Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Michal Škopík

Stran: 1 ... 3 4 [5] 6
61
Set-top-boxy / Technisat Digipal DAB+ - problém s ORF DVB-T2
« kdy: 09. 11. 2017, 11:08:14 »
Nový Digipal DAB+ s podporou DVB-T2 nedokázal korektně načíst (zdá se) první Mux rakouské ORF a tedy nepřehrává nekódované SD verze ORF1/2. V tuto dobu tedy neplní svou hlavní funkci (JV jižní Moravy, české "T2" až v roce 2018 s Mikulovem). Přijímač okamžitě po krátké otestování upgradován (bez výsledku).


Chybové hlášení: chybějící signál nebo signál o příliš nízké úrovni (není pravda)
Symptomy: nezobrazuje všechny údaje o Muxu a daném programu, rozšířené údaje o daném kanálu (k. 24) zobrazují dostatečnou úroveň na vstupu ca 55 dB(mikro)V, ale nestabilní kvalitu kolísající mezi 0 a 100% (já vím, orientační údaj). Stejně reaguje u všech TV i rozhlasových kanálů.
Místo a přijímaný kanál: rozhraní okresů Hodonín a Uherské Hradiště, kanál 24 (Poysdorf!)
Testované STA: Alcad stanice s kanálovými vložkami (proměřeno atd, před DVB-T2 bezproblémové), průměrná domací STA (opět před rokem 2016 příjem k. 24 z Poysdorfu vynikající)
Srovnání s jinými příjímači: v domácí i profi instalaci StA na třech TV (2x Samsung a Phillips) funguje ORF1/2 + rádia bez jediného zakolísání a indikuje 100% kvalitu. Nemám možnost proměřit stav rozvodu a daného kanálu skutečným měřičím přístrojem.

Jakýkoliv tip uvítám.

Díky!

Michal

62
Předevčírem celý večer rakouský mux A na kanále 43. Dle "měřáků" (teploměrů) plazma TV Panasonic síla signálu 50% a kvalita 75%. (Ano, pouze informativní údaje a celkem k ničemu. Tyto parametry na této TV stačí na stabilní příjem.).
Podle všeho Lichtenberg/Linz. Součástí muxu A byl ORF2-O (nikoliv N nebo W).

Ve stejný den Kahlenberg/Poysdorf beze změny a bez problému ("měřáky" na 100%) a necelých 200 km vzdálený Jauerling téměř jako místní vysílač. Jak 31., tak po vypnutí Novy z Javoriny i 21. kanál. Nepravidelně naskakovala i Jihlava na 32. kanálu - na hranici detekce.

Lokalita: okres Hodonín, 15 km od slovenské hranice a Javoriny (v údolí Veličky, s omezeným výhledem).
Technika: stará Color Super, předzesilovač Teroz (12 db) - napřímo, směrována na Poysdorf/Jauerling

Michal

63
Dosah Javořice není vůbec tak špatný! Možnost příjmu ve Zlíně za dobrých tropo podmínek a v dobré lokalitě rozhodně nelze šmahem vyloučit!

Javořice v době před přeladěním 33. k. z ČT1 Hodonín/Babí Lom úspěšně rušila jeho příjem až do nuly! Úplný výpadek signálu nebo velmi silný šum bez zvuku. (Samozřejmě před spuštěním Zlína.).
Lokalita: údolí Veličky na V od Veselí nad Moravou.

M.

64
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re: Slovenské DVB-T
« kdy: 14. 07. 2011, 17:03:08 »
Nepřipadám Vám, že se jedná pouze o potvrzení stávající situace? Ex post.

Samozřejmě je možné, že se jim už nechce do odladěného systému zasahovat a riskovat další problémy. Náročný horský terén, SFN...

Michal

65
Lokalita okr. Hodonín (na V od Veselí nad Moravou). Ca 18.00 - stav vypínaných kanálů:
k. 26 ČT1 Mikulova - ukončovací obrazovka
k. 35 ČT1 Hodonín (Babí Lom) - totéž
k. 46 ČT Kojál - totéž
k. 50 Prima Hodonín (Babí Lom) - vypnuto
---
Funguje (nakolik to z momentálně osamocené Colorky mohu poznat):
k. 21 Nova Uherský Brod (Javorna)
k. 22 ČT 1 Zlín
k. 41 Nova Zlín (ident. v práci, doma ji nepřijímám)
---
Dál jsem nebádal, náznaky synchronizace analogového vysílání by tam byly...

Michal

66
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re: Pálava OUT
« kdy: 01. 07. 2011, 08:46:48 »
Nostalgie, ta je trochu na místě. :-) V mém případě pamatuju spuštění dvojky ČSTV z Pálavy - poprvé nám doma bez problému a barevně! fungoval druhý program.

Michal

67
Pane Škopíku, podle informací, které mi nedávno sdělil kolega David Kříž (má zde od redakce zakázáno diskutovat) bude testování ve Vídni probíhat pouze do března 2011. Je v kontaktu přímo se šéfem tohoto projektu u rakouské vysílací splečnosti ORS a tuto informaci má z první ruky přímo od něj.
Tak nevím, jestli by to pro Vás mělo smysl. O dalším osudu vídeňského DVB-T2 se prý rozhodne po skončení pokusů a vyhodnocení celého projektu. Dle informací od Davida navíc hodlají do konce experimentu měnit často větší množství parametrů vysílání (modulace, přenosové parametry, natočení konstelačního diagramu), včetně jeho obsahu, aby si vyzkoušeli chování systému při různých nastveních, takže není zaručeno, že by Vám to vůbec soustavně jelo.
Kubo,
děkuji ti za zprávu a za upozornění o momentální situaci rakouského testu (doufám, že vykání není potřeba!). Cenu pokládám za dané situace za adekvátní. Pokud budou testem potvrzeny předpokládané vlastnosti v českých podmínkách - příjem DVB-T SD i HD + DVB-T2, mohl by to být poměrně zajímavý záložní přístroj. Samozřejmě pro nadšence (early adopters). Pozemní DVB-T v MP4, další nahrávač a jako bonus testování DVB-T2.
Za dané situace počkám na jarní měření příjmové situace - snad už budeme vědět víc o kompatibilitě přijímačů a výhledech rakouského DVB-T2 (vzpomeňme na odstřizení jejich DABu!).
Michal

68
Jinak: Kdo by měl zájem o DVB-T2 přijímače Humax? Zvažuji nějaké objednat, ale ne přes eBay a podobně, ale oficiální cestou...  ;)
Na kolik by ten přijímač vyšel? Zhruba, popř. včetně dopravních nákladů.
Jsem - možná - v dosahu DVB-T2 z Vídně. Chci si nechat udělat kalkulaci na přestavbu malé STA a anténářův měřák by měl změřit  aspoň úrovně a samozřejmě K34 pro srovnání.
Michal

69
Set-top-boxy / Re: DVB-T2 USB tuner pro PC
« kdy: 29. 09. 2010, 20:36:29 »
AT programy jsou na Astře 19,2E (vč. ORF1 HD a ORF2 HD) a karta se dá sehnat stejným způsobem, jakým se shání karty pro obdobné veřejnoprávní programy.
Normálním a plně legálním způsobem se AT programy nedají sehnat. Slovenské prozatím ano. Odjakživa u nás fungovaly zprostředkující firmy skoro na cokoliv, ale ceny nejsou příznivé. Nehodlám komplikovaně shánět mrtvou duši v Rakousku, obzvláště  s ohledem na posuny směrem k IRDETu-párování dekodérů-Secure Silicon. To prostě není dlouhodobě udržitelné.
Když připojím rozhlasovou anténu na FM2, rakouský MPX1 funguje stabilně :-). 110 km od Vídně, ca 70 od Poysdorfu. Navíc na všech 6 zásuvkách v domě. HD samozřejmě ne.
Co je rozumnější? Už toho trollování, prosím, nechte, ano?
---
S ohledem na vysoký výkon vysílače na k. 65 a s ohledem na technickou výzvu (DVB-T2) pokládám za mnohem zajímavější experimentovat s ním než s nudným, drahým a ne(polo)legálním pinožením po ORF kartách. A o tom by měla být v tomto vláknu řeč! Diskuse o ORF a dalších veřejnoprávních vysílatelích si zaslouží své vlastní vlákno.
---
Michal

P.S. Kromě DVB-T provozuju satelit od r. 1991, posledních 7 let s natáčením. Ano, Astru 19,2 znám :-). Ano, v době emulační jsem příjímal ORF včetně HD z Astry. M.

70
Set-top-boxy / Re: DVB-T2 USB tuner pro PC
« kdy: 28. 09. 2010, 22:54:13 »
...
Odkud jste? Nebojte, já bych Vám nenadával odborník/neodborník, měřák/neměřák :-D Tušíte, jestli máte v místě dostatečně silný signál? Samozřejmě přímo to nezjistíte, ale nepřímá metoda je příjem k24 a 34 (53 je vypnutý) které mají stejný výkon, i když k65 se bude šířit hůře, ale pokud je to někde v jihomoravské rovině, neměl by být problém tam kde jde 24+34 (resp. pokud šel i 53 dokud jel). Pokud máte STB nebo TV který ukazuje úroveň signálu u analogu na bargrafu, měl by ukázat i úroveň toho DVB-T2....
Takže upřesnění - údolí Veličky, Louka (ta část, která je víceméně otevřena na jihozápad). Jak zmínil nejmenovaný anténář při instalaci ve Strážnici - "u vás se už dá něco naučit a není to nuda" (parafráze, nikoliv citace). Vídeň už je trošku zakrytá, naopak Poysdorf jde odjakživa lépe (analog 43/51 byl podstatně lepší než původní k. 24 z Kahlenbergu, příležitostně funguje Jauerling 31). Nechám to proměřit, ale směřování na Vídeň (k. 24 a 65) nejspíš zhorší k. 24 (SFN) a příjem z Mikulova (29/40), který je ve směru téměř totožném s Poysdorfem.

Další podrobnost: mluvíme o domovní, malé STA, tj. kanálové vložky Alcad jako ve zmíněné strážnické instalaci neutáhnu. Proto zvažuju a proberu s anténářem kompromis. Na základě proměřených reálných okolností. Dobře přijímatelný je zde Poysdorf, Mikulov a Javořina. O něco hůře Kojál a o další krok dolů Wien/Kahlenberg. Zlín je za blízkým kopcem, Praděd je za dalším kopcem (obojí špatné i v FM). Z opakovaných experimentů před 10 lety si pamatuju, že signál z Kahlenbergu více kolísal během dne a byl ve většině případů o něco slabší, než z Poysdorfu. K. 34 byl v té době o něco horší, než k. 24. Stará Colorka z Chrudimi, Teroz 14 db/1,5 a Javorina nepřebuzovala (není tu vidět, jsme moc blízko a v údolí). Obdobnou situaci očekávám i v dnešní době. Kvalitu jsem posuzoval spíše vizuálně (odrazy/duchy-moiré-šum), v příjmu z Vídně kromě většího kolísání a většího šumu (obzvláště k. 34) nebyl žádný zásadní problém. Poysdorf byl prostě výhodnější a o něco kvalitnější (neprojevovalo se u něj výrazné kolísání a při použití předzesilovače byl obraz subjektivně lepší než naše televize).

Měřáky na TV a dostupných STB ukazují bezproblémovou kvalitu a dostatečnou úroveň u k. 24 a 29, k. 40 je v obou směrech horší, k. 69 současnou NEPŘIZPÚSOBENOU malou STA neprojde. K. 31 pravidelně naskakuje (občas i v místní úrovni), k. 38 několikrát za rok, k. 30 z Jihlavy příležitostně. Po přestavbě střechy už nemám možnost hrátek s anténou (jediná výhoda ploché střechy).

Asi nemá cenu příliš rozumovat a plkat, je nutno měřit! Uvidíme.

Michal

71
Set-top-boxy / Re: DVB-T2 USB tuner pro PC
« kdy: 28. 09. 2010, 17:53:24 »
Ani na jihu Moravy a ani v jižních Čechách už AT stanice nikoho nedojmou a ten kdo je tak vehementně vyžaduje, tak je má dávno ze satelitu...
To mi teda řekněte, kde na satelitu mohu přijímat rakouské programy a kde si mohu koupit kartu na dekódování? To jsem teda blázen :-).
Nemohu mluvit za jižní Čechy, ale na Moravě jistý zájem o rakouské programy přetrvává. Kdyby jenom ze zvyku a z důvodu geografické blízkosti (stejně a více slovenské programy). Samozřejmě hafl německy mluvích FTA programů na satelitu a rozšířená nabídka česky mluvících stanic zájem umenšila. Mimochodem - je to jenom můj sentiment a zvyk nebo se mi líbí rakouská ORF více než ARD/ZDF?
---
K tématu DVB-T2 a Davidovi:
Máte už Vy nebo XMUX (kdokoliv) praktickou zkušenost s rakouským DVB-T2 experimentem? Nemyslím příjem zvuku :-). Plánuju přestavbu STA a možná separátní rozvod k. 34/65 na 1-2 zásuvky. Zvažuju, zdali do toho jít. Buďte klidný, budu zadávat profesionálovi s patřičným měřicím vybavením a zkušenostmi - právě proto chci udržet cenu pod kontrolou.
Michal

72
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re: DVB-T v Polsku.
« kdy: 30. 08. 2010, 07:47:18 »
Trochu mi uniká,co to má společného s dvb-t v Polsku ???
naprosto souhlasím , nevím proč někteří uživatelé spamují toto vlákno
Máte pravdu, ujely mi nervy. Promiňte!
Michal

73
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re: DVB-T v Polsku.
« kdy: 28. 08. 2010, 15:15:43 »
Já už to nemůžu vydržet, ale to démonizování pozemní DVB-T mě nebaví. Opravdu tomu věříte, že je pozemní příjem vždycky komplikovaný a náročný? Tomu nevěřím. Spíš věřím tomu, že z logických důvodů je nejvíce slyšet ty, kteří mají nějaký (reálný!) problém.
Podle mne spíš existuje mlčící většina, která je nakonec s pozemním digitálním příjmem docela spokojená. Řadě z těchto lidí se do změny určitě nechtělo, ale když už digitálně přijímají, tak si docela rychle zvykli. Stačí jim 2 základní multiplexy a třeba nějaký ten přeshraniční (u nás na jižní Moravě ORF v digitálu často kvalitnější, než dřív!). Občasný výpadek nebo kostička je nerozhází, ani dřiv neměli dokonalý příjem. To ani nemluvím o mase lidí v největších městech, kde má přiměřený příjem většina lidí. Opravdu by mne zajímalo, jaké je REÁLNÉ procento těch, kteří mají skutečné a vážné příjmové problémy. Navíc není budování sítě a její ladění úplně hotové! Než se vypnou zbývající analogové vysílače/vykrývače/rušiče a než se doladí sítě vykrývači novými, to prostě musí trvat nějakou dobu. I bývalé analogové sítě se budovaly po desítky let! Ruku na srdce, vždyť třeba pokrytí analogové Primy bylo pro milióny lidí problematické až do konce...
Zkusme být trošku nad věcí, soudní a spravedliví.  Na druhou stranu kvůli odporu Novy a Primy a vlivem Radiokomunikací je současný plán přechodu pouze slabým kompromisem. Asi to jinak nešlo, v dané situaci, ale dlouhé souběhy vysílání a s nimi spojené přehazování finálních kmitočtů či rušení jsou slušně řečeno mrzuté. Kdo ví, kdyby sebejistí pánové z Novy tušili, kam je dovede konfrontační politika při vyjednávání před 3-4 lety, jestli by nebyli kooperativnější a rozumnější. Celý (nevyhnutelný) proces digitalizace vysloveně podcenili. Jenom se slepě bránit a blokovat - to nikami nevede.
Michal

P.S. Doma samozřejmě kombinace satelitního přímu (včetně Skylink HD a natáčení) a malé STA s DVB-T. Více televizních přijímačů. M.

74
Jeden krásný příklad ze Španělska. Zajímavý je sice hlavně pro revizního technika elektro, ale i ta anténka (co je to, proboha??!) stojí za to.
Michal

75
Televize ve vysokém rozlišení (HDTV) / Re: Kvalita upscalingu
« kdy: 23. 04. 2010, 19:25:23 »
To: J. Valjean
Nemá smysl ohánět se lamama sem a tam: teoretická možnost, že HDMI propojení bude horší než "Scart" (s výjimkou komponentního/složkového zapojení) nehraje většinou moc velkou roli.
HDMI je pro zabezpečení maximální kvality nejjednodušší a nejspolehlivější. V malém procentu případů může být komponentní propojení stejné, ale to už je o hraní si s kabeláží.
Spíš má smysl u digitálního propojení pečlivě otestovat, jaký up/down sampling je nejlepší. V mém případě (Vantage 7100 TS/plazma Panasonic) je nejlepší nechat upsampl na televizi. TADY JE REÁLNÝ ROZDIL.
Michal

Stran: 1 ... 3 4 [5] 6