Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Michal Škopík

Stran: [1] 2 3 ... 6
1
Digitální rozhlas / Re:dab+ na slovensku
« kdy: 06. 01. 2021, 08:24:46 »
Trošku se vrátím k vysílači Nitra - Zobor:
moc jsem od něho na JV Moravě v krytu Bílých Karpat nečekal, ale byl jsem mile překvapen. Ve vyšších polohách hraje podstatně lépe než Žilina, a to jak co do síly signálu (zobrazené teploměrem na Digitrádiu 210), tak do pokrytí. Žilina zdaleka nehraje všude, Nitra je na tom mnohem lépe. Ve vyšší poloze v téměř místní úrovni. Nechápu... Mimochodem Bratislava Kamzík nepříjímatelná, nehraje ani FM. (Místo: údolí Veličky, okr. Hodonín a vyvýšená místa směrem k Hrubé Vrbce).
Bohužel jsem vzhledem k zdravotnímu stavu a počasí neměl čas prozkoumat příjem na větší ploše a už vůbec ne otočit anténu z Žiliny směrem na Nitru (což určitě časem zkusím). Takže doma jen náznak signálu. Holt jsme na Horňácku docela zajímavá oblast co do příjmu R/TV. Okrajová, problematická - ale většinou se s tím dá něco dělat.

Michal

2
Analogový rozhlas / Re:mapy pokrytí FM
« kdy: 23. 09. 2020, 08:46:58 »
..Mohl bych zkusit to zaměřit, akorát nemám volnou žádnou FM směrovku. Existuje nějaká finta, jak zjistit odkud přichází nejsilnější signál, třeba dipól z dvojlinky.
Njn, dipól z dvojlinky jsem před pár lety vyhazoval. :-) Po léta jsem měl 2 kusy, pro FM1 a FM2. Na ploché střeše jsem hledal místo s nejlepším příjmem a v H polarizaci to přiměřeně funguje. (Samozřejmě v místě s rozumně nižší úrovní signálu, v silném poli to bude míň směrodatné.). Pokud si dobře pamatuju, tak 1,45 m (?)  pro FM2 bylo o.k. (činitel zkrácení si z hlavy nepamatuju). FM1 Vpol byla horší, tam jsem Žilinu jenom hádal podle mapy a světových stran.

Takže plochou dvojlinku, dřevěnou lištu a zřejmě útlumový článek před analyzér/přijímač pro blízké pole. :-) Držím palce na číhané!

Michal

3
Pokusím se o odpověď, ale pouze jako obyčejný uživatel jednoho z těchto zesilovačů. Nejsem profesionál - jenom praktik s omezenými znalostmi a možnostmi.

Používám už přes 2 roky Johansson 6700 Profiler a jsem s ním mimořádně spokojený. O technickém pozadí a konstrukci téměř nic nevím. Jen něco málo praktických zkušeností. Podle parametrů v manuálu a na webu výrobce (UNI cosi, viz Google) dokáže na vstupu UHF zpracovat signály v rozpětí 40 dBuV až 109 dBuV. V podstatě by měl zpracovat i svou výstupní úroveň, což jsem ted zdaleka nezkoušel (dostal jsem se k 70 dBuV max.). Naopak je v mém případě důležité zpracování slabších signálů. V mém případě se zdá, že se umí poprat i s úrovní pod prahem 40 dB a s kolísajícím DX příjmem. Takže přes 60 dB! Teoreticky by měl vyhovět i v tvém případě. Jestli to ale bude stačit a zajistí to dlouhodobou stabilitu příjmu, těžko říct. To už je na anténách a příjmových podmínkách.

Co mě ale mate, jsou příjmové podmínky a nároky. Opravdu JEN těch 5 či kolik muxů s jedním problémem (lokální vysílač)? To by se mělo udělat levněji a bezpečněji s jednodušším řešením. Samozřejmě jeho realizace nemusí být pro laika, ale to závisí na situaci. Jestli je to už cílový stav s DVB-T2, tak lze uvažovat o jiných variantách. Pro mě za mě třeba 2 antény, propusti + sloučení 1 + REST. Jasně, je to divné, na bednu (téměř stejný směr). Ale pak se to dá udělat (možná!) velmi jednoduše a levně. Představ si, že v době plánované životnosti (dejme tomu 10 let pro Profiler?) přijdeš o zdroj nebo dokonce o celé zařízení. To všechno pro zabezpečení příjmu z jednoho směru a základních multiplexů. Není to kanón na vrabce? Výměna běžné příjmové bižuterie bude určitě levnější.

V mém případě kromě komplikovanějších příjmových podmínek rozhodovala možnost příjmu slovenské a rakouské televize (nedůležité, ale bonus). Bydlím 15 km od Velké Javořiny a "Slováci" jsou pro mě důležití. Ovšem se zahušťováním po opuštění horní části VHF nevím o možnosti, jak zajistit korektní sloučení kanálů nasázených vedle sebe. Navíc jsem si po přechodnou dobu konečně zajistil bezproblémový příjem třetího multiplexu. Při jakékoliv změně - a že jich v ČR, SR a Rakousku je! - prostě přenastavím za 10 minut.

Pokud máš kromě zajištění základního příjmu dalšího plány a potřeby, pak ano. Zajištění rozsáhlejšího rozvodu pro více uživatelů za rozumnou cenu? Ano. Rozšíření základu o DX příjem sousedních států? Jo, to dává smysl. Korektní a jednoduchá podpora FM a DAB rozhlasu? Ano. Pouze základní příjem pro 2-3 telky? Já nevím...

Tak ještě něco k praktickým zkušenostem. Johansson lze ovládat JEN přes panel. LCD panel se po chvilce sám vypne (šetrný). Podporuje SD kartu pro přenos nastevení a upgrade firmwaru. Oproti některým soupeřům umí VHF jako celé pásmo pro DAB (nikoliv po TV kanálech) - samozřejmě nepracuje na úrovni DAB kanálů (to myslím, neumí nikdo). Kromě AGC automaticky zařazuje také LTE filtry (včetně těch pro 700 MHz band). Podle testérů ale není potlačení dostatečné pro kritičtější podmínky. Také je docela tupý a opravdu vyžaduje dostatečný signál. Takže v okrajových podmínkách preamp. Dokáže nakrmit několik předzesilovačů 12 nebo 24 V do 100 mA. Takže pozor - pro ULN zesilovače to moc není. Na druhou stranu dokáže korektně zpracovat směs signálů o různých úrovních naskládaných jak sardinky vedle sebe. Slabší signál mezi 2 silnými není problém. Samozřejmě pak závisí na odolnosti a linearitě zesilovače, který si musí s těžšími podmínkami poradit. Dražší ULN zesilovač kromě dobrého šumového čísla zajišťuje spolehlivou odolnost proti přebuzení (Teroz č. 600). Opravdu to funguje. Jen to nemusí být vždy nutné a ekonomicky opodstatněné (opět stejná písnička - oprava či náhrada je prostě drahá).

Takže aspoň něco málo ze zkušeností. Protože neznáme přesnější informace o lokalitě, příjmových podmínkách a záměrech, má to pouze informativní hodnotu. Upřímně - zkušený anténář by pro řadu míst a situací dokázal navrhnout mnohem levnější a snad i stabilnější řešení (ve smyslu dlouhodobé stability příjmových podmínek). Ale řešení to je fakt pěkné.

Michal

4
Ale chlapi, to jsem mohl čekat. V alejích NEMUSÍ být nablito - nehádejme se o prkotiny.

Na rozdíl od nekódovaného a VELMI rušivého impaktu polského přeladění je toto rakouské jen takový čajíček. Přelaďovaly se zakódované a pro téměř všechny (omlouvám se do JČ) nezajímavé muxy. Rušení po vypnutí Jihlavy není masivní. Jauerling prostě jde proti Javorině. Bohudíky odlišná polarizace a snad i směr (pletu se?). Docela tedy chápu, že to oproti atraktivním slovenským programům (STV 3x HD!) a polské rušičce trošku zapadlo.

Já na to došel náhodou. Prostě mám na své STA pro legraci naladěný i Jauerling (a měl jsem i Jihlavu). Profileru to nevadí. Po přeladění Javoriny se kromě 58. dal přijímat i 55. kanál z Jauerl. (180 km a nic moc výhled.). U té mé hranice (slovenské) 25 km od Javoriny nějaké rušení 23. kanálu už nehrozí (jiné výkony + polarizace). Místo Jihlavy na 30. kanálu mi teď chodí slušně Kahlenberg (zakódovaný). Toť vše.

Jestli si něco zaslouží kritiku, tak je to neúnosné protahování přechodu na DVB-T2 v ČR. Kdyby o 1 měsíc... Nemluvě o naprostém výpadku rozumné koordinace se sousedy, která poškozuje i naše diváky, pro které je pozemní příjem tak důležitý. To přece bylo jasné, že tak velký odklad stejně ničemi nepomůže. Normální člověk (to my nejsme) to stejně bude řešit za chodu.

Michal

5
Poněkud mimo pozornosti zůstalo přeladění části frekvencí ve východní části Rakouska v souvislosti s uvolněním pásma 700 MHz. Týká se to také vysílačů Wien-Kahlenberg a Jauerling, které mají výrazný přesah na území ČR. Více informací v odkazech. Ve všech případech se jedná o vysílače se zakódovaným signálem služby SimpliTV.
https://www.ors.at/de/tech-blog/blogartikel/letzte-raeumung-des-700-mhz-frequenzbandes-in-ostoesterreich-abgeschlossen-475/
https://www.ors.at/de/gateways/antenne/frequenzlisten/

Ještě na začátku minulého týdne bylo možné přijímat na JV Moravě u hranice SR kanály 55 a 58 ze 180 km vzdáleného Jauerlingu, i když samozřejmě pouze na hraně stabilního příjmu a příležitostně. (Jauerling na kanálech 31 a 38 je příjímatelný po většinu roku). Významně se tím zvýší dosah těchto multiplexů i rušení jinými vysílači (nižší frekvence). Například se rozšířila kolize s Velkou Javořinou a Jauerlingem - nyní nejenom 21., ale i 23. kanál.

Michal

EDIT (Oprava): opraven odkaz na aktuální seznam vysílačů PO přeladění, soudruzi v c.k. monarchii nechali v anglické verzi neplatné seznamy.

6
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re:Slovenské DVB-T
« kdy: 14. 05. 2020, 12:49:52 »
Já bych to viděl na Jauerling, který je v posledních době opět přijímatelný až pod Javorinú. V posledních dnech se i v těchto okrajových podmínkách dá přijímat Jaurling, ba dokonce občas chodí kanály 55 (uvolněný po STV) a 58 (u nás volný). Velká Colorka s preampem zaměřená na Mikulov (H polarizace) s problémy přijímá k. 23 a zřejmě i ty další (polarizace - nepolarizace). 21ka je totálně zrušená. U tebe to bude s mírou rušení mnohem horší. (Samozřejmě tak blízko u Javořiny stačí menší anténa a V polarizace k spolehlivému příjmu Slovenska).

Michal

P. S. Dodnes s hrůzou vzpomínám na letní či inverzní dny, kdy 21. kanál z Javořiny (byvší jednička, F1 a pak Nova) v analogu přeskakoval mezi českým a rakouským zvukem, byl pruhovaný a někdy se ztrácela synchronizace. Když Rakušané přešli na digitál, byly projevy odlišné (extrémní šum v obraze až ztráta příjmu).

7
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re:Slovenské DVB-T
« kdy: 05. 05. 2020, 11:04:57 »
Tomixis:
Tak se zdá, že s tím už hnuli. Javorina by už měla být v cílovém stavu. V práci už vidím náznak signálu na aktuálních (nových) frekvencích, takže musím nechat Televes přeprogramovat.
Docela se těším domů, že se konečně přibliží závěr všech těch rošád. Mimochodem mám stejný Johanssen 6700. Takže jenom vyhodím kanálový předezsilovač 55-57 a přecvakám kanály. :-) Uvidíte, třeba i u vás bude z dlouhodobého hlediska stabilnější Javořina.

Michal

8
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re:Slovenské DVB-T
« kdy: 05. 05. 2020, 08:35:45 »
Javorina (Nové Mesto n. V.) už vypnula vysílání na původních kanálech. Pokud máte možnost ověřit nový stav, jsem zvědavý. V práci to nejspíš nepoznám (zatím jsou naprogramovány jen ty původní).
BTW: na webu cezantenu.sk je označena jako přeladěná.

M.

9
Digitální rozhlas / Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« kdy: 11. 02. 2020, 15:39:32 »
Já jsem se zase podíval na pokrytí JV Moravy signálem ČRo - a při detailním pohledu to nevypadá dobře. Překryv výkonných vysílačů ze Zlína a Kojálu vypadá na první pohled o.k. a na sever od úrovně Veselí nad Moravou už by mělo být vymalováno. I uvnitř budov. Ovšem přepnutí způsobu výpočtu na ITU 1812-3 ukáže realističtější obraz. Asi bližší realitě. Nedokonale jsou pokryty nejhustěji osídlené oblasti v údolích řek (i to Veselí n. Moravou, Kunovice). Spojnice Břeclav-Hodonín-Strážnice-Veselí n. Moravou-Kunovice/Uherské Hradiště - pokrytí převážně jen outdoor (i velká část UH!). To ani nemluvím o údolích na V od Moravy, kde žiju i já sám! Na kopcích je signálu až až, místy bylo už z brněnských Hád. Kyjov? Nic. Obdobně jsou umístěny také řady velkých vesnic (na rozdíl od Polabí je tu odlišná sídelní struktura s menším počtem lidnatých obcí).
Šance na zlepšení? Nevím, nevím. V plánu by měl být (snad) Mikulov Děvín. To by pomohlo nejjižnější části části jižní Moravy, ale omezení na V budou asi značná... Pro DVB-T2 bylo koordinováno stanoviště u Kyjova ("Hodonín" Babí Lom) a zůstalo nevyužíváno. Jenomže u TV nikdo neočekává indoor příjem bez pořádné antény. Pro tyto lidí (větší desetitisíce až 100 000) představuje přechod na DAB ztrátu příjmu rozhlasu tak, jak jej očekávají. Bez velkých štráfů na anténní prut nebo dříve feritovou anténu (SV/DV). Bez dalšího vysílače si rozumné pokrytí nedokážu představit. Internet všechno nevyřeší, toto je parketa pro vysílání one-to-many. Což může a nemusí s internetem a IP konvergovat (zatím tomu tak není).
Světlou stránkou představuje jediná věc: slušná odolnost a nízké nároky DAB na signál. I v místech s nekvalitním signálem umí překvapit. Ale všespásné to není. Tam, kde FM ztrácí kvalitu a chroptí, digitální rozhlas osciluje mezi dokonalým signálem a úplnými výpadky.

Michal

10
59. kanál na Pálavě? To by mě čistě ze sportu také zajímalo a nemohu to ověřit. Jsem v okrajové oblasti pokryté z Mikulova (Hodonín/Babí Lom už bohužel není využíván).

Podle očekávání jsem nebyl schopen zachytit ani 51. kanál. ULN preamp by to zřejmě ustál, ale signál jsem nezachytil a pro 59 jsem neměl dispozici vhodný LTE filtr. Bez šance i pro Kojál. Takže 58. kanál z Jauerlingu na 170 km ano (meteorologicky podmíněno, ale v létě běžně), ale 51./59. z Mikulova bez šance.

Spekulovalo se, že 59. z Pálavy vysílal do jiného anténního systému a uvedeným nízkým výkonem. Pochybnosti o realizovatelnosti SFN na 59. k. jako laik nemůžu posoudit. Pokud mohu věřit mapavysilacu.cz, tak je směrové omezení v obou případech příliš velké. Tak co na to někdo z blízkých, s přímou viditelností na Děvín?

Michal


11
Když nad tím po delší době přemýšlím: nemá to něco společného s prastarou ochranou proti kopírování? Nic jiného mě nenapadá. Za starých časů jsme dlouhou nachávali v provozu prastaré video Tesla, které ji ignorovalo. Jestli jsem to správně pochopil, tak je zdrojem analogová kabelová TV. Není možné, že je toto vysílání zabezpečeno proti kopírování? Nebo že video špatně vyhodnocuje signál jako zakódovaný a odmítá nahrávat?

Jenom střílím naslepo. S kabelovou TV praktickou zkušenost nemám. Na rozdíl od údržby archivu videokazet a jejich přepisování, kde to někdy byl problém.

Michal

12
Digitální rozhlas / Re:DAB Jižní Morava
« kdy: 05. 11. 2019, 18:41:44 »
Zpět v provozu. Všechno se zdá být, jako po spuštění v pátek. - Po nějakou dobu asi budeme pozorněji sledovat a (amatérsky) testovat možnosti. Než nás to omrzí a stane se nudnou rutinou.

Teď ještě Jauerling 5D, a to budu mít doma teprve SFN! No a pokud přijde v blízké budoucnosti Mikulov/Pálava 12D, tak další. :-) To bude ještě mrzení!


Michal

13
Digitální rozhlas / Re:DAB Jižní Morava
« kdy: 05. 11. 2019, 11:54:13 »
I já jako laik jsem alergický na zprávy typu "oni to mají nějak rozbité". Takže raději hledám chybu v počasí nebo u sebe.
Dnes to opět nefunguje... Něco se opravdu změnilo.
No nic, bez možnosti změřit & doložit musím počkat. Až se stabilizuje počasí, pak uvidíme víc.

Michal

14
Digitální rozhlas / Re:DAB Jižní Morava
« kdy: 04. 11. 2019, 21:46:49 »
No, dnes se dějou v éteru divné věci. :-) Dnes večer jsem doma přišel o příjem ČRo DAB+. Zřejmě hrátky počasí a inverze.
Od 1. 11. došlo po spuštění 2 vysílačů, které jsou u nás na Horňácku důležité (Zlín a Kojál), ke změně. Úroveň signálu šla ca o 5 dB nahoru, kvalita se zlepšila (ale lítala!). Předtím jsem viděl v Qirxu TII kódy Hádů a Tasova (na hraně). Od pátku JEN 60-1 (zlín) a 55-3 (Kojál), a ten první byl naprosto dominantní (k mému překvapení, neboť se tu FM chytá z Kojálu nebo Babího Lomu). Hády už nebylo vidět. K dokreslení situace: Vaten 14p je natočený na Vídeň a ČRo DAB jsem přijímal se silný potlačením, ale trvale. Dnes ani klíčenka/QIRX, ani Technisat nenačtou nic.
Příjem rakouských multiplexů se také změnil. Normálně ve směsi vysílačů SFN na 5D jasně dominuje Kahlenberg a kvalitu zdárně snižuje DC-Tower (1 a 3), tentokrát šla kvalita i signál DC-Toweru výrazně nahoru. Příjem je pořád bezproblémový, ale při tak malém rozdílu vzdálenosti a azimutu je toto kolísání docela zábavné (terénní profil pro Kahlenberg a DC Tower jsou odlišné, K. je na tom výrazně lépe).
Uvidíme, jestli bude ráno po výkyvech počasí šance nějaký úlovek.

M.


15
Takže i u nás na JV Moravě jsme pokryti. V historické budově s velmi komplikovaným indoor příjmem (2-4 metrová tloušťka zdí) atakuju na Technisatu Digitaradio 210 plný kotel signálu a příjem je naprosto stabilní. Narozdíl od FM, které je z Brna, Zlína i Hodonína téměř nepoužitelné. Nemluvě o mobilním pokrytí.
Tx: Strážnice (okr. Hodonín)

M.
Ve Strážnici bude asi Rx a ten Tx asi Tlustá hora nebo Kojál ;)
Detailisto! :-) Máš samozřejmě pravdu, náčelníku. - K věci: jsem docela mile překvapen, jak dobré pokrytí tu mám. FM jen chrčí a stereo, darmo mluvit.
Docela se bojím, co to udělá doma na vnější anténě se zesilovačem. Samozřejmě případný DAB ze slovenské Javoriny bude na 99% se zádrží. Jen trošku nasměrovaná FM anténa přes 70 dBuV na svorkách...
Zajímavá bude situace vícečetné SFN, a to jak na právě spuštěném 12D, tak na 5D po spuštění Jauerlingu. 5D už teď výrazně kolísá (mix 2 vídeňských městských vysílačů a Semmeringu), ale Jauerling tomu dá teprve ty pravé grády. U 12D tuším plichtu mezi Zlínem a Kojálem, ale pokud začne svítit Mikulov, potěš koště.

M.

Stran: [1] 2 3 ... 6