Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - AndrejH

Stran: 1 ... 71 72 [73]
1081
Analogový rozhlas / FM v blízkosti Německa - sorry za spam
« kdy: 27. 07. 2015, 22:54:29 »
jedná se o "emotivní zážitek" a v podstatě o spam, proto se omlouvám a dávám souhlas redakci ke smazání tohoto příspěvku.

Jsem obyvatel Jižní Moravy a na parkovišti ve Františkových Lázních (Karlovarský kraj, na dohled od Německa) mně zastihl déšť a tak jsem měl povinnou pauzu a ladil auto rádio - by oko to naladilo více německých než našich stanic; nic překvapivé pro místní, morální ponaučení pro dálkové přespolní - chcete-li music variability, laďte a laďte :)

P.S.

pro jistotu ještě jednou, šlo o klasické FM (tedy ne DAB)

1082
Tak jste me nalakali. Delam v brne na Lesne, tak jsem zajel do Kr. Pole do Tesca. Radii tam meli dost, tak jsem jedno vzal. Prvni funkcni zkouska probehla take na vybornou. Na volnem prostranstvi, ktere mame vedle firmy to na proutek bez problemu naslo nejaky Vidensky multiplex. Spokojenost.

Předpokládáme, že sis pořídil rádio Tesco DR1403, to jenom pro pořádek pro ostatní čtenáře fóra; dobrý pocit: lapls DAB Mux Wien; špatný pocit: připadám si jako agent Tesca -vyloučeno, nechodím tam, až jsem se styděl, že jsem je využil v této situaci.

Zajímavé: já jsem koupil rádio v Tescu Brno u Hlavního nádraží; ze zajímavosti jsem jukl na nabídku v Mariánských Lázních a Chebu a nic; jenom FM rádio za tuším 249 Kč - dle obrázku podobný design tj. asi stejný výrobce. Mně to šoklo, kdybych ho nestihl koupit v Brně tak jsem namydlený...mydlil bych asi do Plzně, snad tam ho nabízí.   

1083

Dobry :) našel jsem upconverter nooelec, vypada to dobře, akorad potřebuju sehnat nějakou slušnou anténu pro tyto kmitočty, mam jen vkv (fm), vhf, uhf, nějaké doporučení na slušnou anténu?

omluva za spam - nemám k tématu co říct - ale fascinuje mě energie Jaroslava Honzíka probádat krátké vlny; tož klobouk dolu

1084
Digitální rozhlas / Re:Rakusko/T-DAB
« kdy: 27. 07. 2015, 21:07:22 »
Měl jsem k dispozici pouze 3 prvek na 9 kanál, tak jsem to zkusil a nic. Doufám, že brzy budou k dispozici v okolí Brna silnější signály, které již nebude potřeba hledat mezi vyzařující analogovou kabelovkou a nastane doba pro pořízení přijímače.   

Nenapsals kde se tvá lokace "okolí Brna" nachází; jsem laik, ale praktickou pochůzkou po Brně jsem zjistil první přiblížení (ve vlákně "Digitální rozhlas-vaše zkušenosti" rádio Tesco DR1403G-CE, jeho prutová anténa - kolik pak má? 3 dB? 0 dB?) Zde to zopakuji:

-------------------------
DAB mux Wien běží celkem v pohodě (kanál 11D) a zjistil jsem dva důležité fakty:

1.  Na spolehlivý příjem neměla vliv nadmořská výška místa příjmu, ale volný prostor směrem na jih tj. bez překážek jako stromy, domy a výrazně zvýšený terén (resp. prohlubeň v místě příjmu). Příkladem je výška jenom 250 m.n.m., konkrétně asi 1 km severně od brněnského letiště kde to hrálo.

2. Nulový příjem u mého stolku v zahradě kde piju kafe a čtu, 310 m.n.m, což je má osobní tragedie :) Důvodem zřejmě je, že ve směru příjmu ve vzdálenosti asi 700 m je převýšený terén včetně staveb o cca 15-20 m a stromy. Na řebříku ve výšce 3 m mux naladěn.

Na kótě 346 mn.m s volným výhledem na jih zvuk zmizel když jsem rádio zastínil tělem anebo ho umístil za ne příliš tlustý kmen stromu - nevím jestli je to důsledek již slabé intenzity signálu anebo standardní vlastnost vlny na 220 MH
---------------------------

Nápověda: pro upřesnění dodám, že má domovní lokace je Brno-Líšeň, patří sem ta výška mého milovaného stolku v zahradě 310 m.n.m. (GPS souřadnice neuvedu i když nejsem paranoidní a ani důležitý pro tento svět) a kóta 346 m.n.m. je Líšeňský kostelíček; tento minikopeček ale není dobrý příklad protože tam jsou zřejmě ideální příjmové podmínky směrem na jih protože zde jsem suverénně lapl nejvzdálenější letadlo tj. příjem ADS-B signálu na 1090 MHz z letadla cca 420 km vzdáleného (zhruba hranice Chorvatska a Bosny), ale to je jiná kategorie příjmu (nutná přímá viditelnost).

Ještě bych dodal z mých dvou chvatných zastávek: sídliště Brno-Líšeň (paneláky) - vyvýšené místo, ideální výhled na jih, ale částečné krytí panelákem tj stačilo udělat 5 kroků a signál byl/nebyl. Podobně Brno-Bohunice.

Pokud chceš čekat až se v místě tvého příjmu něco "konečně" objeví tak si asi počkáš; promiň to je z tvé strany trochu alibistický postoj, buď jsi nadšenec a porveš se s tím anebo si tedy počkáš.; pamětníci můžou vyprávět jak se šplhali po střechách a kolem a kolem baráku aby optimalizovali to zrnění vysněného západního vysílače (ale často i toho československého). Český rozhlas řekl, že DAB v Brně cca za 1 rok, co Rakušáci udělají po ukončení zkušebního vysílání z Vidně (tj. jaký vysílač, jaký výkon) asi nevědí ani oni sami. Samozřejmě je možné, že jsi skutečně ve stínu a pak jseš v tom nevinně.

Asi žádný vzoreček nespočítá signál Vídeň - Brno; zůstává nám praxe ohybu mršky elmag vlny vlivem matičky země (a její elektrické země); kdosi mi napověděl, že nyní je sucho a může to mít vliv, tož to je nad mé síly. Borci co instalují antény by mohli vyprávět, ale oni se tím živí, tak ti asi moc neporadí :(

Konec konců, uživatel ViH ve vlákně "Digitální rozhlas-vaše zkušenosti" potvrdil, že s příjmem v Brně-Lesné neměl problém, což je lokalita vyvýšená a dá s v ní najít tzv. "volný výhled na jih".

1085
Zde je report o příjmu rádia Tesco DR1403G-CE v Mariánskych Lázních v obývaném objektu cca 560 m.n.m, v prvním patře, integrovaná prutová anténa, uvnitř v místnosti.

Upozorňuji, že níže uvedené údaje je to, co tranzistorák zobrazil na displeji; jak se to shoduje s oficiálním označením příslušných stanic nebo distributora signálu netuším a je nad mé síly to ověřit (bohužel mně na tom ani nezáleží). Rádio naladilo zřejmě 2 muxy, jeden s názvem Bayern - kanál 10D a druhý s názvem BR Bayern - kanál 11D. Celkem 20 stanic, jako perličku vypíchnu poslední BR Verkehr, tedy dopravní zpravodajství a předpokládám jenom mluvené slovo, bratru 96 kbps; tož hoši chtějí mít jistotu, že info o ucpané silnici slyší všichni srozumitelně anebo vymákli slevovou akci na datový tok :)

Here we go v abecedním pořadí názvů stanic:

Abs Hot: Bayern; 10D
Antenne: Bayern; 10D
Bayern 1 Franken: Bayern; 10D
Bayern 1 Main: Bayern; 10D a program stejný jako předešlý
Bayern 1 Nby/opf: BR Bayern; 11D a program stejný jako předešlý
Bayern 1 Obb: BR Bayern; 11D a program stejný jako předešlý
Bayern 1 Schw: BR Bayern; 11D a program stejný jako předešlý
B5 Aktuell: BR Bayern; 11D
B5 plus: Bayern; 10D a program stejný jako předešlý
Bayern 3: BR Bayern; 11D
Bayern + : BR Bayern; 11D
Bayern 2 Nord: Bayern; 10D
Bayern 2 Sued: BR Bayern; 11D a program stejný jako předešlý
BR-Klassik: BR Bayern; 11D
BR Heimat: BR Bayern; 11D
Radio Galaxy: Bayern; 10D
Kultradio: Bayern; 10D
PULS: BR Bayern; 11D
Rock Antenne: Bayern; 10D
BR Verkehr: BR Bayern; 11D (96 kbps)

To, že výše uvedené stanice hráli stejný program netuším jestli byl jev momentální, přechodný nebo trvalý; to by musel okomentovat někdo kdo se v německém muxu orientuje.

Do konce týdne budu tady v okolí šmejdit tak kdyby někoho zajímalo jak toto Tesco dělo dýchá na nějaké kótě a tato kóta se potkala s mou trasou...no...moje fyzička...kroutím volantem...na druhé straně potřebuji impulz abych zvedl zadek :)

   

1086

Jak je to s výdrží baterie? Jak dlouho vydrží? Je to sice subjektivní, protože záleží na kapacitě baterií, jejich stáří ap..

potřebné údaje jsem uvedl, stačí si to spočítat. Spotřeba v mA x hodiny provozu = potřebná kapacita baterie. Anebo obráceně, kapacita baterie : spotřeba = kolik hodin provozu baterie vydrží. Příklad: já používám baterie Sanyo Eneloop protože výrobce tvrdí, že mají velmi malé samovybíjení. Mám kapacitu 1 900 mAh tj. 1 900 : 135 mA = cca 14 hodin provozu (odběr 135 mA je při poslechu na sluchátka). POZOR: svatou pravdu máš v tom, že tyto hrátky s číslama v případě baterií je černá magie - v jakém jsou stavu i po nabití (co to je nabití? jak vlastně ty krámy nabíječky nabijí? co se odehráva v chemické hlavě baterie?)?

Při měření odběru tohoto tranzistoráku jsme zapomněl změřit odběr ve vypnutém stavu, nebo Standby režimu - jak je pojmenováno tlačítko vypínače. Dodatečně jsem tedy změřil cca 13 mA. To znamená, že teoreticky vám vypnuté rádio sežere baterku s kapacitou řekněme 2 000 mA za 154 hodin tj. za 6 a půl dne. Když uvažujeme pravidlo, že žádná baterie není v 100% kondici, tak po pár dnech vám vypnuté rádio baterie zlikviduje z čehož plyne morální ponaučení, že když ho neplnánujete i kratší dobu využívat, vyjměte baterie. Toto není kritika tohoto přístroje, tak je to s veškerou masovou produkcí dnešní doby. Moc tě to nestálo, tak se v tom moc nevrtej :) (kdyby mi rádio rozkousal pes tak si tu samou značku koupím znova, za tu cenu s ním nemám problém)

Rádio ma i manuální ladění, mám pocit, že Caraiman je povolanější komentovat vlastnosti tohoto přístroje, navíc to nabízel, tak snad odpoví

Ve vlákně "Příjem DAB z Bavorska" uvedu, jak si tento přístroj DR1403G-CE (CE bude zřejmě Central Europe) poradil s Německým muxem v Mariánských Lázních tj. na prutovou anténu a navíc uvnitř objektu, což je dle mně zajímavější informace než ta, kam to vidělo z toho a onoho kopce (pozor, nejde o despekt k dálkovému příjmu z vrcholků hor, to má v sobě zase jiné kouzlo).

P.S.
Na krabici rádia je napsáno: Made in China for Tesco Stores Ltd, UK

1087

AndrejH: Vaše nadšení je velmi sympatické. Doufám, že pak dáte vědět, co na Brněnsku chytíte. :-)

v jiném vlákně se někdo zmínil, že v Tescu mají rádio za cca 700 Kč; tá částka mně korespondovala s 20 librami co jsem našel na webu Tesca v Británii; pan Google to u nás nenašel protože to tam prostě nemají; zašel jsem do Tesca a rádií plný regál; do 1000 Kč hned 3 typy. Toto DR1403G-CE (G=šedá; CE=?) bratru za 649 Kč. Ve třech barvách, jedna škaredší než druhá, šedá jakbysmet, ale po zaplacení přišel placebo efekt: zaplatils, líbí se ti.

Hned jsem ho v Brně i v těchto hicech provětral jak si s integrovanou prutovou anténou rozumí s DAB muxem z Vídně (vysílač DC-Tower výška 260 m, 7 kW, kanál 11D; vysílač Liesing výška 80 m, 10 kW, kanál 11D a 12B; vzdálenost 110 km resp 120 km). Berte zkušenost s rezervou, pro mně je elmag vlnění forma hmoty, vzniká při pohybu náboje s nekonstantním zrychlením a něco se počítá přes křivkový integrál, chci říct, že v terénu jsem laický nadšenec s DAB tranzistorákem, mým prvním v životě.

DAB mux Wien běží celkem v pohodě (kanál 11D) a zjistil jsem dva důležité fakty:

1.  Na spolehlivý příjem neměla vliv nadmořská výška místa příjmu, ale volný prostor směrem na jih tj. bez překážek jako stromy, domy a výrazně zvýšený terén (resp. prohlubeň v místě příjmu). Příkladem je výška jenom 250 m.n.m., konkrétně asi 1 km severně od brněnského letiště kde to hrálo.

2. Nulový příjem u mého stolku v zahradě kde piju kafe a čtu, 310 m.n.m, což je má osobní tragedie :) Důvodem zřejmě je, že ve směru příjmu ve vzdálenosti asi 700 m je převýšený terén včetně staveb o cca 15-20 m a stromy. Na řebříku ve výšce 3 m mux naladěn.

Na kótě 346 mn.m s volným výhledem na jih zvuk zmizel když jsem rádio zastínil tělem anebo ho umístil za ne příliš tlustý kmen stromu - nevím jestli je to důsledek již slabé intenzity signálu anebo standardní vlastnost vlny na 220 MHz.

Vzhledem na cenu tranzistoráku asi nemá smysl se pitvat v jeho detailech. Jediná věc co mně vadí je, že nemá indikaci stavu baterií takže bez varování klekne. Mám pocit, že FM příjem nic moc, protože můj staříček radiomagnetofon Panasonic s prutovou anténou lapne Radio Wien (88.9 MHz, vysílač Kahlenberg, 100 kW) ve stereu levou zadní, tento si při tom zachrastí a zašumí.

Zajímalo mně kolik šťávy bere z baterií, naměřil jsem 135 mA při připojených sluchátkách a neměla na to vliv úroveň hlasitosti tj. od nuly na maximum; při provozu na integrovaný reproduktor 140 mA při nulové hlasitosti, asi 150 mA hlasitost cca 50 %, při hlasitosti cca 75 % to skákalo něco pod a něco nad 200 mA; maximální hlasitost nešlo realizovat, zvuk začal být přerušovaný, možná interní ochrana.

Upozornění: vše výše uvedené jsou v podstatě mé subjektivní dojmy; jsem laik a nemám s čím srovnávat.

1088
To je naznačení nového směru v informování lidí. Nebezpečného směru. Kdo bude chtít být informován, bude muset solit. Vznikne vrstva informovaných, co na to mít budou a daleko větší vrstva neinformovaných, co na to buď mít nebudou nebo prostě jen nebudou chtít solit. K čemu to povede ve společnosti, raději nedomýšlet...

tož, dobrý podnět, mně blízký, i když nejsem komouš ani kapitalista - nicméně heslo "žádný oběd není zadarmo" respektuji a dodržuji a navíc, zde jsem "free rider" tj. více toto fórum může dát mně, než jsem schopen dát já jemu (což je ale případ obecný u hodně lidí na hodně fórech).

Vůči konspiračním teoriím jsem opatrný, takže nevím jestli postoj "sešněrovat" informace pro hrstku vyvolených je zde prvoplánové; může to být jenom snaha udržet finance webu alespoň na nule nebo alespoň něco na tom vydělat, to je jedno.

Jako všude, i zde je A i B.

A je fakt, že web je soukromý a jeho provoz něco stojí (technika+lidi).

B je fakt, že web byl a je volně přístupný tj. jakmile vstoupíš do veřejného prostoru, začneš s veřejností utvářet vztah na základě nějakých pravidel (zde např. informujeme o tom a o tom, na fóru nemluvte sprostě). Po vytvoření vztahu s veřejností tyto pravidla změníš. Tož včil mudruj kde ta lajna v přetahování mezi private - public leží.

Mně taky např. vytočilo, že rozhovor s Martinem Gabauerem, zástupcem ČRa a názvem "České Radiokomunikace jsou ochotny opustit DVB-T před vypršením platnosti kmitočtů" je placený. Rozumím tomu, že článek vyvolal náklady - čas a práce redaktora, možná i honorář. Nerozumím ale tomu, že článek, jehož předmět rozhovoru se týká veřejnosti, má být placený. To skutečně vyvolává asociace, že "vážení, v DVB-T2 budou z 80% placené kanály a kdo nemá na předplatné článků na tomto webu nebude mít ani na předplatné těchto kanálů, tak vás to nemusí zajímat". Možná by stačilo změnit titulek článku anebo dát do podtitulku: obchodní sdělení, nebo článek určen pro odborníky ap.

Když jsme u ČRa, napadlo mně, jaképak je konkurenční prostředí v sektoru poskytovatelů těchto specifických služeb; v mobilní telefonii jsme taky předce měli dlouhá léta konkurenční prostředí kde se 3 hlavní hráčí do krve rvali mezi sebou až vykrváceli a proto jsme asi měli cenu hovorů jakou jsme měli; a hlavou chobotnice byl náš tatíček stát, který dost často tvrdí, že je k nám "přísný ale spravedlivý" (a to se držím abych se vyjadřoval diplomaticky :)

1089
Nechci vám brát nadšení, ale v Brně to rádio zatím moc neužijete. Rádio z Tesca má jen třetí pásmo. Nemá tedy pásmo L, ve kterém se vysílá v Brně. Nejbližší vysílač ve třetím pásmu je 110 km daleko ve Vídni. Takový vysílač zachytíte jen někde na kopci. :-( Ale můžete si rádio brát na výlety do Čech, do Rakouska, Německa, Polska... :-)

mé nadšení nic a nikdo nevezme, natož nějaké pásmo L nebo ten pan co vykřikoval na té konferenci o DAB, že DAB je mrtvé, tedy ten pan co úřaduje nebo šéfuje tomu rádiu se zvukem plechového bubínku, již v životě si ten bulvár nenaladím, ještěže ten jiný pan - zástupce státu - se překvapivě zastal lidí a očistil jméno státu v často proradném postoji státu vůči jeho obyvatelům alespoň v tomto případě...ale o tom někdy jindy a v jiném tématu :) hold fyzikální prostor elmag vln je i veřejný prostor a tím i politický prostor...to ať se na mně redakce tohoto webu nezlobí, to tzv. politickou korektnost dám bokem.

Přesně ten 110 km vzdálený multiplex z Vídně mám na mysli, bude zajímavé prošmírovat brněnská zákoutí kde to hraje/nehraje, opět pohnu kostrou a udělám vycházky s big Tesco rádiem na krku; protože žiji v nízkoprofilových parametrech Jižní Moravy, předpokládám, že již ve výšce 500 m n.m. lapnu snad i emeriku :)


1090
Dostal jsem rádio Tesco DR1403B-CE s DAB. Je malé, modré, pogumované, řemeslně kvalitně odvedené, nikde nic nechrastí.... Od takového přístroje se nic nečeká. Může jen mile překvapit. A přesně to se stalo.

Kdyby vás zajímaly další podrobnosti, rád odpovím, resp. vyzkouším.

Dost fór má své "dobré duše"; zde v džungli DAB přístrojů mně pozitivně šokl Caraiman, myslím, že i Pamětník dal dost k dobru co jak hraje, s čím s nadšením začít. Na DAB se teším, první a neporazitelná mutace mých genů bylo Radio Luxembourgh, pak částečně přeshraniční O3, nyní mi zůstává jenom nadějné DAB.

Jsem vygooglil to Tesco rádio a zjistil, že ho v UK prodávají za 20 GBP, pokud vyzvednete v obchodě doprava zdarma; tož nekup to za tu cenu, dcera sice neví o čem jsem mluvil, ale v září mi ho doveze (asi to tak dlouho nevydržím). Pak můžu dát vědět jak to v Brně šumí nebo kostičkuje :)

Stran: 1 ... 71 72 [73]