Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Petr Hajčiar

Stran: 1 2 [3] 4 5
31
Zkusil jsem si poslechnout satelitní vysílání ČRo, konkrétně stanice, kde hrají klasickou hudbu - Vltava a D-Dur. Byl jsem překvapen, že i u těchto stanic je modulace dynamicky srovnána do latě, mezi pianem a fortem téměř žádný rozdíl. Na dotaz mi z ČRo odpověděli, že většině posluchačů to takto vyhovuje... :-[ Mě tedy ne, toto poslouchat nebudu.

32
Digitální rozhlas / Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« kdy: 15. 02. 2016, 10:02:15 »
Přiložíme-li ucho ke kontrolnímu reproduktoru, který hraje rozdíl mezi levým a pravým kanálem, tak hříchy zvuku hned vyjdou najevo  :)  Na FM uslyšíme šum, prskání podle kvality signálu, v DABu pak všelijaké zvonění a bublání podle míry komprese.

33
Digitální rozhlas / Re:12C Praha 20kW
« kdy: 12. 08. 2015, 11:39:25 »
Tak jsem po dovolené zkusil příjem v mojí lokalitě, 5 km západně od Klatov, na svislý půlvlnný dipól umístěný v půdním prostoru. Včera večer byly na kanálu 12C jen náznaky signálu, stanice se sice naskenovaly, ale nehrálo nic.
Dnes ráno naopak hrálo vše, ale jen s malou signálovou rezervou. Takže to vypadá na příležitostný dálkový příjem (120 km), který aspoň občas potěší.
Jinak jsem zvědav jestli něco chytnu, až se vzchopí Rakušáci a pustí DAB ze Salzburg/Gaisberg. FM odtamtud zde hrálo na prut, než bylo přeřváno místními vysílači.

34
Jak přímáte bavorské multiplexy DAB po změně vysílacího kanálu z 12D na 10D? Zlepšil se prijem 10D oproti 12D? Zajímá mě porovnání kvality VF prijmu v porovnání s 11D...
Já nepozoruji po přechodu z 12D na 10D žádnou změnu. Nemám ale žádný měřák, soudím jen z ukazatele na receiveru. 11D byl u mě vždy o něco málo slabší, ale to nic nevypovídá o realitě, protože anténu mám "vyladěnou" na kanál 5C.
Lokalita Bezděkov u Klatov, 30 km od HB.

35
Němci nezklamali. Zvuková kvalita Deutschlandradia Kultur je po přechodu do normy DAB+ velice dobrá. Datový tok je 96 kbps.
Zkusil jsem a mohu potvrdit - poslechově je to dost dobré.
Na svých 72 kbps hraje poměrně pěkně i LoungeFM v tomtéž multiplexu. Výsledný "ušní" dojem není dán jen hodnotou kbps.

36
V autě Bayern1, doma WDR 3 ze satelitu (320kbit/s, bez komprese dynamiky, neořezaný frekvenční rozsah do 20 kHz).

37
Dobrý den,
jaký televizor doporučit ke sledování O2TV z hlediska rozlišení zobrazovače? Vyplatí se investovat do Full HD nebo stačí HD ready? Nenašel jsem na netu, v jakém rozlišení se vlastně vysílají HD programy v O2TV.
Díky za rady.

38
Digitální rozhlas / Re:DAB z Milešovky na 10A!!!
« kdy: 29. 10. 2013, 09:24:44 »
Částečně hraje i v Bezděkově u Klatov na vertikální půlvlnný dipól (140 km od vysílače). Zpravidla z celého multiplexu hraje jen Radio Proglas, ale i tam jsou občasné výpadky. Při lepším počasí někdy zahrajou i ostatní stanice v multiplexu.

P.S.
Dřív jsem si myslel, že v multiplexu buď hrají všechny stanice, nebo žádná - jako u DVB. Ale Proglas to vyvrací - on hraje i když jiné stanice, ať už MP2 nebo AAC, ne. Stačí mu kvalita signálu už kolem 10%, zatímco jiné stanice v AAC potřebují tak 40%, MP2 70%. Může to některý ze zdejších odborníků vysvětlit?

39
Analogový rozhlas / Re:Němeké stanice nejsou slyšet
« kdy: 12. 11. 2012, 21:30:44 »
Ahoj, co že je to ten procesovaný zvuk? Mně jdou všechny stanice nastejno, ale, na rozdíl od CD se to nedá poslouchat.
Je to jen dojem nebo bude CD vždy lepší než FM rozhlas?
Dík.
Přikládám názorné ukázky, jak vypadá "procesovaný" a "neprocesovaný" zvuk. Jedná se o mnou nijak neupravené záznamy z dvou různých satelitních rádií. Žel, "zprocesovaný" zvuk začíná být standardem už i na těch CD...

40
Ano, musíte pustit 22 kHz na všechny vstupy, které jste rozepsal v posledním řádku.

41
Takže dnes jsem si vyrazil nad Prahu na Radimovický Špičák, viz. http://www.mapy.cz/s/3mHd - nadmořská výška kolem 490 metrů.

Je zde viditelnost do spousty směrů, za hezkého počasí jsou vidět Krkonoše, Krušné hory, Brdy a samozřejmě Praha. S sebou jsem si vzal měřicí přístroj Rover, šestiprvkovou anténu pro VHF se ziskem 5-7 dB a zesilovač Teroz pro pásmo VHF. Anténu jsem držel jen tak v ruce asi metr a půl až dva metry nad zemí.
...
Níže screeny z měřáku (brané foťákem, notebook jsem s sebou neměl). Zvýšený šum a rušení je rušení vyzařující ze samotného měřáku - nikdo asi nepočítá, že budete lovit vzdálené signály s anténou v ruce ani ne metr od něj :)

Také jsem zkoušel měřit DAB signály měřákem Rover pro DVB-T, ale všiml jsem si, že indikované úrovně šumového pozadí i síly signálů skákaly o 10 dB nahoru/dolů zdánlivě bez důvodu (nakonec jsem asi přišel na to čím to je, ale pro zkrácení příspěvku se nebudu rozepisovat). Takže pro hrubý náhled situace budiž, ale pro objektivní stanovení síly signálu by to chtělo měřák určený pro DAB.

42
Absolut Relax se mi jeví jako velmi dobře poslouchatelná stanice s příjemným výběrem hudby a minimem mluveného slova. Po zvukové stránce se tato stanice naopak řadí k těm slabším - zdůrazněné výšky a znatelná komprese dynamiky. Asi optimalizováno pro poslech v autě...

43
Zdravím, povzbuzen předchozím příspěvkem jsem také prozkoumal III. pásmo. 5C (Hohe Linie) je vskutku o něco silnější než obvykle, kvalita 100% (bývá kolem 80%). Nepočítám-li místní příjem z Hoher Bogen, žádné další multiplexy se nepodařilo naskenovat. Příjmové podmínky jsou tady lehce nadprůměrné, ale nikoli výjimečné.
Už dávno jsem vypozoroval, že oblast vyššího tlaku nad JV Evropou často zlepšuje dálkový příjem TV i FM rádia.

P.S. Vzhledem k tomu že mohu poslouchat přes kvalitní reprobedny, všímám si také zvukové kvality stanic v DABu. Ale to je asi téma na jiné vlákno.

44
Dvě nové odnože Ant. Bayern jsou přidány (info a Top40), ale základní program Antenne Bayern v DAB pořád chybí...

45
Tak už to "troubí" z HB !
na fr. 222.064 zrovna poslouchám Bayern 3. Signál naplno.

Domníval jsem se, že by to mohli pustit už dnes...
No a je to. Však se na to také čekalo od řijna.
Takže jste první, kdo informuje, že už to jede, německý net zatím mlčí...

Z Hoher Bogen by tedy nyní mělo jet 19 stanic, což už je slušné.
A v lednu by měli přidat další 3 / Absolut Relax, Antenne Bayern a Antenne Bayern Info /
a dostat se to na počet 22 z Hoher Bogen.

Vyjádřeno číselně podle ukazatele síly na displeji, 11D i 12D mám nyní 14/16 (dosud byl 11D 5-6/16), od HB jsem vzdálen 29 km, bez přímé viditelnosti. 5C jede 7/16, mez pro kvalitní příjem je 5/16.

Stran: 1 2 [3] 4 5