Autor Téma: prosím o radu s antenou  (Přečteno 21075 krát)

Martin B.

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 67
    • Zobrazit profil
Re:prosím o radu s antenou
« Odpověď #45 kdy: 18. 10. 2012, 08:28:49 »
Zase takto bych nepaušalizoval... s anténou 10cm nad plechem nebo blízko kovových předmětů s Vámi pane Komenski naprosto souhlasím - je to nesmysl a nemělo by se to takto dělat -viz. důvody, které jste popsal a nemá cenu je opakovat. 

Domnívám se, že anténu na půdě je nutné však posuzovat skutečně vždy jednotlivě případ od případu (dle místních příjmových podmínek, dle místních možností, dle střešní krytiny atd.. atd..) a netvrdit paušálně, že je špatná. Ano samozřejmě, lépe je dát anténu ven - o tom bez debat, ale rozhodně bych si nedovolil tvrdit, že anténa na půdě je vždy "házení perel sviním" a že ji montují jen zoufalci.
Ostatně i např. profesionálové z ČRa měli ball Čro2 Praha z VKV na jednom bývalém středovlném vysílači, (kde jsem to pak procházel a studoval jeho historii) udělán VKV pětiprvkovou anténou na půdě a od ní hezky oválná dvojlinka v husím krku do vysílacího sálu a do tuneru :D a jak jim to hezky hrálo  ;D

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Amos Komenski

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 279
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:prosím o radu s antenou
« Odpověď #46 kdy: 18. 10. 2012, 11:03:23 »
Ale jistěže, čím nižší kanál, tím se méně projeví stínící účinky střešní krytiny a konstrukce.
Je to otázka preference - dát anténu tam kam patří - tedy do max. úrovně elmg pole (což je vždy někde venku) a získat signál (i signály do budoucna) v největším užitečným poměrem signál/šum (a rušení) , anebo se "sklonit" pod střechu, získat kolikrát 10x až 100x slabší, nehohomogenní a s počasím se měnící signál a pak honit vodu zesilovači a ztratit veškeré výhody ziskové a směrové antény.
Profesionál vždy volí jistotu, mastič - to je teď dobré, rychle pryč....


Martin B.

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 67
    • Zobrazit profil
Re:prosím o radu s antenou
« Odpověď #47 kdy: 18. 10. 2012, 12:39:17 »
Ale ano, však píšu: "Ano samozřejmě, lépe je dát anténu ven - o tom bez debat"... ale ono to jaksi ani mnohdy nejde, byl jsem svědkem i situace, kde se společenství vlastníků BD dohodlo, že udělají novou střechu (stará byla děravá a to i od prostupů a děr od anténních stožárů, svodů atd. za několik desítek let) a potom vydali zákaz na střechu cokoliv montovat -a to bez vyjímek. Všechny antény musely pod střechu, kdo chtěl přidělal si na fasádu parabolu, kdo chtěl přijímat pozemní vysílání musel na půdu... a takových různých případů může být mnoho.
Chápu však, že Vy byste se s potenciálním zákazníkem z takového BD ani nebavil a jakoukoliv zakázku rovnou odmítnul...


Vladimír Dráb

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 324
    • Zobrazit profil
Re:prosím o radu s antenou
« Odpověď #48 kdy: 18. 10. 2012, 12:56:48 »
Víte, to je tak ZA SVOU PRÁCI JSEM ZVYKLÝ RUČIT a jelikož jsem patřičně vybaven volím řešení, která jsou optimální na základě výsledku měření a vlastních zkušeností a technických možností v místě instalace. Vaše teoretické kecy jsou mnohdy v praxi skutečně nanic. Nebo je dle vás lépe namontovat anténu dle všech teoretických zásad a pak zákazníkovi vysvětlovat, že to sice hraje chvílema mizerně, ale takto je to správně, protože kdybychom to namontovali tak aby vše hrálo jak má neodpovídalo by vše teoretickým předpokladům a proto to je nepřijatelné?  Já radši volím variantu funkčního systému.  Taky už jsem párkrát našel na půdě signál kvalitnější a silnější než na střeše, takže opět neuznávám teorii, že anténa musí být na střeše. Jenže anténa napůdě pro mě mnohdy znamená poměrně dlouhé a pracné měření ohledně výběru místa. Rozhodně to není o tom, že někam fláknu anténu do kouta a řeknu vidíte, nehraje to musí být na střeše.  Naopak mnoho antén jsem ve velmi obtížných podmínkách namontoval na půdy, protože narozdíl od zchátralé střechy jsem mohl půdu důsledně prochodit a celý prostortor proměřit ( mimochodem někdy je to práce na 1-2 hodiny) a ty antény dlouhodobě stabilně hrají. Takže mnohdy je to spíše o praktických zkušenostech a péči, kterou práci věnujete, než o suchých teoretických pravidlech. Jsou zákazníci, kteří nechtějí mít anténu na střeše třeba z estetických důvodů. Nevidím žádný problém v tom jim vyhovět, pokud je to možné.  Ono se to ne netu pěkně kecá a napadá ostatní  a možná to u někoho budí dojem, že jste velký znalec a odborník. Neříkám, že nejste, ale pokud se anténami živíte, nevěřím, že jste nikdy nedal anténu např. na půdu atd. Takové ty zde prezentované ultimativní názory spíš svědčí o nízkém sebevědomí, které si tady takto aspoň pro sebe vylepšujete. každému, kdo vaše příspěvky čte je přeci jasné, že vy jediný jste nejchytřejší a nejlepší a pořád musíte umravňovat ty nedouky co se snaží živit prací o které nic netuší. :D  PS: Tak a já valím montovat anténu na rodinný domek a na půdu, protože si to zákazník přeje. ( samozřejmě pokud to uznám za vhodné, i když to teoreticky opravdu, ale opravdu nejde) ;D
« Poslední změna: 18. 10. 2012, 13:02:53 od Vladimír Dráb »


pozemák

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 287
    • Zobrazit profil
Re:prosím o radu s antenou
« Odpověď #49 kdy: 18. 10. 2012, 14:38:30 »
Moje síto Vaten si taky dobře lebedí na půdě a pěkně mi chytá to, co potřebuju  :) Pravda, bylo s tím mnohem víc práce a štelování nežli venku (hrozí odrazy) ale jde to. Aspoň mám výhodu že mi hned tak neschnije a neporazí ho vítr  :D A těch pár cm sněhu co v zimě napadne na střechu .... to není žádný problém aby to nějak zadusilo příjem - to se mi ještě nikdy nestalo. Nejvíc tlumí spíš mokrej sníh, ale pokles síly signálu je tak minimální že to nemá ani cenu řešit - navíc kolik dní takových je, že. Prašan netlumí vůbec i když je ho třeba i půl metru.  ;) (víc na naší střeše stejně nikdy nebylo, spíš to postupně odtává) Na půdě je taky výhoda že se ten plac dá prochodit a proměřit kde je signál. Na hřebeni střechy toho chození myslím moc nehrozí, kor do stran.  :D To jen paneláková střecha má tyto výhody.
« Poslední změna: 18. 10. 2012, 14:42:18 od pozemák »

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Amos Komenski

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 279
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:prosím o radu s antenou
« Odpověď #50 kdy: 18. 10. 2012, 15:45:08 »
Víte, to je tak ZA SVOU PRÁCI JSEM ZVYKLÝ RUČIT a jelikož jsem patřičně vybaven volím řešení, která jsou optimální na základě výsledku měření a vlastních zkušeností a technických možností v místě instalace. Vaše teoretické kecy jsou mnohdy v praxi skutečně nanic. Nebo je dle vás lépe namontovat anténu dle všech teoretických zásad a pak zákazníkovi vysvětlovat, že to sice hraje chvílema mizerně, ale takto je to správně, protože kdybychom to namontovali tak aby vše hrálo jak má neodpovídalo by vše teoretickým předpokladům a proto to je nepřijatelné?  Já radši volím variantu funkčního systému.  Taky už jsem párkrát našel na půdě signál kvalitnější a silnější než na střeše, takže opět neuznávám teorii, že anténa musí být na střeše. Jenže anténa napůdě pro mě mnohdy znamená poměrně dlouhé a pracné měření ohledně výběru místa. Rozhodně to není o tom, že někam fláknu anténu do kouta a řeknu vidíte, nehraje to musí být na střeše.  Naopak mnoho antén jsem ve velmi obtížných podmínkách namontoval na půdy, protože narozdíl od zchátralé střechy jsem mohl půdu důsledně prochodit a celý prostortor proměřit ( mimochodem někdy je to práce na 1-2 hodiny) a ty antény dlouhodobě stabilně hrají. Takže mnohdy je to spíše o praktických zkušenostech a péči, kterou práci věnujete, než o suchých teoretických pravidlech. Jsou zákazníci, kteří nechtějí mít anténu na střeše třeba z estetických důvodů. Nevidím žádný problém v tom jim vyhovět, pokud je to možné.  Ono se to ne netu pěkně kecá a napadá ostatní  a možná to u někoho budí dojem, že jste velký znalec a odborník. Neříkám, že nejste, ale pokud se anténami živíte, nevěřím, že jste nikdy nedal anténu např. na půdu atd. Takové ty zde prezentované ultimativní názory spíš svědčí o nízkém sebevědomí, které si tady takto aspoň pro sebe vylepšujete. každému, kdo vaše příspěvky čte je přeci jasné, že vy jediný jste nejchytřejší a nejlepší a pořád musíte umravňovat ty nedouky co se snaží živit prací o které nic netuší. :D  PS: Tak a já valím montovat anténu na rodinný domek a na půdu, protože si to zákazník přeje. ( samozřejmě pokud to uznám za vhodné, i když to teoreticky opravdu, ale opravdu nejde) ;D

Ty mé "teoretické kecy" jsou podloženy (naštěstí) mnoha tisícovkami spokojených klientů.
Je vidět, že asi nemáte rád výšky, jinak si nedovedu vysvětlit,že jste nikdy nenaměřil, že vně střechy je signál kolikrát o 20-40dB silnější. Proč mobilní operátoři a všechny profi vysílací i přiímací antény jsou vně a s ohledem na možnosti s dobrou efektivní výškou a nikdy ne někde na půdě, či pod střechou (kde na ně neprší)??
Nebudeme se dále dohadovat či dokonce licitovat (např. o té náhodě s pravděpodobností 1:100000, že pod střechou je signál silnější) a ukončeme tuto debatu s tím, že instalace antény na půdě je nestandardní sázkou do loterie a profesionál by měl volit jistotu,nikoliv sázku.
« Poslední změna: 21. 10. 2012, 08:42:23 od Amos Komenski »


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:prosím o radu s antenou
« Odpověď #51 kdy: 18. 10. 2012, 16:30:44 »
jen si přisadím. Abych vysvětlil to slůvko „téměř“, které jsem použil ve svém příspěvku někde výše.
Možnost příjmu pod střechou je v menší míře ovlivněna útlumem překážkou (krytina), a podstatně více vlnovým charakterem signálu. Samotný útlum překážkou dokonce může mít pozitivní vliv, protože rušení (hlavně analogové) mívá nižší energii než užitečný signál. Tato výhoda se ovšem skoro ztrácí v digitálním přijmu, kde se analogové rušení uplatňuje v mnohem menší míře.
Vlnový charakter se obvykle projeví negativně, hlavně s ohledem na materiály stavby. A ještě více kvůli rozsahu pracovních kmitočtů, kdy se nezřídka potýkáme s téměř dvojnásobnou vlnovou délkou na spodním okraji používaného pásma. I přesto lze tohoto vlnového charakteru využít v náš prospěch. Je s tím velká práce, nefunguje pásmový příjem. Málokdo si na to troufne, jak kvůli požadavkům na odbornost, tak i finanční náročnosti pro zákazníka.
Tak se obvykle každý drží osvědčeného - vyhoď anténu mimo barák, šoupni ji co nejvýše, ať máš klid.
Což pochopitelně není špatně. Ale není to jediné řešení. Jen je nejjednodušší.

Také připomínám, že je v nenávratnu doba, kdy DVB-T byl pouze dálkový příjem. Dneska je to o místním příjmu. Pro hodně lidí to znamená pouze vzdálenost. A chápu, že hodně lidí mezi laiky i profesionály (ti co se příjmem živí, neberu ohled na odbornost) vývoj v příjmu nesledují. A odtud pramení ty nekonečné debaty o zesilovačích, ziscích antén, síle signálu-síle signálu-síle signálu. Fázové poměry, stabilita, C/N, vyzařovací diagramy, odolnost, geografické poměry, anebo alespoň chybovost už se méně vnímají. Blíže jsou silná slova a urážky spoludiskutujících.



Vladimír Dráb

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 324
    • Zobrazit profil
Re:prosím o radu s antenou
« Odpověď #52 kdy: 18. 10. 2012, 18:18:03 »
A to je právě váš problém, vy tvrdíte, že víte co já jsem naměřil, nebo nenaměřil, čeho se bojím, nebo nebojím přičemž jste mě velmi pravděpodobně nikdy ani neviděl. Tak to tedy před vámi smekám, to bych fakt neuměl. Přirovnání k operátorům, kteří signál vysílají dost pokulhává, jejich cílem je pokrýt co největší území jejich signálem, proto budují vysílače na vyvýšených či jinak pro ně zajímavých místech. Jenže já stavím antény přijímací a pokud na půdě naměřím 60dB  a MER 32 nevím proč bych měl ze zákazníka tahat peníze za stožár průchozí tašku pro stožár kotvení stožáru atd. Mým úkolem není ozářit široké okolí, ale zajistit kvalitní příjem v daném místě a to bez zbytečně vynaložených nákladů. Neboli nebráním se teorii, ale také se jí slepě neřídím, pokud mi přístroje napoví něco jiného.  :)


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:prosím o radu s antenou
« Odpověď #53 kdy: 18. 10. 2012, 18:37:35 »
Vladimíre, i když se obávám, zda Amose nepostihl infarkt, podle ukončení svého příspěvku, zeptám se na ty tvoje hodnoty. Těch šedesát, předpokládám, je v dBµV, O.K.
Ale ten MER 32. To je v decibelech? To bych neváhal označit za „snovou“ hodnotu.


sis

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 19
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:prosím o radu s antenou
« Odpověď #54 kdy: 18. 10. 2012, 20:01:36 »
Díky za Vaše názory, údajně má do 2 týdnu začít vysílat Hlubočec, tak počkám a uvidím. Jenom ještě malý dodatek, přestože je anténa špatně poskládaná a je na pudě, tak obraz jede stále bez jakýkoliv problému.........

Tímto bych chtěl uzavřít můj dotaz a zároveň celou diskuzi, jelikož se z toho stalo osočování ostatních lidí.

Díky Lumír


Vladimír Dráb

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 324
    • Zobrazit profil
Re:prosím o radu s antenou
« Odpověď #55 kdy: 18. 10. 2012, 21:01:36 »
 V Praze je na výběr spousta vysílačů z celých čech, takže bych řekl o takové hodnoty není nouze. Ale opravdu se s měřením někdy vyblbnu déle než s vlastní ostatní prací. Ani nemůžu napsat co všechno dělám, to by fakt asi kolegu učitele kleplo  ;D, ale když mi to měřák schválí tak někdy dělám dost divné věci.


Miloslav Soška

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 750
  • QTH Horní Stakory
    • ICQ komunikátor - 228301424
    • Zobrazit profil
    • pureradio.cz
    • E-mail
Re:prosím o radu s antenou
« Odpověď #56 kdy: 18. 10. 2012, 21:11:19 »
Díky za Vaše názory, údajně má do 2 týdnu začít vysílat Hlubočec, tak počkám a uvidím. Jenom ještě malý dodatek, přestože je anténa špatně poskládaná a je na pudě, tak obraz jede stále bez jakýkoliv problému.........

Tímto bych chtěl uzavřít můj dotaz a zároveň celou diskuzi, jelikož se z toho stalo osočování ostatních lidí.

Díky Lumír
a půjde to opravdu na indoor, outdoor, portable anténu

© Radim Pařízek
DVB-S - Ariva 100, Wave Frontier T55 -  23.5°E, 19.2°E, 13°E - FTA
DVB-T - SHARP Aquos LC-40LE630E - k. 6, 25, 29, 30, 35, 38, 40, 60 - ČH, Černá Studnice, Sněžné Jámy
DAB/DAB+/DMB/DRM/SDR/VKV - EzCap USB Dongle, Lingo iJoy Plus, Kenwood KDC-DAB41U, Dual DAB 50, Himalaya DRM 2009
PMR, CB, sdílenky


sis

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 19
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:prosím o radu s antenou
« Odpověď #57 kdy: 29. 10. 2012, 17:39:18 »
dnes zpuštěn vysílač Hlubočec a multiplex 4 chytám v pohodě  8)


Amos Komenski

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 279
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:prosím o radu s antenou
« Odpověď #58 kdy: 13. 11. 2012, 20:50:41 »
Žádný infarkt mne nepostihnul, jen asi nikdy nepochopím rybáře lovícího ryby těsně u břehu, když jich je nejvíce uprostřed řeky. Na druhou stranu chápu, že pro laiky, kteří vidí "odborníka" 2 hodiny chodit s anténou a měřákem po půdě, to vypadá na usilovnou technickou činnost a snáze pak zaplatí v hodinové sazbě než za výsledek...


Vladimír Dráb

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 324
    • Zobrazit profil
Re:prosím o radu s antenou
« Odpověď #59 kdy: 13. 11. 2012, 23:23:36 »
Pane učiteli, nějak nechápu proč mě napadáte svými lživými výmysly. Měření by mělo být součástí každé solidní práce, u mě to tak je a při stavbě antény je ve standardní ceně a to bez ohledu na to jak dlouho měřím. Snažím se vždy v přiděleném prostoru najít to nejlepší místo. Nikoli někam nabastlit anténu s tím že to hraje, to možná děláte vy, já používám technické pomůcky tak, abych odvedl vždy co nejlepší práci.   
« Poslední změna: 13. 11. 2012, 23:26:00 od Vladimír Dráb »