Autor Téma: DAB/DAB+ Anténa VHF  (Přečteno 177007 krát)

Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #60 kdy: 29. 01. 2019, 23:35:00 »
Stále tuním, i když sem vlastně téměř nikdo nechdí, a píšu si asi sám se sebou :-))) Mám extrémní dělo pro fanatiky, takový nemá ani Körner :-) Pro případné hnidopichy, nenechte se zmást počtem prvků, celková délka antény je 3,37m, to je STEJNÁ délka jako Kathrein AV 12!!!! Zisk v soustavě je 14,71-17,66-17,11 dBi.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #61 kdy: 29. 01. 2019, 23:37:22 »
Ještě obrázek.


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #62 kdy: 30. 01. 2019, 10:21:29 »
Stále tuním, i když sem vlastně téměř nikdo nechdí, a píšu si asi sám se sebou :-)))
Ale chodí, ale nestačíme tvýmu tempu, jakým to sem hrneš. Chodíš taky někdy spát?
Pro mě jsou antény jen hobby ve volném čase, musím se taky někdy něčím živit.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #63 kdy: 30. 01. 2019, 18:37:17 »
Pro mě jsou antény taky jen hobby :-) Teď momentálně jediný. A babička říkávala, že dostatečně se vyspíme v hrobě :-) Takže když vstávám v sedum, stačí když jdu spát v jednu, dvě, tři … Holt staroba, no :-) Plus je to pro mě relax po tom se 8, 10 hod/denně rozčilovat s 15 Ukrajincema na stavbě. A pak se do toho někdy zažeru, že nevnímám čas, který s přibývajícím věkem letí čím dál rychlejc.


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #64 kdy: 30. 01. 2019, 21:35:07 »
V těch pár větách je několik mouder, která taky pozoruji.
O tom, že se vyspíme v hrobě jsem už taky slyšel od starších rodinných příslušníků. Jenže v jejich dobách nejezdili autem. Na stavbě samozřejmě neusnu, ale dnes jsem musel 2x zastavit cestou na benzince, abych si 5 minut zdřímnul, jinak bych nedojel. Taky že ten čas ubíhá rychleji, čím je člověk starší, mohu podepsat. 2 roky na vojně byly nekonečné a teď 2 roky utečou jako nic.
Zítra ti pošlu nějaký náměty na noční směnu. Dnes už to nedám.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #65 kdy: 30. 01. 2019, 22:17:45 »
Pídil jsem se v rámci nějaké objektivity po netu po rozměrech EmmeEsse 15RB3 a Kathrein Multika AV12 a narazil jsem při tom na článek p. Jindry Macouna v PE-AR 08/2016 (původně jsem věděl pouze o PE-AR 09/2016 o jeho úpravě Kovoplast 1411). V článku sice nejsou uvedené přímo screeny z programu 4NEC2, který pro simulace antén používá stejně jako já, ale pro jednodušší a pro laickou veřejnost "srozumitelnější" možnost porovnání jednotlivých antén jsou jejich zisky vyneseny do grafu. Co mne poněkud zmátlo, byla uváděná celková délka 1411. V 08/2016 je uvedeno 3,42m, kteroužto délku jsem možná někdy někde, jak se mi mate, použil při nějakém porovnání, už netuším, ale v 09/2016 o úpravě 1411 je již uvedena správná délka 1411 = 2,68m , která souhlasí  i s kat. údaji na str. Kovoplastu. Zřejmě se vloudil nějaký šotek při převodu délky antény 2,62Lambda/230MHz. To už je teď nepodstatné. Co se týká rozměrů 15RB3 a AV12 článek/současné kat. údaje webů výrobců (3,08/2,97m a 3,37/3,31m) nejsou již tak podstatně rozdílné. Z téměř 40-ti leté praxe vím, že antény Kathrein byly
 vždy špičkou, ale při pohledu na graf bohužel zjistíte, že pokud by se EE a hlavně 1411 konstrukčně optimalizovali na stejnou délku jako AV12, stala by se tato bohužel pouze jejich chudou příbuznou. Z čehož vyplývá, že její jediný "přínos" je v tom, že momentálně není na místním trhu jiná anténa s absolutní "špičičkou" nejvyššího zisku, která toho ale viz graf v praxi příliš mnoho nepřinese, k její ceně se nevyjadřuji. Takže též z toho plyne, že její případní "propagátoři" toho ve skutečnosti o anténách nic moc neví. V uváděných článcích je i víc "nesrovnalostí", ale to je na delší a větší "rozbor" a v globále jsou, vyjma fajnšmekrů,  prakticky nepodstatné, co mi v nich však chybí, jsou údaje o SWR antén. JM uvádí cituji: "uvedené antény mají TÉMĚŘ V CELÉM PÁSMU POMĚRNĚ BODRÉ PŘIZPŮSOBENÍ". V simulaci 1411 upr. dle JM je např. na fr. kolem 210MHz "hrb" SWR kolem 2, z čehož zle dle citace usuzovat, že podobné "potíže" budou i u EE a AV12 a není důvod tomu nevěřit, i kdzž bez konkrétních rozměrů a provedené simulace to nemohu doložit. "Básník" tím tedy chtěl říct asi to, že pro "běžné uživatele-malolovce" je 1411 s reflektory 880mm dle JM maximální "efektivita" a absolutně minimálními náklady a "námahou", což je při pohledu na graf doufám všem jasně zřejmé.


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #66 kdy: 30. 01. 2019, 23:14:51 »
Co se týká 11Yk6sti, zřejmě nyní používanou dx-ery, optimalizace na délku podobnou AV12 by také přinesla ještě navýšení zisku, co se mi na ní ale nelíbí a nevyhovuje je její návrh a "koncepce" s "lineárním" vzestupem" zisku od K5 do K12. Na co je mi při dx-ingu zisk na K12 15dBi, když mám na K5 10 ??? A SWR v pásmu taky trochu "hapruje". Asi jsem to nezmínil, tak se k tomu SWR ještě vrátím. Z praxe v digitálu plyne, že je při příjmu podprahových signálů mnohem podstatnější než nějaký půl-decibel zisku (možná i víc ,to se skutečně prověří a ukáže, až postaví a odzkouší nějaká navržená anténa, což bude ještě nějakou dobu trvat). Do grafu JM jsem třesoucí se rukou ve Windows-malování zanesl i zisky Xmux22Ydab. Vypadá to nadějně, simulace v poč. programu hodně usnadnily návrhy antén, i když to vůbec není tak jednoduché, jak by se možná na první pohled zdálo, jelikož možností, variací a kombinací je nepřeberné množství a není to tak, že byste "dali" délku, frekvenci a šířku pásma a program vám "vyplkne "ideální" anténu. Je to trošku víc složitější :-))) Pro zajímavost - při zadávání "dat" pro doladění Xmux21Ydab jsem udělal malý překlep, dal jsem vypočítat a zisk v celém pásmu vyskočil o víc než jeden dB. Když jsem "divnost" pak nedůvěřivě kontroloval, tak jsem tu "chybu" pak našel. Což jen potvrzuje dávno známou věc, že anténařina, nejen při příjmu, ale i při konstrukci je "duchařina" :-))) Ještě poznámka k F/B, Samozřejmě, že je také důležitý a hraje určitou důležitou roli, ale jsou nějaké dané fyzikální záležitosti, které prostě nelze změnit, vynechat, obejít a všechno tak nějak souvisí se vším, takže je třeba vždycky zvolit nějaký vhodný kompromis, takže mi z toho dle mých zkušeností vyplynulo, že pokud je to kolen 20 a víc, je to pro všechny "aplikace" dostačující.


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #67 kdy: 31. 01. 2019, 01:01:59 »
Ještě k tomu všemu poznámka "pod čarou", aby bylo mezi námi všemi děvčaty zcela otevřeně jasno. Antény jsou mým koníčkem, vlastně přesněji řečeno koněm už 40 let, když jsem ve 12-ti poprvé šoupal alobalem po dvoulince a říkal sem si, co se to tam vlastně děje a jak může mít obal od čokolády vliv na to, že se ten obraz zlepší. Pro ty, kteří se mi ozývají na mail, ohledně rozměrů pro stavbu, bude to asi takhle: 15Ydab už jsem fyzicky postavil, ale dokud ji neprověřím v praxi, ať už s omarem3 nebo kýmkoli jiným, žádné rozměry pro stavbu nebudou, takový jsem já a to se nezmění, ať se to někomu líbí či ne. Mnozí mne z minulosti ne až tak dávné minimálně "korespondenčně" znají a ví a potvrdí, že co vytvořím a ověřím, to platí a funguje. Kdo chce, ať si  na netu vyhledá moje příspěvky, nick je po celá léta stejný. Postavil, upravil a taky rozdal jsem za ta léta spoustu antén, z těch konkrétně "webově" dohledatelných např. TVD21-69V (doufám , že se ozve uživatel lance a dodá reference, jak a jestli mu po těch 9-ti letech slouží). Nemám problém po fyzickém prověření parametrů poskytnout konkrétní osobě rozměry pro stavbu i udělat hodné úpravy pro konkrétní místo příjmu, ale klidně se na mě zlobte, je mi to fuk, nebude to tak, že to prakticky ověřím a jen to tak postnu na net. Na to prostě v dnešní době, kdy každý v klidu obšlehne, využije a použije cokoli pro vlastní prospěch a obohacení z vysoka víte co. Inteligentní lidé, kteří to použijí pro vlastní potěšení to pochopí a ti ostatní jsou mi prostě u zádele, přeberte si to podle vlastního uvážení. Takže na maily typu dobrý den já su Franta a chcu rozměry na anténu, na ty, bohužel, nečekejte nějakou radostnou reakci z mé strany. S mailem ahoj, ja su omar3, jmenuju se Franta Rákos, dělám v realitce M+M a bydlím a lovím dab v Kotěhůlkách 38, zavolej mi na číslo 666 777 888 a domluvíme se, s tím nemám žaden problém! Já taky nejsem žádný anonym a každý si mě může dohledat, včetně všech sraček, který mě za posledních 7 let potkaly (a který bych nepřál ani největšímu nepříteli) a ze kterých jsem se musel bez jakékoli pomoci vyhrabat. Takže tak to prostě je a bude a nikdo s tím nic nenadělá, je to mé právo, odborně řečeno mé duševní vlastnictví, rozumní fandové a nadšenci s tím nebudou mít absolutně žádnou potíž a ti ostatní mě, se vší úctou a bez urážky nezajímají. Dobrou noc všem lidem dobré vůle :-)


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #68 kdy: 31. 01. 2019, 10:16:51 »
Nikde se mi nepodařilo najít parametry antény 14XX s koncovkou VR. Daly by se v tom programu nasimulovat? Anténa je celkem tuhá pro vertikální polarizaci, na rozdíl od těch současných lagryců. Má 4 vzpěry mezi ráhnem a podpěrou a ještě třmen. Na anténách pro III pásmo je viděl, jak se postupně šetří a ubývá materiálu. Čím starší tím lepší. 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #69 kdy: 31. 01. 2019, 20:33:37 »
Ahoj omar3 (a případně podobní), s tebou je to těžký, musíš se rozhodnout co přesně chceš :-))) Co "nejvýkonnější" anténu, která se dá ještě uchytit za reflektorem nebo nebo 3 a půl metrový maxidělo??? Co se týká těch výztuh-vzpěr mezi hlavním a pomocným ráhnem, ty si můžeš dát najakoukoli a anténu a kolik chceš, třeba deset :-) To jsem dělal už před třiceti lety, shromažďoval jsem použité antény a ty plechový výlisky ve fabrice nechal znovu pozinkovat a použil.  Původní hliníkový nýtky odvrtal a použil šrouby M4 a dal si ty vzpěry kam mi vyhovovalo, drželo to jaxviňa. A všechny železné součásti a šroubové spoje nastříkal Resistinem Car nebo ML (nápad Jindry Macouna). Voskový povrch vše spolehlivě ochránil a i po 12!-ti letech na střeše šlo povolit! Stejný přípravkem jsem vystříkal i ant. krabičky se symetrákama, zesilovačema, f-kama, výborně ochrání a funguje a odpuzuje vodu. Zblízka to vypadá poněkud nevzhledně, ale ze země to není vydět a bylo to fakt skvělý a stoprocentně účinný. Dva roky jsem měl na střeše zes. se šroubovacíma F-kama jen tak volně vysící na koaxu nastříkaný resistinem a normálně to fungovalo a nic se tomu nestalo za jakéhokoli počasí. Co se týká tvých "skladových" antén, jestli máš knížku Českýho, podívej se tam na 14-ti a 15-ti VHF prvek, prohlídni si rozměry a dojde ti "odkud vítr vane". Jestli to navrhl Český a kovoplast a jiní to vyráběli nebo to bylo naopak nebo úplně jinak, to je celkem fuk, tehdy bylo duševní vlastnictví všech, takže si to stát používal a užíval jak bylo třeba a jak to vyhovovalo potřebám strany a lidu :-) .


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #70 kdy: 31. 01. 2019, 21:23:32 »
Beezley vím ( k6sti jsem už někde popisoval), i o dalších, šmejdím po netu furt. HAM-áci to vidí poněkud jinak, mají jinou zažitou koncepci, jsou "postižení" trochu jinak než já, ale to je jen dobře, všechny varianty a možnosti můžou přinést užitek. Šťoural jsem se i ve fraktálech (např. Gray-Hovermann), myšlenka je to zajímavá, ale blbě se to simuluje. Možná se k tomu vrátím, co se týká budoucího digitálu s UHF pod 700MHz je tam docela zajímavá a slibná varianta. S biquadem (správně řečeno bidiamondem) před sítem z TVA jsem laboroval už v analogu, ale žádné výrazné zlepšení proti TVA 21-60 to nepřineslo. Ke quadroquadu se sítem (který pak prodávalo či prodává snad EE) už jsem tehdy nedošel, to se vyvrbilo až s nástupem wifi. To šestipatrový síto to fungovalo skvěle, hlavně na digitálu a ve vertikálu. Bez síta asi dost dobrá "obousměrná" anténa pro běžné uživatele v Německu či Slovensku. Někde na netu sem našel, že to vyrábí a prodává polák jako super turbo :-) akorát je to paskvil,který nemůže fungovat, fázování na hlavu. Ale v Polsku a Číně se vyrobí cokoli a lidi to koupí. A jak ji pak chceš vysvětlovat, co je skutečně dobrá a výkonná anténa???


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #71 kdy: 31. 01. 2019, 21:56:16 »
Se mnou je to naopak jednoduchý. Prioritu má anténa kotvená za reflektorem. Pokud neuspěje, nastupuje některá z dlouhých kovoplasťáckých antén. Tam zatím váhám kterou, mám 3 možnosti.
Četli jsme ve své době stejnou literaturu, taky jsem měl všechno natřené Resistinem a činím tak doposud. Po 30 letech jsem X-colorku rozebral bez sebemenšího problému. I ty malé šroubečky, které dodatečně jistily hliníkové prvky do plastu.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #72 kdy: 31. 01. 2019, 22:00:47 »
Zato AndejH sem asi s tou jeho iskrou moc nepotěšil.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #73 kdy: 01. 02. 2019, 22:28:45 »

... aby bylo mezi námi všemi děvčaty zcela otevřeně jasno...

 ale klidně se na mě zlobte, je mi to fuk, nebude to tak, že to prakticky ověřím a jen to tak postnu na net. Na to prostě v dnešní době, kdy každý v klidu obšlehne, využije a použije cokoli pro vlastní prospěch a obohacení z vysoka víte co...

Asi takhle: já osobně bych zaplatil i jenom za dokument od Vás (nezáleží na počtu stran) pokud by byl sepsaný uceleně;
máte znalosti, zkušenosti a odlehčenou formulační stylizaci a přínosem by bylo, cituji Vás " neboť bez tohoto pána, a hrstky jemu podobných, by hodně z nás, včetně asi většiny českých profi výrobců antén, a možná i nejen českých, bylo v řiti!" nebo "že to všichni moře let po různých fórech řeší, že je to na h..."  Preferuji, pokud to není každé druhé slovo, neformální vyjádření, které je často účinnější než suché technické diplomatické např. "nedoporučuje se".

Ohledně reálné antény: určitě bych nemámil rozměry kvůli obchodu, maximálně bych sjednával how much za stavbu :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #74 kdy: 01. 02. 2019, 23:29:36 »
Čeština je velice zvláštní jazyk a zvláště v psané formě si lze různá vyjádření a podání dané momentální myšlenky autora vyložit velice rozličně a odlišně, záleží na "úhlu pohledu" "pozorovatele" viz Schrödingerova kočka :-) Co flegmatika nechá naprosto chladným, to naprosto identicky formulované vytočí cholerika k nepříčetnosti. Já, jakožto melancholik napůl s cholerikem, to prostě podávám nějakým způsobem, který přináší valící se proud myšlenek v mém chorém mozku a ostatní charakterové tipy (teď zrovna mi mozek šrotí jestli po té měkké nebo tvrdé a hned vzápětí že obě možnosti jsou v češtině dnes správné, ale na netu to hledat nebudu) a jejich kombinace ať se tím prostě poperou viz Ockhamova břitva :-)))
K meritu věci, nejde o peníze, jde o princip, třebas jen o můj a mnou nyní ustanovený princip, ke kterému mě vedou mé a mnou stanovené důvody a špatné životní zkušenosti, netřeba v tom hledat nic víc,ctož ústí v mé třetí pravidlo - věci jsou jednoduché - tak na to prostě pohlížejte prostě a jednoduše, nic víc, nic míň.