Autor Téma: DAB Jižní Morava  (Přečteno 521944 krát)

David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #405 kdy: 05. 11. 2019, 00:28:48 »
Tlustá, Kojál a Hády se melou všechny tři do sebe. A 12C ČH mě tady v Blansku pulzuje od 0 do 40dBuV na odkloněné straně střechy.
Mlít se můžou, ale v pátek, v den spuštění, to jelo jak z praku a teď už více lidí na více místech pozoruje, že se rozbíjí...

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #406 kdy: 05. 11. 2019, 08:41:00 »
mlít se můžou ve smyslu rozladění SFN jak zmiňuje Ivovi, taky mně to napadlo
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Michal Škopík

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 81
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #407 kdy: 05. 11. 2019, 11:54:13 »
I já jako laik jsem alergický na zprávy typu "oni to mají nějak rozbité". Takže raději hledám chybu v počasí nebo u sebe.
Dnes to opět nefunguje... Něco se opravdu změnilo.
No nic, bez možnosti změřit & doložit musím počkat. Až se stabilizuje počasí, pak uvidíme víc.

Michal
FM: tuner Sony ST-SA3ES // anténa Likov PAL14/=UKS14/
DAB: Vaten 14p + Teroz ULN 23 dB (via Johansson 6700)//Technisat DigiPal DAB+ a Digit 210
SAT: VU+ Duo2 // Gibertina 105+Inverto 80 // Inverto Black Quad+ Monoblok Twin


Miroslav Laduna

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 235
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #408 kdy: 05. 11. 2019, 13:01:07 »
Impulsní DAB odezvu by měly zvládat měřáky Hexylon a určitě Promax. Samozřejmě s patřičnou výbavou. Nebo můžeš vzít mapu a změřit si rozdíly vzdáleností vzhledem k 12D vysílačům. Tabulka tolerance ozvěn pro zajímavost zde: https://dabcz.webnode.cz/_files/200000058-7960c7a5af/DAB%20za%20ochrann%C3%BDm%20intervalem.png
Nu a pak možný vliv inverze: HT HP, vysílající na 12D z okolních států.


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #409 kdy: 05. 11. 2019, 13:35:37 »
Podle mych testu je to jiz opraveno, muzete zkouset.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #410 kdy: 05. 11. 2019, 18:34:44 »
ano, back in the saddle.

tipovačka jenom tak pro srandu, málo info z terénu. Klíčové může být to od Davida Kříže - pokud tam Kojál promlouvá, tak se rozjel Kojál. Pokud na té trase UH-Zlín má dominanci Tlustá hora, tak ujela nebo spíše courala centrální frekvence SFN sítě. Nevíme jak ji ČRa řídí, může se to dělat i přes GPS. Pokud by se vloudila chybka, problémy měly přijímače protože se nemohly pořádně zasynchronizovat.

Zde na Brněnsku může být příčina ze dvou výše uvedených nerozlišitelná - Hády i Kojál hrají někde přibližně rovný part.

to vše jenom v rámci povídačky sychravého dne u svařáku; ČRa ví, ale nepoví. Nevím proč, nejde o negativum, systém je technicky složitý, SFN se taky musí pozorovat a případně dolaďovat.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Michal Škopík

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 81
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #411 kdy: 05. 11. 2019, 18:41:44 »
Zpět v provozu. Všechno se zdá být, jako po spuštění v pátek. - Po nějakou dobu asi budeme pozorněji sledovat a (amatérsky) testovat možnosti. Než nás to omrzí a stane se nudnou rutinou.

Teď ještě Jauerling 5D, a to budu mít doma teprve SFN! No a pokud přijde v blízké budoucnosti Mikulov/Pálava 12D, tak další. :-) To bude ještě mrzení!


Michal
FM: tuner Sony ST-SA3ES // anténa Likov PAL14/=UKS14/
DAB: Vaten 14p + Teroz ULN 23 dB (via Johansson 6700)//Technisat DigiPal DAB+ a Digit 210
SAT: VU+ Duo2 // Gibertina 105+Inverto 80 // Inverto Black Quad+ Monoblok Twin


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #412 kdy: 05. 11. 2019, 22:15:53 »
Potvrzuji zde popisované včerejší problémy na 12D (kolísání kvality) a dnešní návrat k normálu (místo: SM v dosahu Hošťálek a Veseláku + nějaký signál doletí i z Tlusté a Kojálu..)


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #413 kdy: 06. 11. 2019, 09:30:58 »
ano, back in the saddle.

tipovačka jenom tak pro srandu, málo info z terénu. Klíčové může být to od Davida Kříže - pokud tam Kojál promlouvá, tak se rozjel Kojál. Pokud na té trase UH-Zlín má dominanci Tlustá hora, tak ujela nebo spíše courala centrální frekvence SFN sítě. Nevíme jak ji ČRa řídí, může se to dělat i přes GPS. Pokud by se vloudila chybka, problémy měly přijímače protože se nemohly pořádně zasynchronizovat.

Zde na Brněnsku může být příčina ze dvou výše uvedených nerozlišitelná - Hády i Kojál hrají někde přibližně rovný part.

to vše jenom v rámci povídačky sychravého dne u svařáku; ČRa ví, ale nepoví. Nevím proč, nejde o negativum, systém je technicky složitý, SFN se taky musí pozorovat a případně dolaďovat.
Ufff, se cítím tak důležitě .D Ale asi máš pravdu, že podám důležité info, bo v pátek v den spuštění jsem jel D1 z Práglu až do KM a tam směr ZL-Otroky, a UH... totál bomba, bez jediného zaváhání, plný kotel, bez výpadku. V neděli v okolí UH divné chování (na hodně místech je Kojál dominantní)... v úterý dopoledne cesta zpět do Práglu, opět od Otrokovic D55, kolem Kromcla D1, Vyškov, atd... totální marast, nefunkční, nepoužitelné, včetně celé trasy kolem Brna, kde dřív burácely Hády, tak se asi míchají s Kojálem a nešlo to. Takže můj tip byl ujetý Kojál, který rozbíjel Tlustou a Hády... nebo rozjeté jako celek. To už nezjistíme, hlavně že je to ok. Zkusím se ještě přeptat jistých osob...
Akorát Andreji, tu spekulaci o centrální frq bych nevypouštěl, tady by nemělo jít o frekvenční, ale o časovou doménu... ale říkám, nikdo z nás neví. Buďme rádi, že je to ok.


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #414 kdy: 06. 11. 2019, 11:49:02 »
@AndrejH, M.S., D.K.
Abych predesel spekulacim. Vcera jsem psal na CRa a pan Kozak mi v podvecer potvrdil, ze slo o zavadu synchronizace zpozdeni v SFN. Ktery z vysilacu byl posunuty nevim, ale podstatne je, ze Hady a Kojal nebyly vuci sobe synchronni.

@Miroslav Laduna
Ta tabulka vychazi z nejakeho dost velkeho minimalniho odstupu C/N (nebo DAB k DAB) 13.5 dB, nejspis pochazejici z UEP3 (DAB). Pro EEP-2A a treba fixni prijem nastesti nebude pozadavek pro odstup signalu pres GI (a taky DAB k DAB v nesynchronni siti) tak velky.
« Poslední změna: 06. 11. 2019, 12:32:48 od ivovi »


Miroslav Laduna

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 235
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #415 kdy: 06. 11. 2019, 12:59:35 »
@Ivovi: Až budu mít čas, tak si ten dokument znovu pročtu. Pokud si dobře pamatuji, jednalo se o realný příjem za jízdy v autě s běžnou výbavou a TM I. Jestli šlo o DAB+, EEP X-Y? Mám pocit, že s ano. Každopádně by se mělo jednat o toleranci echa za GI. Akorát je otázkou, co se myslí tím - součtem úrovní ozvěn. Hlavně šlo o určení bodu, od kterého už možnost příjmu za pohybu začíná radikálně klesat - radikálně se snižuje tolerance k úrovni echa vůči hlavnímu signálu.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #416 kdy: 06. 11. 2019, 18:17:24 »
... Každopádně by se mělo jednat o toleranci echa za GI. Akorát je otázkou, co se myslí tím - součtem úrovní ozvěn...

váženo dle času příchodu interferující složky vůči užitečné složce; jeden z přístupů jak to popisuje EBU TR24, strana 17

https://tech.ebu.ch/docs/techreports/tr024.pdf
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #417 kdy: 06. 11. 2019, 20:14:03 »

...Abych predesel spekulacim. Vcera jsem psal na CRa a pan Kozak mi v podvecer potvrdil, ze slo o zavadu synchronizace zpozdeni v SFN. Ktery z vysilacu byl posunuty nevim, ale podstatne je, ze Hady a Kojal nebyly vuci sobe synchronni....

Potvrzuji zde popisované včerejší problémy na 12D (kolísání kvality) a dnešní návrat k normálu (místo: SM v dosahu Hošťálek a Veseláku + nějaký signál doletí i z Tlusté a Kojálu..)

děkujeme za dotaz a publikaci odpovědi, my ostatní jsme se styděli zeptat :) Již tři dny jsem kvůli tomu nespal. A omlouvám se ČRa páč jsem řekl "ČRa ví, ale nepoví".

Nicméně, klidnější spaní bych měl, kdyby byla alespoň cca známa poloha uživatele "lance"; pokud má dominanci Hošťálek, nehraje mi jak to mohl Kojál rozjet i u něho; vnáší to pochybnost jestli šlo o klasickou SFN self-inteference, jestli nešlo o něco jiného.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #418 kdy: 06. 11. 2019, 21:45:36 »
Ahoj, pro klidnější spaní sdělím bližší polohu - Novojičínsko, ale moc nechápu, po čem se pídíš, když máš info od zdroje, že měli rozhozenou SFN 12D a to nejsou jen Hády a Kojál :-))  Že byl nějak rozhozený zrovna Kojál jste si "vydedukovali" tady sami, ale mohli to mít (a nejspíš i měli) celé rozhašené na xxx  způsobů... Jestli se tak nudíte a nedá vám spát co se konkrétně stalo (já sice nechápu, k čemu vám to bude...?) tak se zeptejte rovnou p. Kozáka, ne?  :)


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #419 kdy: 06. 11. 2019, 22:15:42 »
Děkuji za reakci. To špatné spaní bylo samozřejmě s humorem; SFN je zde nová věc, snad není nic špatné na tom když člověka zajímá jak SFN funguje a jaké může mít problémy; ten Kojál jsem v dobré víře interpretovat ze sdělení od ivovi, že Hády a Kojál nebyly synchronní, měl jsem za to, že je zmiňuje na základě širší odpovědi od ČRa. To je jedno, mé podezření, že byla rozhozená celá SFN se potvrdilo.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno