Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - AndrejH

Stran: [1] 2 3 ... 70
1
Digitální rozhlas / Re:Kupa dab anteny a homogenita pola
« kdy: 05. 07. 2020, 20:56:01 »
kamilik1: dostal jste dvě fantastické odpovědi, které nepřehání, nespekulují, nedělají ramena...nevrtej do toho co funguje (Rasta01) a neexistuje žádná zázračná anténa (dxpetr). V tomto smyslu, pokud máte možnost levné trial&error metody, je to to nejlepší co můžete udělat. Poznámka o jeskyni je nerelevantní a další ostatní bádání včetně "odborné firmy" stojí peníze :)

2
Tak to nakonec vyřešily útlumáky. Bylo potřeba najít hranici mezi pozitivním a negativním signálem. Nejlepší je kombinace útlumáků 6+12dB. Nyní je stabilní kvalita 80%, na starým kabelu to divoce kolísalo mezi 7-17%.
Děkuji za podporu a motivující příspěvky.

ten rakouský 8A sem leze, při ranních inverzích mi čárky 8A Teleko Barvička klesnou blíže k magické čárce 5 dílků, normálně olizují něco málo přes půl kotle.

Mám za to, že meteo podmínky místní Barvičku nemůžou až tak ovlivnit a že rakouské 8A rozhodí její 4 světoznámé základní fáze subnosních a pro přijímač je to prostě šum, C/N resp. zářné čárky klesají... :)

3
Davide, to co popisuješ je DVB-T (T2 zde nyní nebudeme tahat). Tam se skutečně prvotní hrubá synchronizace - hledání začátku datového bloku - dělá přes autokorelaci začátku a konce datového bloku, kdy začátek bloku je ochranní interval a je to opakování konce bloku. To znamená, že pokud na přijímač dorazí na stejném kanálu dva různé muxy (signály) tak vznikne miš-maš a hrubá synchronizace nemá šanci a pochopitelně další cesta k vyhodnocování impulsní odezvy pomocí cross-korelace přes rozptýlené piloty (scattered pilots) je zarúbaná.

V DAB je to jinak. Tam je pro synchronizaci vyhrazen synchronizační kanál, který časově předchází datovému kanálu. Obsah synchro kanálu je daný normou a je stejný pro všechny DAB kanály. To taky znamená, že replika dat synchro kanálu je natvrdo vypálena v každém DAB přijímači tj. ve všech 70 milionů - nebo kolik jich bylo prodáno celosvětově k dnešnímu dni (nejdeme do detailů, že v tranďáku je uloženo komplexně sdružené číslo vyslaných fází). To znamená, že přijímač není schopen rozlišit, z kterého muxu nebo SFN mu byl signál v synchro kanálu doručen.

Jiná věc je úroveň užitečného/parazitního signálu ve vztahu k tomu, jak to přijímač vyhodnotí. Když mluvíme o Qirxu, nemám a neměl jsem možnost nasimulovat situaci, která by to ukázala. Když by byly 2 různé muxy (stejný kanál) přibližně stejně silné, tak samozřejmě datový kanál DAB rámce se nedá demodulovat ať se Viterbi dekodér snaží jak chce.

Ovšem situace, ze které jsem původně vycházel, byla dobrý místní mux a nějaké vzdálené brepty, které svou úrovní nerozhazují fáze místního signálu do té míry aby si s tím Viterbi neporadil a zároveň nechávají stopu v impulsní odezvě. Ověření se nepovedlo limitem Qirxu 500 us a faktem, že vzdálené brepty jsou za tímto limitem.

Mám za to, že tvůrce Qirxu, kdyby chtěl, tak by mohl separovat programovou sekvenci, která počítá impulsní odezvu bez ohledu na to, co se děje v datovém bloku (Main Service Channel) tj. když mux nelze demodulovat ale odezvu by šlo zobrazit. Akorát by byla nutná místní znalost, co to ty další špice odezvy jsou co znemožňují příjem.

4
chtěl jsem se podívat jestli neuvidím přes QIRX nějaký náznak impulsní odezvy Rechnitz nebo Schokl a až při pohledu na screen odezvy mi došlo, že to Qirx počítá jenom do 500 us. Ke mně Rechnitz 209 km tj. opožděn za Barvičkou o 665 us a Schokl 241 km o 774 us, takže marné.

Samotná Barvička dává druhou odezvu po 19 us, což je nějaký 6 km místní odraz, ale to je běžný místní folklór na mnoha kanálech.

5
...Asi si to pleteš s propustmi, zádržemi, atd... ty máš zádrž na 12D, ne útlumák.

Útlumák je hovorový výraz pro oficiální název útlumový článek...

hoši chtěl jsem původně říct, že si masírujete ega, pak jsem si uvědomil, že číst mezi řádky v mých řádcích když jsou řádky řídké vede k superřídkým nedorozuměním :)


Sere pes jak se ten bazmek útlumový článek má správně nazvat, v technické hantírce se dělají zkratky/zjednodušení, někdo řekne útlum, jiný zádrž nebo odlaďovač.

ALE podstata vyšuměla a je to škoda (totálně nechápu absenci vašeho názoru), může to být zajímavý přínos k příjmu DAB: lezl ten nenápadný rakouský 8A do zelí 8A Teleko z Barvičky nebo ne?

Zkratka není hantýrka, esi v rozdílu mezi těmi věcmi nemáš jasno, tak moc nezáleží co se děje s 8A :)

Davide, zdá se, že ten kdo dělá zkratky jsi ty; říct větu, cituje tebe "nezáleží co se děje s 8A" je do nebe volající...ani nevím jak to nazvat, to je od tebe jako člověka z oboru nepochopitelná reakce...

6
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re:Vysílače - fotky
« kdy: 06. 06. 2020, 21:09:48 »
četl jsem, že v UK podpalují 5G vysílače páč způsobují coronu...bohužel to již vypuklo i u nás, pohotově jsem tu událost dnes zachytil na fotografii...
http://gsmweb.cz/foto.php?op=paegas&cid=14333&okres=BM
kurňa 7 let to nikdo nenafotil a kolik těch SDHáček tam zmizelo...

dnes jsem zjistil, že zde již proběhla poslední večeře Krista, poslední velký talíř byl sněden (Brno - Líšeň, pole za obcí).

P.S.

tato a jiné fotky a taky výsledky tranďáku kde a kolik dílků DAB by bez naši fenky Ketty nevznikly; proto jsem ji zahrnul do foto v příloze :)

7
...Asi si to pleteš s propustmi, zádržemi, atd... ty máš zádrž na 12D, ne útlumák.

Útlumák je hovorový výraz pro oficiální název útlumový článek...

hoši chtěl jsem původně říct, že si masírujete ega, pak jsem si uvědomil, že číst mezi řádky v mých řádcích když jsou řádky řídké vede k superřídkým nedorozuměním :)


Sere pes jak se ten bazmek útlumový článek má správně nazvat, v technické hantírce se dělají zkratky/zjednodušení, někdo řekne útlum, jiný zádrž nebo odlaďovač.

ALE podstata vyšuměla a je to škoda (totálně nechápu absenci vašeho názoru), může to být zajímavý přínos k příjmu DAB: lezl ten nenápadný rakouský 8A do zelí 8A Teleko z Barvičky nebo ne?

8
... VKV taky prodaná...

vím, že off-topikuji, ale ta VKV anténa na tvém obrázku: zisk, rozměry, cena; děkuji za pozitivní odpověď - včil mudruj čeho se ta pozitivní odpověď má týkat :)

něco podobné v příloze

9
s tím útlumákem jsme si nerozuměli, zajímalo mně jaké má pásmo, já jsem například "in a jsem updejtovanej zádrží 12D" :), tak mně zajímalo jestli máš šuplíkový zdroj ještě z dob VHF III na toto pásmo nebo vo co go.

Jinak pokud byl problém 8A z Rakouska tak téma pro plánovače DAB k pokoře a přemýšlení a depresi; byl bych zvědav jak v sousedním vlákně Josef (ne)vyřeší zhoršení 11C Vídeň, napadlo mně, že může být stejný problém s 11C Zlínem.

Někdy není potřeba měřák za majland a stačí tranďák s teleskopem když člověk vidí co - kde z toho leze; kde nic není ani smrt nebere a kde si vyskakuje tranďák tak na tom musí něco být; udělá se průměr a je serious deal :)

10
Tak to nakonec vyřešily útlumáky. Bylo potřeba najít hranici mezi pozitivním a negativním signálem...

abych z toho něco měl i já duchem chudý, prosím o upřesnění

negativní a pozitivní signál je tedy asi myšleno užitečný a destruktivní. Útlumák je co? tj. šířka pásma. To jako umravnil ty zlé osmáčkové ósterrajchy a pravda Barvičky zvítězila?

Pokud by tomu tak bylo tak potěš koště; DAB sotva přelezlo z plenek do nočníku a v něm již zuří střevní výjevy :)

11
Digitální rozhlas / Re:Rakusko/T-DAB
« kdy: 03. 06. 2020, 21:03:48 »
člověče jestli nejsi obětí mapky Karla Mikuláštíka https://www.lupa.cz/clanky/prijem-zahranicniho-dab-vysilani-na-vychode-cr-co-vysilaji-slovaci-a-polaci/#h23

když si stáhneš tu příslušnou mapku v plném rozlišení tak vidíš i svoji obec kde se míchá barva 11C Vídně a Teleka Zlín

11C Teleko Zlín chytnu na poli za Líšní stabilně (nepamatuji kolik dílků, ale bezpečně přes 5, možná 7) v místech kde již chodívala Vídeň, takže bych ten Zlín nepodceňoval

12
8A Barvička mi jela i v Podolí (dolu na dně obce) na prut, ne všude ale dalo se najít místo. U tebe musí být nějaký jiný problém

Ten IEC konektor mi připomněl, že jsem nedávno reinkarnoval ze šuplíku letitý TV set-top box abych si něco nahrál z kabelovky a nahrávaní total nespolehlivé; šmejd set-top box, první reakce; pak čumím na IEC na kabelu a kolík se mi zdá nějaký malý proti samici; vytáhnu jiný IEC ze šuplíku o OKEM vidím, že čajna šmejd má středový kolík menšího průměru; uříznu IEC, namontuji ten druhý a nema problema.

Další spekulace: 8A Graz Schokl 10kW jsem na prut opakovaně stabilně chytil za líšeňským lomem a u školy na Novolíšeňské (než začla Barvička); nyní přibyl Rechnitz/Hirschenstein 5,6 kW, sice 200 km, ale profil celkem ok; jestli si je novým kabelem nevytunil :)

Xmux: hezký přehled nástrah signálu, ale pořád mám pocit, že u Omara to bude něco prostější

13
Digitální rozhlas / Re:Stanice v DAB
« kdy: 28. 05. 2020, 22:18:50 »
Celkem prča, oživit po 7. letech vlákno. Proč zakládat nové.

Rakouská Rock Antenne dnes večer dala akustickou živou verzi Eagles: Hotel California. Slyšel jsem to poprvé a bylo to výborné. Pokud to někdy přinesly i šťastným FM přídělem obdařené stanice tak jejich posluchačům gratuluji.

14
Digitální rozhlas / Re:N-JOY
« kdy: 08. 05. 2020, 21:51:33 »
... Neznamená to však, že ho lze připodobnit k Radiu 1, Wave nebo FM4, vnímám ho spíš jako hybrid méně známých a hitových songů, ale nemám mnoho naposloucháno.

i když nemáš mnoho naposloucháno zdá se, že VITA CIRCULUS EST

ten hybrid méně známých a hitových songů sedí, proto mně to tak zmátlo a jsem rád, že se kruh uzavřel

mimochodem klobouk dolů před tvým přehledem

15
Digitální rozhlas / Re:Rakusko/T-DAB
« kdy: 08. 05. 2020, 18:11:12 »
at Ovi&off-topic: ten odkaz na tvém projektu oviradio.cz na  Nu op NPO Radio 2 Soul & Jazz dobrý dobrý dobrý :)

Stran: [1] 2 3 ... 70