Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Michal Škopík

Stran: 1 ... 4 5 [6]
76
Digitální rozhlas / DAB - jaké vzorkovací frekvence
« kdy: 15. 04. 2010, 15:20:52 »
Velká prosba na znalce: jaké jsou reálně užívané vzorkovací frekvence ve vysílání DAB? 32 kHz? Nemám dost času a energie prolézat oficiální materiály a běžné weby se koncetrují na datový to a míru komprese.
Díky!
Michal

77
Tohle rychlé řešení je sice vhodné (a pro některé exotické stanice, které vysílají 16:9 s identem 4:3 - viz Turksat - nutné), ale dá se to řešit jinak.
Vantage 7100 TS mám připojený k plazmě Panasonic přes HDMI. V setupu jsem nastavil parametry tak, aby Vantage posílal ven vždy 16:9. Přesné položky menu vám na dálku neřeknu (Vantage chce vědět, že TV je 16:9, že má z 4:3 vytvořit uměle 16:9), ale s výjimkou vysílání se špatnou identifikací 16:9 to funguje. Mimochodem výstupní rozlišení Vantage po řadě testů nechávám na AUTO. Převzorkování SD do FullHD na plazmě se mi zdá o něco lepší (kontrast, ostrost, menší míra vyhlazování).
Zkuste, uvidíte, jak na to bude reagovat váš TV set.
Michal

78
Používám anténu typu UKS-14 (vyráběnou kdysi v Liberci v.d.XY) na rotátoru připojenou k tuneru Sony ST-SA3ES. Výjimečně ještě starší tuner Videoton z r. 1990, v některých konkrétních situacích vykazuje lepší výsledky (příjem 102,2 v zákrytu 102,0 z Kojálu). Sony je samozřejmě jednoznačně lepší výrobek. Jako doplněk užívám na druhém vstupu FM rozhlas z malé STA (kruhový dipól, bez předzesilovače připojen přímo do STA), pro lokální stanice dostatečné.
Původně jsem měl na rotátoru také 5-prvek na FM1 (Maďaři a Poláci), monstrum je momentálně je hibernováno na střeše.
V současné době se už nevěnuju intenzivně DX příjmu, není dost času a energie. Celkem pravidelné úlovky - když pominu sporadické příjmy přes Es vrstvu - bývaly v letních měsících: Bayern 4 z Wendelsteinu (celkem stabilně po týdny), rádio z Mariboru a v 80. letech dokonce stanice z území bývalé NDR. Dnes v zahlceném pásmu téměř vyloučená věc. Sice by se dalo uvažovat o úpravě MF filtrů a dalších rošádách, ale raději dávám přednost spolehlivé práci a skvělemu zvuku mého Sonyho. Excelentní zvuk Ö1 92,0 z Kahlenbergu dodnes zahanbuje ČRo...
Pro upřesnění příjmové situace: rozhraní okr. Hodonín a Uherské Hradiště, 15 km od slov. hranice, lokalita v údolí Veličky, otevřená pouze v úzkém rozmezí směrem na JZ (Vídeň-Brno). Příjem FM z Bratislavy velmi problematický a se všemi atributy DX (úniky, kolísání signálu, atd.). Příjem z Jauerlingu (mnohem vzdálenějšího) téměř dokonalý, Vídeň Kahlenberg ještě lepší... To pro dokreslení situace stačí - lokální stanice zpravidla řešitelné, ale... Nevlídné, ale zajímavé příjmové podmínky. Vhodný tréninkový prostor pro anténáře (jak mi sami potvrdili). Každý úlovek je pak o to hodnotnější a přináší větší radost.
Michal

79
Nejprve jsem se zděsil a přemýšlel o aprílu. Ale nakonec to bude přece jen pokrok. Trošku jsem si pozkoušel a chuť psát a odezva "systému" šly nahoru.
Sice mi bude chybět stromové zobrazení, ale možná ta ztráta maximálního přehledu bude mít i pozitivní (třebas nechtěný, side) efekt. Prostě to nebude lákat k rozbředlým či přihlouplým diskusím. Pokud bylo vlákna hodnotné, v podstatě to nebylo nezbytné. Pro mne se jeho potřeba kryla téměř dokonale s potřebou utéct. :-)
Michal

80
Set-top-boxy / Re: VanTage 7100TS zkušenosti s externími HDD
« kdy: 01. 04. 2010, 20:30:18 »
2 typy WD My Passport O.K. (jako většině lidí dle diskusí). Problémy s flashdisky (asi typy s pomalejším zápisem a levnějšími pamětmi) - nevypočitatelné chování, načítání a hlavně HD.
2 typy boxů na HD 3,5 palce Raidsonic - bez problému.
Až budu mít čas, vyzkouším něco z arsenálu doma i z práce.
Michal Škopík

81
Na experimenty po "zrušení" ploché střechy nějak nemám sílu... Momentálně "jedou" do dožívající malé STA klasická Colorka a Spektrovka z konce 80. let. Na stožáru zůstalo prorezlé "síto" a UHF (6. kanál, blahé paměti "vídeňská" 1), na půdě kanálovka na 29. kanál.
Chystám se po letech na něco nového, k. 69 volá!  :) V každém případě to bude zajímavé: bydlíme 15 km od Javoriny, ale bez přímého výhledu. STV 1/2 (k. 56, 39) velmi silné a poměrně kvalitní (žádná "duchařina"), k. 69 ani houby (zatím jen STA, spektrovka v H pol.). Čekal jsem aspoň detekci a příjem na hraně. Marně.
Nejvíc si užívám FM anténu s rotátorem (bez zesilovače!), ten typ z Liberce s "trojitými direktory", nebo jak to mám nazvat.
No a pro pořádek 2 satelitní antény (105 cm Ghibertina + stará 60 ze zrušeného UPC), 2 Vantage (7100TS a 220).
Jak to tak po sobě pročítám, nějak se mi pod rukama začíná tvořit malé muzeum. :-) Kromě starých antén také 105 Kovosat, starý analogový satelit Citizen (zamačkávám slzu za nepřekonanou kvalitu SD vysílání), velká potvora na FM1 (Poláci a Maďaři ve stereu v okrese Hodonín nebyli k zahození, navíc v údolí).
Snad mne lepší počasí přidá motivaci na nějakou anténářskou lumpárnu. No a navíc až se nám usadí Slováci, tak budu muset konečně něco udělat s STA. Klídek - budu volat profesionála! Už se nechci hrát, ale dívat.
Michal

Lokalita: okr. Hodonín, 15 km od Javořiny (bez přímého výhledu) a 15 km od Veselí n. Moravou

Stran: 1 ... 4 5 [6]