Autor Téma: Yagi optimalizovaná pro K34  (Přečteno 11962 krát)

Petr Novotný

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 76
    • ICQ komunikátor - 344050323
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Yagi optimalizovaná pro K34
« kdy: 25. 12. 2012, 19:18:29 »
Zdravím do diskuze. Pánové potřebuji radu či návod jak na to. Chtěl bych pro soustavu dvojče z yagin obě optimalizovat pro jeden kanál a to 34. Je to kovoplast 2039 (32-39). Mám i knihu od Českého příjem rozhlasu a televize. Neobjevil jsem ale návod jak na to. Co mě ale docela zaujalo je, 26prvková yagi pro 33-37 str 243 pokud někdo tuto knihu máte.

Mám tedy dilema jestli ty 2039 nechat jako 20ti prvek a upravit a nebo z toho vytvořit tu 26 prvkovou? Děkuji

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Miloslav Soška

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 750
  • QTH Horní Stakory
    • ICQ komunikátor - 228301424
    • Zobrazit profil
    • pureradio.cz
    • E-mail
Re:Yagi optimalizovaná pro K34
« Odpověď #1 kdy: 25. 12. 2012, 20:27:18 »
můj názor je ten, že pokud s tím nemáte nějakou zkušenost, nepouštějte se do toho. Anebo se obrátit na člověka, kdo to umí. Každopádně, ta anténa je nějak naladěná a každý zásah by ji mohl nevratně poškodit, už proto bych je sfázoval a nechal být...ale, jak chcete, je to jen na vás...
DVB-S - Ariva 100, Wave Frontier T55 -  23.5°E, 19.2°E, 13°E - FTA
DVB-T - SHARP Aquos LC-40LE630E - k. 6, 25, 29, 30, 35, 38, 40, 60 - ČH, Černá Studnice, Sněžné Jámy
DAB/DAB+/DMB/DRM/SDR/VKV - EzCap USB Dongle, Lingo iJoy Plus, Kenwood KDC-DAB41U, Dual DAB 50, Himalaya DRM 2009
PMR, CB, sdílenky


Petr Novotný

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 76
    • ICQ komunikátor - 344050323
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Yagi optimalizovaná pro K34
« Odpověď #2 kdy: 25. 12. 2012, 21:04:48 »
Věřím, že to není zrovna nejjednodušší. Sfázování o proti tomu nic není.  :) Každopádně i možnost to někomu přenechat mě napadla. Pokud by tedy někdo měl zájem, ať se ozve. Samozřejmě ne zadarmo ale zato pečlivě  ;)


Dolinak

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 186
    • Zobrazit profil
Re:Yagi optimalizovaná pro K34
« Odpověď #3 kdy: 25. 12. 2012, 21:19:46 »
Děláš to kvůli zisku, nebo odrušuješ?
Ve čtyřech letech mi můj první obvod se žárovkou a plochou baterkou nefungoval.

Ten drát byl SMALTOVANÝ!


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Yagi optimalizovaná pro K34
« Odpověď #4 kdy: 25. 12. 2012, 22:05:20 »
Peťo předělávat to určitě nepředělávej. Buď si najdi nějakou konstrukci kterou uděláš od základu znova, nebo to nech jak to je. Ten kdo ji navrhl to udělal kompromisně na několik kanálů, bohužel Ty nevíš kde čeho kolik ubrat a jak to posunout, abys ji zcela nerozhodil. Osobně bych se do tohoto nikdo nepouštěl, zvlášť ne v těchto pásmech, kde jde o milimetry.
Škoda že Unikom nedělal tu 36ti prvkovou i na nižší kanály, že? ;)

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


dxpetr

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube Kanál
    • E-mail
Re:Yagi optimalizovaná pro K34
« Odpověď #5 kdy: 26. 12. 2012, 07:45:44 »
Zdravím do diskuze. Pánové potřebuji radu či návod jak na to. Chtěl bych pro soustavu dvojče z yagin obě optimalizovat pro jeden kanál a to 34. Je to kovoplast 2039 (32-39). Mám i knihu od Českého příjem rozhlasu a televize. Neobjevil jsem ale návod jak na to. Co mě ale docela zaujalo je, 26prvková yagi pro 33-37 str 243 pokud někdo tuto knihu máte.

Mám tedy dilema jestli ty 2039 nechat jako 20ti prvek a upravit a nebo z toho vytvořit tu 26 prvkovou? Děkuji
Mam takovou zkusenost, ze jak stare komercni kanalovky , tak ceskeho anteny nemaji prilis dobre parametry vzhledem k tomu, co je nyni na trhu. Na K34 z Kahlenbergu mi nejlepe ze vsech levnych reseni slape sfazovane dvojce ze dvou hustych sit s pomocnymi direktory, osazene nizkosumovym kanalovym predzesilovacem. Neuvedl jsi urovne a dosazene namerene vysledky , jestli to mas " hrani", ci na bezne sledovani, jakou castku chces do toho investovat, pak se lepe da poradit a vyspecifikovat sestava, ktera bude vhodna, i kdyz mereni na miste je jediny rozumny zpusob, jak se dobrat pozitivniho vysledku.  Mozna tim by bylo vhodne zacit.
Bandscan
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3293&usage=D&la=de
http://www.youtube.com/user/DXPETR
Tuner Sony XDR-F1HD  I2C mod
Antény: Korner: FM19.3 horizontal, 2xFM15.12 vertical, DAB 2x YAGI VATEN 14P


Amos Komenski

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 279
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Yagi optimalizovaná pro K34
« Odpověď #6 kdy: 26. 12. 2012, 08:54:48 »
To je právě ta zrádná myšlenka - "že mi hraje na K34 nejlépe to a to"! Hraje ti to nejlépe proto, že nemáš zcela homogenní elmg pole v místě příjmu. Vyvozovat z toho, že kanálovky á la Kovoplast či jiné jńejsou nejlepší, je proto mylné.
Obecně - ve zcela volném prostoru s neporušenou Fresnelovou zónou bude zisk antény Yagi (i té nejdelší) zcela odpovídat udávaným hodnotám. Naopak - při příjmu např. před zdí - pole homogenní není, resp. je méně homogenní ve směru dopředném na vysílač. V těchto podmínkách bude nejlépe "hrát" kratší anténa nebo soustava "sbírající" signál z plochy, než klasická dlouhá Yagi. Takže nemusí to být nutně 2/4 síta, ale třeba i dvojice krátkých X-colorek, či jim podobných.


Petr Novotný

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 76
    • ICQ komunikátor - 344050323
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Yagi optimalizovaná pro K34
« Odpověď #7 kdy: 26. 12. 2012, 09:15:41 »
Děkuji za odpovědi. Dělám to hlavně kvůli zisku. Dejve škoda no  :D i když ten návod v knize na 26 prvek mi nedá spát. Co se týče toho co mam, i ze sít mam čtyřče s direktory. Lituji akorát dodnes, že jsem každé nevybavil zesíkem do krabičky, předpokládám, že by situace byla úplně jiná. třeba jednou... Toto čtyřče provozuji ve spojení s dvojicí yagin na K 54 a 56. Wendelstein(230km) Víceméně dostatečně. K34 na čtyřce jde mnohem hůře jak dvě yagi samotné. Přeci jen zisk sít jde dolů.

Co se týká výsledků měření tak to asi ani nemá cenu zmiňovat. Známý mi to tu kdysi měřil ale je to tak, že jednou jde z antén třeba i 60-70dB ale někdy i 30-40. Přeci jen je to dálka  :D A to nezmiňuji chybovost. Je také různá byť ta naštěstí neni nejhorší.
P.S mám plechovou střechu, takže homogenita asi bude všelijaká. Nicméně našel jsem místa, kde dvojče yagin jde mnohem lépe a kde ne. Hodim sem dyštak pro představu fotku.


dxpetr

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube Kanál
    • E-mail
Re:Yagi optimalizovaná pro K34
« Odpověď #8 kdy: 26. 12. 2012, 09:36:30 »
To je právě ta zrádná myšlenka - "že mi hraje na K34 nejlépe to a to"! Hraje ti to nejlépe proto, že nemáš zcela homogenní elmg pole v místě příjmu. Vyvozovat z toho, že kanálovky á la Kovoplast či jiné jńejsou nejlepší, je proto mylné.
Obecně - ve zcela volném prostoru s neporušenou Fresnelovou zónou bude zisk antény Yagi (i té nejdelší) zcela odpovídat udávaným hodnotám. Naopak - při příjmu např. před zdí - pole homogenní není, resp. je méně homogenní ve směru dopředném na vysílač. V těchto podmínkách bude nejlépe "hrát" kratší anténa nebo soustava "sbírající" signál z plochy, než klasická dlouhá Yagi. Takže nemusí to být nutně 2/4 síta, ale třeba i dvojice krátkých X-colorek, či jim podobných.

To neni vubec zradna myslenka, ale ctvrstoleti zkusenosti, praxe v oboru a overeni platnosti fungovani jedinych dvou zakonu v tomto oboru - murphyho zakonu a zakonu cerne magie mi dava pravo toto tvrdit. Tezko muzes posoudit homogenitu pole v miste meho prijmu, zvlaste kdyz jsem neuvadel, kde mam tento poznatek overeny. Nicmene musim zduraznit , ze tento priklad uvadim obecne, o problematice homogenity pole a vhodnosti pouziti te ci one anteny by se polemizovat dny a tydny. Ucelem meho prispevku bylo jen a pouze sdelit tazateli, ze mu lze (priblizne) poradit, pokud uvede presne technicke udaje, pripadne je vyresit clovekem z oboru, pokud to nema ovsem on sam jako hobby a zabavu.
Bandscan
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3293&usage=D&la=de
http://www.youtube.com/user/DXPETR
Tuner Sony XDR-F1HD  I2C mod
Antény: Korner: FM19.3 horizontal, 2xFM15.12 vertical, DAB 2x YAGI VATEN 14P


dxpetr

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube Kanál
    • E-mail
Re:Yagi optimalizovaná pro K34
« Odpověď #9 kdy: 26. 12. 2012, 10:02:52 »
Děkuji za odpovědi. Dělám to hlavně kvůli zisku. Dejve škoda no  :D i když ten návod v knize na 26 prvek mi nedá spát. Co se týče toho co mam, i ze sít mam čtyřče s direktory. Lituji akorát dodnes, že jsem každé nevybavil zesíkem do krabičky, předpokládám, že by situace byla úplně jiná. třeba jednou... Toto čtyřče provozuji ve spojení s dvojicí yagin na K 54 a 56. Wendelstein(230km) Víceméně dostatečně. K34 na čtyřce jde mnohem hůře jak dvě yagi samotné. Přeci jen zisk sít jde dolů.

Co se týká výsledků měření tak to asi ani nemá cenu zmiňovat. Známý mi to tu kdysi měřil ale je to tak, že jednou jde z antén třeba i 60-70dB ale někdy i 30-40. Přeci jen je to dálka  :D A to nezmiňuji chybovost. Je také různá byť ta naštěstí neni nejhorší.
P.S mám plechovou střechu, takže homogenita asi bude všelijaká. Nicméně našel jsem místa, kde dvojče yagin jde mnohem lépe a kde ne. Hodim sem dyštak pro představu fotku.
Tak tohle je prave ten nejvetsi omyl, prave toto ma cenu zminovat! JEDINE mereni a nic jineho mi da informaci kde a jakou antenu nebo sestavu umistit.
Ty hauznmera co uvadis jsou k nicemu, kolik dBuV na kterem kanale? Cim to meril, u anteny bez predzesilovace? To co uvadis, je jako rict ze to jednou jde a jednou nejde. Jeste bych mel poznamku k soustave sit , tady musim (rád) dat za pravdu uciteli narodu , v tomto pripade pri tak velke plose anten jsou podobne jako u parabol naroky na homogenitu pole obrovske. Proto i yaginy mohou dat lepsi vysledky. No a zase si ohreji svoji polivcicku - měřit,měřit,měřit. Zminujes pouziti 4 zesilovacu u jednotlivych sit v sestave, to ti problem nevyresi. Dalkovy prijem signalu kolisa, s tim se musis smirit, podminky jsou proste promenne a pokud zisk tve sestavy nestaci, tak dalsi investice jsou zbytecne.
Ten kamarad s mericim prijimacem by mel umet najit na strese takove misto, kde pouzitelny signal v urcitem prostoru ma co nejvyrovnanejsi uroven, jinymi slovy, kde je pole homogenni. Samozrejme neni to jen o urovni signalu, ale i o dalsich parametrech.
Bandscan
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3293&usage=D&la=de
http://www.youtube.com/user/DXPETR
Tuner Sony XDR-F1HD  I2C mod
Antény: Korner: FM19.3 horizontal, 2xFM15.12 vertical, DAB 2x YAGI VATEN 14P


dxpetr

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube Kanál
    • E-mail
Re:Yagi optimalizovaná pro K34
« Odpověď #10 kdy: 26. 12. 2012, 13:07:33 »
Sice mi David radil, ze na tebe techniku TKR alias Jeremy nemam reagovat, ale neda mi to. Kdyby jsi poradne cetl celou diskuzi, tak by jsi se mozna dovtipil, ze antenarina neni jen moje hobby, ale mne zivi. Ale to by ti dalo asi moc prace, lepsi je pi..vat, ze? Pisu jsem pomerne malo casto, a kdyz uz, tak k veci a ve snaze poradit nebo osvetlit danou problematiku a ne si masirovat sve ego. To v mych temer 50-ti letech fakt nemam zapotrebi. Diky takovym jako ty tady uz temer nikdo z oboru nechodi a Lukasovi se tady z toho pomalu ale jiste stava zumpa. Kdyby jsi veci alespon trochu rozumel, tak tady nedržkuješ po ucastnicich diskuze a budes nekde radeji neco montovat. Zasiras toto forum pitomymi kydy, prd poradis a jenom provokujes. Sice jsou vanocni svatky a lidi by k sobe alespon nyni meli byt slusni, ale běž do řiti !
Bandscan
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3293&usage=D&la=de
http://www.youtube.com/user/DXPETR
Tuner Sony XDR-F1HD  I2C mod
Antény: Korner: FM19.3 horizontal, 2xFM15.12 vertical, DAB 2x YAGI VATEN 14P


Petr PetrK

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Yagi optimalizovaná pro K34
« Odpověď #11 kdy: 26. 12. 2012, 13:17:40 »
Tak pan "dxpetr" rozhodně nemá za sebou jednu montáž u sebe doma.  ;D  Již jsem měl možnost jej poznat osobně a před jeho znalostmi i zkušenostmi smekám. Ostatně jedná se o profesionála z oboru... To akorát ty tady, Jeremy-Ofarrelli, kdekoho soudíš, nálepkuješ rádoby vtipnými (spíše často urážlivými výrazy), aniž bys o tom kterém člověku věděl cokoliv konkrétního.

Ale pokud se týká antén z Kovoplastu, naprosto souhlasím. Všechny ty rádoby digitální, zahraniční zázraky před nimi můžou z hlediska příjmových parametrů zalézt snad nejlépe do kanálů. Kovoplasťácké antény považuji za nejlepší, jaké se dají na současném trhu koupit. Ještě že je stále mají ve výprodeji... A třeba i s náhradními plastovými příchytkami, které jsou přece jen po letech zkušeností a úprav výrobce daleko více odolnější (cca 10 let) vůči povětrnostním vlivům i vůči slunečnímu záření, než tomu bylo v počátcích dodávání na trh. 


Petr PetrK

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Yagi optimalizovaná pro K34
« Odpověď #12 kdy: 26. 12. 2012, 13:22:53 »
Sice mi David radil, ze na tebe techniku TKR alias Jeremy nemam reagovat, ale neda mi to. Kdyby jsi poradne cetl celou diskuzi, tak by jsi se mozna dovtipil, ze antenarina neni jen moje hobby, ale mne zivi. Ale to by ti dalo asi moc prace, lepsi je pi..vat, ze? Pisu jsem pomerne malo casto, a kdyz uz, tak k veci a ve snaze poradit nebo osvetlit danou problematiku a ne si masirovat sve ego. To v mych temer 50-ti letech fakt nemam zapotrebi. Diky takovym jako ty tady uz temer nikdo z oboru nechodi a Lukasovi se tady z toho pomalu ale jiste stava zumpa. Kdyby jsi veci alespon trochu rozumel, tak tady nedržkuješ po ucastnicich diskuze a budes nekde radeji neco montovat. Zasiras toto forum pitomymi kydy, prd poradis a jenom provokujes. Sice jsou vanocni svatky a lidi by k sobe alespon nyni meli byt slusni, ale běž do řiti !

Ale, Petře, nechte ho být. S ním nemá smysl se hádat. I když, samozřejmě, máte plnou pravdu. Ostatně cítil jsem potřebu se ohradit, zastat se Vás, ale nějak jste mě během mého psaní předběhl ;)  Tak hezké svátky a hodně zdraví i pracovních úspěchů v roce 2013   :)  PK.
 


dxpetr

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube Kanál
    • E-mail
Re:Yagi optimalizovaná pro K34
« Odpověď #13 kdy: 26. 12. 2012, 13:56:50 »
Sice mi David radil, ze na tebe techniku TKR alias Jeremy nemam reagovat, ale neda mi to. Kdyby jsi poradne cetl celou diskuzi, tak by jsi se mozna dovtipil, ze antenarina neni jen moje hobby, ale mne zivi. Ale to by ti dalo asi moc prace, lepsi je pi..vat, ze? Pisu jsem pomerne malo casto, a kdyz uz, tak k veci a ve snaze poradit nebo osvetlit danou problematiku a ne si masirovat sve ego. To v mych temer 50-ti letech fakt nemam zapotrebi. Diky takovym jako ty tady uz temer nikdo z oboru nechodi a Lukasovi se tady z toho pomalu ale jiste stava zumpa. Kdyby jsi veci alespon trochu rozumel, tak tady nedržkuješ po ucastnicich diskuze a budes nekde radeji neco montovat. Zasiras toto forum pitomymi kydy, prd poradis a jenom provokujes. Sice jsou vanocni svatky a lidi by k sobe alespon nyni meli byt slusni, ale běž do řiti !

Ale, Petře, nechte ho být. S ním nemá smysl se hádat. I když, samozřejmě, máte plnou pravdu. Ostatně cítil jsem potřebu se ohradit, zastat se Vás, ale nějak jste mě během mého psaní předběhl ;)  Tak hezké svátky a hodně zdraví i pracovních úspěchů v roce 2013   :)  PK.
[quote/]
Ale, Petře, nechte ho být. S ním nemá smysl se hádat. I když, samozřejmě, máte plnou pravdu. Ostatně cítil jsem potřebu se ohradit, zastat se Vás, ale nějak jste mě během mého psaní předběhl ;)  Tak hezké svátky a hodně zdraví i pracovních úspěchů v roce 2013   :)  PK.
[/quote]

Dik za podporu, také přeji hodně zdraví , ostrý obraz a čistý zvuk, i když to u té vegetální televize (jak říká děda), asi nebude úplně možné jako za starého dobrého analogu.

K tem antenam asi takhle, jedna vec je ciste technicke reseni, druha zase kapsa zakaznika. Origo chlumecke anteny mam rad, mam jich na sklade habakuk, ale ruku na srdce, kdo si dnes necha dat na strechu dve kanalova dvojcata pro dalkovy prijem napriklad Kahlenbergu nebo Jauerlingu, kdyz za par penez je to v EMU na Astre? Nebo dvojici ci ctverici hustych Vališovych sfazovanych sit ,ktere kompletujeme? O Kathrein antenach ani nemluve. Jen nadsenci. Pouze pro ne a jen diky tomu, ze jako DX-er tomu fandim, to vubec drzim skladem. Mam na to jak merici techniku, tak veskery material, ovsem pojat to jen komercne, tak se to nevyplati. Doba je takova, ze ruzne firmy montujici bezdraty davaji lidem na strechu Evolve SHARK a jine fujtajbly, na forech se montuji anteny zase pomoci klavesnice. Vlastne bych jim mel podekovat a ne si stezovat. Diky temto aktivitam mame a asi budeme mit porad praci.
Bandscan
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3293&usage=D&la=de
http://www.youtube.com/user/DXPETR
Tuner Sony XDR-F1HD  I2C mod
Antény: Korner: FM19.3 horizontal, 2xFM15.12 vertical, DAB 2x YAGI VATEN 14P


Petr PetrK

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Yagi optimalizovaná pro K34
« Odpověď #14 kdy: 26. 12. 2012, 14:29:29 »

Dik za podporu, také přeji hodně zdraví , ostrý obraz a čistý zvuk, i když to u té vegetální televize (jak říká děda), asi nebude úplně možné jako za starého dobrého analogu.

K tem antenam asi takhle, jedna vec je ciste technicke reseni, druha zase kapsa zakaznika. Origo chlumecke anteny mam rad, mam jich na sklade habakuk, ale ruku na srdce, kdo si dnes necha dat na strechu dve kanalova dvojcata pro dalkovy prijem napriklad Kahlenbergu nebo Jauerlingu, kdyz za par penez je to v EMU na Astre? Nebo dvojici ci ctverici hustych Vališovych sfazovanych sit ,ktere kompletujeme? O Kathrein antenach ani nemluve. Jen nadsenci. Pouze pro ne a jen diky tomu, ze jako DX-er tomu fandim, to vubec drzim skladem. Mam na to jak merici techniku, tak veskery material, ovsem pojat to jen komercne, tak se to nevyplati. Doba je takova, ze ruzne firmy montujici bezdraty davaji lidem na strechu Evolve SHARK a jine fujtajbly, na forech se montuji anteny zase pomoci klavesnice. Vlastne bych jim mel podekovat a ne si stezovat. Diky temto aktivitam mame a asi budeme mit porad praci.

Máte, bohužel, pravdu. Lidé věsmes vždy dají na přihlouplé reklamní slogany a koupí raději "výstavní" anténu za pár kaček, hlavně, že je "digitální", než by se přiklonili ke kvalitě. Než aby použili dvě, tři  antény, zvláště, když signály nepřicházejí do místa příjmu ze stejného směru. Prostě nelibá, obecná vlastnost konzumní doby :(  Já osobně, lidově řečeno, doslova čumím, co vše se u vás dá koupit, jak profesionálně a s ochotou přistupujete ke svým zákazníkům. Je mi jasné, že jen pro komerční účely byste takto postupovat nemohl. Že jste zkrátka FANDA (a profík zároveň) v tom nejlepším slova smyslu, nemajíc ovšem nic společného s Fandou-Frndou TV Nova!!! I proto se k Vám rád vracím,když potřebuji...

Analog-versus digitál - tak to je hodně dlouhé téma. Jenže jak už to v životě chodí, vše má své klady i zápory. Osobně mám tu zkušenost, že když se v případě digitálu postupuje obezřetně s tím, že člověk ví, co právě dělá a proč, docílí se úspěšného, stabilního příjmu velmi často i tam, kde bychom si v dobách analogu ani neškrtli, respektive bychom sledovali maximálně tak program pro slepice :D Ovšem ano - ono to něco stojí, zadarmo to prostě nejde! Když často čtu nebo poslouchám nářky lidí, jak je to s tím "digitálem" na prd, a když se pak vynoří pravda, nač se jej snaží a tvrdohlavě chtějí přijímat... co k tomu říct. Původní mediální propaganda, že vše budeme chytat na kus drátu u kamen, zřejmě učinila své. Ostatně není to tak dávno, co třeba p.Pařízek o svém muxu 4 tvrdil něco velmi podobného. Že tomu tak v realitě v 90% případů ani zdaleka není, víte jistě stejně dobře jako já. Že zkrátka bez pořádné, poctivé antény se v případě pozemního příjmu televize nebo i rozhlasu neobejdeme ani letos, ani příští rok... a ještě hodně dlouho ne ;)