Autor Téma: DAB Jižní Morava  (Přečteno 461416 krát)

omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #285 kdy: 05. 02. 2019, 08:37:21 »
To sci-fi je jiný případ, když má člověk zájem o určitý žánr, který se na běžných stanicích nevyskytuje, tak mu nezbývá než net. Já taky hledám na netu videa z hotelů, když plánuji dovolenou. Psal jsem obecně o tom, že než bych si pustil rozhlasovou nebo televizní stanici z netu, tak si ji raději pustím z antén. V případě HD z kabelu.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #286 kdy: 05. 02. 2019, 19:41:24 »
Dnes večer sem po dlouhé době vyházel všecek vercajk z kufru a v ten moment sem dostal nápad, že sklopím sedadla, naložím anténu a vyjedu na kopeček před Rudici a zkusím to v terénu. No, to sem si teda dal! Kosa jaxviňa, mráz, led, sníh a vichr, ideální podmínky :-) Tak sem to fakt jen tak rychle vytáhnul a pohonil kolem dokolečka, aby se neřeklo. Hády 12D hrály hned v pohodě, stejně tak Križava 12A. Na 12C byl taky signál, ale psalo to tam Čro DAB+, tak netuším, co to bylo, jestli do toho střepu prolezly Hády, či kýho čerta. Zajímalo mě hlavně jestli tam nebude ta Wídeň nebo Kamzík, ale jelikož sem si nepamatoval jejich kanály a byla tma a nevzal sem si rukavice, takže mi po cca 5-ti min začala anténa přimrzat k ruce a ty maličký čudlíky na rádiu se taky nedaly pořádně mačkat, tak sem se na to vyprdl :-) Třeba někdy příště. Taky byl signál na 12D směr OV, ale jestli to byly Hoš. nebo Hády ze zadu, nevím, na tom střepu co mám se musí všechno přepínat a v té tmě a kose a jednou rukou to prostě nešlo :-)


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #287 kdy: 05. 02. 2019, 19:54:32 »
Máš palec nahoru za odvahu.
Zrovna testuji v teple ten nový tuner DAB/FM.
Nevím, jestli nejsou nějaké mimořádné přijmové podmínky, ale na tu LP anténu na DAB pásmo ve vertikálu mi zrovna teď jedou maďaři na FM. Jak 93,9 tak 107,2, stereo sice šumí, ale mono OK. Kolik muže mít ta LP345 zisk na FM pásmu? V grafech s tím nepočítají.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #288 kdy: 05. 02. 2019, 20:06:57 »
Nevím jak kde, ale u Rudice byla mlha, což šíření na nižších frekvencích napomáhá, ale záleží co se kde děje na celé trase. Zisk toho LPčka na fm bude šulanulanic, tak je to trochu jinak než u yagin, ale ten nejdelší prvek by se mohl chovat jako čtvrka, to by tak nějak odpovídalo.


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #289 kdy: 05. 02. 2019, 20:11:04 »
Tak sem přededukoval to tvoje místo příjmu a vyšlo mi to že ty hády jsou v těch stupních zezadu nalevo místo napravo. Pak máš ale lepší pozici pro Križavu než Kamzík, sice dál, ale 10kW a lepší profil, nezkoušels?

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #290 kdy: 05. 02. 2019, 20:15:24 »
Až toho 16-týho vyrobíš ten výrobek, potřeboval bych vzorek pro studijní účely. Ale nesmíme to říct Davidovi, on by chtěl taky, taky to rád používá :-)))


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #291 kdy: 05. 02. 2019, 20:57:43 »
Křížavu jsem nezkoušel. Mělo to zásadní důvod v tom, že jsem nastavil anténu mezi Kamzík a Vídeň a jelo oboje, Křížava tehdy ještě nevysílala. Pokud otočím anténu na Křížavu, tak přijdu o Vídeň. Způsob slučování blízkých DAB kmitočtů je ještě v plenkách.
Uvidím kolik toho 16. toho vyrobím, myslím že by mohlo něco zbýt. 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #292 kdy: 05. 02. 2019, 21:19:49 »
...Nevím, jestli nejsou nějaké mimořádné přijmové podmínky, ale na tu LP anténu na DAB pásmo ve vertikálu mi zrovna teď jedou maďaři na FM. Jak 93,9 tak 107,2, stereo sice šumí, ale mono OK...

Nevím jak kde, ale u Rudice byla mlha, což šíření na nižších frekvencích napomáhá, ale záleží co se kde děje na celé trase...

ja, ja, dnes dopoledne bylo FM nadopované; na dálnici kolem Olomouce někdy hraji takovou hru, chce to pevné nervy vydržet ty šumy a chrastění  na 26 km jízdy tj. asi 12 minut.

Na 89.9 se tam přetahuje R-Wien (Vídeň Kahlenberg 100 kW) a Vltava (Valašské Meziříčí 1 kW); dle meteo chrastí více ten nebo onen a střídají se na opakovatelně definovaných úsecích.

Dnes tam měla Vídeň většinový podíl, to jsem myslím ještě nezažil.

Jenom pro pořádek: ve směru Ostrava úsek začíná u benzinky Benzina před Olomoucí a končí  na kopečku s následným klesáním k Lipníku n.B.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #293 kdy: 05. 02. 2019, 21:38:52 »
Ahoj Andrej, jestli to chceš u tebe nějak vytunit, pošli do SZ info o tvém přesném místě příjmu. U omara sem to vydedukoval ze dvou možností, u lance-ho to vím z před 10-ti let, u tebe vím prd :-)


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #294 kdy: 05. 02. 2019, 21:46:24 »
... Taky byl signál na 12D směr OV, ale jestli to byly Hoš. nebo Hády ze zadu, nevím, na tom střepu co mám se musí všechno přepínat a v té tmě a kose a jednou rukou to prostě nešlo :-)

Nevezmeš jméno Střep nadarmo (co mi ta formulace připomíná?), i Tesco rádio např. i na tomto fóru  utržilo úšklebek v podobě přezdívky "gumák".

Podle mně si vůbec nevede špatně; že to je jakési "tesco" vůbec nemusí hrát roli, je v tom řešení předního řešitele DAB technologie Frontier Silicon a Tesco mohlo mít šťastnou ruku když fyzickou realizaci zadalo firmě zkušené nebo která to neodflákla.

Ten "střep" Technisat bude mít stejná střeva, v tomto smyslu bych ho neurážel :)

Jsem se rozpizdal a zapomněl na podstatu: rozlišit jestli chytáš 12D z Hošťálkovic nebo Brna lze jediným způsobem: musíš poslouchat jestli v tom rádiu mluví kratce nebo hantecem :) chtěl jsem říct, že všechna ta rádia co se nám válí po poličkách tuto identifikaci neumí.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #295 kdy: 05. 02. 2019, 22:12:44 »
... "Přeskládat" něco z kovoplastů by bylo tak pro uživatele LANCE, tímto tě zdravím :-) , aby mu chodily na půdě dab Hošťálkovice a mux8 PL. Předpokládám, že tak máš Kosztowy K6 (i kdyby to bylo Skrzyczne K7) a to je trochu blbý, zrovna oba kraje pásma. Kdyžtak sem dej nějaký info o síle signálů, klidně i bargrafy, já už si to nějak přeberu a uvidíme co se s tím dá udělat. Jinak jestli ještě máš a používáš TVD21-69, tak sem postni nějaký info a foto jak po těch letech vypadá a jak funguje :-))) Mimochodem, jsi jedinej, kdo mi za ni kdy něco zaplatil a rozdal sem jich celkem dost :-)

Zdar, původní TVD je furt jak původní, bral jsem ji tenkrát sice na vertikal SK ale je využitá na horiz. K56 pod střechou ve stodole s dodělanými příd.dir. + symetrizací z koaxu...
Na VHF používám krátkou VF-12log od Iskry, pro dobré podmínky je to ideální špárátko, ale potřeboval bych něco trochu lepšího, škoda že se u nás neprodává aspoň ta delší varianta VF-16log.
Podle mě, pro takové "domácí žvýkání" v DABu pro H i V by byla VF-16log ideální jednoduché, levné a hl. prostorově nenáročné řešení příjmu DABu. U mě konkrétně pod taškovou střechou jde prioritně o příjem PL muxu8 z Katowic v H a na to nějak lepím i CZ DAB z Hošťálek. Prostě potřebuju/chci něco univerzálního pro celé pásmo s větším ziskem na krátké délce a nejépe s uchycením za zadek, na nějaké 3m letadla podstřechou tolik rozletu nemám. Jak stárnu, volím cestu pohodlí a nejmenšího odporu a pokud to jde, cpu veškeré hebla pod střechu, má to svoje výhody  :D :D Takže by se mi hodily rozměny těch Tvých krákých verzí, event. si poskládám asi od Macouna upravený kovoplasťácký 7 prvek, ale déka 1,5m je už hraniční... tak si říkám, když už budu skládat (až bude někdy teplo...), složil bych si nějakou Tvoji vytuněnou krátkou variantu  :D


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #296 kdy: 05. 02. 2019, 22:14:57 »
Ahoj Andrej, jestli to chceš u tebe nějak vytunit, pošli do SZ info o tvém přesném místě příjmu. U omara sem to vydedukoval ze dvou možností, u lance-ho to vím z před 10-ti let, u tebe vím prd :-)

díky za nabídku, ale počkám do toho proklatě vzdáleného 28. května na tu rakouskou změnu; cítím v kostech, že Omarův pocit v kostech, že se to zlepší, je racionální kostní pocit :)

Nicméně, abych neurazil, výpočet na délce antény 1,3 m (i když více prvků) dávajíc zisk jak moje 1,5 m - pokud se prokáže v praxi - je zajímavý. Krátkou lehkou anténu jsem preferoval protože ji mám provizorně na 4 m dřevěné tyči, ne na střeše, ale zvedám ji z pevného travnatého terénu;  a při zvedání anténu necítím,prostě zvedám tyč; když jsem tam namontoval tu velkou kovoplast, tak mně to při zvedání tyče skoro .eblo o zem :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #297 kdy: 05. 02. 2019, 22:55:07 »
Postupně dochází k tomu, co jsem očekával, když se vytratila stará grada. Vstanou noví bojovníci.   

P.S. Maďaři stále jedou, manželka vyklidila pozice, to nevydrží každý, poslouchat maďarské vysílání.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #298 kdy: 06. 02. 2019, 00:54:34 »
Křížavu jsem nezkoušel. Mělo to zásadní důvod v tom, že jsem nastavil anténu mezi Kamzík a Vídeň a jelo oboje, Křížava tehdy ještě nevysílala. Pokud otočím anténu na Křížavu, tak přijdu o Vídeň. Způsob slučování blízkých DAB kmitočtů je ještě v plenkách.
Uvidím kolik toho 16. toho vyrobím, myslím že by mohlo něco zbýt.

Klidně můžeš dát jednu ant. na Križ. a druhou na Vídeň a Kamzík, stejně tak jako dvě ant. na fm různými směry i polarizací a sloučit to v jeden kabel, aniž by se nějak podstatně ovlivňovaly, žádný přepínače. Ono to totiž jde, když víš jak a není to už v dnešní době nijak zvlášť složitý (akorát to skoro nikdo neví, neumí nebo nepoužívá, jelikož ho k tomu při běžném příjmu nic nenutí). Prostě dvě identické antény do libovolného směru, průchozí útlum takového řešení je cca 3,5dB, oddělovací útlum až 40dB, což stačí na prakticky na jakoukoli aplikaci, navíc když přitom můžeš mít u kterékoli z antén libovolné aktivní i pasivní prvky :-)


DT-amater

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 89
    • Zobrazit profil
    • Navod na zhotoveni dvojite kosoctverecne anteny pro UHF
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #299 kdy: 06. 02. 2019, 07:51:10 »
... Na VHF používám krátkou VF-12log od Iskry, pro dobré podmínky je to ideální špárátko, ale potřeboval bych něco trochu lepšího, škoda že se u nás neprodává aspoň ta delší varianta VF-16log.
Podle mě, pro takové "domácí žvýkání" v DABu pro H i V by byla VF-16log ideální jednoduché, levné a hl. prostorově nenáročné řešení příjmu DABu. ...

Ahoj, 22.1. jsem ji objednal tady https://www.antennenland.net/3H-VHF-VF-16LOG, 25.1. byla doma.