Vidím, že spousta lidí nechápe, proč je citlivost vcelku nepodstatný údaj. (a nikdo to zdá se nedokáže srozumitelně vysvětlit)
Dejme si příklad s řečí. Citlivost. Dejme tomu, že za absolutního ticha dokáže někdo rozumět tomu nejtiššímu šepotu na 20m, někdo jiný na 35m. (nevím jak reálná jsou to čísla, snad +- ano) Znamená to, že budou oba stejnému šepotu rozumět za normální situace? Ne, nic neuslyší, protože takový šepot bude utopený v okolním hluku. Znamená to, že v hospodě kde je hluk a mluví tam najednou deset lidí bude ten druhý rozumět snáz, než ten první? Ne, protože tam záleží hlavně na schopnosti oddělit hlas člověka kterého se snažíte poslouchat od okolních zvuků a na schopnosti dostatečně přesně odlišit hlásky i přesto že jsou zakryté hlukem a v krajním případě si neslyšené domyslet.
A přesně tak je to s digitálním příjmem. Přijímače mají dostatečnou citlivost pro běžné situace, jen těžko narazíte na signál který by byl omezený sílou a ne kvalitou. Když už, tak častější problém je z opačné strany, tedy v neschopnosti zpracovat nadměrně silný signál.
A duhá věc, netuším proč se tady někteří vyjadřují o digitalu jako o nějakém polobohu? Když digitální signál je praktiky pouze zprzněný analog a z fyzikálního hlediska nikdy nedosáhne jeho kvality. To, že tím, že u digitální informace řízneme část spektra, které oko nevidi nebo ucho neslyší a získáme tak místo pro "jiné" informace, které oko vidí a slyší je věc druhá (HD pak skutecne pro lidske oko prinasi vizualne vyssi kvalitu nez analog, ale to uz je zase uplne jine tema). Rozdíl ve fyzickém zpracování mezi analogovým a digitalním signálem je pouze "t" oproti "delta t", všechny výpočty jsou analogické.
Ve světě kde neexistuje šum a všechny součástky mají ideální parametry by to možná platilo, ale v reálném světě je digitální signál ve všech ohledech lepší. Hlavní výhoda digitálního signálu je korekce chyb, takže je i přes šum a zkreslení možné přenést data bez chyb. V analogu je zcela nemožné šum a zkreslení odstranit.
Dál do toho pletete kompresi, to se až tak netýká digitálního signálu, komprese slouží k zredukování množství dat které je nutné přenést. Jde nejen o odstranění toho, co oko nevidí, ale taky o odstranění opakujících se informací. Např. není třeba přenášet každý obrázek znovu, stačí přenést jen rozdíly oproti okolním snímkům a pod. Ve skutečnosti je to ale o dost složitější a ne každá komprese je ztrátová.
Poslední věta (t oproti delta t) vůbec nedává smysl.