Autor Téma: DAB+ přijímač Tesco DR1403G  (Přečteno 213042 krát)

AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #210 kdy: 13. 12. 2017, 20:55:25 »
...Minulý týden jsem zkoušel příjem DAB 12D z Hádů opačným směrem- na Ochoz, Křtiny, atd. Výsledek nic moc. Jakmile člověk vjede do obce Ochoz u Brna je 12D absolutně bez signálu.

Je známý vyzařovací diagram DAbu na 12D z Hádů?? Příjde mi to tímto směrem utlumené.

pokrytí zde
http://www.rozhlas.cz/img/e6/web/vysilace/mapa/mapa_dab.jpeg

nikde se nepublikovalo s čím souvisí úbytek pokrytí severním směrem, jestli směrováním antén, profilem nebo obojím. Nicméně Ochoz je na mapě pokryta i když je v dolíčku, no suprise no signal. Juknu tam s rádiem a psem, je tam hezky :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Mar D

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 56
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #211 kdy: 13. 12. 2017, 21:28:36 »
...Minulý týden jsem zkoušel příjem DAB 12D z Hádů opačným směrem- na Ochoz, Křtiny, atd. Výsledek nic moc. Jakmile člověk vjede do obce Ochoz u Brna je 12D absolutně bez signálu.

Je známý vyzařovací diagram DAbu na 12D z Hádů?? Příjde mi to tímto směrem utlumené.

pokrytí zde
http://www.rozhlas.cz/img/e6/web/vysilace/mapa/mapa_dab.jpeg

nikde se nepublikovalo s čím souvisí úbytek pokrytí severním směrem, jestli směrováním antén, profilem nebo obojím. Nicméně Ochoz je na mapě pokryta i když je v dolíčku, no suprise no signal. Juknu tam s rádiem a psem, je tam hezky :)

Když koukám na tu teoretickou mapu pokrytí tak bych řekl, že tam musí být tím směrem nějaké omezení na vysílači.
Jinak máš pravdu, je tam hezky.
Oproti mapce je pokrytí  pravděpodobně větší pokrytí směrem k SK hranicím. Viz. dnešní test, kdy jsem čekal spíš  DAB z Bratislavy, ale nenapadlo mě, že by těch 5kW z Hádů dolétlo až tak daleko.


Michal Škopík

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 81
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #212 kdy: 13. 12. 2017, 21:40:36 »
...
Oproti mapce je pokrytí  pravděpodobně větší pokrytí směrem k SK hranicím. Viz. dnešní test, kdy jsem čekal spíš  DAB z Bratislavy, ale nenapadlo mě, že by těch 5kW z Hádů dolétlo až tak daleko.
S tím Kuželovem jste mě potěšil, to je hned vedle. Mám šanci. :-) Samozřejmě s externí anténou.

Pokud jde o neúspěch s Bratislavou (Kamzík), nejsem vůbec překvapený. Velmi nevýhodný profil směrem k B., stíní Malé Karpaty. U nás se nedá pořádně chytit ani FM na plném výkonu. Kromě Javoriny se dá přijímat spíš Žilina-Krížava.

M.
FM: tuner Sony ST-SA3ES // anténa Likov PAL14/=UKS14/
DAB: Vaten 14p + Teroz ULN 23 dB (via Johansson 6700)//Technisat DigiPal DAB+ a Digit 210
SAT: VU+ Duo2 // Gibertina 105+Inverto 80 // Inverto Black Quad+ Monoblok Twin


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #213 kdy: 13. 12. 2017, 21:56:12 »

Oproti mapce je pokrytí  pravděpodobně větší pokrytí směrem k SK hranicím. Viz. dnešní test, kdy jsem čekal spíš  DAB z Bratislavy, ale nenapadlo mě, že by těch 5kW z Hádů dolétlo až tak daleko.

Mně by naopak napadlo, že bych u Kuželova mohl Hády lapat celkem bez problémů, 5kW pro DAB je slušná palba, navíc profil celkem ok; spíše mně překvapila nutnost hledat stabilní místečko...není nad praktickou zkušenost :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Mar D

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 56
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #214 kdy: 13. 12. 2017, 22:06:59 »

Oproti mapce je pokrytí  pravděpodobně větší pokrytí směrem k SK hranicím. Viz. dnešní test, kdy jsem čekal spíš  DAB z Bratislavy, ale nenapadlo mě, že by těch 5kW z Hádů dolétlo až tak daleko.

Mně by naopak napadlo, že bych u Kuželova mohl Hády lapat celkem bez problémů, 5kW pro DAB je slušná palba, navíc profil celkem ok; spíše mně překvapila nutnost hledat stabilní místečko...není nad praktickou zkušenost :)

Nutno pro úplnost dodat, že test byl prováděn na parkovišti u větrného mlýna, tzn. na kopci nad obcí. Je velmi pravděpodobné, že obec která je pod kopcem bude bez signálu.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #215 kdy: 14. 12. 2017, 09:25:44 »
Kuželov u větrného mlýna, i když je výš, není dobrá kóta. Nejede tam ani Bratislava ani Vídeň. Viz můj příspěvek z 1.11.2016. Hády v té době ještě nevysílaly. 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #216 kdy: 14. 12. 2017, 22:12:53 »

...Nemohla by pomoct ostře laděná zádrž, která by pomohla přijímačům s nedostatečnou selektivitou (pokud mají anténní vstup jako ten Andrejův)? Teroz má v aktuálním sortimentu zatím jenom zesilovač s dvojitou filtrací a kanálovou propust pro 1 kanál DAB. Snad by byli ochotni zkusit i zádrž na 12D, v mezních situacích by to mohlo hrát nějakou roli. (Obj. č. 458 a 501)M.

opět se vracím k tomuto podnětu a byť jenom amatérský nadšený oťukávač podstaty "vo co go" přesto mám pochybnosti resp. dotaz na experty.

Ten zesilovač č. 458 bych zavrhl jako první, je sice jenom pro jeden kanál DAB, ale místní killer queen Hády 12D ten zesilovač přehulí tak, že Vídeň 11D si ani necvrkne, přemýšlím.

Ta kanálová propust č. 501 - tomu jako laik totálně nerozumím; je to pasivní nebo aktivní prvek? Mate mně poznámka Terozu, že je průchozí pro napájení, což může znamenat, že je pasivní, ale napájení pro zesík pošle dál? Pak tam není zmíňka o kolik utlumí okolí -  aby mně to ty Hády náhodou total neuštíplo :)

Nechápu o co ti jde Andreji, ta propust je za 210 Kč a stejně bys přikoupil ADS-B zesilovač za pětikilo nebo něco podobné a tedy poštovné řešit nemusíš, tak nevím co pindáš.

P.S.

ještě poznámka k té "ostře laděné zádrži"; nechci kecat, ale to je sci-fi scénář v mnoha situacích; pasivní klasická fyzikálně podléhá nějakému poklesu dB na dekádu nebo oktávu a ta super keramická resp. SAW (Surface Acoustic Wave = PAW povrchová akustická vlna) je sice lepší, ale silný místní versus vzdálený slabší signál je neřešitelný oříšek. Give Me the Truth Now, jak zpíva John Lennon :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #217 kdy: 14. 12. 2017, 22:17:31 »
...Minulý týden jsem zkoušel příjem DAB 12D z Hádů opačným směrem- na Ochoz, Křtiny, atd. Výsledek nic moc. Jakmile člověk vjede do obce Ochoz u Brna je 12D absolutně bez signálu.

Je známý vyzařovací diagram DAbu na 12D z Hádů?? Příjde mi to tímto směrem utlumené.

pokrytí zde
http://www.rozhlas.cz/img/e6/web/vysilace/mapa/mapa_dab.jpeg

nikde se nepublikovalo s čím souvisí úbytek pokrytí severním směrem, jestli směrováním antén, profilem nebo obojím. Nicméně Ochoz je na mapě pokryta i když je v dolíčku, no suprise no signal. Juknu tam s rádiem a psem, je tam hezky :)

Když koukám na tu teoretickou mapu pokrytí tak bych řekl, že tam musí být tím směrem nějaké omezení na vysílači.
Jinak máš pravdu, je tam hezky.
Oproti mapce je pokrytí  pravděpodobně větší pokrytí směrem k SK hranicím. Viz. dnešní test, kdy jsem čekal spíš  DAB z Bratislavy, ale nenapadlo mě, že by těch 5kW z Hádů dolétlo až tak daleko.
Antény na Kamzíku jsou směrovány na JV, směrem na SZ je stíní věž samotná. Cílem jejich vysílání bylo pokrytí Bratislavy, ne Moravy. Kamzík se na Moravě chytá tím lépe, čím jižnejí. Já kousek od UH jsem ho např. nezachytil nikdy, ani se speciálním ULNA zesilovačem od firmy DX com a 10el směrovkou od Vatenu. Kopce v cestě mám, ale nějaké FM hrají. Kamzík je ale vysílač pro Bratislavu a směr od něho na východ, směrem k nám jsou vyšší kopce. Není vidět dokonce ani z Bradla, stíní ho celé Malé Karpaty.


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #218 kdy: 14. 12. 2017, 22:18:08 »
...Minulý týden jsem zkoušel příjem DAB 12D z Hádů opačným směrem- na Ochoz, Křtiny, atd. Výsledek nic moc. Jakmile člověk vjede do obce Ochoz u Brna je 12D absolutně bez signálu.

Je známý vyzařovací diagram DAbu na 12D z Hádů?? Příjde mi to tímto směrem utlumené.

pokrytí zde
http://www.rozhlas.cz/img/e6/web/vysilace/mapa/mapa_dab.jpeg

nikde se nepublikovalo s čím souvisí úbytek pokrytí severním směrem, jestli směrováním antén, profilem nebo obojím. Nicméně Ochoz je na mapě pokryta i když je v dolíčku, no suprise no signal. Juknu tam s rádiem a psem, je tam hezky :)
To pokrytí pěkně sedí na to, jak jsou tam instalovány antény :)


Mar D

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 56
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #219 kdy: 14. 12. 2017, 22:54:29 »
...Minulý týden jsem zkoušel příjem DAB 12D z Hádů opačným směrem- na Ochoz, Křtiny, atd. Výsledek nic moc. Jakmile člověk vjede do obce Ochoz u Brna je 12D absolutně bez signálu.

Je známý vyzařovací diagram DAbu na 12D z Hádů?? Příjde mi to tímto směrem utlumené.

pokrytí zde
http://www.rozhlas.cz/img/e6/web/vysilace/mapa/mapa_dab.jpeg

nikde se nepublikovalo s čím souvisí úbytek pokrytí severním směrem, jestli směrováním antén, profilem nebo obojím. Nicméně Ochoz je na mapě pokryta i když je v dolíčku, no suprise no signal. Juknu tam s rádiem a psem, je tam hezky :)
To pokrytí pěkně sedí na to, jak jsou tam instalovány antény :)

To je finální stav, nebo se to bude někdy měnit za antény se stejným, nebo alespoň podobným vyzařovacím diagramem jako je v případě FM?

Když se to tak vezme tak to má logiku- je to vysílač určený primárně pro Brno. Výše zmíněnou oblast by měl v budoucnosti dokrýt DAB z Kojálu.


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #220 kdy: 14. 12. 2017, 23:03:43 »
To asi neví nikdo, proč by instalovali něco nějak, aby to pak měnili? Prostě to tam tak teď je a hotovo. Co bude třeba za pár let netuší dnes nikdo, třeba to umře a žádný DAB nebude...


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #221 kdy: 14. 12. 2017, 23:40:01 »


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #222 kdy: 16. 12. 2017, 17:05:08 »

...Minulý týden jsem zkoušel příjem DAB 12D z Hádů opačným směrem- na Ochoz, Křtiny, atd. Výsledek nic moc. Jakmile člověk vjede do obce Ochoz u Brna je 12D absolutně bez signálu...Je známý vyzařovací diagram DAbu na 12D z Hádů?? Příjde mi to tímto směrem utlumené.

Taková detailní nesmyslná povídačka (z mé strany), pro přespolní doporučuji nečíst; pokrytí Hádů na sever již vysvětlil David Kříž.

Byl jsem 4,5 km od Hádů cca severovýchodním směrem, nad obcí Ochoz tj. směr nejmenšího oficiálního dosahu pokrytí. Nadmořská výška vůči vysílací anténě cca ta sama. Mýtina, ale přede mnou les; půl kotle intenzity (uvázán k autu, takže průzkum tzv. bodový, ne v širším okolí - to někdy jindy).

Protiklad (ne v ten samý den): byl jsem 1,5 km od Hádů cca jihovýchodním směrem tj. směrem s cca 3x vetším oficiálním dosahem, utopen asi 60 metrů n.v. pod anténou Hády, v lese - a plný kotel i když jsem Tesco dělo položil na zem, když jsem mu na té zemi sklopil prut na horizontál a dokonce když jsem ten prut stlačil na zem (byla ale zamrzlá tak to možná nějak plastovalo :) ). To jen tak pro pobavení co dokáže místní killer queen Hády.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #223 kdy: 16. 12. 2017, 17:28:17 »

...Oproti mapce je pokrytí  pravděpodobně větší pokrytí směrem k SK hranicím. Viz. dnešní test, kdy jsem čekal spíš  DAB z Bratislavy, ale nenapadlo mě, že by těch 5kW z Hádů dolétlo až tak daleko.

Kuželov u větrného mlýna, i když je výš, není dobrá kóta. Nejede tam ani Bratislava ani Vídeň. Viz můj příspěvek z 1.11.2016. Hády v té době ještě nevysílaly. 

Jsem zjistil, že ten Kuželov mám uložen, tedy profil včetně zakřivení země, Kamzík i Vídeň; jestli jsem to zde někdy pleskl, to si již nepamatuji (příloha). Nevypadá to dobře...:)

DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #224 kdy: 16. 12. 2017, 20:33:54 »
Není to pravidlem, ale profil potvrzuje šetření na místě.

Mám i druhý extrém, kde by podle profilu nemělo být nic a Tesco krásně hraje. V podzemních garážích v Brně Králově Poli si FM z Hádu ani nevrzne a Tesco Rádio má polovinu kotle. Možná tam má Tesco opakovač, aby jejich přijímače hráli i v podzemích garážích nebo se DAB signál lépe odráží a proniká konstrukcemi. Můžete vyzkoušet. 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML