Autor Téma: Kvalita upscalingu  (Přečteno 182425 krát)

Ondřej Caletka

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • Oskarův Weblog
    • E-mail
Kvalita upscalingu
« kdy: 21. 04. 2010, 20:35:05 »
Můžete se prosím vy, kdo vlastníte HDTV aparaturu vyjádřit k (subjektivním) rozdílům v kvalitě upscalingu standardního rozlišení na HD v závislosti na tom, kde k němu dochází?

Možností k porovnání je spousta, například:
  • Příjem vestavěným DVB-T/C tunerem, upscaling v TVP.
  • Příjem DVB-S/T/C přijímačem, připojeným přes SCART/HDMI-576i k TVP
  • Příjem DVB-S/T/C přijímačem, upsacling v přijímači, přenos HDMI do TVP
  • Upscaling u vysílatele, přenos v H.264

I když to bude asi různé typ od typu, zajímalo by mě, zda z toho půjde vyvodit nějaký závěr typu: Upscaling v TVP je nejméně kvalitní, upscaling u vysílatele je nejkvalitnější.

Předem díky za reakce.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Honza DVB

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 279
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Kvalita upscalingu
« Odpověď #1 kdy: 21. 04. 2010, 21:21:48 »
I když to bude asi různé typ od typu, zajímalo by mě, zda z toho půjde vyvodit nějaký závěr typu: Upscaling v TVP je nejméně kvalitní, upscaling u vysílatele je nejkvalitnější.
Záleží to na mnoha okolnostech a právě na konkrétním provedení upscaleru. Teoreticky nejlepší upscaling by mělo být možné dosáhnout na straně broadcastera - ale, může to být mizerný upscaler, nebo jeho špatné nastavení a nebo příliš nízký datový tok v MUXu, a celé to bude stát za prd. Stejně tak může být naprosto vynikající upscaler v přijímači, šitý namíru danému zobrazovači a bude to vynikající...


Julda Fulda

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 41
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Kvalita upscalingu
« Odpověď #2 kdy: 21. 04. 2010, 21:23:44 »
Ono hlavně záleží na tom, jak se to odvysílá - pokud sice v HD, ale ve stylu Novy s mizerným datovým tokem (který není HD vůbec adekvátní), tak je to horší než třeba ZDF v SD.


Dave.1

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 38
  • Keep The Faith
    • Zobrazit profil
    • Bon Jovi .CZ
    • E-mail
Re: Kvalita upscalingu
« Odpověď #3 kdy: 21. 04. 2010, 21:36:12 »
mam pozemni DVB-T a pak satelitni prijem DVB-S(2). Pak mam jeste stolni rekorder panasonic DIGA s vestavenym DVB-T tunerem a jeho upscalingem do 1080p. Subjektivne bych to videl takto:

1. jakykoliv porad prepocitany do HD na strane vysilatele (HD kanal DVB-S/S2)
2. DVB-S (SD kanal)
3. prepocitane DVB-T do 1080p ve stolnim rekorderu
4. DVB-T prepocitane primo v TV

Nutno podotknout, ze co se tyka toho stolniho prehravace rekorderu, tak propojeni HDMI je asi nejlepsi, ale kvalitativne srovnatelne s komponentnim kabelem (nevidim moc rozdil), SCART je na tom nejhure. Rozdil mezi 3. a 4. je ale strasne maly, primo v TV mi to prijde o neco mazlejsi nez pres ten stolni rekorder a jeho DVB-T tuner.

Takze jak bych shrnul svuj prispevek? Vse propojovat pres HDMI a sledovat HD kanaly i s nenativnim obsahem. Obrazove je i prepocitany HD obsah proti klasickemu SD veliky rozdil, ale to se dalo asi cekat ...
Vantage HD 6000S / Skylink ... mám rád HBO HD :-)


jan poctivý

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 280
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Kvalita upscalingu
« Odpověď #4 kdy: 21. 04. 2010, 22:56:50 »
Takže máme to chápat tak,že TV dejme tomu za 50000 provede ten dopočet huře než DVD dejme tomu za 8000?To bych tedy netvrdil ani v nejhlubším snu.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Dave.1

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 38
  • Keep The Faith
    • Zobrazit profil
    • Bon Jovi .CZ
    • E-mail
Re: Kvalita upscalingu
« Odpověď #5 kdy: 22. 04. 2010, 07:51:28 »
Takže máme to chápat tak,že TV dejme tomu za 50000 provede ten dopočet huře než DVD dejme tomu za 8000?To bych tedy netvrdil ani v nejhlubším snu.

jak jsem psal, je to subjektivni (zalezi na TV, DVB-T tuneru, propojeni, signalu atp.). Rozdil je u me strasne nepatrny, jen na te TV (interni DVB-T) mi to prijde takove hladsi (mazlejsi) a ze stolniho rekorderu zas obraz kontrastnejsi. Ale strasne nepatrne.

Jinak nemam TV za 50.000 ani rekorder za 8.000. Televize byla levnejsi a rekorder drazsi nez tebou psane ceny. Ale toho casu to byl vrcholny model TV LCD Panasonicu, to same stolniho rekorderu teze znacky (modely tusim 2007).

Televize ukazuje naprosto skvele. Proto treba preferuju rozliseni 1080i oproti 720p u HD stanic, protoze nepozoruji nejake to trhani u sportu pri 1080i, ktere spousta lidi pise, ze v tom ma navrch 720p. U me s tim neni problem, naopak u 1080i jsou videt detaily oproti 720p ...
Vantage HD 6000S / Skylink ... mám rád HBO HD :-)


Dave.1

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 38
  • Keep The Faith
    • Zobrazit profil
    • Bon Jovi .CZ
    • E-mail
Re: Kvalita upscalingu
« Odpověď #6 kdy: 22. 04. 2010, 07:54:31 »
Takže máme to chápat tak,že TV dejme tomu za 50000 provede ten dopočet huře než DVD dejme tomu za 8000?To bych tedy netvrdil ani v nejhlubším snu.

jinak obecne k tomu, ze by DVD nemohlo davat lepsi signal nez televize u prepoctu ... copak zalezi na cene celeho vyrobku? Pokud tusim dobre, tak o prepocet se stara nejaky chip, tak proc by nemohl byt chip v prehravaci lepsi, nez v TV? Vzdyt to muze byt uplne ten samy chip v hodnote treba 2000Kc ...
Vantage HD 6000S / Skylink ... mám rád HBO HD :-)


Martin Hájek

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 489
  • Až umřu, dejte mi na penál samolepku Beatu.
    • Zobrazit profil
Re: Kvalita upscalingu
« Odpověď #7 kdy: 22. 04. 2010, 09:34:52 »
Já mám vyšší kvalitu obrazu když provádí upscaling televizor. HD přijímač mám na HDMI výstupu nastaven na "AUTO".
Loudness War zabijí hudbu!


jan poctivý

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 280
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Kvalita upscalingu
« Odpověď #8 kdy: 22. 04. 2010, 11:05:19 »
Téměř všechny trochu kvalitní TV provedou dopočet do svého native rozlišení než jakýkoliv k nim připojený přístroj přes kabel HDMI.Jedinou subjektivní vyjímku jsem viděl v případě přehrávání DVD na PS3.Ovšem ty jsou známy velmi kvalitním abych tak řekl vnitřkem-aspon první prodávané modely v EU určitě.


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re: Kvalita upscalingu
« Odpověď #9 kdy: 22. 04. 2010, 11:37:48 »
Kvalita upscalingu je rozdílná, každopádně u televizí není někdy ideální, zejména u starších a levnějších LCD. Tam je pak kvalita obrazu z SD (a to jak přes SCART, tak i přes HDMI) velmi bídná, je to jak když zvětšíte fotku na PC o 200%, artefakty jsou velmi viditelné. Novější TV již mají kvalitu vnitřního upscalingu již lepší, ale v zobrazení SD rozlišení stále vítězí plazmy.

Některé komponenty mají pak kvalitu upscalingu výrazně lepší než samotné TV. Například dražší AV receivery (s cenou nad 30-40 tisíc) mají videopřevodníky a upscalery mnohem lepší než TV. Doma mám možnost připojit komponenty přes AV receiver Onkyo TX-875, který pak po HDMI pouští obraz do TV v 1080p,  a umí vynikající a ostrý obraz i např. z kvalitních DVD filmů (s vysokým bitrate).

Co se týče přijímacích komponent (satelitní přijímače atd.), osobně jsem nejkvalitnější upscale viděl u přijímačů Kathrein, nejnovější model UFS 912 umí i do 1080p.
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re: Kvalita upscalingu
« Odpověď #10 kdy: 22. 04. 2010, 12:05:48 »
Muzu se vyjadrit jen k
    * Příjem vestavěným DVB-T/C tunerem, upscaling v TVP.
    * Příjem DVB-S/T/C přijímačem, připojeným přes SCART/HDMI-576i k TVP
    * Upscaling u vysílatele, přenos v H.264

1) prepocitane HD DVB-T v TV (jenze to se neda srovnavat, protoze kdyby SD jelo 6mbps a navic H.264, bylo by SD lepsi nebo stejne jako prep.HD)
2) SD DVB-T v TV
3) SD DVB-T v STB -SCART:RGB- TV

Rozdil mezi 2 a 3 je zasadni  - nebe a dudy. Proc tomu tak je nevim, nejspis prevod A/D v TV neni idealni. Tedy nemusi jit o problem upscalingu, takze vlastne zase nejde srovnavat.
TV Sony 40W5500, STB Technisat Digipal2


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re: Kvalita upscalingu
« Odpověď #11 kdy: 22. 04. 2010, 12:23:41 »
Citace
2) SD DVB-T v TV
3) SD DVB-T v STB -SCART:RGB- TV

Rozdil mezi 2 a 3 je zasadni  - nebe a dudy. Proc tomu tak je nevim, nejspis prevod A/D v TV neni idealni.

Tam je to jasné, dvojitý převod DA/AD.

Dám příklad z oblasti zvuku: Mám doma satelitní přijímač Kathrein, který má digitální optický výstup a také klasický cinch výstup. Přijímač mám připojen k HiFi sestavě Sony ES (k předzesilovači) jak přímo přes cinch (tedy DA převod je v přijímači), tak opticky přes minidisk (tedy DA převod je v minidisku).
Rozdíl v kvalitě zvuku je opravdu obrovský, z cinch výstupu přijímače leze otřesný zvuk bez basů a výšek, postrádající dynamiku a prostor, z minidisku lze zvuk velmi kvalitní, v případě poslechu rozhlasových stanic s bitrate 320 kbps (Bayern 3 např.) je to opravdu lahůdka pro uši. Samozřejmě je to dané výrazně lepším DA převodníkem v MD Sony.

U obrazu je to podobné, ony DA a AD převodníky jsou dnes již velmi šizené, protože se minimálně používají tyto analogové výstupy a vstupy, resp. jsou již spíše doplňkové (zejména pak ty zvukové).

Je tedy jasné, že obraz ze SCART výstupu v SD je horší než obraz z HDMI v SD popřípadě přímo z tuneru v TV, kde také nedochází k žádnému AD/DA převodu.
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re: Kvalita upscalingu
« Odpověď #12 kdy: 22. 04. 2010, 12:35:50 »
Tam je to jasné, dvojitý převod DA/AD.
Ano, jasne to je. Ale pokud by byl prevod A/D udelan kvalitne, rozdil by byl nepatrny nebo zadny - mnohem mensi nez artefakty komprese ceskeho SD DVB-T. Tak velky rozdil jsem proste necekal.
Dalsi duvod proc jsem psal ze nevim, je ten ze neni vubec jiste jestli zpracovani (upscaling a dalsi zpracovani obrazu) v TV je v naprosto stejnem modu ( pro SD DVB-T a pro SCART).
« Poslední změna: 22. 04. 2010, 12:40:59 od ivovi »


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re: Kvalita upscalingu
« Odpověď #13 kdy: 22. 04. 2010, 12:44:27 »
Tam je to jasné, dvojitý převod DA/AD.
Ano, jasne to je. Ale pokud by byl prevod A/D udelan kvalitne, rozdil by byl nepatrny nebo zadny - mnohem mensi nez artefakty komprese ceskeho SD DVB-T. Tak velky rozdil jsem proste necekal.

Já také nečekal tak otřesnou kvalitu na cinch výstupu satelitního přijímače, zejména když starší Nokia 9600 měla zvuk velmi slušný (jen o málo horší než když to "proženu" optikou a přes MD).
Ale realita je taková, že ty DA převodníky jsou dnes velmi ořezané. Ono i ty dnešní AV receivery vyšších řad mají slyšitelně horší kvalitu DA převodu než např. CD přehrávače Sony ES z 90. let!
U obrazu je to pak podobné...
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


jan poctivý

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 280
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Kvalita upscalingu
« Odpověď #14 kdy: 22. 04. 2010, 12:55:02 »
Vubec bych netvrdil,že v podání SD stále vítězí Plazma.Mohu porovnat Neo PDP Panasonic a např.Philips LCD PFL 9704H.Ten Philips vítězí na celé čáře a to bez jakékoliv diskuze.Pravda stojí dvakrát tolik.