Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Petr Hajčiar

Stran: [1] 2 3 4
1
Není to sice moc důležitá informace, ale mám z posledního víkendu novou zkušenost. Do auta jsem si již dříve přibastlil nejlevnější autorádio s DABem i s nalepovací anténkou na předním sklu. Po Praze to hraje celkem obstojně, ale nestudoval jsem detailně všechny MUXy. Při dřívějších cestách na chalupu, JZ od Plzně, jsem DAB asi v půli cesty do Plzně musel vypnout a přepnout na VKV v integrovaném autorádiu. Nyní DAB hrál celkem bez výpadků téměř po celé cestě. Změnilo se něco na vysílání DABu tímto směrem? Omlouvám se, ale na dálnici jsem neměl čas na lovení údajů o čísle kanálu a úrovni signálu. Měl jsem puštěný ČRo Brno......

Že by vysílač ČRo Plzeň-Radeč 10 kW? Ten ovšem jede už nějaký ten pátek.

2
...sváděl jsem vnitřní boj jestli nedat rozhlednu na vrchu Poledník, nebyl jsem si jist jestli bych padl já nebo můj pes; ze Srní je to tam zpět 19 km; šel jsem na jistotu přežití s Oblíkem 14 km.
Poledník jakožto bývalé odposlouchávací pracoviště by určitě stál za pokus.

3
Citace
tak reklamy tam nejsou...zaválo mně to na Horskou Kvildu, 1075 m.n.m., a jsem dítě štěstěny, 7D Niederbayern jsem našel uvnitř objektu s centimentrovým posunem rádia na okenním parapetu; takže Oldie-Welle je back in town a podkuřuje mým chutím...

Oldie-welle rulez  :) Ještě že mám slušný signál z Brotj.

4
Zapomněl jsem dodat že mi pobyt zpříjemňuje stanice Oldie-Welle na 7D Niederbayern
Na základě tohoto dovolenkového postřehu kolegy jsem se na onu stanici zaměřil a jsem mile překvapen - kromě zpráv v celou hodinu hrají a hrají, bez keců a zdá se mi, že i bez reklam! Repertoár mi vyhovuje a zvuková kvalita (72 kbit/s) je už celkem poslouchatelná. Takže děkuji za tip!

5
Digitální rozhlas / Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« kdy: 06. 06. 2019, 13:51:47 »
Bezesporu to jde dopředu. Když jsem před nějakými 10 lety zakoupil DAB přijímač (lokalita Klatovsko), chytil jsem na něj jeden jediný německý multiplex. Teď jich přijímám 7 a k tomu navíc už i jeden český (ČRo z Radeče). Věřím tomu, že za dalších 10 let budeme zase o kus dál.

6
Digitální rozhlas / Re:Rakusko/T-DAB
« kdy: 29. 05. 2019, 08:20:09 »
U mě na Klatovsku 6D z Lince ani ťuk.

7
Digitální rozhlas / Re:Koordinace DAB+ ČR
« kdy: 16. 05. 2019, 14:31:23 »
nepodléhal bych panice, já jsem od Hádů 5kW vzdálen 2,2 km, Vídeň mám 110 km takže úroveň rozdílu dBuv na vstupu přijímače překračovala rozumné meze (dle DBU, čísla jsem uváděl v jiném vlákně).

Klatovy 1kW; pokud nebydlíš ve vysílací věži tak jak je známo, intenzita toho elmag klesá se čtvercem vzdálenosti; nevím odkud jede ten 5C z Německa, ale určitě si to umíš situaci zhodnotit; pokud nebude šílený rozdíl jako u mně tak bych nepanikařil.

Tak to se už nebojím, v 3. kvartálu 2019 plánují sousedi rozšířit síť 5C na blízký Hoher Bogen se 4 kW.

8
Digitální rozhlas / Re:Koordinace DAB+ ČR
« kdy: 16. 05. 2019, 09:50:20 »
nepodléhal bych panice, já jsem od Hádů 5kW vzdálen 2,2 km, Vídeň mám 110 km takže úroveň rozdílu dBuv na vstupu přijímače překračovala rozumné meze (dle DBU, čísla jsem uváděl v jiném vlákně).

Klatovy 1kW; pokud nebydlíš ve vysílací věži tak jak je známo, intenzita toho elmag klesá se čtvercem vzdálenosti; nevím odkud jede ten 5C z Německa, ale určitě si to umíš situaci zhodnotit; pokud nebude šílený rozdíl jako u mně tak bych nepanikařil.

Jak se prosím z těch koordinačních cifer vyčte 1 kW?

9
Digitální rozhlas / Re:Koordinace DAB+ ČR
« kdy: 15. 05. 2019, 09:41:03 »
Nové:
...
CZE   5B   Klatovy Doubrava 2           AT    30.0   V   D     716    35   09.05.2019
...

Klatovy zmiňuje i Lukáš na digi rozhlas v článku o plánech RTI rozšířit DAB

Hmm... 5B... pročpak to sem rvou hned vedle 5C z Německa? Abych nedopadl jako AndrejH s Hády versus Vídeň :-\

10
Digitální rozhlas / Re:LIDL - SILVERCREST® Rádio DAB+ 799,-
« kdy: 15. 04. 2019, 22:09:39 »
Tak jsem se také stal zvědavým majitelem tohoto přístroje. Kdybych ho měl charakterizovat jednou větou, tak je to rádio, které má lepší obraz než zvuk ;)  Ten je docela tristní a vhodný jen na mluvené slovo - tuto vadu barevný displej nevyváží. Výše zmíněná možnost výměny reproduktoru mě ovšem povzbudila a připomněla mi spotřebitelskou moudrost z let dávno minulých: "Dodělej doma!"
V bytě mi na teleskop hrají spolehlivě 3 multiplexy (11D a 12D z Německa a 12C z Plzně/Radče). U oken se nejistě ozývají i další signály z DE, jako například 5C nebo 7D. Doufám, že časem dosáhnou na Klatovsko i další české sítě. Přístroj se určitě bude hodit také jako detektor síly signálu, protože bargraf ručního ladění je jemný a velice živý.

11
Tak jsem důkladněji proměřil situaci s příjmem DVB-T2 z Německa pomocí klasického síta bez zesilovače (na půdě, anténní stožár nemám). Jak je na přiloženém obrázku vidět, blízký vysílač Hoher Bogen (HB) je zastíněný a jeho signál je plný odrazů. Se zpožděním 111 us dopadá přes Šumavu čistý a zhruba stejně silný signál z Brotjacklriegelu (i když terénní profil je šílený). Výsledkem je poměrně složitá echo situace na SFN kanálech 28 a 46. Měřicí přístroj Promax zvládá demodulovat a zobrazit všechny 3 multiplexy, ale pro TV Cogen je kanál 46 nerozlousknutelný oříšek.
Zatím to víc řešit nebudu, děkuji za vaše příspěvky do tohoto vlákna.

12
Digitální rozhlas / Re:LIDL - SILVERCREST® Rádio DAB+ 799,-
« kdy: 09. 04. 2019, 09:10:12 »
Je pravda, že výstup na sluchátka je jen monofonní?

13
Mé znalosti o poloze Bezděkova mi říkají, že by mohla být odtud téměř přímá optická viditelnost na vysílač Hoher Bogen, vzdálený necelých 30 km. Pokud nemá kanál 46 jiný vysílací anténní systém, s jakýmsi minimem ve směru na Bezděkov, potom by mohla být příčina ve slabém signálu na straně příjmu. Kombinace vlastnosti přijímací "antény" a místního rušení. V prvním kole bych zkusil posunout anténou, případně si obstarat anténu skutečnou, i když malou, dát jí na střechu a správně jí nasměrovat. Hledat příčinu v interakci příjmu v SFN s dalšími bavorskými vysílači na kanále 46 je asi zbytečné, protože jsou dobře schovány za horskými masivy Šumavy a Českého lesa, v podstatně větší vzdálenosti.

Terénní profil k vysílači Hoher Bogen zde není špatný, ale optická viditelnost to taky není. V dobách analogu byl TV signál z HB poměrně silný, ale degradován mnoha odrazy. Odrazy potvrzuje i nakřáplý zvuk FM stanic z téhož vysílače, zatímco rádia vysílaná z Brotjacklriegelu hrají čistě. Šumava totiž docela dobře ohýbá signály přicházející z jihu, takže nějaká ta interakce Bogen + Brotjacklriegel je docela možná.

14
Tak zde přináším svůj report - žel žádné odborné cifry, jen hrubé údaje z PC monitoru Cogen 22" s TV tunerem. Majitelé profi měřicích přístrojů nechť shovívavě přimhouří oči :-)
Místo příjmu: Bezděkov, 5 km Z od Klatov. Přijímací anténa: svislý dipól tvaru X umístěný před fasádou domu, která je kolmá ke směru příjmu a tvoří nedokonalou odraznou plochu. Bez zesilovače.
Kanál 21 (multiplex BR): signál 85%, kvalita 100%.
Kanál 28 (ARD): signál 70%, kvalita 100%
Kanál 46 (ZDF): signál cca 30%, kvalita 0%, nenaskenuje se.

Porovnání s předchozím DVB-T vychází asi takto:
staronový kanál 28 o trošku zeslábl, ale kvalita se zlepšila na 100%
nový kanál 21 versus původní 33: K21 je výrazně silnější než byl K33 a má nyní plnou kvalitu
nový kanál 46 versus původní 42: K46 je ještě slabší než býval K42, teď je nepřijímatelný.

Obraz je samozřejmě výrazně ostřejší než byl dřive, ale na 22" monitoru to raději nebudu víc komentovat.

O víkendu zkusím trochu poladit anténu, zda by se K46 neprobudil k životu.
Tož zatím tak, zdravím ostatní lovce

15
Dovoluji si založit "eventové" vlákno k blížícímu se přepnutí několika posledních bavorských vysílačů z DVB-T na DVB-T2. Tentokrát se změna týká vysílačů Hoher Bogen, Brotjacklriegel a dalších. V obraze se již vysílá informační lišta - viz příloha. Podrobnější info jsem našel například tady:
http://www.dehnmedia.de/?page=sender&subpage=tsender2
Od středy tedy budeme moci zhodnotit nejen obrazovou kvalitu, ale taky přijímatelnost na našem území. Vzhledem ke změnám kanálů, výkonů i zařazení vysílačů do SFN to může být zajímavé. Snad se tady nějaké reporty objeví.

Stran: [1] 2 3 4