovu naskenoval rakouské DAB muxy. Po přechodu části programů do celostátního okruhu byla uvolněná kapacita (asi zatím) využita pro zvýšení datového toku Rádia Technicum City na 120 kbps (změna kódování na LC AAC)! Příjemný bonus, i když asi jen dočasný.
Jinak je zvuková kvalita poměrně tristní, jak si povšimla řada lidí. Na německém Rundfunk fóru je řada dalších informací, screeny a TII kódy. Ověřím později s klíčenkou.
Pokud jde o momentální kvalitu příjmu, tak nic moc (nakolik to můžu bez vybavení odhadnout). Úroveň je až o 10 dB vyšší než City Mux, ale SFN 3-4 vysílačů ve stejném směru dělá své (ve směru je i Semmering). Indikované hodnoty jsou stejné nebo horší než lokálka s jedním vysílačem. Při prvním "odchytu" Kahlenbergu zřejmě vysílal jenom v sólo režimu a SNR bylo výrazně vyšší.

Michal

9
Digitální rozhlas / Re:DAB Jižní Morava
« kdy: 23. 05. 2019, 11:12:51 »
Přicházím se zpožděním, tak jeden dotaz na Omara: vstup do Televesu je přímý výstup antény bez zesílení? Pokud ano, tak jsou ty úrovně opravdu luxusní! Já ve svém údolí Veličky jásám, že rakouský Kahlenberg dává na svorkách antény  něco kolem 40 dBuV! 11C je o 9-10 dB níž, Hády tak 5-6. Krížavu stěží načtu na přijímači, ale nehraje (signál v okolí 15 dBuV).

Anténa se ziskem ca 10 dB (Vaten 14P) i v těchto nevlídných podmínkách zaručuje stabilní příjem z Vídně na 11C a v bočním laloku Hády. Díky zesilovači spolehlivě nakrmí po rozbočení domovní zesilovač (Profiler 6700) a přímý svod k přijímači (na hraní).

Upřímně nemám dobrý pocit z tvého zesilovače. Něco s ním není v pořádku. A chápu, že ho potřebuješ - kdyby jenom na pokrytí ztrát a zlepšení odstupu od parazitního vyzařování z rozvodů kabelovky. Není to priorita - to je jasné. (Také bych potřeboval vyměnit anténní rotor a možná zrušit velkou FM anténu, ale...) Jestli se nepletu, tak ne-ULN zesilovač provedení F-F od Terozu je docela dostupný. Kdybych neměl zesilovač na svorkách antény, klidně bych ti ho půjčil.

Michal

10
Digitální rozhlas / Re:Rakusko/T-DAB
« kdy: 22. 05. 2019, 13:45:22 »
Jen upresnim - 5D pojede v SFN z 5 vysilacu (nejdriv 3xWien, pak 1xSommering a pak 1xS.Poelten).
Ano, také se těšíme! :-) V mé lokalitě je 175 km vzdálený S. Pölten dobře přijímatelný, FM a dříve 1. pásmo celoročně, UHF v létě s patřičnými tropo výkyvy. Pokud si dobře pamatuju, tak modely pokrytí /via Mirasat/ naznačují, že se bude úroveň rovnat té "vídeňské". Rozdíl v azimutu je malý...

BTW: i když jenom hádám, současné výkyvy v kvalitě příjmu 5D jsou závislé spíše na postupném zapínaní a testování vysílačů v SFN 5D. To vše pak doplní trosposférické výkyvy, které DX příjem dále překryjí a vším hezky zamíchají.

M.

11
Digitální rozhlas / Re:Rakusko/T-DAB
« kdy: 21. 05. 2019, 08:28:12 »
Včera 5D opět v provozu. Na rozdíl od minulých týdnů se výrazně zvedla kvalita (počasí?). Úroveň signálu se zdá být o fous  menší (jak na 11C, tak 5D), kvalita 11C spíše průměrná. Další pozorování nutné. Stav SFN nejasný, TII kódy QIRX (starý ani nový) nezachytil. Viz příloha.

Michal

12
Digitální rozhlas / Re:Rakusko/T-DAB
« kdy: 10. 05. 2019, 10:11:31 »

13
Digitální rozhlas / Re:Rakusko/T-DAB
« kdy: 10. 05. 2019, 09:46:55 »
Re: Omar
Ano, v noci i ráno 5D normálně fungoval. Jen ta chybovost se zdá být neúměrná. Ale ništ - příjem je samozřejmě pořád s rezervou.
---
Pro zajímavost odkaz na diskusní skupinu o DAB v Rakousku (v němčině):
https://www.rundfunkforum.de/viewtopic.php?f=8&t=51260&sid=a35c9bb6d8f8fff55c1d6afdc35711c3&start=6585

A další legrace - stream testovacího vysílání na 5D z Kahlenbergu:
http://mpmedia.mooo.com/
Momentálně se zdá, že Arabella a 88,6 jsou bez modulace a hraje pouze Radio Maria a Jö. I včera večer občas vypadávala modulace jednotlivých rádií. Prostě test.

Michal

14
Digitální rozhlas / Re:Rakusko/T-DAB
« kdy: 09. 05. 2019, 21:52:35 »
Re: karelos
Ano, krátký svod z klasického Toneru XGHS. "Měřeno" příjímačem, takže upřímně řečeno jen orientační hodnoty. U UHF mi ukazuje indikátor Johanssenu trošku jiné hodnoty (o něco větší, obzvláště na vyšších kanálech). Ať tak nebo přes domovní zesilovač, úroveň na 5D je ca o 9 dB vyšší. U mě to odpovídá odhadu (vztaženému k poměrům úrovní FM Kahlenbergu 100 a 10 kW a malých městských staniček), že by na svorkách mohlo být nějakých 35-40 dBuV. Jen kvalita je dnes horší než očekáváná.

Anténa Vaten 14p, preamp Teroz ULN, přepětová ochrana, LTE filtr, rozbočovač. Až se budu nudit, rozbočím hned za anténou. :-) Nemělo by to být zásadní a upřímně jsem trošku v dolíku a nedělám si moc nadějí na skutečný dálkový příjem. (Nějaká stopa meteoru a podobné legrace mě netankují - spíš nostalgicky vzpomínám na letní příjem Mariboru nebo B3 z Wendelsteinu na 400 km+). Taková Žilina-Krížava 12A stěží načte stanice, ale zatím mi hrála jen 1 x (ze 4-5 pokusů, rotátor nemám).

Mimochodem teď se příjem trošku zhoršil, signál šel o 1-2 dB dolů. Zřejmě změna teploty a meteo vůbec. Hezky dnes drží 11C. Tedy ne že bych měl nějaké zásadní problémy. Rezerva stačí na celoroční příjem.

M.

15
Digitální rozhlas / Re:Rakusko/T-DAB
« kdy: 09. 05. 2019, 20:30:03 »
Druhá příloha - DAB+ v Rakousku - Test MUXu ORS1

Poznámka:
Pro pořádek jsem příjem realizoval napřímo z rozbočeného výstupu antény, abych vyloučil vliv domovního zesilovače (Profiler 6700).

Stran: [1] 2 3 ... 5

reklama