Autor Téma: vliv ostatních pásem na rozhlasový tuner  (Přečteno 15822 krát)

Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
vliv ostatních pásem na rozhlasový tuner
« kdy: 08. 08. 2016, 11:41:49 »
Zdravím, mám k tuneru nataženou zvlášť větev, ale krom fm a dab je v ní celé pásmo, tedy včetně uhf. Zajímá mě jestli má zbytek pásma nějaký vliv na radiový tuner, zda ho může rušit aktivita v jiném pásmu nebo uhf, nebo jestli si to tuner odlaďuje sám. Či zda by bylo pro něj lepší nechat si třeba u terozu vyrobit propust pouze pro fm+dab a dát ji na větev k tuneru?
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


dloji

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:vliv ostatních pásem na rozhlasový tuner
« Odpověď #1 kdy: 08. 08. 2016, 20:18:34 »
Zdravím, ten FM tuner samozřejmě propust na vstupu má, ale s parametry úměrnými jeho kvalitě. Předpoklad je, že všechny úrovně signálů na kabelu jsou přibližně stejné. Pokud by ty nežádoucí byly vyšší, tak je nutné vložit před vstup FM propust. Takže je nutné měření, odhadem to rozhodně půjde těžko.


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:vliv ostatních pásem na rozhlasový tuner
« Odpověď #2 kdy: 08. 08. 2016, 22:56:48 »
tak jelikož tu má kde kdo nějaký bezdrátový sráče co mi rušej rádio, tak bych ji tam asi dal, občas se tam díky tomu dotane signál z nějakyho vetnamskýho svinstva a mě to pak utlumí radio když to chytne venkovní anténa, ten radiový vstup slučovače je od 40MHz, dab je v pohodě, ale pak je sloučeno ješte k tomu uhf, takže mezi tím jak jsou nejaky přenosy internety telefony, to muže taky rušit, když telefon ruší dvbt ale s filtrem už neruší. Asi si u terozu nechám vyrobit propust. Dalo se to poznat pomocí SDR že směrem dolů pod fm pásmo aktivita byla, hlavně něčí bezdrátová sluchátka od vietnamců :D
Potřeboval bych pro tuner propust FM+DAB aby to pustilo do té větve pouze tyto 2 pásma, víc ne. Čekám až budu mít měřák, tak si s tím vyladím dvb-t. jelikož jsem zjistil že k25 s další anténou sem dostanu :D vyzkoušel jsem s 22db zesilovačem se skupinou k21-40 připojenou ke slučovači aktivnímu kde sem to ješte zesílil o 32dB a signál se tu objevil na pc to ukazovalo mezi 6-10%, tudíž tam musela bejt chybovost jako kráva, takže si do té antény necham vyrobit zesilovač s propustí, aby byl selektivní pouze pro tento kanál, ale až mi přijde měřák, nevím o kolik dB bude potřebovat zesílit. Ač ten zesilovač k21-40 není uplně to ono, ač je signál z německa vertikální a antena míří do němec, tak přesto se tam na k33 indukuje bukova hora, takže mi to tam pěkně prasí. Funguje i k24 z německa, ale ikdyž až budu mít měřák, tak to pak nepůjde sloučit, protože k24 a 25 jsou vedle sebe a i selektivní prvky potřebují rozestup aspon 2-3 kanály, takže to možná nepůjde sloučit. Navíc k24 spolu s k27,36 a 39 jsou příjmány na jednu anténu, což se rozdelit dá, výstup z antény na k 24 a zbytek, kdy se k24 zpracuje zvlášt a k27,36,39 také a potom se to sloučí, a připojí první vstup, do druhého si kanálově oddělím bez zesilování místní vysílač kterej hraje i na prasátko (na kus drátu ve vstupu slučovače), ale co k25 ikdyž ho dám na druhý vstup tak po výsledném sloučení na výstupu ze slučovače se mi naperou k 24 a 25 do sebe a nebude hrát ani jeden, dvb-t není kabelovka kde jsou kanály hned za sebou.
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


dloji

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:vliv ostatních pásem na rozhlasový tuner
« Odpověď #3 kdy: 09. 08. 2016, 08:23:58 »
Vůbec není problém, aby šly bez vzájemného ovlivňování dva DVBT kanály vedle sebe, pokud nebyly v cestě před tím někde přebuzeny. Vše další je záležitost přebuzení následného zesilovače. Rovnou z antény se tyto signály neovlivňují. Jeden čas se dokonce vysílaly kanály MUX  24 a 25 z jednoho místa bez problémů.
Pro příklad, jedna anténa přijímá vždy více multiplexů, nebo i jiného. Součet úrovní všech těchto signálů nesmí přebudit vstup následného zesilovače. To je velmi důležité! Použitím pásmových propustí se tomu dá pomoci. Ne však u kanálů vedle sebe. To by pak musela být hodně drahá propust, aby to dokázala. To je jen záležitost profi zařízení.
Tento postup je třeba dodržet u všech větví antén před sloučením, kde budou úrovně všeho vyrovnané s úrovní kolem 70 dBuV. Použitelné rozmezí této úrovně je u DVBT  45 až 80 dBuV. Spodní hranice jen v nouzi, radši více pro rezervu. Tuto úroveň dodržujte i na vstupech vložených zesilovačů.
Pokud by pak vyšla úroveň před přijímačem vyšší, použijte směle útlumový člen. Třeba 10 nebo 20 dB, podle potřeby.
Snad jsem trochu pomohl.
Po důkladmějším přečtení  předešlého příspěvku se mi zdá Vaše řešení poněkud chaotické. Pokud byste měl zájem jsem ochoten Vám konkrétně pomoci přes mail s jednotlivými řešeními sloučení. K tomu ale potřebuji úrovně z jednotlivých zdrojů, kanály, stávající zapojení rozvodu, směry příjmů jednotlivých antén.
« Poslední změna: 09. 08. 2016, 10:20:50 od dloji »


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:vliv ostatních pásem na rozhlasový tuner
« Odpověď #4 kdy: 09. 08. 2016, 17:23:14 »
to zas dopadne...

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0