Jaká je příčina toho, když napřímo připojenou anténou k přístroji, bez jakýchkoli aktivních či pasivních prvků mezi, jeden přístroj jede měsíc stabilně bez jediného zaváhání a druhý se co 10 minut sekne?
Sice si nedovedu představit situaci, jak na jednu anténu a kabel lze souběžně provozovat dva různé přijímače bez jakýchkoliv aktivních a pasivních prvků, ale budiž. Kdybyste argumentoval tím, že na místě druhého přístroji se stejně seká i stejný model, případně i jiné typy, potom bych připustil, že úroveň signálu z antény je na hranici použitelnosti. Žádný solidní výrobce totiž neudává u svého přístroje ostrou hranici potřebné síly a kvality signálu, kdy ještě zaručuje bezproblémový příjem. A i u vyjímek neplatí uvedené číslo absolutně. Jistě připustíte, že každý přístroj je vyroben ze stovek součástek, z různých výrobních šarží, někdy i z různých komponentů a jejich celkové technické vlastnosti jsou v určité toleranci.
Tím ale nechci říci, že neexistují rozdílné přístroje, že všechny mají stejné parametry, stejný SW. Jistě existují přístroje lepší, citlivější, odolnější, s delší použitelností, ale stavět argumenty jen na dvou jedinečných přístrojích a jejich srovnávání, za ne zcela stejných podmínek, je také neseriozní. Pravda je, jak už to bývá, někde uprostřed. Jen je rizikem spoléhat se na něčí dobrozdání a domnívat se, že anonymem doporučený model bude vyhovovat právě Vašim kritickým podmínkám.
Nepomohlo by tomu "sekáči" posunout anténu na jiné místo? Dát jí výš, nebo si pořídit citlivější? Nejde vždy argumentovat jen tím, že jinému přístroji signál stačí, když je náhodou oplývá nadstandardními vlastnostmi. Nebo ten "sekáč" je prostě vadný, nesplňuje některé podmiňující parametry a to se také běžně stává.