Autor Téma: Jak správně napájet předzesilovače a aktivní prvky?  (Přečteno 33402 krát)

lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak správně napájet předzesilovače a aktivní prvky?
« Odpověď #90 kdy: 11. 01. 2016, 00:03:30 »
Enikův poslední příspěvek mě vedl k opětovnému přečtení prvotního dotazu a uvědomil jsem si, že možná ve víru vášnivé diskuze jsem si dotaz pro sebe chybně zjednodušil na dotaz, zda napájení prostě umístit "dole u TV", "nahoře" u posledního zes. stupně, nebo někde "mezi"...
Takže jen doplním za sebe - ano, napájení kaskády zesilovačů z více míst s sebou může nést riziko přemostění nežádoucí zpětnou vazbou a možné problémy, také proto se tomuto osobně vyhýbám a snažím se pokud možno rozvod napájet z jednoho místa. Pokud to nejde, je pak o to důležitější kvalita provedení výhybek atd... Snažím se "preventivně" používat dobře stíněné nap. výhybky a v nich zejména "pořádné" tlumivky s ferit. jádrem, obdobně i při úpravách rozbočovačů, propustí atd. pro průchod ss napájení. Nežádoucí zp. vazba a rozkmitání kaskády totiž může hrozit i na nižších frekvencích mimo zpracovávané pásmo. Zvláště, pokud jde o větší rozvod do kterého leze z posledního zes. stupně hodně silný signál, to může zavazbit i přes blbě provedené spoje, nedokonalé stínění kabelů (např. ve skříni nevhodně smotané blízko sebe kabely vst. a výst. signálů) atd... prostě kvalita provedení a pečlivost na detaily jsou ve VF vždy důležité. Riziko problémů je tím větší, čím více zes. stupňů (větší rozdíl úrovně signálu) se vícenásobným napájením "přemostí".
Takže za mě je doporučení napájet pokud možno z jednoho místa, tehdy nežádoucí ZV nehrozí, a pak samozřejmě pečlivost provedení. Pak myslím netřeba řešit, kam se to "jedno napájení" umístí.

K erteplovi - je to matěj a nemá cenu ho řešit, ovšem má pravdu v tom, že Gaga a hausnumero jsou jedna osoba, to je fakt ;)

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


erteple2

  • Host
Re:Jak správně napájet předzesilovače a aktivní prvky?
« Odpověď #91 kdy: 11. 01. 2016, 19:01:07 »
Hele Gago, nech toho a radši se věnuj tématu. To bude rozhodně lepší.

Zas tady prskáš a píšeš co nemáš. Tím jasně dokazuješ že jseš to Techniku opravdu ty.  ;D  ::)

Končím, budu psát pouze k tématu.


THresil

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak správně napájet předzesilovače a aktivní prvky?
« Odpověď #92 kdy: 11. 01. 2016, 19:30:09 »
erteple2: Takže nepiš vůbec, protože nemáš co !