Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - Michal Škopík

Stran: [1]
1
Poněkud mimo pozornosti zůstalo přeladění části frekvencí ve východní části Rakouska v souvislosti s uvolněním pásma 700 MHz. Týká se to také vysílačů Wien-Kahlenberg a Jauerling, které mají výrazný přesah na území ČR. Více informací v odkazech. Ve všech případech se jedná o vysílače se zakódovaným signálem služby SimpliTV.
https://www.ors.at/de/tech-blog/blogartikel/letzte-raeumung-des-700-mhz-frequenzbandes-in-ostoesterreich-abgeschlossen-475/
https://www.ors.at/de/gateways/antenne/frequenzlisten/

Ještě na začátku minulého týdne bylo možné přijímat na JV Moravě u hranice SR kanály 55 a 58 ze 180 km vzdáleného Jauerlingu, i když samozřejmě pouze na hraně stabilního příjmu a příležitostně. (Jauerling na kanálech 31 a 38 je příjímatelný po většinu roku). Významně se tím zvýší dosah těchto multiplexů i rušení jinými vysílači (nižší frekvence). Například se rozšířila kolize s Velkou Javořinou a Jauerlingem - nyní nejenom 21., ale i 23. kanál.

Michal

EDIT (Oprava): opraven odkaz na aktuální seznam vysílačů PO přeladění, soudruzi v c.k. monarchii nechali v anglické verzi neplatné seznamy.

2
Protože nám téma o příjmu DAB na JV Moravě trošku usnulo, dovolil jsem si umístit své poznatky z roku 2018 do nového tématu. Popudem k experimentům se stal starší příspěvek o příjmu DAB u větrného mlýnu v Kuželově (nepříliš povzbuzující). Na základě zkušeností s příjmem FM, (dříve i VHF) a UHF jsem očekával, že v údolí Veličky to bude jiné. A nemýlil jsem se. Očekával jsem hraniční příjem z Vídně (srovnatelný s lokálními stanicemi z Vídně, které přijímám) a slušný z Brna. Vaten 14p k mému překvapení zajistil naprosto stabilní příjem z Vídně se slušnou signálovou rezervou! Nemluvě o Brnu. Když srovnám příjem lokálního vídeňského rádia na 102,5 ve stereu se šumem a rušením... (Pro zajímavost obě antény se ziskem ca 10-11 dB, tuner Sony ukazuje signál na 102,5 ca 18-20 dbuV, výkony vysílačů jsou někde kolem 6 kW). Momentálně mám anténu připojenou do domovního zesilovače (Johansson Profiler) a subjektivně nepozoruju žádné zhoršení příjmu.

Na prutovou anténu můžu doma přijímat pouze Brno (téměř trvale, pouze výjimečně pod prahem příjmu), náznak signalu z Vídně se na Digit 210 objevuje jen sporadicky.
Mimo údolí na kopcích je všechno jinak. Vhodně orientované lokality umožňují bezproblémový příjem ČRo z Brna, City Muxu z Vídně a místy také Towercomu z Krížavy. Na jednom specifickém terénním předělu jsem před 3 dny zaznamenal spolehlivý příjem polského MPx na 11A z Katovic (nutno zopakovat za jiných meteo podmínek).

Suma sumárum:
Reálný dosah brněnského vysílače je skutečně výrazně lepší a odpovídá mapě K. Mikuláštíka (http://drmplus.cz/CRo/DAB_CRo_Eoy18_181009.png). Na vhodně orientovaných stráních ukazoval Technisat Digit 210 hodnoty signálu místního vysílače a příjem byl možný i v méně vhodných místech za ohybem terénu.
Poměrně dobře lze příjímat také městský Mpx z Vídně, ale signál je slabší a mnohem více kolísá. Ovšem i to je nad očekávání - ca 110 km od vysílače, nevhodný profil a výkon ca 6 kW. Lokální rádia z Vídně na prutovou anténu zachytím hůře a v šumu, pokud vůbec.
Žilinský vysílač na Krížavě je na tom hůře. Míst, kde je možný stabilní příjem, je nejméně a stín Bílých Karpat je prostě znát.
Stabilní příjem z polských Katovic byl příjemným překvapením, ale to je nutno ověřit znovu. Před rokem 1989 jsem v mnohem horších podmínkách v údolí Veličky stabilně přijímal jak polské, tak maďarské VKV 1. Samozřejmě s 5prvkovou anténou a později také zesilovačem. Ovšem příjem přes kopec v pásmu VHF je téměř vyloučený. Uvidím později.


Okolnosti příjmu:
Doma využívám k příjmu Technisat Digapal DAB+, Vaten14p a ULN předzesilovač. Momentálně nasměrováno na Vídeň, což zajišťuje stabilní celoroční příjem rakouského a brněnského vysílače. Anténní rotor jsem zatím nepořizoval. 2 krátké zkoušky příjmu Krížavy nebyly povzbudivé. První pokus dal stabilní příjem bez jakékoliv signálové rezervy, při druhém jsem dokázal pouze naskenovat mux. Momentálně napájím signálem domovní zesilovač (Johanssen Profiler), takže nemohu sledovat úroveň signálu - tu spolehlivě překryje AGC.
V terénu Technisat Digit 210 (v původním stavu bez vstupu externí antény). Brno jsem schopen příjímat na hraně na 1 místě v domě i na prutovou anténu.

Lokalita:
údolí Veličky, okr. Hodonín (SV těsně k hranici okresu UH), asi 10 km od slovenské hranice.
Zajímavé lokality:
Volavec (les), mezi Loukou a Velkou nad Veličkou (okr. Hodonín). Cesta podél větrolamu a samotný "vrchol" 375 mnm nabízí nejvíc. Směrem k trati a Horákovu mlýnu dobrý příjem Krížavy (která je tu nejproblémovější) a snad i ty Katovice nebudou vzácné!. Za hřebenem směrem na V k Lipovu velmi kvalitní Brno-Hády "na plný kotel", místní příjem. A to nejenom na 1 místě, ale několik set metrů cesty. Velmi slušný příjem City Muxu Wien. Hezký lov BTS pro GSM web. :-)
GP: 48.9011136N, 17.4942547E

Nová Hora 326 mnm (mezi Blatnicí a Loukou, okr. Hodonín)
samotný vrchol s velmi dobrým příjmem Brna, Vídně i Krížavy. Zajímavější situace na panelové cestě od hlavní cesty Blatnice-Velká směrem k vrcholu, velké změny a stíny "kulis" terénu.
48.9274836N, 17.4799853E


Michal Š.

P.S. Rád bych se pokusil znovu vyzkoušet příjem DAB+ u větrného mlýnu v Kuželově (okr. Hodonín). Předchozí DXer měl úspěch pouze s Brnem. Láká mě vyzkoušet příjem v širším okruhu také po cestě směrem na Vrbovce a pak na opačné straně ke Kuželovu. Alespoň slabý příjem City Muxu z Vídně, popř. Krížava nejsou vyloučené. Jen se bude muset hodně hledat. :-)

3
Set-top-boxy / Technisat Digipal DAB+ - problém s ORF DVB-T2
« kdy: 09. 11. 2017, 11:08:14 »
Nový Digipal DAB+ s podporou DVB-T2 nedokázal korektně načíst (zdá se) první Mux rakouské ORF a tedy nepřehrává nekódované SD verze ORF1/2. V tuto dobu tedy neplní svou hlavní funkci (JV jižní Moravy, české "T2" až v roce 2018 s Mikulovem). Přijímač okamžitě po krátké otestování upgradován (bez výsledku).


Chybové hlášení: chybějící signál nebo signál o příliš nízké úrovni (není pravda)
Symptomy: nezobrazuje všechny údaje o Muxu a daném programu, rozšířené údaje o daném kanálu (k. 24) zobrazují dostatečnou úroveň na vstupu ca 55 dB(mikro)V, ale nestabilní kvalitu kolísající mezi 0 a 100% (já vím, orientační údaj). Stejně reaguje u všech TV i rozhlasových kanálů.
Místo a přijímaný kanál: rozhraní okresů Hodonín a Uherské Hradiště, kanál 24 (Poysdorf!)
Testované STA: Alcad stanice s kanálovými vložkami (proměřeno atd, před DVB-T2 bezproblémové), průměrná domací STA (opět před rokem 2016 příjem k. 24 z Poysdorfu vynikající)
Srovnání s jinými příjímači: v domácí i profi instalaci StA na třech TV (2x Samsung a Phillips) funguje ORF1/2 + rádia bez jediného zakolísání a indikuje 100% kvalitu. Nemám možnost proměřit stav rozvodu a daného kanálu skutečným měřičím přístrojem.

Jakýkoliv tip uvítám.

Díky!

Michal

4
Digitální rozhlas / DAB - jaké vzorkovací frekvence
« kdy: 15. 04. 2010, 15:20:52 »
Velká prosba na znalce: jaké jsou reálně užívané vzorkovací frekvence ve vysílání DAB? 32 kHz? Nemám dost času a energie prolézat oficiální materiály a běžné weby se koncetrují na datový to a míru komprese.
Díky!
Michal

Stran: [1]