Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Petr Hajčiar

Stran: 1 [2] 3 4 5
16
Tak jsem důkladněji proměřil situaci s příjmem DVB-T2 z Německa pomocí klasického síta bez zesilovače (na půdě, anténní stožár nemám). Jak je na přiloženém obrázku vidět, blízký vysílač Hoher Bogen (HB) je zastíněný a jeho signál je plný odrazů. Se zpožděním 111 us dopadá přes Šumavu čistý a zhruba stejně silný signál z Brotjacklriegelu (i když terénní profil je šílený). Výsledkem je poměrně složitá echo situace na SFN kanálech 28 a 46. Měřicí přístroj Promax zvládá demodulovat a zobrazit všechny 3 multiplexy, ale pro TV Cogen je kanál 46 nerozlousknutelný oříšek.
Zatím to víc řešit nebudu, děkuji za vaše příspěvky do tohoto vlákna.

17
Digitální rozhlas / Re:LIDL - SILVERCREST® Rádio DAB+ 799,-
« kdy: 09. 04. 2019, 09:10:12 »
Je pravda, že výstup na sluchátka je jen monofonní?

18
Mé znalosti o poloze Bezděkova mi říkají, že by mohla být odtud téměř přímá optická viditelnost na vysílač Hoher Bogen, vzdálený necelých 30 km. Pokud nemá kanál 46 jiný vysílací anténní systém, s jakýmsi minimem ve směru na Bezděkov, potom by mohla být příčina ve slabém signálu na straně příjmu. Kombinace vlastnosti přijímací "antény" a místního rušení. V prvním kole bych zkusil posunout anténou, případně si obstarat anténu skutečnou, i když malou, dát jí na střechu a správně jí nasměrovat. Hledat příčinu v interakci příjmu v SFN s dalšími bavorskými vysílači na kanále 46 je asi zbytečné, protože jsou dobře schovány za horskými masivy Šumavy a Českého lesa, v podstatně větší vzdálenosti.

Terénní profil k vysílači Hoher Bogen zde není špatný, ale optická viditelnost to taky není. V dobách analogu byl TV signál z HB poměrně silný, ale degradován mnoha odrazy. Odrazy potvrzuje i nakřáplý zvuk FM stanic z téhož vysílače, zatímco rádia vysílaná z Brotjacklriegelu hrají čistě. Šumava totiž docela dobře ohýbá signály přicházející z jihu, takže nějaká ta interakce Bogen + Brotjacklriegel je docela možná.

19
Tak zde přináším svůj report - žel žádné odborné cifry, jen hrubé údaje z PC monitoru Cogen 22" s TV tunerem. Majitelé profi měřicích přístrojů nechť shovívavě přimhouří oči :-)
Místo příjmu: Bezděkov, 5 km Z od Klatov. Přijímací anténa: svislý dipól tvaru X umístěný před fasádou domu, která je kolmá ke směru příjmu a tvoří nedokonalou odraznou plochu. Bez zesilovače.
Kanál 21 (multiplex BR): signál 85%, kvalita 100%.
Kanál 28 (ARD): signál 70%, kvalita 100%
Kanál 46 (ZDF): signál cca 30%, kvalita 0%, nenaskenuje se.

Porovnání s předchozím DVB-T vychází asi takto:
staronový kanál 28 o trošku zeslábl, ale kvalita se zlepšila na 100%
nový kanál 21 versus původní 33: K21 je výrazně silnější než byl K33 a má nyní plnou kvalitu
nový kanál 46 versus původní 42: K46 je ještě slabší než býval K42, teď je nepřijímatelný.

Obraz je samozřejmě výrazně ostřejší než byl dřive, ale na 22" monitoru to raději nebudu víc komentovat.

O víkendu zkusím trochu poladit anténu, zda by se K46 neprobudil k životu.
Tož zatím tak, zdravím ostatní lovce

20
Dovoluji si založit "eventové" vlákno k blížícímu se přepnutí několika posledních bavorských vysílačů z DVB-T na DVB-T2. Tentokrát se změna týká vysílačů Hoher Bogen, Brotjacklriegel a dalších. V obraze se již vysílá informační lišta - viz příloha. Podrobnější info jsem našel například tady:
http://www.dehnmedia.de/?page=sender&subpage=tsender2
Od středy tedy budeme moci zhodnotit nejen obrazovou kvalitu, ale taky přijímatelnost na našem území. Vzhledem ke změnám kanálů, výkonů i zařazení vysílačů do SFN to může být zajímavé. Snad se tady nějaké reporty objeví.

21
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re:Vysílače - fotky
« kdy: 20. 07. 2018, 09:52:20 »
Samé pahýly, asi nějaký nový technologický trend.
Opačným případem jsou brněnské Hády, který měly v osmdesátých letech placatý vršek, a teď je zdobí krásný nástavec.

22
Dobrý den.
Ptám se,proč není Fórum umístěno nahoře v pravo,aby každému padlo do oka?Celá řada čtenářů se mě ptá,proč je na DZ zrušené fórum?Na stávajícím místě si rubriky mnoho čtenářů nevšimne.Není to škoda? Zdraví J.Z.

Já myslím že je právě záměrem, abychom se do fóra nedostali moc rychle, ale museli při scrollování shlédnout co nejvíce jiného obsahu.

23
Asi se z toho překvapivého výsledku dá taky usoudit, že na daném kmitočtu se široko daleko žádný jiný multiplex nevysílá.

24
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re:Vysílače - fotky
« kdy: 27. 05. 2018, 22:46:29 »
Bavorácký Hoher Bogen.
Správně, vysílač Hoher Bogen na kótě Burgstall 976 m, 10 km vzdušnou čarou od hranice s ČR. Foceno minulou neděli.

25
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re:Vysílače - fotky
« kdy: 25. 05. 2018, 20:41:55 »
A kdo pozná tento kousek?

26
Analogový rozhlas / Re:FM radio v mobilu.
« kdy: 24. 05. 2018, 09:14:10 »
Moje postarší Nokia chytne na správném místě u okna i Osterreich 3 na 99,0 MHz ze Salzburgu (175 km)  :)

27
Digitální rozhlas / Re:Rakusko/T-DAB
« kdy: 16. 04. 2018, 09:11:29 »
Citace
magor/nemagor, to mám na háku a hlavně to neumím posoudit protože jsem nikdy neexperimentoval s dálkovým příjmem FM; tipuji, pokud kecám korigujte, že tam to buď šumělo více nebo méně a řešilo se meteo, citlivost tuneru ap. a pokud se řešila kabeláž tak se to míchalo s předem zmíněným. Tady ten digitál má výhodu, že je vidět chybovost a její změna když se v tom člověk vrtá. Taky tipuji, že na to není jednoznačný recept ne proto, že DAB je nová věc, ale protože je to klasická VF duchařina.

Správně, dálkový příjem FM to byl hlavně boj s šumem, kterého ubývalo / přibývalo podle denní doby, počasí apod. Zpestřením pak bylo třeba "rozhoupání" signálu při přeletu letadla, občasné rušení všeho druhu, včetně prskanců od blesků... Na a když se atmosférické štěstí usmálo, tak pár dní v roce nastal super příjem jako by byl vysílač za rohem.

28
Digitální rozhlas / Re:DAB Jižní Morava
« kdy: 20. 03. 2018, 08:51:39 »
No asi jste tu fakt zbyli jen dva, po tom co se z Digizone stalo...nic.  :)
Jinak aktivni jsou skupiny o DXingu na Facebooku, tam to zije.

Náhodou, já se zájmem naslouchám, co ti dva Brňáci furt spolu řeší :-)

29
Zdravím fandy DAB,
povzbuzen nedávným spuštěním multiplexu ČRo v dalších lokalitách jsem po delší době proskenoval svůj DAB tuner Denon. V místě příjmu (5 km západně od Klatov) našel tuner tyto "hratelné" multiplexy (seřazeno od nejsilnějšího k nejslabšímu):
12C ČRo DAB+
12D Niederbayern-Oberpfalz
10D Bayern
5C DR Deutschland
10B Oberfranken

Multiplex 12C ČRo je překvapivě silný - na 58 km vzdálenosti z Radče u Plzně vychyluje indikátor tuneru na úplné maximum. Překvapilo mě, že obsahuje i pro mě exotická regionální studia třeba z Brna a Ostravy - proč ne, ale v 48 kbit/s? Jejich kapacitu bych raději věnoval celoplošným stanicím.
Multiplex 12D Niederbayern-Oberpfalz je, co se síly signálu týče, v těsném závěsu. Taky kanál 5C mi nyní připadá silnější než dříve - asi i v Německu přibývá vysílačů.
Celkem se tedy naladilo 54 stanic, což je pěkné.

30
Co se týče rádií, jedna věc je kvalita přenosového kanálu, druhá věc je, jak hodně předzpracované audio se do toho kanálu vpustí. Rádia, která na Astře 19,2 mají k dispozici velkorysých 320 kbit/s, mají přinejmenším potenciál hrát jako CD. Každá z těch stanic ovšem používá svoje vlastní zpracování zvuku a tak na satelit pouští třeba modulaci přizpůsobenou pro VKV vysílače. Jsou tam ale i takové stanice, které nedusí dynamiku a neořezávají spektrum na 16 kHz - což napovídá, že nechávají zvuku "volnější průběh". Ty jsou zvukově opravdu dost dobré. Chce to poslechnout a vybrat si.

Stran: 1 [2] 3 4 5