jen si přisadím. Abych vysvětlil to slůvko „téměř“, které jsem použil ve svém příspěvku někde výše.
Možnost příjmu pod střechou je v menší míře ovlivněna útlumem překážkou (krytina), a podstatně více vlnovým charakterem signálu. Samotný útlum překážkou dokonce může mít pozitivní vliv, protože rušení (hlavně analogové) mívá nižší energii než užitečný signál. Tato výhoda se ovšem skoro ztrácí v digitálním přijmu, kde se analogové rušení uplatňuje v mnohem menší míře.
Vlnový charakter se obvykle projeví negativně, hlavně s ohledem na materiály stavby. A ještě více kvůli rozsahu pracovních kmitočtů, kdy se nezřídka potýkáme s téměř dvojnásobnou vlnovou délkou na spodním okraji používaného pásma. I přesto lze tohoto vlnového charakteru využít v náš prospěch. Je s tím velká práce, nefunguje pásmový příjem. Málokdo si na to troufne, jak kvůli požadavkům na odbornost, tak i finanční náročnosti pro zákazníka.
Tak se obvykle každý drží osvědčeného - vyhoď anténu mimo barák, šoupni ji co nejvýše, ať máš klid.
Což pochopitelně není špatně. Ale není to jediné řešení. Jen je nejjednodušší.
Také připomínám, že je v nenávratnu doba, kdy DVB-T byl pouze dálkový příjem. Dneska je to o místním příjmu. Pro hodně lidí to znamená pouze vzdálenost. A chápu, že hodně lidí mezi laiky i profesionály (ti co se příjmem živí, neberu ohled na odbornost) vývoj v příjmu nesledují. A odtud pramení ty nekonečné debaty o zesilovačích, ziscích antén, síle signálu-síle signálu-síle signálu. Fázové poměry, stabilita, C/N, vyzařovací diagramy, odolnost, geografické poměry, anebo alespoň chybovost už se méně vnímají. Blíže jsou silná slova a urážky spoludiskutujících.