Autor Téma: Kolorka vs. síto - výpadky  (Přečteno 139377 krát)

lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kolorka vs. síto - výpadky
« Odpověď #150 kdy: 12. 12. 2020, 01:45:47 »
Na vertikal z Barvičky bych to moc neviděl - "vyrobí" se tím preecha z Jihlavské a Hádů  (cca -10dB ??), síto stojí za pokus v horizontálu - nastavit s měřákem na nejlepší parametry + potlačení těch hnusných ech z Děvína!  ;)

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Adolf Shitler

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 563
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kolorka vs. síto - výpadky
« Odpověď #151 kdy: 12. 12. 2020, 10:07:02 »
Na obrázku výše jsou hodnoty z antény 2046, jak je uvedeno v popisu. Tady v textu zase píšeš, že máš anténu 2052. Takže jak?
A i kdyby TV byla jenom na okraj, tak to bastlit jednou anténou a stylem, že přes cosi nejede vlak? Sorry, ale měl jsem tě za profíka a ne nějakého violistu apod., který má právo takto postupovat, protože tomu logicky vůbec nerozumí. Ovšem pochopitelně tvoje věc...
Prvně, já se za profíka nepovažuji, jelikož se živím úplně něčím jiným. Kdybych jím byl, tak se tady neptám a vyřeším si to sám. K tomu nakonec nepochybně dojde. Starám se pouze o 3, slovy o tři anténní systémy a víc jich nebude.
Druze, musím se přiznat, že po těch letech vlastně jen odhaduji, co mám na stožáru za antény. Na těch starých poctivých kovoplasťáckých byl typ vypálen trvale do krabičky. Na těch nových byla pouze samolepka, která povětrnostními podmínkami skončila v propadlišti dějin. Z kanálovek určitě mám 2028, 2032, 2039, 2044, 2052, 2060, 2064. U těch dalších si nejsem jist, ty řady se míjely. Možná až ji sundám, tak podle délky se bude dát odhadnout typ. Spíše se kloním k tomu, že to bude 2052. Vycházím z toho, že jsem použil tehdy nejvhodnější typ. Můžeš hádat, foto v příloze.
Anténa 2052 by měla mít na k46 lepší parametry, než jaké vykazuje TAP 20, takže proto jsem to zmínil. Jinak samozřejmě určení přesného typu lze fyzickým přeměřením samotné antény a bude jasno. I tak ale při anténním systému z obrázku nějak nechápu důvod, proč to toho vrtat a nenechat vše jak je, když se tedy vynechají ty kódované rakouské programy...
Mimochodem předpokládám, že označení "K59 - Kojál (Hády, Barvičova)" patří k anténě třetí odshora (bráno dle optického pohledu podle fotky) a nikoliv ke druhé :-)


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kolorka vs. síto - výpadky
« Odpověď #152 kdy: 12. 12. 2020, 13:34:52 »
Děkuji za podnětnou diskusi. Pokusím se shrnout předchozí názory.
S Barvičovou nepočítám, je to u mě dlouhodobě problematická lokalita už od doby UPST a OK3. I Radio Čas je nejslabší signál z Brna, který mám (pokud nepočítám aktuální download Rubi). Směr na Barvičovu mám přesně přes vrchol Hraniček. Za lepšího počasí by se to zkusit dalo, ale nevěřím. 
Taky se mě nechce vrtat do funkčního systému, ale je potřeba reagovat na změny kanálů po přeladění ve všech třech zemích. K59 opravu jel zezadu z antény na Velkou Javorinu. Situce se zkomplikovala po přeladění rakušáků a slováků, kdy Javorina a Jauerling mají stejné kanály 21 a 23 a nejede nic. Anténu na Javorinu musím dát na patu stožáru, aby byla kryta pod hřeben od Rakouska. Pak to funguje.
Síto bych mohl zkusit, ale nehodí se mi tam typově.
Moje představa je taková, že úplně nahoře bude anténa na Brno. Pod ní bude výložník se dvěma anténami na Kamzík, jedna UHF a druhá DAB. Pod ní budou antény FM na vertikál a horiziontál. No a dole bude V.Javorina a paraboly. 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kolorka vs. síto - výpadky
« Odpověď #153 kdy: 13. 12. 2020, 16:10:13 »
Děkuji za podnětnou diskusi. Pokusím se shrnout předchozí názory.
S Barvičovou nepočítám, je to u mě dlouhodobě problematická lokalita už od doby UPST a OK3. I Radio Čas je nejslabší signál z Brna, který mám (pokud nepočítám aktuální download Rubi). Směr na Barvičovu mám přesně přes vrchol Hraniček. Za lepšího počasí by se to zkusit dalo, ale nevěřím. 
Taky se mě nechce vrtat do funkčního systému, ale je potřeba reagovat na změny kanálů po přeladění ve všech třech zemích. K59 opravu jel zezadu z antény na Velkou Javorinu. Situce se zkomplikovala po přeladění rakušáků a slováků, kdy Javorina a Jauerling mají stejné kanály 21 a 23 a nejede nic. Anténu na Javorinu musím dát na patu stožáru, aby byla kryta pod hřeben od Rakouska. Pak to funguje.
Síto bych mohl zkusit, ale nehodí se mi tam typově.
Moje představa je taková, že úplně nahoře bude anténa na Brno. Pod ní bude výložník se dvěma anténami na Kamzík, jedna UHF a druhá DAB. Pod ní budou antény FM na vertikál a horiziontál. No a dole bude V.Javorina a paraboly.
Takže máš předem daný estetický plán a vybíráš anténu, která se hodí "typově" ? :)
Dovolím si také shrnutí, s lehkou ironií k zamyšlení:
Cvičíš tam s měřákem za sto litrů, ale pak vyloučíš síto předem jen kvůli vzhledu...? Na té jediné CZ UHF anténě na Brno nejspíš s klidným svědomím necháš echa jako prase z Děvína, což sice nebrání měřáku aby ti ukázal MER>30, ale každá druhá TV (např. Philips aj.), si na těch echách může lehce vylámat zuby... Ovšem hlavní bude, že "vánoční stromeček" na střeše bude "typově" OK. To vážně chceš ? ;)
« Poslední změna: 13. 12. 2020, 16:16:01 od lance »


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kolorka vs. síto - výpadky
« Odpověď #154 kdy: 13. 12. 2020, 20:00:35 »
Lance. čllověče, my jsme se už museli někde poznat, že jsi mne tak dobře odhad. Estetika hraje samozřejmě určitou roli, ale ne klíčovou. Stožár musí přece nějak vypadat a ne aby by to byla jen snůžka náhodně naházených antén.
Síto jsem vyloučil ze dvou důvodů. Anténa na Brno musí být na vrcholu stožáru, jinak signál rychle padá. Síto je samo dost vysoké a pod ním budou vertikálně orientované antény kolmo na směr přijmu. Aby si nestínili a bylo dosaženo odstupu mezi anténami bych musel s celým obložením sjet o dost níže, než když bude nahoře typ Yagi. Druhý důvod je, že moje síto se hodí vzhledem k začínající korozi na testy, ale ne na dlouhodobou instalaci do venkovního prostředí.
Já se samozřejmě nespoléhám jen na měřák, ale kontroluji to ještě na STB a ještě nechávám nějaký týden anténu v testu mimo hlavní svod. Výrobky typu Philips mi nesmí přes práh, takže toto nebezpečí nehrozí.
Do původní tabulky jsem přidal ještě měření širokopásmové antény z jižních směrů. Žádné bombastické navýšení parametrů se nekoná. 
« Poslední změna: 13. 12. 2020, 20:02:35 od omar3 »
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kolorka vs. síto - výpadky
« Odpověď #155 kdy: 13. 12. 2020, 20:36:58 »
Já nevím jak ty, ale já tam vidím na všech 3 muxech +6 dB jak power, tak LM, a to je kurevsky dost, to máš 4x vyšší napětí na anténě :-) Kolik bys tam chtěl? Plus 30dB? :-) A to to měříš na tapce do K60, která i tak stála za kulový.


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kolorka vs. síto - výpadky
« Odpověď #156 kdy: 13. 12. 2020, 21:28:03 »
k       P     C/N   MER    LM
26   63   43   31   11,8    1-6   1-8
26   74   50   34   14,8           1-6   1-8
Pokud to čtu dobře, tak výkon sice stoupne o 11dB, ale MER a LM jen o 3dB.
Na 33 kanále  stoupne výkon o 8dB, MER jen 0,5 a LM o 6,8dB.
Na 40 kanále stoupne výkon o 5,4dB, MER o 2,5 a LM o 4,4dB.
Říkal jsem si, jestli mi ten nárúst stojí za komplikace se dvěma anténami na české vysílání. Skoro jste mě přesvědčili, ale bude to potřeba změřit.
Mám z dřívějška upravenou 2044 pro kotvení jako by za reflektorem, která sloužila v podobné konfiguraci pro analogovou Markýzu na K44. Prohodím anténu na K46 na druhou stranu výložníku, abych měl volný výhled na Kamzík a zkusím ho změřit. Pokud to bude vyhovující, tak by to šlo. Bohužel s DAB na Kamzík budu muset tím pádem o patro níž a to nevím jestli ta půjčená anténa dá. To budu muset přesměrovat na Žilinu a tím pádem 1411, které jsem se chtěl vyhnout.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


THresil

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kolorka vs. síto - výpadky
« Odpověď #157 kdy: 13. 12. 2020, 21:32:31 »
Výrobky typu Philips mi nesmí přes práh, takže toto nebezpečí nehrozí.

No...
Já nechci moc machrovat, ale když porovnám citlivost tuneru a jeho schopnost se vypořádat s kolísáním a "kazy" v rámci příjmu, tak zmíněný Philips, který vlastním si s tím dovede poradit daleko lépe, než spousta STB.
Ani jeden STB, který jsem měl, tak neměl tak citlivý a "odolný" tuner jako zmíněná TV od Philipsu.
Software TV je už jiná písnička, to je jisto jistě KALAMITA - nedovedli odladit základní věci typu zapnutí a vypnutí WIFI adaptéru v žádní verzi firmwaru, takže je tam bug jako kráva a nikomu z programátorů to evidentně nevadí...


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kolorka vs. síto - výpadky
« Odpověď #158 kdy: 14. 12. 2020, 02:49:20 »
POW a C/N ti vzrostlo jaxviňa, merko ti rozjebává  SWR z na pi antény i třeba na pi symetráku, teď se s tím prcám na všech anténách a to bys čučel co to dělá, pohneš drátkama na symetráku a seš z 1,5 na 3,5 swr (proto ti ten prototyp dabky nahoře nehraje). 8mm ferit ze zvonkáčema od malýho 230 MHz nechutná vůbec, dobrý je to až se 7mm a origo 150 Ohm dvojlinkou a to ještě musíš doladit změnou rozměrů dipolu. Digitál není analog. Elmag vlnění se sice šíří stejně, ale to je tak asi všechno, s T2 a 256QAM vstupujou do hry věci, na který se v analogu sralo a i T1 se to ještě sneslo, teď je to trošku hodně jinak :-) Průběh fáze na samotné anténě doteď nikoho nezajímal, nemělo to prakticky na nic vliv, teď když tam máš omrdesát subnosných a každá nese 2, resp 4 bity, tak ti to dojebe mer razdva. A každej měřák si všechny ty věci dokupy "interpretuje" po svým, proto na každým měřáku naměříš něco víc či míň jinýho. A čím širokopásmovější anténa, tím je to horší. "Výhodu" v tomhle mají logpery, pokud jsou dobře navržený, sice menší zisk, ale nejsou tam tak prudký změny fáze a ani absence symetrizace u nich nijak zvlášť nevadí.
Včera (vlastně už předevčírem) sem byl u vodárny u Jedas a málem sem umrznul :-) Ale polovil sem Zobor K48 vertikal.
Naplánuj akci, nachystej buchty a chlebíčky a něco ti tam namontujem, nějaký aparáty tady mám.
Nebo si tam dej metrovou logperu na Barvičku a pojede ti to. Jedou na to celý Kanice pod kopečkem s Hádama. Teda celý až na jednu výjimku co sem instaloval já :-)


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kolorka vs. síto - výpadky
« Odpověď #159 kdy: 14. 12. 2020, 13:15:07 »
To bude potřeba ještě promyslet a proměřit. Konečně se mě podařilo najít fotku mého analogového stožáru s přesnými typy použitých antén. Když ta širokopásmová Vatenka je takový brak, tak ji sundám. Stejně se mi nelíbila úroveň LTE, která byla o 45dB vyšší než z kanálovek. Na Pálavu bych dal 2039, na Brno 2052 a na Kamzík 2044. 

S těma symetrákama nevím, já používám na UHF ten plošňák s vyleptanou smyčkou. Tam žádný drátky nejsou. Co se vrátit ke klasické symetrizační smyčce z koaxiálu? V té testovací DAB anténě jsem nechal symetrák, co tam byl od výrobce, ani jsem ho nějak nestudoval, když tam bylo Fko.

Taky jsem si říkal, že bychom mohli zase naplánovat nějakou akci, ale spíše, že bychom při ní porovnali měřáky, ale až bude tepleji. Teď je zbytečný mrznout.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Dolinak

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 186
    • Zobrazit profil
Re:Kolorka vs. síto - výpadky
« Odpověď #160 kdy: 14. 12. 2020, 14:10:42 »
Omare, ty máš štěstí, že jsi v oblasti s dobrým pokrytím. Kdyby tomu tak nebylo, tak ti situace nedovolí dělat takové alotrie jako řešit použití kanálové yaginy pro tři čtvrtiny pásma. Ano, může ti to srovnat některé úrovně, ale hodnota SWR je houpacího koně a pak ti padá MER nebo kvalita obecně.

Jen pro zajímavost, v příloze koukni na průběh SWR antény color spektra

této https://www.omko.cz/color-spektra-21-69k-9-12db/
« Poslední změna: 14. 12. 2020, 15:02:59 od Dolinak »
Ve čtyřech letech mi můj první obvod se žárovkou a plochou baterkou nefungoval.

Ten drát byl SMALTOVANÝ!


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kolorka vs. síto - výpadky
« Odpověď #161 kdy: 14. 12. 2020, 15:19:21 »
... Konečně se mě podařilo najít fotku mého analogového stožáru s přesnými typy použitých antén.....
Když na to koukám, co je někdo schopen postoupit kvůli tomu, aby měl signály z různých vysílačů na podobné úrovni, přitom většina pořadů si to vůbec nezaslouží, tak si říkám, zda by se to nemělo zakázat. Kdyby tak postupoval každý, tedy ten, co má k dispozici celou velkou střechu, tak bychom brzy vyčerpali naší zásobu barevných kovů. Jen výrobci i prodejci antén a příslušenství z toho musí mít radost. Jak nemám rád "satelity", v tomto případě bych to naopak vřele doporučoval.  ;)

Jen chápu, že pro několik jedinců jsou čísla kolem antén důležitá nade vše, je to ale nákladný a podle mne, tak trochu zbytečný koníček.  ;D
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kolorka vs. síto - výpadky
« Odpověď #162 kdy: 14. 12. 2020, 17:32:29 »
To by sis jako pamětník mohl pamatovat, že v dobách analogu měl každý kanál svoji vlastní anténu. Byla náhoda, když se podařilo dostat dva vysilače na jednu anténu, jako mě Pálavu a Vídeň. V dobách digitálu počet antén značně klesl a já recykluji ty původní. Už ani nepamatuji, kdy jsem na TV příjem něco koupil.

U satelitu je to podobné, mám 6 parabol. 4 na střeše a dvě v zahradě. Materiálově to nejsou nijak náročné koníčky. Představ si ty tuny kovů, kdybych sbíral třeba historická vozidla.

Co se týče zákazů, navrhoval bych zakázat bezdrátový internet v místech, kde je k dispozici kabelové připojení. Kapacita éteru se zbytečně vyčerpává a pak na ty, co nemají jinou možnost už nezbývá volné místo.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Luboš T.

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 765
    • Zobrazit profil
Re:Kolorka vs. síto - výpadky
« Odpověď #163 kdy: 14. 12. 2020, 17:47:29 »
Mě osobně je mi tohle téma putna ale chci jen poznamenat že nejlépe u mě bylo nejůčinější odrušení od rakouského vysílače v poměru VJ  na 21a 23k hustým sítem.Musel jsem ještě pomocí různými předměty VJ ale s dlouhými antény se to nedá srovnat.Ty při večerních hodinách zcela znemožnily příjem na 21,23k.Ale síto funguje bez problémů i při inverzích.Použit je zesilovač Teroz v anténě 18db.Berte to jen jako poznámku že síto je při kolizích lepší než směrové antény.Poroučím se.


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kolorka vs. síto - výpadky
« Odpověď #164 kdy: 14. 12. 2020, 19:01:35 »
To: omar3 - v době analogu jsem si na chalupě na Šumavě vystačil s jedinou Colorkou a dalo se dívat na všechny dostupné stanice v tomto kraji. Asi nebyly úrovně vyrovnané, ale TV si s tím poradil a víc vadilo, že neměl DO a bylo nutné vždy vstát a zmáčknout správný čudlík na voliči. Já si pomáhal rybářským prutem, ale byla makačka se strefit.  ;D
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další