Autor Téma: Dvoupolarizační anténa na FM  (Přečteno 164659 krát)

Karel Cibulka

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 627
  • Fanda bezdrátové komunikace
    • ICQ komunikátor - 405782218
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dvoupolarizační anténa na FM
« Odpověď #30 kdy: 22. 01. 2014, 17:51:30 »
Po mnoha a mnoha letech jsem se jal aktualizovat bandscan FM. Při to jsem narazil na silnou Evropu2 na kmitočtu 103,8MHz. Zcela mi vymazala 100kW FM4 z Vídně. Tento kmitočet jsem na běžných webech ani do domovské stránce E2 nenašel. Nevíte někdo, odkud se v okolí Brna bere?
Díky.

odnikud, bere se z rádia, vyhoďte ten anténní předzesilovač, je to fantomová stanice, receiver je patrně přebuzený..
Okolí Brna je ale široký pojem, může to být směšovací produkt Evropy2 na 105.5 MHz z Hádů.

Pořád dokola tady píšu o tom, že nejlepší zesilovač je anténa, ale je to marný, je to marný, je to marný.

Ano souhlas mám podobnou zkušenost s klony frekvencí jende než na nosné třeba 102.00 Buková Hora Impuls třeba a po instalaci zesilovače jse měl klonů několikero,takže souhlas dělá to bordel nic víc to nezlepší samozřejmě záleží na místě pokud tam není místní silný vysílač po blízku tak je možné použít zesilovač ale slabý ne silný aby se signály přebudily jak jsem zmínil také že mám tu zkušenost a tak Jsou antény jen se symetrákem a nic víc... ;) píši u našich kde jsem bydlel,ale u sebe to mám to samý jen  mi stačí dipóly,zatím mi bohatě stačí ale beru že nejsem nadšenec DX příjmu to je evidentní  8)
Jsem rád že věci fungují tak jak mají =)

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Luboš T.

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 765
    • Zobrazit profil
Re:Dvoupolarizační anténa na FM
« Odpověď #31 kdy: 22. 01. 2014, 18:27:47 »
Já jsem si v 90 letech koupil tuto anténu. http://kovoplast.cz/Stare/Zvetseniny/a7iv.html
070 GBL Supersonic    FM II    88-104    7    7,6-9,7    20    59o-49o    78o-56o    4
A chytal jsem bez zesilovače nedaleko vysočiny ve stereu slovenské rádia soukromé i státní zcela běžně bez zesilovače na ne moc kvalitní koaxiál.Samozřejmostí byli i rakouské rádia a když byli extrémní podmínky tak signál zahraničních stanic zlikvidovaly maďaři a italové.Koupení této antény byla nutnost protože po revoluci zde nic nehrálo kromě státních rádií.Anténa byla venku v 6 metrech horizontálně.Hráli na to později i signály vertikální,některé špatně ale fungovali.Bohužel ale s TV signálem ze zahraničí zde trošku fungovala STV2 a na 1 kanále ORF1 na tu velikou anténu jinak nic.A teď už vůbec nic co je DVB-T.Okres Blansko.


dxpetr

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube Kanál
    • E-mail
Re:Dvoupolarizační anténa na FM
« Odpověď #32 kdy: 22. 01. 2014, 23:55:18 »
Hm, tak jinak, pokud se na prijimaci sestave nic nemenilo , a vicenasobne prijmy se nikde jinde na pasmu nevyskytuji a nevyskytovaly, Europa 2 je tam porad a gumuje FM4, tak jedine pirat.  Smerovkou zamerit, vypatrat a dat pres drzku. 8)

Fantomove či zrcadlove stanice byvaji vetsinou o 10,7 MHz (MF) nahoru nebo dolu od silné stanice, v tomto pripade to ale nevychazi.
Bandscan
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3293&usage=D&la=de
http://www.youtube.com/user/DXPETR
Tuner Sony XDR-F1HD  I2C mod
Antény: Korner: FM19.3 horizontal, 2xFM15.12 vertical, DAB 2x YAGI VATEN 14P


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dvoupolarizační anténa na FM
« Odpověď #33 kdy: 23. 01. 2014, 11:28:31 »
Hm, tak jinak, pokud se na prijimaci sestave nic nemenilo , a vicenasobne prijmy se nikde jinde na pasmu nevyskytuji a nevyskytovaly, Europa 2 je tam porad a gumuje FM4, tak jedine pirat.  Smerovkou zamerit, vypatrat a dat pres drzku. 8)

Fantomove či zrcadlove stanice byvaji vetsinou o 10,7 MHz (MF) nahoru nebo dolu od silné stanice, v tomto pripade to ale nevychazi.

Zdravotní stav mne dnes na střechu nepustil, tak jsem udělal alespoň několik pokusů v teple. 
- Vstup tuneru jsem osadil promělivým útlumovým článkem v očekávání, že při nějaké limitní úrovni E2 zmizí. Bohužel, zůstala do posledního okamžiku. Potvrzuje to teorii o vysilači.   
- Při cestě k lékaři do Brna autem jsem naladil 103,8 a trvale hrála FM4. Po E2 ani vidu ani slechu. Potvrzuje to teorii o fantomu.
- Vyhrabal jsem staré záznamy s naměřenými úrovněmi. V síle je E2 až na 4 místě. Silnější stanice fantoma nemají.
105,5MHz - 55dB
104,5MHz - 59dB
103,0MHz - 61dB
103,4MHz - 67dB
 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Dvoupolarizační anténa na FM
« Odpověď #34 kdy: 23. 01. 2014, 16:46:09 »
Nezbyva nez zkusit jiny tuner na stejnou antenu. Muze to byt jak fantom ci zrcadlo (nekter prijimace maji dvoji smesovani) tak i chyba vysilace Hady-E2. Dnes jsem zkousel ze FM4 na 103,8 v Brne bud chytnu nebo tam neni nic. Hraje ta E2 na 103,8 ciste? A co pouzivate za tuner?

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dvoupolarizační anténa na FM
« Odpověď #35 kdy: 23. 01. 2014, 17:13:03 »
Nezbyva nez zkusit jiny tuner na stejnou antenu. Muze to byt jak fantom ci zrcadlo (nekter prijimace maji dvoji smesovani) tak i chyba vysilace Hady-E2. Dnes jsem zkousel ze FM4 na 103,8 v Brne bud chytnu nebo tam neni nic. Hraje ta E2 na 103,8 ciste? A co pouzivate za tuner?
Bohužel, jiný tuner momentálně nemám k dispozici. E2 je v mono čistá, ve strereu je lehký šum. Automatické ladění se na ní normálně zastaví. Podle indikátoru na tuneru má podobnou úroveň, jako má Rádio Zlín ze Zlína a Uh.Brodu nebo Rádio Haná z Olomouce. Používám Yamahu RX395. Není to žádný DX tuner, ale spolehlivě slouží už asi 10 let.   
Abychom nezapomněli, ta E2 je jen mezitéma, k hlavnímu tématu, jak přijímat obě polarizace na jednu anténu. 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Karel Cibulka

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 627
  • Fanda bezdrátové komunikace
    • ICQ komunikátor - 405782218
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dvoupolarizační anténa na FM
« Odpověď #36 kdy: 23. 01. 2014, 19:48:17 »
   
Abychom nezapomněli, ta E2 je jen mezitéma, k hlavnímu tématu, jak přijímat obě polarizace na jednu anténu.
[/quote]

Inspiroval bych se DX nadšenci dálkového příjmu,ti mají jednu výkonou FM anténu a přijímají vesměs obě polarizace jak H tak i V ostatně doskutér nick dxpetr může posvětit nebo Lukáš Polák zdejší redaktor DIGIZONE může potvrdit že běžně přijímá na jednu anténu obě polarizace tedy H a V běžně takže tady bych se Ohlédl pokud trváte na jedné anténě a popřípadně rotátor pro běh na 360° na stožáru bod je zřejmě S jako sever od kterého se vychází z natáčení antény =)  ;)
Jsem rád že věci fungují tak jak mají =)


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dvoupolarizační anténa na FM
« Odpověď #37 kdy: 23. 01. 2014, 20:26:01 »
   
Abychom nezapomněli, ta E2 je jen mezitéma, k hlavnímu tématu, jak přijímat obě polarizace na jednu anténu.

Inspiroval bych se DX nadšenci dálkového příjmu,ti mají jednu výkonou FM anténu a přijímají vesměs obě polarizace jak H tak i V ostatně doskutér nick dxpetr může posvětit nebo Lukáš Polák zdejší redaktor DIGIZONE může potvrdit že běžně přijímá na jednu anténu obě polarizace tedy H a V běžně takže tady bych se Ohlédl pokud trváte na jedné anténě a popřípadně rotátor pro běh na 360° na stožáru bod je zřejmě S jako sever od kterého se vychází z natáčení antény =)  ;)
[/quote]

To už mám vyzkoušeno, nejde to. Na H anténu mi z V polarizace jedou dobře jenom stanice na Hádech a Rádio R z Mohyly Míru. Pokud sundám V, tak přijdu o Beat, Country, Čas, Free, Magic, Haná a Dyje. Ty brněnské jsou sice blízko, ale za kopcem a slabé. Olomouc a Hodonín jsou sice s přímým výhledem, ale zase daleko. 
« Poslední změna: 24. 01. 2014, 09:40:26 od omar3 »
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dvoupolarizační anténa na FM
« Odpověď #38 kdy: 28. 01. 2014, 13:47:26 »
Slíbil jsme provést pokus s různými variantami přijmu FM, zejména s nakloněnou anténou o 45°.

Zájemci naleznou údaje v přiložené tabulce.
Je tam 5 bandscanů (samostatná H, samostatná V, sloučená H/V, náklon 45° na jednu a druhou stranu).

Výsledkem je to, že náklon o 45° lze v mém případě použít. Nakonec bych přišel pouze o radia Čas, Color a Haná. Což bych asi přežil.

Děkuji všem za příspěvky na toto téma a třeba zase někdy...
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dvoupolarizační anténa na FM
« Odpověď #39 kdy: 15. 02. 2014, 18:09:03 »
Po mnoha a mnoha letech jsem se jal aktualizovat bandscan FM. Při to jsem narazil na silnou Evropu2 na kmitočtu 103,8MHz. Zcela mi vymazala 100kW FM4 z Vídně. Tento kmitočet jsem na běžných webech ani do domovské stránce E2 nenašel. Nevíte někdo, odkud se v okolí Brna bere?
Díky.

odnikud, bere se z rádia, vyhoďte ten anténní předzesilovač, je to fantomová stanice, receiver je patrně přebuzený..
Okolí Brna je ale široký pojem, může to být směšovací produkt Evropy2 na 105.5 MHz z Hádů.

Pořád dokola tady píšu o tom, že nejlepší zesilovač je anténa, ale je to marný, je to marný, je to marný.

Pokud by to někoho ještě zajímalo, tak ta Evropa na 103,8MHz je najednou pryč, aniž bych jakkoli zasáhl do přijímacího řetězce. Tak předpokládám, že to bylo buď parazitní vyzařování z Hádů nebo pirát nebo průzkum bojem na otestování nového vysílacího kmitočtu.
 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dvoupolarizační anténa na FM
« Odpověď #40 kdy: 21. 03. 2014, 19:55:41 »

Chce to vyzkoušet, osobně dávám raději přednost umístění na přiloženému obrázku. Naroubování tří nebo pětiprvku na ráhno pětiprvkovky není problém, problém je ale co se stožárem, ten musí u vertikální antény být zezadu až za reflektorem, jinak to nemá smysl dělat. Nekovový stožár je sice řešením, ale jeho mechanická pevnost nebude nic moc.
Rozhodl jsem se umístit vertikálně polarizovanou anténu na FM dle doporučení na obrázku. Potřeboval bych ale poradit, jaká by měla být vzdálenost reflektoru od stožáru. Někde jsem četl, že by to měla být 1/4 vlnové délky. Je ta vzdálenost kritická? Když už to dělám od začátku, tak ať je to dokonalé. 
Díky.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dvoupolarizační anténa na FM
« Odpověď #41 kdy: 16. 03. 2016, 11:28:52 »
Dal jsem na rady zkušenějších a místo jedné dvoupolarizační antény jsem umístil dvě samostatné a dálkově přepínám. Vše funguje k plné spokojenosti, ale po čase si člověk myslí, že by to mohlo fungovat ještě lépe. Potřeboval bych poradit od zkušenějších na konstrukci antén.
Mám pro vertikál 3 prvkovou anténu s bočníkovým? dipólem. V odborné literatuře jsem se dočet, že to není optimální řešení, že je lepší ho nahradit normálním dipólem a to je můj dotaz. Jaké rozměry by ten dipól měl mít?
Stávající reflektor má 167cm, dipól 149cm a direktor 131cm. Výrobce mi nabízí z 5 prvkové antény dipól délky 130cm nebo ze 7 prvkové 150cm. Nebo musí mít úplně jiné rozměry a musím si ho vyrobit?
Díky.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


dxpetr

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube Kanál
    • E-mail
Re:Dvoupolarizační anténa na FM
« Odpověď #42 kdy: 16. 03. 2016, 12:48:37 »
Na místní příjem je to šumafuk, pokud je to na vzdálené stanice, tak doporučuji minimálně SWY5 od Briana Beezlyho. Pár jsem jich dělal, nejlepší poměr cena/výkon.
Bandscan
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3293&usage=D&la=de
http://www.youtube.com/user/DXPETR
Tuner Sony XDR-F1HD  I2C mod
Antény: Korner: FM19.3 horizontal, 2xFM15.12 vertical, DAB 2x YAGI VATEN 14P


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dvoupolarizační anténa na FM
« Odpověď #43 kdy: 16. 03. 2016, 13:32:22 »
Používám ji na příjem brněnských vysilačů ve vertikální polarizaci. Mám je sice blízko, ale úplně za kopcem. Na horizontální anténu si ani neškytnou. Současně pobere i vyškovské, olomoucké ale i znojemské vysilače, tak bych nechtěl jít do směrovější antény.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


dxpetr

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube Kanál
    • E-mail
Re:Dvoupolarizační anténa na FM
« Odpověď #44 kdy: 17. 03. 2016, 22:50:35 »
Je to vse o kompromisech. Bud mam na kratkou antenu vse ale v sumu, nebo na poradnou smerovku  slusny prijem , ale s rotatorem.
Bandscan
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3293&usage=D&la=de
http://www.youtube.com/user/DXPETR
Tuner Sony XDR-F1HD  I2C mod
Antény: Korner: FM19.3 horizontal, 2xFM15.12 vertical, DAB 2x YAGI VATEN 14P