Autor Téma: DAB Jižní Morava  (Přečteno 462365 krát)

omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #180 kdy: 16. 01. 2018, 10:21:00 »

Dobře, stav rozvodů berme jako daný. Ale jak jsou na tom propoje (všude F konektory?) a zakončení kabeláže? Všechno v pořádku? Jsou v pořádku aktivní prvky rozvodu (domovní zesilovač) a rozbočovače? Nevyzařují zbytečně krátké propoje (jsou-li tam jaké)? Nejsou všude F, jsou tam i IEC i krátký nestíněný propoj do přijímače

Další krok: rozsazení rozvodných bodů DAB a zbytku pomohl. Aspoň zčásti. V jaké stavu je dostupná část kabeláže mezi DAB anténou a vstupem do kabelového kanálu (komína)? Kvalitní stíněný koaxiál? Lze vyměnit aspoň tuto část? Obdobně v jakém stavu je kabeláž CATV před rozbočením? Kabel mezi DAB anténou a vstupem do komína bych mohl vyměnit. Kabeláž je v různém stupni vývoje. Nejstarší kabel je z NDR s napařovanou vrstvou hliníku jako stínění, která ráda praská. Kabel pro DAB nebyl původně určen pro příjem, ale pro přenos A/V signálu nahoru k modulátorům. Je tenký s vysokým útlumem směrem k vyšším kmitočtům.

Další možný experiment: dočasně vypnout SAT a vyzkoušet chování DAB na kvalitnějším koaxu. Odstíní dostatečně parazitní signály z CATV? Pokud ano, tak má smysl zainvestovat do kvalitního stíněného kabelu pro DAB po celé trase až k přijímači. Popřípadě zkusit sloučení DAB a SAT. Zkusil jsem dočasně přesměrovat DAB do jiné místnosti s trojnásobně stíněným kabelem, který nejde v souběhu s žádným dalším kabelem a tam to jelo.

Zdroj signálu: anténu máte v plánu (podmínky pro instalaci nejsou momentálně zrovna výhodné) :-) Ovšem nešlo by nahradit zesilovač něčím lepším? Teoreticky by mohl stačit celkem dostupný Teroz č. 404 (1,2 dB, 20 dB zisk), který by pořád ještě nebyl beznadějně zahlcený místním vysílačem. Ovšem s ohledem na budoucnost by bylo asi lepší zainvestovat do č. 604 (0,8/23) s přebuditelností až 120 dbuV. Útlumový článek nejspíš máte k dispozici, dostupné jsou i zádrže. Odstup od rušivého pozadí by se zlepšil o dalších 10-13 dB a to není k zahození. Pro definitivní řešení by možná bylo lepší nainstalovat zesilovač přímo na svorky, i když to dnes není doporučováno. Anténu tam mám více než rok. Je to LP 345 se ziskem kolem 6,5dB. Na jaře tam dám 14 nebo 15 prvkovou se ziskem kolem 12dB. Odhaduji, že těch 6dB navíc již bude rozhodujících pro stabilní příjem. Nad jiným zesilovačem zatím nepřemýšlím, pokud by se systém DAB nakonec prosadil a pustili by ho z hlavních vysílačů plným výkonem, tak to budu řešit úplně jinak.

Je klidně možné, že řešení bude nudné a pracné. Prostě doladit po malých krůčcích několik různorodých faktorů a dotlačit DAB do funknčního stavu.

M.
Díky za náměty. Zejména podle posledního odstavce se po malých krůčcích blížím k cílovému stavu. Nutno říci, že již řeším pouze příjem z Kamzíku. Vídeň už mi jede stabilně z dřívějších úprav.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #181 kdy: 16. 01. 2018, 22:22:09 »
Zde bych ovšem zapochyboval, že přívod kabelovky do baráku má "řídké opletení", právě naopak,
O kvalitě koaxu kabelovky nepochybuji. Však taky ve sklepě je ho jen necelý metr. Pak končí zásuvkou TV/DATA. Další rozvody byly v mé režii. V posledních 20 letech s tím nebyl problém. Ty začaly, až když se začaly různit služby na stejných pásmech.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #182 kdy: 17. 01. 2018, 18:29:10 »
Na čem jedeš?

 :)

Naštěstí jsem si uvědomil dvojsmysl takhle zkrácené otázky, která zní: došlo mi, že vlastně nevím jakým přijímačem přijímáš DAB; v podpisu to nevidím a zpětné hledání ve vláknech by bylo nekonečné.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #183 kdy: 17. 01. 2018, 18:43:57 »
Na čem bych jel, no přece na Tescu s přidělaným vstupem. A teď mám ještě to tvoje. 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #184 kdy: 17. 01. 2018, 20:47:08 »
tak to je dobře; já říkám, že to co nelapne Tesco tak s tím nemá smysl se zabývat; bez ohledu na to, jak je Tesco citlivé nebo necitlivé, je to standardně dostupná spotřebka-masovka a je dobrým indikátorem příjmových podmínek kdekoliv
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #185 kdy: 27. 01. 2018, 21:41:09 »
Dnes jsem jel okruh Brno-Hády-Ochoz-Křtiny-Jedovnice-Blansko-Lipůvka-Brno. Ten sever je opravdu špatný. Signál vydržel z Brna do Březiny. Pak naskočil znovu u Lipůvky. 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #186 kdy: 28. 01. 2018, 22:24:31 »
ne že by byly ty oficiální mapy pokrytí nějaká mantra, ale v tomto případě to tak celkem odpovídá: konec před Křtinami, nebudeme detailisté, Z Březin do Křtin 1 km. To samé Lipůvka - pokrytí těsně nad Kuřimí a Lelekovicemi, snad ani kilák od Lipůvky.

Jednou jsem jel z Lipůvky do Blanska a nechal jsem naladěn R-Wien na FM že kde se ztratí signál a kupodivu to hrálo i když s proměnným šumem i v tom beznadějném terénním záseku silnice mezi kopečky; teoreticky jsem šíření signálu vyhodnotil jako hm hm...
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Pajabrunn

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #187 kdy: 29. 01. 2018, 18:33:13 »
Zdravím. Nechci se vám moc plést do vaší odborné diskuse ze které mi toho moc neříká. :) Já jen pokud by to někoho zajímalo, tak jsem napsal na Teleko dotaz, jestli plánují v Brně přechod z L bandu do bandu lll. A odpověď je následující:  "Rádi bychom co nejdříve. Bojujeme o DAB v bandu III na Moravě již několik let. Snad se blízká na lepší časy - viz - http://www.teleko.cz/cesky-telekomunikacni-urad-aktualizoval-plan-vyuziti-radioveho-spektra-pro-dab-rozhlas/ "  Tak snad se jim brzy zadaří..


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #188 kdy: 29. 01. 2018, 18:50:50 »
Zdravím. Nechci se vám moc plést do vaší odborné diskuse ze které mi toho moc neříká. :) Já jen pokud by to někoho zajímalo, tak jsem napsal na Teleko dotaz, jestli plánují v Brně přechod z L bandu do bandu lll. A odpověď je následující:  "Rádi bychom co nejdříve. Bojujeme o DAB v bandu III na Moravě již několik let. Snad se blízká na lepší časy - viz - http://www.teleko.cz/cesky-telekomunikacni-urad-aktualizoval-plan-vyuziti-radioveho-spektra-pro-dab-rozhlas/ "  Tak snad se jim brzy zadaří..

V liberci by tež radi přešli, udajne nejdřív pokud to pujde tak až přišti rok, takže možna přišti rok přejde čr z L bandu na iii band. A taky se možna objeví nové vysílače.
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #189 kdy: 29. 01. 2018, 21:33:52 »
Zdravím. Nechci se vám moc plést do vaší odborné diskuse ze které mi toho moc neříká. :) Já jen pokud by to někoho zajímalo, tak jsem napsal na Teleko dotaz, jestli plánují v Brně přechod z L bandu do bandu lll. A odpověď je následující:  "Rádi bychom co nejdříve. Bojujeme o DAB v bandu III na Moravě již několik let. Snad se blízká na lepší časy - viz - http://www.teleko.cz/cesky-telekomunikacni-urad-aktualizoval-plan-vyuziti-radioveho-spektra-pro-dab-rozhlas/ "  Tak snad se jim brzy zadaří..

zapomeň na to, že se někam pleteš; vlákno DAB je jenom souhrn domněnek a dohadů křiklounů pro a proti (já jsem křikloun pro).

Tvůj dotaz na Teleko a jejich odpověď (skvělý počin od obou) dokresluje pro mně dosavad zamlčené a pozitivní pozadí smýšlení/aktivit v této oblasti. Hezky to zapadá do toho co jsem napsal 18.1. v jiném vlákně:

poprvé jsem zachytil něco pozitivního na adresu DAB i od někoho jiného než ČRo; v připomínkách společnosti Teleko k fungování III. pásma (pro ČTÚ) zazněla věta "v Evropě i u nás je na vzestupu poptávka také po lokálním vysílání na platformě T-DAB".

Další připomínka je navlas podobná té od společnosti RTI:


To, že do dnešního dne nebyla rozdělena skupinová přidělení, není důvodem k blokování
ostatních kmitočtů. V okolních státech probíhají rozsáhlé koordinace kanálů i mimo plán
Ženeva 2006. Česká republika se tak dostává do stavu, kdy v pohraničních oblastech
nebude v budoucnu pravděpodobně možné vybudovat kvalitní síť digitálního rozhlasu TDAB
pro lokální programy. Na základě výše uvedeného nebude možné uplatnit
oprávněné požadavky České republiky v rámci příslušných mezinárodních koordinací.
Tím dojde k výrazné diskriminaci platformy T-DAB jak na venek, zvýhodněním okolních
států, tak v rámci České republiky na trhu těchto služeb.


No a dnes Lukáš Polák na digi rozhlas.cz má článek s titulkem "ČTÚ vyhověl připomínkám operátorů RTI cz a Teleko, III. pásmo se více otevře DAB+".  Mimo jiné ČTÚ smetl připomínky ČRa, o kterých jsem napsal (a zřejmě jsem se strefil; připomínky těch satelitářů jsem neměl důvod/sílu komentovat):

Na rovinu přiznávám, že nemíním studovat další vysokou školu, abych pochopil připomínky společnosti ČRa, tedy připomínky ve formě právně - politického traktátu zabaleného do technické hedvábné košile. Jejich zuřivé dovolávání se právní čistoty mi připadá jako zástěrka zcela něčeho jiného.

To, co zmiňuje Jaroslav Honzík, tedy, že by v Liberci rádi přešli na III band, ale až příští rok, zřejmě souvisí se stanoviskem ČTÚ: individuální využívání rádiových kmitočtů jsou po úspěšné koordinaci vydávána až ode dne 1. ledna 2019.
« Poslední změna: 29. 01. 2018, 21:53:20 od AndrejH »
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #190 kdy: 31. 01. 2018, 12:21:13 »
Koho by to zajímalo, cvičně jsem si změřil DAB signály na střeše v Břeclavi s 6dB anténou. Při ručním dosměrování na nejvyšší úroveň dává:

11D Vídeň 38dB
12A Žilina 25dB
12C Bratislava 48dB
12D Brno 53dB

Po Nitře ani vidu ani slechu. I tak se počet přijímatelných multiplexů postupně rozšiřuje. Celkem posun od doby, kdy jsem toto vlákno zakládal a na Moravě bylo ve III.pásmu úplné ticho. 

« Poslední změna: 31. 01. 2018, 12:51:05 od omar3 »
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


pevy

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 495
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #191 kdy: 31. 01. 2018, 14:08:02 »
"Snad se blízká na lepší časy" - a opravdu to z Teleka napsali takhle HESKY ??
DVB-T/T2: Černá hora (K26,28,31,45), Krásné (K26,28,34), Kojál, Praděd, Klodsko (K22,25,33,46,47), Andrlův chlum (K21), Sněžné jámy (K22,24,30,37,47), RS5 Litomyšl (K35).
DAB: Teleko Černá hora 5D, ČRo 12C+12D, Polskie radio Klodsko 5B


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #192 kdy: 31. 01. 2018, 18:23:34 »
jestli se heski blízká uvidíme, ale Tomáš Řapek z Teleka mimo jiné uvedl "Toto jsou výborné zprávy pro brzký a masivní rozvoj digitálního terestrického bezplatného rozhlasu".
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #193 kdy: 31. 01. 2018, 18:58:07 »
jestli se heski blízká uvidíme, ale Tomáš Řapek z Teleka mimo jiné uvedl "Toto jsou výborné zprávy pro brzký a masivní rozvoj digitálního terestrického bezplatného rozhlasu".

V ten rozvoj doufam ;)
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


Pajabrunn

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #194 kdy: 31. 01. 2018, 20:12:26 »
"Snad se blízká na lepší časy" - a opravdu to z Teleka napsali takhle HESKY ??

No jo napsali. Já jen dal kopírovat a vložit.. :)