Autor Téma: DAB Jižní Morava  (Přečteno 461451 krát)

David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #315 kdy: 08. 02. 2019, 14:35:03 »
Teď už měsíc, ale obecná poučka na to asi není. Někdo tvrdí že pár týdnů a pak naflaškovat, jinak vyčichne. Někdo zas že odvětrává i rok do dalšího pálení a nemá to vliv. To bude stylem "každý má svou pravdu". Teď už to asi příští víkend naflaškuju, ale nemám do čeho :D Vše jsem rozdal. Našel jsem eshop s půllitrama za pár kaček, snad se to při dopravě nerozmlátí.
To se to zvrhlo, z antén na chlast :D Ale jak znám uživatele DX Petr, který to tu rád čte :) tak se přidá taky... nedávno jsme spolu měli slivovicové téma v DX skupině na Facebooku :D

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #316 kdy: 08. 02. 2019, 15:31:55 »
Já to většinou větrám do doby, než to potřebuji použít. Většinou tak 2-6 měsíců. Při tom to průběžně kontroluji na chuť, aby to nebylo moc.
V mém vlákně o Jižní Moravě je možné diskutovat úplně o všem. Vždyť to tady všude roste, meruňky, švestky, víno. Někde najdu fotku mojí antény vrostlé do vinohradu. Zcela chápu, že silné destiláty patří neodmyslitelně k dálkovému přijmu. Na DX kempech při nočním příjmu se musí člověk nějak zahřát. 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Michal Škopík

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 81
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #317 kdy: 11. 02. 2019, 08:23:31 »
Rakouský DAB z Vídně - SFN?
Včera mi po nějakou dobu QIRX zobrazoval u příjmu Wien CityMux II druhý vysílač v SFN. Příjem byl jinak stabilní, hodnoty dejme tomu průměrné (pokud můžu usuzovat podle příjímače a SDR). Screen obrazovky přikládám. Je to možné nebo je to spíš falešná identifikace? Po nějaké hodince se vše vrátilo k normálu s 1 identifikovaným vysílačem.

Michal Škopík

P. S. Anténa Vaten 14p, ULN preamp, mírně odkloněno k Brnu. Vzdálenost k vysílači ca 110 km.
FM: tuner Sony ST-SA3ES // anténa Likov PAL14/=UKS14/
DAB: Vaten 14p + Teroz ULN 23 dB (via Johansson 6700)//Technisat DigiPal DAB+ a Digit 210
SAT: VU+ Duo2 // Gibertina 105+Inverto 80 // Inverto Black Quad+ Monoblok Twin


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #318 kdy: 11. 02. 2019, 10:42:07 »
Možné jsou obě varianty, řešíme to s kolegou už asi 2 týdny. On ten QIRX nečte někde nějaký exaktní údaj, ale vycucává to nějakým způsobem ze slaboučkých nosných, kterých stavy to ID nesou. Takže výskyt něčeho jako jsou duchy a jejich "identifikace" je celkem častým průvodním jevem. V podstatě bych to shrnul tak, že pokud budu pod vysílačem a mít jedno jasné ID, je to OK. Pokud budu dělat DX a mít jedno jasné ID (a dokážu ho přiřadit k již dříve známému získanému TX), je to OK. Pokud jich tam ale bude víc a budou skákat všelijak, tak to je podle mne tak 50/50. Pokud ten vysílač s tímto ID skutečně existuje, tak je pravděpodobnost vyšší. Ale QIRX si vymýšlí i neexistující vysílače v pořadí včetně ID...


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #319 kdy: 11. 02. 2019, 22:08:07 »
mně se podařilo u vysílače Hády "vyrobit" 3 identifikátory tím, že jsem si hrál se synchronizací, schválně jsem ji rozhodil; to byl ale uměle vytvořen falešný stav, mezisymbolové interference.

předpokládám tedy, že ty 2 identifikace QIRX načetl již ve stabilizovaném stavu tyčinky tj. tak jak se na obrázku vzorově prezentuje tj. frekvenční chyba - 387 Hz; hezký odstup s/š 18 dB, fáze srovnané téměř jak na spartakiádě; pak je to zvláštní; nepředpokládám, že tam je silnější zpožděný odraz, impulsní odezva se zobrazí zaškrtnutím Multipath Delays; ovšem spekuluji; kdyby se na chvíli zaháčkl na zpožděný signál a při načítání TII to zamíchal s hlavním signálem...

já jsem měl u Vídně s/š jenom 8-9 dB a s identifikátorem problém nebyl.

To co říká David se mně nezdá, signál TII není slabý; v normě se mluví o výkonu signálu TII v nulovém symbolu v porovnání s ostatními symboly; TII je tvořeno 32 nosnými z 1536 což je poměr 1:48 což je výkonově 16 dB pod zbytkem rámce což umožňuje hrubou synchronizaci přes nulový symbol (každý vysílač používá jenom určitou podmnožinu možných kombinací a tím se nenarušuje požadavek na identický signál v SFN).

je to jedna z mála věcí, která je v normě alespoň minimalisticky "okecána"; jinak je to děsně suchý text, jako suché právnické paragrafy. Vydedukovat jaké standardní nástroje jsou na TII aplikovány je téměř nad lidské síly (energetický rozptyl, konvoluční kódování, diferenciální modulace ap.); budí to dojem, že to konvolučně není zajištěno; ten kód se opakuje 4x ve dané frekvenční oblasti 1536 nosných; proč to asi taky jistit? - a chybička se vloudí?; v normě je šílený vzorec na určení fází těch 32 aktivních TII nosných, kdo to vysvětlí má u mně basu piva; mám pocit, že ty fáze jsou jenom kvůli optimálnímu technickému transferu, k samotnému dekódování TII stačí detekovat, které nosné jsou "on".

Jinak TII je nepovinný údaj, ovšem v SFN asi nevyhnutný - jak by hoši v terénu tu síť monitorovali.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #320 kdy: 12. 02. 2019, 10:05:13 »
Pánové, vůbec netuším o čem je řeč. Mají tyto informace a znalosti nějaký vliv na praktický příjem?
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Michal Škopík

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 81
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #321 kdy: 12. 02. 2019, 10:50:24 »
Technickým detailům nerozumím, ale pokud vysílá Wien City Mux ze 2 městských vysílačů v SFN, tak to na příjem bude mít vliv. U dálkového příjmu to v kombinaci s tropo příjmem může dělat slušnou paseku. Ze 110 km je to stejný směr, totožná polarizace a obdobné výkony (záleží na reálném EIRP).
Tato situace nastane tak či tak. Koncem května by už měl fungovat Kahlenberg a jsem zvědavý, jak to zamíchá s příjmem a signálovou rezervou. A co teprve Jauerling! Když si vzpomenu, jak nám boural příjem z 12 km vzdálené Javoriny na 21. kanálu...
Samozřejmě nevím, co bude s City Muxem po spuštění celostátního a jestli budou reálně spuštěny spolu s Kahlenbergem městské vysílače jako dokrývače na 5D. Ovšem Kahlenberg a Jauerling v příštím roce v létě určitě pobaví.

Prostě bude zase legrace. :-)

M. Š.
« Poslední změna: 12. 02. 2019, 10:56:21 od Michal Škopík »
FM: tuner Sony ST-SA3ES // anténa Likov PAL14/=UKS14/
DAB: Vaten 14p + Teroz ULN 23 dB (via Johansson 6700)//Technisat DigiPal DAB+ a Digit 210
SAT: VU+ Duo2 // Gibertina 105+Inverto 80 // Inverto Black Quad+ Monoblok Twin


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #322 kdy: 12. 02. 2019, 21:11:02 »
Omar: nemají :)

Michal Š.: loni někdy z jara jsem se ptal provozovatele muxu Wien kdy spustí SFN, odpověděli že asi za půl roku což mi vycházelo na září;  takže nelze úplně vyloučit, že si hrají; ne že bych se SFN měl zkušenosti, ale uniká mi smysl dvou vysílačů blízko u sebe - DC-Tower a Liesing. Podobně Kahlenberg, nevím co by DC-Tower a Liesing měly vlastně dokrývat.

Taky jsem zvědavý, ale přivítal bych pohyb i u nás; rádio Hey chytnu na DAB anténu se šumem, rádio Beat vůbec (mluvím o FM příjmu); ČRo DAB dobrý, Jazz, Wave někdy DDur; ale dost vyhraněné, měli by to trochu překopat.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #323 kdy: 13. 02. 2019, 09:06:41 »
V případě spuštění Kahlenbergu se zdánlivě vytrácí smysl městských vysilačů, ale to je pohled nás lovců, co mají antény na střeše.
Obchodním pohledem vidím přínos městských vysilačů v tom, že narvou signál i do toho posledního kouta v bytě v přízemí, kde mají běžní uživatele DAB rádio s prutovou anténou. A o tom to je. 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #324 kdy: 13. 02. 2019, 21:28:17 »
Ahoj L. Nějak mi, čoveče unikla tahle tvoje reakce :-) Od tebe je to na Kat a Hoš jeden směr pokud se nepletu.Máš nějaký aspoň teploměrový údaje jak je na tom na té půdě ten K6 a kolik toho proteče z toho ver K12? Máš nějakou kovoplastku (nebo jsi ochoten si koupit), že bych to nějak přeskládal, aby to mělo co nejvíc dole a nahoře aspoň něco? A kolik tam máš max místa, délku bysme taky přizpůsobili na míru. L.
Ahoj, poslal jsem Ti mail...


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #325 kdy: 13. 02. 2019, 21:31:49 »
... Na VHF používám krátkou VF-12log od Iskry, pro dobré podmínky je to ideální špárátko, ale potřeboval bych něco trochu lepšího, škoda že se u nás neprodává aspoň ta delší varianta VF-16log.
Podle mě, pro takové "domácí žvýkání" v DABu pro H i V by byla VF-16log ideální jednoduché, levné a hl. prostorově nenáročné řešení příjmu DABu. ...

Ahoj, 22.1. jsem ji objednal tady https://www.antennenland.net/3H-VHF-VF-16LOG, 25.1. byla doma.
Ahoj, jak se osvědčila? Máš srovnání s kratší VF-12LOG ?


DT-amater

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 89
    • Zobrazit profil
    • Navod na zhotoveni dvojite kosoctverecne anteny pro UHF
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #326 kdy: 13. 02. 2019, 22:19:09 »
... Na VHF používám krátkou VF-12log od Iskry, pro dobré podmínky je to ideální špárátko, ale potřeboval bych něco trochu lepšího, škoda že se u nás neprodává aspoň ta delší varianta VF-16log.
Podle mě, pro takové "domácí žvýkání" v DABu pro H i V by byla VF-16log ideální jednoduché, levné a hl. prostorově nenáročné řešení příjmu DABu. ...

Ahoj, 22.1. jsem ji objednal tady https://www.antennenland.net/3H-VHF-VF-16LOG, 25.1. byla doma.
Ahoj, jak se osvědčila? Máš srovnání s kratší VF-12LOG ?

... kratší jsem neměl (takže bez srovnání), a jestě ji na stožáru nemám (čekám na jaro)  :D


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #327 kdy: 15. 02. 2019, 12:01:15 »
Ahoj, poslal jsem Ti mail...
Ahoj lance, dělám na tom, akorát z toho co máš doma k mání nic rozumnýho neleze, musíme to vyrobit od základu, dám vědět.


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #328 kdy: 16. 02. 2019, 02:09:26 »
Dělám na tom ve dne , v noci :-) , jelikož mě schvátila brutální chřipka. Už jsem to nějak pro tebe navrhl a vypočítal a už je mě trochu líp, tak sem dneska zajel koupit matroš a pomalu to začnu pižlat. Vylezly z toho zase zajímavý věci :-) nic dalšího jak to ještě zdokonalit mě prozatím už nenapadá. Je to papírově ještě lepší a kratší než 15Y pro omar3 potřeby. Načmáral sem to zase do grafu JM, včetně F/B a taky pro AndrejH do toho grafu zisků Isker. Upozorňuju, že celková aktivní délka antény je 120 !!!!! centimetrů!


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #329 kdy: 16. 02. 2019, 02:19:07 »
SWR je v celém pracovním pásmu 1,2, víc se mě to vyladit nepodařilo :-) Samotnýho mě zajímá, jestli to bude v reálu chodit stejně jako 15Y a až to někde pořádně vyzkouším. Mám ješte spoustu všelijakých nápadů a návrhů, ale je to strašný žrout času.