Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Michal Škopík

Stran: 1 [2] 3 4 ... 6
16
Takže i u nás na JV Moravě jsme pokryti. V historické budově s velmi komplikovaným indoor příjmem (2-4 metrová tloušťka zdí) atakuju na Technisatu Digitaradio 210 plný kotel signálu a příjem je naprosto stabilní. Narozdíl od FM, které je z Brna, Zlína i Hodonína téměř nepoužitelné. Nemluvě o mobilním pokrytí.
Tx: Strážnice (okr. Hodonín)

M.

17
Škoda nejenom magického oka, ale celého rádia. :-) Hlavně nevyhazuj původní eletroniku (elektronky atd.). Populár je Rádio, které stojí za repasování do autentického stavu. Např. Martin Hájek z Prahy běžně taková rádia repasuje - na přání i s lakováním - a dokáže vestavit FM. Určitě bude dříve či později k dispozici konvertor pro  DAB. Myslím tím nenápadný, pro vestavby.

Koneckonců s postupným útlumem analogového rozhlasu v Evropě se uvolní pásmo pro exotičtější stanice ze zemí, kde mají SV i KV ještě nějaké to desetiletí před sebou.

Michal

P. S. Pro zajímavost odkaz na dílnu M. Hájka (http://www.retroservis.cz/) a odkaz na přehled jeho výkonů na facebooku (https://www.facebook.com/Retroradioservis/).

18
Digitální rozhlas / Re:Rakusko/T-DAB
« kdy: 29. 05. 2019, 10:51:19 »
Včera večer jsme v rychlosti znovu naskenoval rakouské DAB muxy. Po přechodu části programů do celostátního okruhu byla uvolněná kapacita (asi zatím) využita pro zvýšení datového toku Rádia Technicum City na 120 kbps (změna kódování na LC AAC)! Příjemný bonus, i když asi jen dočasný.
Jinak je zvuková kvalita poměrně tristní, jak si povšimla řada lidí. Na německém Rundfunk fóru je řada dalších informací, screeny a TII kódy. Ověřím později s klíčenkou.
Pokud jde o momentální kvalitu příjmu, tak nic moc (nakolik to můžu bez vybavení odhadnout). Úroveň je až o 10 dB vyšší než City Mux, ale SFN 3-4 vysílačů ve stejném směru dělá své (ve směru je i Semmering). Indikované hodnoty jsou stejné nebo horší než lokálka s jedním vysílačem. Při prvním "odchytu" Kahlenbergu zřejmě vysílal jenom v sólo režimu a SNR bylo výrazně vyšší.

Michal

19
Digitální rozhlas / Re:DAB Jižní Morava
« kdy: 23. 05. 2019, 11:12:51 »
Přicházím se zpožděním, tak jeden dotaz na Omara: vstup do Televesu je přímý výstup antény bez zesílení? Pokud ano, tak jsou ty úrovně opravdu luxusní! Já ve svém údolí Veličky jásám, že rakouský Kahlenberg dává na svorkách antény  něco kolem 40 dBuV! 11C je o 9-10 dB níž, Hády tak 5-6. Krížavu stěží načtu na přijímači, ale nehraje (signál v okolí 15 dBuV).

Anténa se ziskem ca 10 dB (Vaten 14P) i v těchto nevlídných podmínkách zaručuje stabilní příjem z Vídně na 11C a v bočním laloku Hády. Díky zesilovači spolehlivě nakrmí po rozbočení domovní zesilovač (Profiler 6700) a přímý svod k přijímači (na hraní).

Upřímně nemám dobrý pocit z tvého zesilovače. Něco s ním není v pořádku. A chápu, že ho potřebuješ - kdyby jenom na pokrytí ztrát a zlepšení odstupu od parazitního vyzařování z rozvodů kabelovky. Není to priorita - to je jasné. (Také bych potřeboval vyměnit anténní rotor a možná zrušit velkou FM anténu, ale...) Jestli se nepletu, tak ne-ULN zesilovač provedení F-F od Terozu je docela dostupný. Kdybych neměl zesilovač na svorkách antény, klidně bych ti ho půjčil.

Michal

20
Digitální rozhlas / Re:Rakusko/T-DAB
« kdy: 22. 05. 2019, 13:45:22 »
Jen upresnim - 5D pojede v SFN z 5 vysilacu (nejdriv 3xWien, pak 1xSommering a pak 1xS.Poelten).
Ano, také se těšíme! :-) V mé lokalitě je 175 km vzdálený S. Pölten dobře přijímatelný, FM a dříve 1. pásmo celoročně, UHF v létě s patřičnými tropo výkyvy. Pokud si dobře pamatuju, tak modely pokrytí /via Mirasat/ naznačují, že se bude úroveň rovnat té "vídeňské". Rozdíl v azimutu je malý...

BTW: i když jenom hádám, současné výkyvy v kvalitě příjmu 5D jsou závislé spíše na postupném zapínaní a testování vysílačů v SFN 5D. To vše pak doplní trosposférické výkyvy, které DX příjem dále překryjí a vším hezky zamíchají.

M.

21
Digitální rozhlas / Re:Rakusko/T-DAB
« kdy: 21. 05. 2019, 08:28:12 »
Včera 5D opět v provozu. Na rozdíl od minulých týdnů se výrazně zvedla kvalita (počasí?). Úroveň signálu se zdá být o fous  menší (jak na 11C, tak 5D), kvalita 11C spíše průměrná. Další pozorování nutné. Stav SFN nejasný, TII kódy QIRX (starý ani nový) nezachytil. Viz příloha.

Michal

22
Digitální rozhlas / Re:Rakusko/T-DAB
« kdy: 10. 05. 2019, 10:11:31 »

23
Digitální rozhlas / Re:Rakusko/T-DAB
« kdy: 10. 05. 2019, 09:46:55 »
Re: Omar
Ano, v noci i ráno 5D normálně fungoval. Jen ta chybovost se zdá být neúměrná. Ale ništ - příjem je samozřejmě pořád s rezervou.
---
Pro zajímavost odkaz na diskusní skupinu o DAB v Rakousku (v němčině):
https://www.rundfunkforum.de/viewtopic.php?f=8&t=51260&sid=a35c9bb6d8f8fff55c1d6afdc35711c3&start=6585

A další legrace - stream testovacího vysílání na 5D z Kahlenbergu:
http://mpmedia.mooo.com/
Momentálně se zdá, že Arabella a 88,6 jsou bez modulace a hraje pouze Radio Maria a Jö. I včera večer občas vypadávala modulace jednotlivých rádií. Prostě test.

Michal

24
Digitální rozhlas / Re:Rakusko/T-DAB
« kdy: 09. 05. 2019, 21:52:35 »
Re: karelos
Ano, krátký svod z klasického Toneru XGHS. "Měřeno" příjímačem, takže upřímně řečeno jen orientační hodnoty. U UHF mi ukazuje indikátor Johanssenu trošku jiné hodnoty (o něco větší, obzvláště na vyšších kanálech). Ať tak nebo přes domovní zesilovač, úroveň na 5D je ca o 9 dB vyšší. U mě to odpovídá odhadu (vztaženému k poměrům úrovní FM Kahlenbergu 100 a 10 kW a malých městských staniček), že by na svorkách mohlo být nějakých 35-40 dBuV. Jen kvalita je dnes horší než očekáváná.

Anténa Vaten 14p, preamp Teroz ULN, přepětová ochrana, LTE filtr, rozbočovač. Až se budu nudit, rozbočím hned za anténou. :-) Nemělo by to být zásadní a upřímně jsem trošku v dolíku a nedělám si moc nadějí na skutečný dálkový příjem. (Nějaká stopa meteoru a podobné legrace mě netankují - spíš nostalgicky vzpomínám na letní příjem Mariboru nebo B3 z Wendelsteinu na 400 km+). Taková Žilina-Krížava 12A stěží načte stanice, ale zatím mi hrála jen 1 x (ze 4-5 pokusů, rotátor nemám).

Mimochodem teď se příjem trošku zhoršil, signál šel o 1-2 dB dolů. Zřejmě změna teploty a meteo vůbec. Hezky dnes drží 11C. Tedy ne že bych měl nějaké zásadní problémy. Rezerva stačí na celoroční příjem.

M.

25
Digitální rozhlas / Re:Rakusko/T-DAB
« kdy: 09. 05. 2019, 20:30:03 »
Druhá příloha - DAB+ v Rakousku - Test MUXu ORS1

Poznámka:
Pro pořádek jsem příjem realizoval napřímo z rozbočeného výstupu antény, abych vyloučil vliv domovního zesilovače (Profiler 6700).

26
Digitální rozhlas / Re:Rakusko/T-DAB
« kdy: 09. 05. 2019, 20:26:37 »
Dodatek (k testovacímu vysílání ORS1 Muxu)
Oproti včerejšku testovací vysílání z Vídně na 5D stále pokračuje. S postupující změnou počasí (vyčasilo se a západ slunce byl slunečný) se zlepšila kvalita všech 3 dostupných muxů (Vídeň 11C + 5D a Brno 12D). Oproti včerejšímu deštivému a větrnému dni se zlepšil příjem i stabilita signálu na 11C. Testovací vysílání na 5D (s velkou pravděpodobností opravdu Kahlenberg) sice dorovnalo na včerejší hodnoty signálu, avšak kvalita je o poznání horší. Přibylo čtvrté rádio (Rádio Maria), všechna rádia už vysílají (ačkoliv 88,6 bylo po nějakou dobu bez modulace).

Abych dodal aspoň nějaký srovnatelný výstup (Technisat je hodně specifický přijímač), přidávám výstup ze SDR QIRX. Ve zkratce: signál na 5D se zdá být deformovaný a méně kvalitní (pouze hádám podle grafu). 11C v mírně nadprůměrné kvalitě a výstup QIRX dle očekávání. Je zajímavé, že software nedokáže identifikovat žádný TI kód, jen změť hodnot v grafu. Což nemusí nic významného znamenat, není to žádný exaktní a kalibrovaný nástroj. A samozřejmě nevíme, jestli jej ORS v této fázi vůbec vysílá!

Michal

27
Digitální rozhlas / Re:Rakusko/T-DAB
« kdy: 09. 05. 2019, 19:00:12 »
Dnes opět - ale trošku jinak. :-) Včera to bylo v chvatu při jiné práci. Dnes trošku víc času. Jiné počasí, jiný příjem. (Mimochodem terénní profil pro Kahlenberg a vídeňské městské vysílače mám dost odlišný.)

Signál na 5D je výrazně silnější, ale dnes "jen" o ca 9 dB. Také kvalita šla o něco dolů, ovšem indikátory Technisatu jsou spíš orientační. Technisat zobrazuje signál v dBuV, CNR a SNR + "kvalitu" v procentech. Včera byla úroveň ca 60-61 dBuV, dnes lítá mezi 59-60. Hodnota CNR se drží pořád kolem 25 dB (to odpovídá čtení softwarového příjmu s klíčenkou), ale úroveň blíže nedefinovaného SNR se výrazně zhoršila (z hodnoty 15 a více dB na 9-10). Celková kvalita vyjádřená teploměrem 80-85% (včera 100%).
Signál má menší výkyvy úrovně i kvality než CityMuxII, který lítá jak ožralá vinná muška (většinou). Trošku bych to přirovnal k příjmu vídeňských FM vysílačů nižšího EIRP. Signál těch z Kahlenbergu je až 10 dB silnější a stabilita příjmu je lepší (EIRP je myslím v obou případech mezi 7-10 kW)

Bude to chtít dlouhodobější pozorování a srovnání. Uvidíme, co s příjmem udělá SFN v plné palbě. Pokud už neběží. V mé lokalitě je to tak či tak dálkový příjem silně ovlivněný výkyvy počasí a terénem (odraz, lom). Sice jen 110 km, ale příjmové možnosti už nejsou ideální. Nemáte někdo možnost srovnat čtení indikátorů příjmu Technisatu Digipal DAB+ s výstupy měřicího přístroje?

M.

28
Digitální rozhlas / Re:Rakusko/T-DAB
« kdy: 08. 05. 2019, 14:42:53 »
Zdá se, že Kahlenberg vysílá! Na 5d je o 11 dB silnější signál. Chybovost na Digipalu DAB+ poprvé na 100 %.  SNR 25 - 26 dB. Jen test, pouhá 2 rádia.

29
Digitální rozhlas / Re:dab+ na slovensku
« kdy: 28. 03. 2019, 08:34:14 »
@lkjhgfdsa
Jen pro pořádek: Johansson 6700 (nebo obdobná alternativa) se s DABem vůbec nevylučuje. Umí ho zpracovat po UHF kanálech nebo jako pásmo (lepší). Momentálně s poloprázdným pásmem funguje spolehlivě a těch pár muxů (v mém případě fakt pár jsou dva) přenese bez problému.
ALE i tady to bude "zajímavé". Jak bude pracovat AGC po startu lokálních vysílačů? Co to udělá s dálkovým (třebas ne-DX) příjmem? Kdy bude nutné pracovat se zádržemi? V mém případě co provede s příjmem SFN? (Bydlím ve venkovské lokalitě, kde v není v dosahu žádný "dominantní" vysílač - kromě slovenské Javoriny.) Aktuální vídeňský vysílač DAB (Donauturm) + Kahlenberg + Jauerling (v příštím roce)! U FM příjem ze 170 km vzdáleného Jauerlingu samozřejmě celoroční a za vhodných tropo podmínek atakuje úrovně Kahlenbergu. Tož tak. Zabavíme se.
Pokud jde o Johanssona/či obdobu jako řešení, tak si nemůžu vynachválit. Ale to je známá věc. Do našich podmínek se změnami na Slovensku to bude dvojnásob užitečné.

M.

30
Digitální rozhlas / Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« kdy: 21. 03. 2019, 08:50:49 »
Na blbnutí, poslech + analýzu některých parametrů ano. Software zdarma, klíčenka za hubičku. Není to nic profesionálního a USB adaptéry jsou z hlediska příjmu tupé (malá citlivost, selektivita taktéž).

Nemá smysl psát o typech, jsou to všechno čínské produkty různé brandované. První dva vlastním a používám - prostě fungují podle očekávání.

Pro DAB/FM a DVB-T používám toto:
http://www.dxc.cz/satelitni-technika/dvb-t-usb-tuner-rtl2832u-r820t2/
(DVB-T funguje na PC + linuxovém VU+ Duo2, DAB na PC a na telefonu s Androidem)

Pro DVB-T2 (nevyzkoušeno v PC, ovladače netestovány, linuxový přijímač funguje):
http://www.neven.cz/kategorie/pocitace-a-kancelar/tv-tunery/dvbsky-t330-dvb-t2-t-c-usb-stick-hybridni-televizni-tuner/
(zatím vyzkoušeno a v provozu na VU+ DUO2, dokáže streamovat HEVC kódování z přijímače, který ho nepodporuje)

A tady pro hračičky (schopnější než já):
http://www.neven.cz/kategorie/elektronicke-soucastky/elektronicky-vyvoj/rf/rtl-sdr-prijimac-100khz-1-7ghz-skener-usb/

Software pro DAB (a FM) - pro tu první modrou klíčenku:
1) QIRX (vyžaduje specifické ovladače ZADIG, které nefungují s řadou dalších programů, i těch komerčních)
https://softsyst.com/qirx
2) DAB_Player a FM_Player (vyžadují běžné ovladače, typ "Treiber2/Driver2", které spolupracují s komerčními programy pro příjem TV)
https://www.ukwtv.de/cms/downloads-aside/281-dab-player-von-andreas-gsinn.html
/v seznamu ke stažení jsou oba programy/

Exotičtější kousky pro DX musí poradit povolanější.

Michal

Stran: 1 [2] 3 4 ... 6