Autor Téma: je budoucnost televize nelineární?  (Přečteno 15371 krát)

Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
je budoucnost televize nelineární?
« kdy: 23. 03. 2018, 08:22:44 »
Poslední dobou sleduji souboj tradicionalistů, lpících na lineární televizi a proroků, kteří by ji nejraději ihned zrušili.
Zajímá mě tvůj názor: Je, podle tebe, budoucnost televize spíš lineární nebo nelineární?

Aspekty:
  • splňuje nelineární TV následující úkol? Tedy: „Unaven sedám do křesla, a ty mě bav!“
  • nevyžaduje nelineární TV trvalou a obecnou kulturní znalost - nemusí konzument stále sledovat trendy, aby věděl, CO si má vyhledat, aby nebyl znuděn balastem? Tedy pročítat zprávy, informace, fóra jen proto, aby věděl co si večer pustit?
  • je nelineární služba skutečně univerzální a nesobecká? Pro každého, bez rozdílu, bez ohledu na věk (od předškoláka po seniora), bez ohledu na tělesné schopnosti (hmat, zrak, sluch),…
  • a jak s rozhlasem? Mj. k práci, v autě, zahnání ticha a samoty,…

Podle přehledu aspektů lze usoudit, co asi vyznávám já. Nemyslím si, že můj názor je „jediný správný“, a proto mě zajímá mě tvůj.

Prosím o věcnost. Na zlomyslnosti, útoky, výtky, a povýšenectví s odkazem na věk ať si potřebná osoba založí vlastní téma. Díky.
« Poslední změna: 23. 03. 2018, 08:25:31 od Petr Svoboda »

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:je budoucnost televize nelineární?
« Odpověď #1 kdy: 23. 03. 2018, 16:38:45 »
Proč by měl být svět černobílý? Losna nebo Mažňák. Obě technologie zde mohou vesele existovat a každý zákazník si vybere, co je mu libo.
Já používám obě, lineární pro aktuální pořady, nelineární pro případ zpětného shlédnutí. Je pravdou, že nelineární vysílání vyžaduje určité znalosti jako třeba řízení auta nebo ovládání počítače, kterých část populace není schopna a ti se pak musí spokojit s obyčejnou televizi.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:je budoucnost televize nelineární?
« Odpověď #2 kdy: 26. 03. 2018, 12:02:48 »
Mě zajímá názor na obecný stav. V budoucnu, možná nepříliš vzdáleném.
Ano, z pohledu jednotlivce se to může zdát příkré, ale v tom smyslu je svět černobílý. Uvedu na příkladu analog/digitál. Je pravda, že do analogu ještě někdo (re)moduluje své vysílání nebo obecné programy. Ale vysílání „všude“ okolo nás je výhradně digitální a analogový tuner v televizorech by vůbec nemusel být.
Proto mě zajímá jakýkoli jiný pohled na věc. Postihne lineární vysílání totéž a přechod na digitál je vlastně jen posledním velkým výstřelem z Autory, než lineární vysílání zavřeme do muzea?


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:je budoucnost televize nelineární?
« Odpověď #3 kdy: 28. 03. 2018, 22:06:23 »
těmto věcem moc nerozumím, jenom aby řeč nestála, neboli "just my 5 cents" jak říkají vedle na fórech.

Občas čekám kdy dají můj oblíbený film a shlédnu ho a jsem rád, že jsem ho neprošvihl; říkám si, proč čekat jestli ho prošvihnu a koupím si DVD; DVD ztratilo kouzlo a leží v šuplíku a čekám kdy to bude v televizi.

Podobně s muzikou; vždy když slyším oblíbený song v rádiu, potěší mně; přitom se mi v šuplíku válí CD nebo přímo koncert na DVD. Když mám absťák tak song kliknu na youtube. Ale největší radost mám když mně nečekaně překvapí z rádia.

Možná jsem jenom linear uchylák.

Obecně k tématu: podstatné je, aby to rozhodli lidi a jejich pocity, zvyky, preference a ne zájmové skupiny přes agresivní marketingové kampaně.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:je budoucnost televize nelineární?
« Odpověď #4 kdy: 29. 03. 2018, 22:52:15 »
Proto mě zajímá jakýkoli jiný pohled na věc. Postihne lineární vysílání totéž a přechod na digitál je vlastně jen posledním velkým výstřelem z Autory, než lineární vysílání zavřeme do muzea?
Není důvod lineární vysílání zavírat do muzea. Dneska se z toho nelineárního dělá strašná věda a pěje se o jeho velké budoucnosti. Ale fakticky tu nelineární přístup byl s námi dřív než ten lineární a nikomu to nevadilo. Chození do kina, později půjčovny VHS a následně DVD jsou vlastně nelineární záležitostí jen s méně pohodlným, ale na svou dobu ekvivalentním přístupem. Na rozdíl od vysílání analog/digitál se tyto věci nijak vzájemně nevylučují.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0