Autor Téma: Poškození obrazovky LCD, OLED, plasma  (Přečteno 49919 krát)

Uzivatel919

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Poškození obrazovky LCD, OLED, plasma
« kdy: 10. 03. 2017, 12:37:32 »
Zdravím,

zajímá mě vypalování obrazu na obrazovky, typicky loga často sledovaných kanálů.

Za a) Trocha historie. Nepamatuji se, že bych za celou existenci CRT televizorů, viděl na nějakém z nich vypálené logo, ačkoliv jsem vypálený obraz viděl na CRT monitorech. Předpokládám, že odolnost CRT je výrazně vyšší než např. u plasmové obrz.

Jak to je to tedy možné? Dříve například dokonce vysílala pouze ČT1, ale nikdy jsem neslyšel, že by někdo utrpěl újmu.

Za b) U plasmových obrazovek dochází k vypálení obrazu již po 1 hodině (informace z manuálu televizoru LG), tzn. chcete-li odsledovat šampionát ligy mistrů, můžete si po něm koupit novou televizi.

Tito duchové se dají, pokud nejsou zcela zažraní, ještě odstranit, ale všechny konce nebývají šťastné. Jak si vlastně výrobci plasmových obrazovek představovali jejich užívání, pakliže již po 1 velkofilmu vysílaném v TV dochází k poškození obrazovky, které při nějaké další zátěží je již trvalé?

Za c) Inverzně k případu s CRT, výrobci TV negarantují, že LCD panel neutrpí také vypálení obrazu, ale výrobci LCD displejů k počítačům hned při jejich zavedení například sdělili, že šetřiče obrazovky již nejsou potřeba. Nejsem zcela schopen pochopit tento nesoulad. Jaké technické/technologické důvody se skrývají za tímto rozdílem?

Jaké je obecně zkušenost s vypalováním obrazových bodů u LCD u nás a světě? Sám jsem zažil asi 4 pixely, ale limit pro reklamaci byl tuším 7. Vzhledem ke svém nebývalé vnímavosti se pro mě tehdy stal televizor již nepoužitelným a prodal jsem jej.

Za d) Jaké jsou zkušenosti s vypalováním obrazu u OLED? Dle mých informací je resistence OLED dobrá, ale nekonečná určitě nebude. Jaké jsou zkušenosti s odstraňováním a prevencí vypalování obrazů u OLED.

Například má zkušenost s preventivními funkcemi u plasm. ob. není moc dobrá, resp. neochránily mě. Bylo u nich tedy avizováno, že toho ani neumí dosáhnout, ale beztak to považuji za negativní zkušenost.

Za e) Četl jsem, že Sony vyvinulo LED TV, která na rozdíl od ostatních LED TV nepoužívá LED jako podsvícení LCD, ale jako zobrazovací zdroj. U této televize předpokládám tyto problémy již nevyvstávají. Je to tak?

Za f) Dosahují výrobky jako výrobek na odkaze https://www.pixelprotector.com/products/pixelprotector-blu-ray-v2-1 lepších výsledků při odstraňovaní vypálených obrazů než tovární fce televizoru? Jsou lepší pro údržbu zobrazovacích schopností televizoru?

Zajímají mě jakékoliv tipy či zkušenosti s prevencí a odstraňováním vypáleného obrazu.
Kromě toho si rád přečtu i tipy či zkušenosti s prevencí a odstraňováním vypáleného obrazu.
« Poslední změna: 11. 03. 2017, 23:54:31 od Uzivatel919 »

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


delicefruite

  • Host
Re:Poškození obrazovky LCD, OLED, plasma
« Odpověď #1 kdy: 10. 03. 2017, 13:04:03 »
Především existují dva efekty, které jsou odlišné.
1. Burn-in efect - trvalé vypálení obrazu a poškození displaye. K tomu jsou extrémně náchylné plazma televize. LCD tímto vůbec netrpí.
2. Transient image persistence - dočasné změny v obraze, to se týká plazma i LCD televizí.

(Jak je na tom OLED mi není známo)


Jeff_Si

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 106
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Poškození obrazovky LCD, OLED, plasma
« Odpověď #2 kdy: 10. 03. 2017, 13:06:04 »
My měli u CRT vypálenej prostředek a když se vypnula, tak tam dvě minuty ještě svítilo kolečko.  :D
Dřív s tím problémy nebyly, protože neexistovalo logo. Jinak ty televize loga přehazujou a taky mizej při reklamách. Prý se to dělo dřív to vypalování, ale já to neviděl. Oni se v tom návodu krejou spíš proti statickýmu obrazu při přehrávání fotek.


Jeff_Si

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 106
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Poškození obrazovky LCD, OLED, plasma
« Odpověď #3 kdy: 10. 03. 2017, 13:15:58 »
Vlastně jo, viděl jsem to v práci na obrazovce, kde byly záznamy z kamer. Jenže to byl obraz furt stejnej několik let.


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:Poškození obrazovky LCD, OLED, plasma
« Odpověď #4 kdy: 10. 03. 2017, 14:26:40 »
LCD panely jsou jednak postupem doby kvalitnější a také se snížila jejich zátěž. Televize svými logy vyšly vstříc LCD (nikoli plazmám) vícebarevností a vyšším použitím bílé barvy, průhledností, pohyblivostí, proměnlivostí. Výrobci plazem reagovali metodou dynamického pixelového posunu obraze, ale příliš účinné to nebylo. A tak nejnáročnější zátěží byly 2 nevratné aspekty - šampionáty v hokeji (viděl jsem i dvě, přes sebe, vypálená loga na nové plazmě dříve než v polovině MS) a svislé pruhy po stranách obrazu 4:3 na panelu 16:9 (velká bolest LCD). Ale oba aspekty nějak v během času vymizely.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Poškození obrazovky LCD, OLED, plasma
« Odpověď #5 kdy: 10. 03. 2017, 16:13:19 »
Jak pise delicefruit, je treba rozlisovat docasne a trvale vypaleni.  Vazdne pixely jsou zase uplne neco jineho.

Docasne vypaleni u LCD monitoru vidavam, u LCD televize jsem zatim nevidel.

Kolecko na CRT jak pise Jeff_Si, pokud bylo po vypnuti TV a uprostred obrazovky, tak uricte neslo o vypaleni.

U OLED podle toho co jsem cetl, tak hrozi spise celkove starnuti nez vypaleni, ale technologie se porad vyviji.


Martin Hájek

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 489
  • Až umřu, dejte mi na penál samolepku Beatu.
    • Zobrazit profil
Re:Poškození obrazovky LCD, OLED, plasma
« Odpověď #6 kdy: 10. 03. 2017, 17:37:01 »
To je zvláštní, plasmu (LG) mám pátým rokem a žádná loga ani nic jiného tam vypálené není. Panel má naprosto čisté pozadí.
Loudness War zabijí hudbu!


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Poškození obrazovky LCD, OLED, plasma
« Odpověď #7 kdy: 10. 03. 2017, 17:41:08 »
Pokud to vezmu s humorem, tak dokonalá obrana proti vypálení loga tkví v tom, nesledovat jen NOVU, ale chce to používat tlačítka na DO a neustále poctivě hledat pořad/stanici, na které je něco kloudnějšího ke sledování.  ;)

Vypálený statický obraz vídávám na technologických systémech s CRT i LCD, kde svítí v režimu 24/7 stejné okno, se změnami jen čísel v jednotlivých chlívečcích. Na domácím TV jsem to nezaregistroval, ale plazmu jsem nikdy doma neprovozoval.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


delicefruite

  • Host
Re:Poškození obrazovky LCD, OLED, plasma
« Odpověď #8 kdy: 10. 03. 2017, 20:58:15 »
Plazma je na tohle údajně velice náchylná, ale týká se to hlavně těch starších modelů. U těch novějších už je to mnohem lepší. LCD/LED televize na tohle nikdy netrpěly, takže skutečně spořič obrazovky je u nich prakticky zbytečná věc.


spyko

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 407
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Poškození obrazovky LCD, OLED, plasma
« Odpověď #9 kdy: 10. 03. 2017, 21:27:00 »
Odkud jste vytáhli tyhle domněnky,co je psáno není vždy 100%pravda,vlastním 2 plazmy a v celé rodině jich je 6+sousedi ap.-u nikoho jsem neviděl vypálení ,px80 panas.má 8 let,xkrát se stalo,že jsem u ní usnul,na st60panas.používám pc-tedy jako monitor i několik hodin-nic vypaleného,takže to bude buď rukama,očima nebo vadou obrazovky! 8)
Samsung 55nu8002. ,,telesystem 6820 twin,dreambox 525 dvb-t2/c,UPC modul,internet,mini pc di way m9.


delicefruite

  • Host
Re:Poškození obrazovky LCD, OLED, plasma
« Odpověď #10 kdy: 10. 03. 2017, 23:30:00 »
Tak si tam zkus přes noc pouštět hodiny a uvidíme. Třeba takové, jaké nabízí tahle relaxační android aplikace pro klidné spaní.
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tmsoft.whitenoise.lite&hl=en
Jsou to velké bílé číslice na černém pozadí. LCD/LED televize s tím nebude mít nejmenší problém.


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Poškození obrazovky LCD, OLED, plasma
« Odpověď #11 kdy: 11. 03. 2017, 00:22:09 »
Jak pise delicefruit, je treba rozlisovat docasne a trvale vypaleni.  Vazdne pixely jsou zase uplne neco jineho.

Docasne vypaleni u LCD monitoru vidavam, u LCD televize jsem zatim nevidel.

Kolecko na CRT jak pise Jeff_Si, pokud bylo po vypnuti TV a uprostred obrazovky, tak uricte neslo o vypaleni.

U OLED podle toho co jsem cetl, tak hrozi spise celkove starnuti nez vypaleni, ale technologie se porad vyviji.
Dočasné vypálení u LCD TV je vidět v metru na panelech, které slouží strojvůdci místo zrcátka. Jsou to obyčejné Sony TV, které ale ukazují stále stejný obraz 20 hodin denně. Po čase DP zavedl screensaver, ale nestačí to.
Kolečko u CRT TV bylo skutečně vypálené - jde o staré čb obrazovky, kde po vypnutí ještě dlouho zůstal svítit bod uprostřed - rozklad už neběžel, ale VN ještě zůstalo.
U OLED dochází k vypalování - svítící LED stárne rychleji než ta nesvítící. U prvních malých OLED displejů použitých v mobilech nebo mp3 přehrávačích byl rozdíl už po roce dobře znát.


Uzivatel919

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Poškození obrazovky LCD, OLED, plasma
« Odpověď #12 kdy: 11. 03. 2017, 23:27:01 »
Pokud to vezmu s humorem, tak dokonalá obrana proti vypálení loga tkví v tom, nesledovat jen NOVU, ale chce to používat tlačítka na DO a neustále poctivě hledat pořad/stanici, na které je něco kloudnějšího ke sledování.  ;)

Vypálený statický obraz vídávám na technologických systémech s CRT i LCD, kde svítí v režimu 24/7 stejné okno, se změnami jen čísel v jednotlivých chlívečcích. Na domácím TV jsem to nezaregistroval, ale plazmu jsem nikdy doma neprovozoval.

Tato dokonalá ochrana je nesmysl. Stačí si uvědomit, že rodina TV kanálů mívá stejnou nějakou část loga jako ČT. To logo je na všech kanálech na stejném místě, takže tak obrazovka je tam vypálená poměrně brzy. ČT navíc nevysílá téměř reklamy a i u těch tam někdy to logo zůstane. Navíc obvykle člověk chce sledovat, co uzná za vhodné namísto toho, co si může kvůli technologickým omezením dovolit.

Plasmová TV je dobrá pro někoho, kdo ji zapne 2× za měsíc a nekouká pořád na to samé; nejlépe pro filmáka. Jinak je životnost tak 2 roky než se to sejde. Viz http://www.google.cz/forum/topic-73834/.


Uzivatel919

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Poškození obrazovky LCD, OLED, plasma
« Odpověď #13 kdy: 11. 03. 2017, 23:30:04 »
Především existují dva efekty, které jsou odlišné.
1. Burn-in efect - trvalé vypálení obrazu a poškození displaye. K tomu jsou extrémně náchylné plazma televize. LCD tímto vůbec netrpí.
2. Transient image persistence - dočasné změny v obraze, to se týká plazma i LCD televizí.

(Jak je na tom OLED mi není známo)

Je mi známo. Terminologické označení se rozchází. Nevím, jestli je to z technických, obchodních, … důvodů, nicméně jeden typ ducha lze odstranit a druhý již nikoli.


Uzivatel919

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Poškození obrazovky LCD, OLED, plasma
« Odpověď #14 kdy: 11. 03. 2017, 23:44:46 »
Odkud jste vytáhli tyhle domněnky,co je psáno není vždy 100%pravda,vlastním 2 plazmy a v celé rodině jich je 6+sousedi ap.-u nikoho jsem neviděl vypálení ,px80 panas.má 8 let,xkrát se stalo,že jsem u ní usnul,na st60panas.používám pc-tedy jako monitor i několik hodin-nic vypaleného,takže to bude buď rukama,očima nebo vadou obrazovky! 8)

Podívám-li se na český Google heslem „vypálená plazmová obrazovka“, tak uvidím, že tento problém je celkem běžný. Navíc je běžný i ve světě a výrobci o něm dobře vědí a neumí si s ním poradit.

Existují domácnosti, kde TV běží nepřetržitě a neustále se přepíná. Existují ale i diváci, kteří ji pouštějí pouze za určitých okolností a ty takový televizor zničí velmi rychle, protože si obrazovka nemůže odfrknout od stejného obsahu.