Autor Téma: Dvoupolarizační anténa na FM  (Přečteno 164667 krát)

Daniel Kulhánek

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 609
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dvoupolarizační anténa na FM
« Odpověď #15 kdy: 19. 01. 2014, 17:28:33 »
Hezké nedělní odpoledne.
Já používám k příjmu stanic VKV tuto anténu,s 13metry svodu a bez zesilovače.Ten byl pro citlivý vstup věže Sony spíše závadou.Jedou mě na ni dobře i rakouské stanice.Zdraví J.Z.

http://www.eltasat.cz/satelitni-a-dvb-t-technika/antena-216fm-emme-esse
Nedávno jsem tuto anténu instaloval u rodičů a velká spokojenost...
LCD LG 65´ + SONY STR-GX315
STRONG SRT 8541 + LCD LG 42´
DVB-T2 (STA) Ještěd, Černá studnice, Špičák(Česká Lípa)

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dvoupolarizační anténa na FM
« Odpověď #16 kdy: 19. 01. 2014, 17:35:21 »
Nevím, proč se nás tady někdo snaží přesvědčit, že horizontální polarizace je mrtvá.
Udělal jsem si jen lehkou statistiku vysilačů, které přijímám a naprostá většina těch pořádných je v horizontální polarizaci. Kamzík, V.Javorina, Križava, Kahlenberg, Jauerling, Tlustá hora, Kojál, Hády. 
Vertikálem doplňuji pouze městské brněnské vysilače a olomoucko a zlínsko. Takže obě polarizce mají smysl.

To, že zobrazená anténa jsou vlastně dvě, by mi nevadilo. Jen zjistit, kde se dá koupit. Vyrábět se ji nechystám. To raději postavím druhý stožár. 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dvoupolarizační anténa na FM
« Odpověď #17 kdy: 19. 01. 2014, 17:44:08 »
Hezké nedělní odpoledne.
Já používám k příjmu stanic VKV tuto anténu,s 13metry svodu a bez zesilovače.Ten byl pro citlivý vstup věže Sony spíše závadou.Jedou mě na ni dobře i rakouské stanice.Zdraví J.Z.

http://www.eltasat.cz/satelitni-a-dvb-t-technika/antena-216fm-emme-esse
Nedávno jsem tuto anténu instaloval u rodičů a velká spokojenost...

Záleží na očekávání a náročnosti uživatele. Dipól může nepochybně uspokojit spoustu zájemců...
   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Karel Cibulka

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 627
  • Fanda bezdrátové komunikace
    • ICQ komunikátor - 405782218
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dvoupolarizační anténa na FM
« Odpověď #18 kdy: 19. 01. 2014, 18:34:57 »
Hezké nedělní odpoledne.
Já používám k příjmu stanic VKV tuto anténu,s 13metry svodu a bez zesilovače.Ten byl pro citlivý vstup věže Sony spíše závadou.Jedou mě na ni dobře i rakouské stanice.Zdraví J.Z.

http://www.eltasat.cz/satelitni-a-dvb-t-technika/antena-216fm-emme-esse
Nedávno jsem tuto anténu instaloval u rodičů a velká spokojenost...

Záleží na očekávání a náročnosti uživatele. Dipól může nepochybně uspokojit spoustu zájemců...
 

Souhlas ano proč ne když vám dipól vyhovuje tudíž nejste náročnější posluchač tak může posloužit i DIPOL
Jsem rád že věci fungují tak jak mají =)


Martin Topol

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 14
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dvoupolarizační anténa na FM
« Odpověď #19 kdy: 20. 01. 2014, 00:02:00 »
Tak tu 5-ti prvkovou yagi namontujte šikmo (ráhno vodorovně, dipól a ostatní prvky sklonit o 45 stupňů). Bude vám brát obě polarizace a nemusíte nic slučovat ani přepínat. Akorát to blbě vypadá.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Josef Zavřel

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 323
  • Místní i dálkový příjem DVB-T/T2 CZ,SK a FTA SAT
    • Zobrazit profil
    • E-mail
DVB-T2 Kojál mux21,22,23, Brno-Barvičova (V) mux 24,
SK mux 1,2,3,4,Vel.Jav. Ant.1x Emme Esse 45 UC. Zes.26/1,2
TV 43FUB8061-4K Finlux.
DAB+ČRo K12D Kojál,Teleko K8A Brno,W-K 5D,př. Albrecht DR 52 BA a DUAL DAB 4 C, ant.FUBA DAB 307,    
SAT.Emme Esse 80cm Fe+4xLNB Megasat
Družice 13-19,2-23,5-28,2


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dvoupolarizační anténa na FM
« Odpověď #21 kdy: 20. 01. 2014, 12:15:11 »
HB je klasika, ale velikostně jsem plus minus na stejným, vlnová délka se nedá ošidit.

Více mne zaujala myšlenka Martina. Sklopit anténu o 45° a vyhodit slučovač H/V je otázka okamžiku a hned mohu ověřit výsledek. Jak to vypadá není podstatný, hlavně když to bude fungovat. Beztak ze širokého okolí je z mého stožáru vidět jenom vrchol s UHF anténami.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


dxpetr

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube Kanál
    • E-mail
Re:Dvoupolarizační anténa na FM
« Odpověď #22 kdy: 20. 01. 2014, 22:27:54 »
No pánové, pěkné paskvily tady vymýšlíte.
Dosáhne se tím maximálně zhoršení sterea, známe cvrlikání ve zvuku díky zasvinění signálu odrazy, u FM modulace to docela degraduje stereofonní poslech.

Když už tedy někdo chce přijímat rozhlas na víceprvkovou yagi anténu, tak lze předpokládat, že úroveň signálu požadovaných stanic nebude u něj asi dostatečná. Z toho vyplývá, že si nemůže dovolit zprasit příjem nějakým naklápěním a spojováním signálů ze dvou polarizací. Výsledek bude vždy horší. V opačném případě pokud je úroveň signálu dostatečná, lze použít kompromisně tzv. motýla, tedy výše uvedený zakřivený převážně vertikální dipól. Na trhu je minimálně od tří výrobců.
Jediná smysluplná možnost při zachování kvality je antény přepínat, umístění dvou polarit na jednom ráhnu ale nikdo komerčně nevyrábí. Používají to radioamatéři, ale spíše na jedno ráhno dávají antény pro jiná pásma, např. 2m a 70cm, a to i ve stejné polarizaci.
Chce to vyzkoušet, osobně dávám raději přednost umístění na přiloženému obrázku. Naroubování tří nebo pětiprvku na ráhno pětiprvkovky není problém, problém je ale co se stožárem, ten musí u vertikální antény být zezadu až za reflektorem, jinak to nemá smysl dělat. Nekovový stožár je sice řešením, ale jeho mechanická pevnost nebude nic moc.
Bandscan
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3293&usage=D&la=de
http://www.youtube.com/user/DXPETR
Tuner Sony XDR-F1HD  I2C mod
Antény: Korner: FM19.3 horizontal, 2xFM15.12 vertical, DAB 2x YAGI VATEN 14P


Martin Topol

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 14
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dvoupolarizační anténa na FM
« Odpověď #23 kdy: 21. 01. 2014, 00:17:32 »
No pánové, pěkné paskvily tady vymýšlíte.
Dosáhne se tím maximálně zhoršení sterea, známe cvrlikání ve zvuku díky zasvinění signálu odrazy, u FM modulace to docela degraduje stereofonní poslech.

Když už tedy někdo chce přijímat rozhlas na víceprvkovou yagi anténu, tak lze předpokládat, že úroveň signálu požadovaných stanic nebude u něj asi dostatečná. Z toho vyplývá, že si nemůže dovolit zprasit příjem nějakým naklápěním a spojováním signálů ze dvou polarizací. Výsledek bude vždy horší. V opačném případě pokud je úroveň signálu dostatečná, lze použít kompromisně tzv. motýla, tedy výše uvedený zakřivený převážně vertikální dipól. Na trhu je minimálně od tří výrobců.
Jediná smysluplná možnost při zachování kvality je antény přepínat, umístění dvou polarit na jednom ráhnu ale nikdo komerčně nevyrábí. Používají to radioamatéři, ale spíše na jedno ráhno dávají antény pro jiná pásma, např. 2m a 70cm, a to i ve stejné polarizaci.
Chce to vyzkoušet, osobně dávám raději přednost umístění na přiloženému obrázku. Naroubování tří nebo pětiprvku na ráhno pětiprvkovky není problém, problém je ale co se stožárem, ten musí u vertikální antény být zezadu až za reflektorem, jinak to nemá smysl dělat. Nekovový stožár je sice řešením, ale jeho mechanická pevnost nebude nic moc.

To rozhořčení docela chápu, sám bych také yagi na šikmo nikdy nemontoval (na FM mám 3 antény a přepojuji podle potřeby). Vaše rady ale nesplňují tazatelovo zadání - přijímat směrovkou obě polarizace bez přepínání. Skloněná yagi to dokáže. Výsledek na přijímači může být špatný ale i uspokojivý. Záleží na přijímaných vysílačích a na místních podmínkách.
Jinak ten váš motýl -pokroucený dipól - funguje úplně stejně jako přímý dipól namontovaný na šikmo... takže taky paskvil  :)


Karel Cibulka

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 627
  • Fanda bezdrátové komunikace
    • ICQ komunikátor - 405782218
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dvoupolarizační anténa na FM
« Odpověď #24 kdy: 21. 01. 2014, 09:15:03 »
Mám také zkušenosti že na VERTIKAL dipól vlezou v pohodě i silnější Horizontální FM kmitočty,i některé slabší pro zbytek mám dipól v HORIZONTAL polarizaci,a je tu na fóru dost diskutérů co přijímají FM anténou v Horizontu i ty Vertikální bez problémů nejen místní ale předně dálkové kmitočty!není tajemstvím že většinou majitelé si pořídili rotátor a je anténa natáčená  ;)
Je to lepší když je to takhle oddělené na obě polarizace každá anténa FM zvlášť na H a V doporučuji  :D
« Poslední změna: 21. 01. 2014, 09:18:51 od Karel Cibulka »
Jsem rád že věci fungují tak jak mají =)


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dvoupolarizační anténa na FM
« Odpověď #25 kdy: 21. 01. 2014, 10:10:26 »
Co člověk to názor, ke kterému jsme dospěli různou cestou a zkušenostmi.
Oceňuji řešení i provedení dxpetra, kdybych bydlel sám, tak do toho jdu. Samostatný stožár na FM, dvě polarizace a přepínač.
Jelikož antény užívá i celý zbytek rodiny, tak jsem nucen jít cestou kompromisu. Už dost je na ně těch 7 ovladačů u TV.
Pokud mi to zdravotní stav dovolí, tak bych zítra zkusil sklopit horizontální anténu o 45°. Za takový pokus člověk nic nedá a něco nového získá.
Taky už je na čase, abych ukázal o co se jedná, abychom se nebavili pouze teoreticky.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


dxpetr

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube Kanál
    • E-mail
Re:Dvoupolarizační anténa na FM
« Odpověď #26 kdy: 21. 01. 2014, 19:32:47 »
No pánové, pěkné paskvily tady vymýšlíte.
Dosáhne se tím maximálně zhoršení sterea, známe cvrlikání ve zvuku díky zasvinění signálu odrazy, u FM modulace to docela degraduje stereofonní poslech.

Když už tedy někdo chce přijímat rozhlas na víceprvkovou yagi anténu, tak lze předpokládat, že úroveň signálu požadovaných stanic nebude u něj asi dostatečná. Z toho vyplývá, že si nemůže dovolit zprasit příjem nějakým naklápěním a spojováním signálů ze dvou polarizací. Výsledek bude vždy horší. V opačném případě pokud je úroveň signálu dostatečná, lze použít kompromisně tzv. motýla, tedy výše uvedený zakřivený převážně vertikální dipól. Na trhu je minimálně od tří výrobců.
Jediná smysluplná možnost při zachování kvality je antény přepínat, umístění dvou polarit na jednom ráhnu ale nikdo komerčně nevyrábí. Používají to radioamatéři, ale spíše na jedno ráhno dávají antény pro jiná pásma, např. 2m a 70cm, a to i ve stejné polarizaci.
Chce to vyzkoušet, osobně dávám raději přednost umístění na přiloženému obrázku. Naroubování tří nebo pětiprvku na ráhno pětiprvkovky není problém, problém je ale co se stožárem, ten musí u vertikální antény být zezadu až za reflektorem, jinak to nemá smysl dělat. Nekovový stožár je sice řešením, ale jeho mechanická pevnost nebude nic moc.

To rozhořčení docela chápu, sám bych také yagi na šikmo nikdy nemontoval (na FM mám 3 antény a přepojuji podle potřeby). Vaše rady ale nesplňují tazatelovo zadání - přijímat směrovkou obě polarizace bez přepínání. Skloněná yagi to dokáže. Výsledek na přijímači může být špatný ale i uspokojivý. Záleží na přijímaných vysílačích a na místních podmínkách.
Jinak ten váš motýl -pokroucený dipól - funguje úplně stejně jako přímý dipól namontovaný na šikmo... takže taky paskvil  :)
to jo, ale vypadá to líp  8)
Bandscan
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3293&usage=D&la=de
http://www.youtube.com/user/DXPETR
Tuner Sony XDR-F1HD  I2C mod
Antény: Korner: FM19.3 horizontal, 2xFM15.12 vertical, DAB 2x YAGI VATEN 14P


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dvoupolarizační anténa na FM
« Odpověď #27 kdy: 22. 01. 2014, 14:21:15 »
Po mnoha a mnoha letech jsem se jal aktualizovat bandscan FM. Při to jsem narazil na silnou Evropu2 na kmitočtu 103,8MHz. Zcela mi vymazala 100kW FM4 z Vídně. Tento kmitočet jsem na běžných webech ani do domovské stránce E2 nenašel. Nevíte někdo, odkud se v okolí Brna bere?
Díky.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


dxpetr

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube Kanál
    • E-mail
Re:Dvoupolarizační anténa na FM
« Odpověď #28 kdy: 22. 01. 2014, 15:44:27 »
Po mnoha a mnoha letech jsem se jal aktualizovat bandscan FM. Při to jsem narazil na silnou Evropu2 na kmitočtu 103,8MHz. Zcela mi vymazala 100kW FM4 z Vídně. Tento kmitočet jsem na běžných webech ani do domovské stránce E2 nenašel. Nevíte někdo, odkud se v okolí Brna bere?
Díky.

odnikud, bere se z rádia, vyhoďte ten anténní předzesilovač, je to fantomová stanice, receiver je patrně přebuzený..
Okolí Brna je ale široký pojem, může to být směšovací produkt Evropy2 na 105.5 MHz z Hádů.

Pořád dokola tady píšu o tom, že nejlepší zesilovač je anténa, ale je to marný, je to marný, je to marný.
Bandscan
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3293&usage=D&la=de
http://www.youtube.com/user/DXPETR
Tuner Sony XDR-F1HD  I2C mod
Antény: Korner: FM19.3 horizontal, 2xFM15.12 vertical, DAB 2x YAGI VATEN 14P


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dvoupolarizační anténa na FM
« Odpověď #29 kdy: 22. 01. 2014, 16:11:42 »
Jakej zesilovač? V životě bych si nedal na FM zesilovač. Vede mě sólo kabel z FM antén do tuneru. Doposud jsem nikdy žádné fantomy v přijmu nezaznamenal. E2 z Hádů na 105,5 vysílá alespoň 10 let, tak už se to mohlo projevit dříve a ne až teď. 
Na Hády to mám asi 7km, jen lehce pod horizontem. Žádná z antén tam nemíří. 
« Poslední změna: 22. 01. 2014, 16:50:27 od omar3 »
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML