Autor Téma: Dvoupolarizační anténa na FM  (Přečteno 164661 krát)

dxpetr

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube Kanál
    • E-mail
Re:Dvoupolarizační anténa na FM
« Odpověď #105 kdy: 10. 06. 2016, 21:25:19 »
Dá se nějak natáčet vertikální anténa? Aby v každé poloze byl stožár dostatečně daleko až za reflektorem a zároveň nebyl rotátor moc namáhán?
Samozřejmě dá. Stačí mít takovou anténu, která jde uchytit za reflektorem.

Bandscan
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3293&usage=D&la=de
http://www.youtube.com/user/DXPETR
Tuner Sony XDR-F1HD  I2C mod
Antény: Korner: FM19.3 horizontal, 2xFM15.12 vertical, DAB 2x YAGI VATEN 14P

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dvoupolarizační anténa na FM
« Odpověď #106 kdy: 11. 06. 2016, 09:02:51 »
Tak jsme dal na radu a vytáhnul ze zásob 7prvkového Supersonika.
to Omar3: Tak o kolik je sedmiprvek lepší tříprvku?
[/quote]
Netušil jsem, že bude zájem o výsledek. Zatím nevím, jak k tomu přistoupit. Asi měsíc jsem testoval 7 prvek ve všech směrech a polaritách a zase jsem ho sundal.
Jednak, že anténa je obrovská, zejména ve vertikálu zabírá značnou část stožáru a byla tam taková utiskovaná ze všech stran.
Druhak mi nepřinesla téměř žádné nové stanice. Samozřejmě nové ano, ale ne unikátní. To že mi naskočili např. stanice ze Semmeringu není žádný přínos, když ty samé mám z Kahlenberhu a Jauerlingu.
Myslím, že problém mám spíše na tunerové straně. Vysilače jako Kojál, Hády, Babí lom, V.Javorina, Tlustá Hora, Kahhlenberg a Kamzík jedou při jakémkoli směru a polarizaci. Všechny jejich kmitočty vytvoří rastr plus minus 200kHz, kde se žádná jiná stanice neprobojuje. Budu si časem muset nechat doporučit nějaký vhodný tuner. Teď pomalu začínají prázdniny, tak hurá na dovolenou. Já mizím příští týden, tak už se tu moc neobjevím.     
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Jan H

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 159
  • Není nad výhled s dálkovým příjmem:-)
    • Zobrazit profil
Re:Dvoupolarizační anténa na FM
« Odpověď #107 kdy: 11. 06. 2016, 11:39:41 »
Jednak tuner,ale hlavně místo příjmu je podstatné. ...Běžně dole se nedá přijímat to co na kopci.Z Vídně je takovým testem např.Superfly na 98.3 vysílající z vyhlídkové věže města.....
DVB S:30W-75E,Skylink, DVB T:CZ,AU,SK,HU,analog uhf HU,(BiH), DVB C:UPC.
FM:CZ,SK,AU,HU,HR.


dxpetr

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube Kanál
    • E-mail
Re:Dvoupolarizační anténa na FM
« Odpověď #108 kdy: 11. 06. 2016, 15:39:38 »
Jednak tuner,ale hlavně místo příjmu je podstatné. ...Běžně dole se nedá přijímat to co na kopci.Z Vídně je takovým testem např.Superfly na 98.3 vysílající z vyhlídkové věže města.....
S místem příjmu se toho moc nenadělá, tedy pokud se kvůli lovu stanic rozhodnete přestěhovat, tak ano.   :)
Ne vždy však platí, že na kopci vše jde lépe, sice se říká, že sedím vysoko, vidím daleko, ale bohužel vidím i na vysílače, které mi můj kýžený úlovek ruší. Ideální v tomto případě je místo kousek pod vrcholem, přivrácené směrem k vysílači.
Základem je vždy hodně směrová anténa. Bohužel díky vlnové délce CCIR pásma to jsou slušná monstra.
Při dnes přehuštěném FM pásmu nezbývá ale nic jiného, tedy pokud mně zajímají i vzálenější stanice.
Co se týká tuneru, musí mít volitelnou šířku pásma, což umí už jen starší tunery z 90.let, které lze navíc ještě upravit výměnou mezifrekvenčních filtrů za užší.
Naprosto jiná třída jsou tunery Sony s DSP mezifrekvencí, které jsou nepřekonatelné, úlovky, které já a kolegové z www.dx.cz  máme, jsou jenom díky nim. Takové 1.5kW Superfly z Donauturmu , nebo radio Ypsilon z Retzu s výkonem 14W  na vzdálenost 150km je pak v pohodě.  ;)
Bandscan
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3293&usage=D&la=de
http://www.youtube.com/user/DXPETR
Tuner Sony XDR-F1HD  I2C mod
Antény: Korner: FM19.3 horizontal, 2xFM15.12 vertical, DAB 2x YAGI VATEN 14P


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dvoupolarizační anténa na FM
« Odpověď #109 kdy: 11. 06. 2016, 15:51:00 »
Výhled mám celkem dobrý, zejména na východ a jih, což je Slovensko, Rakousko a Maďarsko.
Místní vysílače v Vídně mě moc dobře nechodí, ani FM ani DAB. Myslím si, že je to tím, že střed Vídně mám přesně za středem Pálavy. 98,3 mi spolehlivě zruší silných 98,1 z Brna a do toho 98,2 z Pradědu. Spíše se mi podařilo chytit 94,0 z Vídně nebo 107,2 z Maďarska, které mají slabé okolní kmitočty.   
Otázkou je, jak moc ještě investovat do FM vzhledem k jeho konci.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


dxpetr

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube Kanál
    • E-mail
Re:Dvoupolarizační anténa na FM
« Odpověď #110 kdy: 11. 06. 2016, 16:08:35 »
Výhled mám celkem dobrý, zejména na východ a jih, což je Slovensko, Rakousko a Maďarsko.
Místní vysílače v Vídně mě moc dobře nechodí, ani FM ani DAB. Myslím si, že je to tím, že střed Vídně mám přesně za středem Pálavy. 98,3 mi spolehlivě zruší silných 98,1 z Brna a do toho 98,2 z Pradědu. Spíše se mi podařilo chytit 94,0 z Vídně nebo 107,2 z Maďarska, které mají slabé okolní kmitočty.   
Otázkou je, jak moc ještě investovat do FM vzhledem k jeho konci.
Konec FM je v nedohlednu, rok 2025 daleko, a i kdyby byl, tak pro dx-ing je to idealni, balkan, rusko, ukrajina pojedou i potom.
Bandscan
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3293&usage=D&la=de
http://www.youtube.com/user/DXPETR
Tuner Sony XDR-F1HD  I2C mod
Antény: Korner: FM19.3 horizontal, 2xFM15.12 vertical, DAB 2x YAGI VATEN 14P


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dvoupolarizační anténa na FM
« Odpověď #111 kdy: 04. 08. 2016, 16:14:49 »
Výhled mám celkem dobrý, zejména na východ a jih, což je Slovensko, Rakousko a Maďarsko.
Místní vysílače v Vídně mě moc dobře nechodí, ani FM ani DAB. Myslím si, že je to tím, že střed Vídně mám přesně za středem Pálavy....

Ohledně DAB z Rakouska (FM kromě Radio Wien neřeším) a off-topic ohledně antén:

Možná taky záleží na počasí (atmosférické podmínky); jsem vypozoroval, že pokud je teplotní inverze ve výšce několik set metrů, tak to jede jak na drátkách.

"Konzultoval" jsem sondážní měření v Prostějově, viz přiložený obrázek. I když je to tam uvedeno, uvádím pro jistotu zdroj - ČHMU (chmi.cz). Vždy když bylo teplotní "koleno" dle obrázku tak to jelo výborně. Pokud byl průběh teploty s výškou klasický tj. přímka jak řemen tak byla chybovost příjmu mnohem vyšší.

V zimě to nějaké dny ani nejelo, nemám poznačeno jaké konkrétní podmínky byly. Na nějakém emerickém webu jsem něco takového zachytil, že VHF frekvencím sluší inverze kolem 1 km (tenkrát řešili šíření TV vln).

Poznámka 1: jedná se o zjednodušení, protože Prostějov dělá měření o půlnoci a já to zkoušel ráno, jsem si říkal, že ty podmínky jsou sice časově od sebe pár hodin mimo, vzdáleností pár km mimo (Prostějov - Brno), ale opakovaně mi to korelovalo. To samé příjem pozdě odpoledne - Prostějov dělá měření v poledne 12:00 hod.

Poznámka 2: jedná se o mou osobní praktickou zkušenost laika; pokud to odporuje teorii šíření radiových vln, vyzývám kopače do hlavy aby to VĚCNĚ uvedli na správnou míru a nekopali mně do hlavy.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno