Autor Téma: MUX 4 v Praze (64. k) - KOMU ŠEL DO NEDĚLE 24.6. A NYNÍ JIŽ NE?  (Přečteno 65224 krát)

Wendich

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 67
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:MUX 4 v Praze (64. k) - KOMU ŠEL DO NEDĚLE 24.6. A NYNÍ JIŽ NE?
« Odpověď #135 kdy: 15. 07. 2012, 13:57:39 »
No vidíte dobrá novinka pro mě :-) tak to tedy doufám že nezvadají tu Novodvorskou a také mají v plánu další pražský nový vysílač...

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


PeterF

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:MUX 4 v Praze (64. k) - KOMU ŠEL DO NEDĚLE 24.6. A NYNÍ JIŽ NE?
« Odpověď #136 kdy: 19. 07. 2012, 19:56:54 »
Praha_Smíchov_Anděl. Směrová anténa H polarizace na vysílač Olšanská. Před Pařízkem 100% úroveň i kvalita. Od 25.6. úroveň 54%, kvalita 0%. NEFUNGUJE. Příjimače Loewe Individual 55 LED, Loewe Connect 40 LED, Panasonic TX-P65VT50e.

Máte špatně nastavenou anténu, protože z Olšanské se vysílá ve Vertikální polarizaci!

To, že Olšanská vysílá vertikálně jsem už zjistil a to jenom z fotek vysílače které pořídil jeden z účastníků fóra. Byla u toho také informace, že původní horizontální vysílač byl pouze otočen do vertikální pozice, čímž vznikla kvazi vertikální polarizace, než provozovatel nainstaluje řádné vertikální vysílače Katherin. Zarážející je, že v dnešní informační době takřka neseženete jednoduchým způsobem pravdivé informace o aktuálním stavu vysílačů- jakých koliv. V dostupných materiálech se uvádí, že kanál 64 v Praze vysílá s horizontální polarizací. Navíc je tam za lomítkem uveden tzv další nejbližší kanál 42, čemuž nevím jak mám rozumět, navíc když hned vedle na 41.k vysílá jiný MUX. Ptám se: co dělá ČTU a jiné instituce? Proč dopustí takový nepořádek? Proč nejsou na jejich webu aktuální pravdivé informace? Ještě se vrátím k polarizaci přijímací antény. Na stejném stožáru je také vertikálně polarizována anténa pro příjem ostatních MUXů z žižkovského vysílače, který je z pohledu mé lokace (Anděl) téměř v přímce s Olšanskou. Obě antény jsou sloučeny do jednoho rozvodu a stejně to nefunguje.

Aby to fungovalo, tak by jste musel do rozvodu zapojit jen tu vertikální anténu a ten slučovač s horizontální anténou vyhodit, jinak je na té vertikální anténě potlačen signál z kanálu, na který byla ta horizontální anténa. Nebo tu horizontální anténu taky otočit vertikálně, ale to by pak ztrácelo smysl, pokud je to z jednoho směru.

Ano, je to tak, že horizontální anténa tam byla kvůli původnímu zkušebnímu vysílání v H. Samozřejmě tam byl také filtr pro 64.k.
Děkuji všem kdo se zapojil za rady a info.


Miroslav Vlasák

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 198
  • Slatina pod Hazmburkem (Ústecký kraj)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:MUX 4 v Praze (64. k) - KOMU ŠEL DO NEDĚLE 24.6. A NYNÍ JIŽ NE?
« Odpověď #137 kdy: 20. 07. 2012, 15:06:32 »
Podle výkonu vysílače, se spíše přikláním, že MUX 4 chytám z Prahy – ÚTB Olšanská na 64. kanálu.
pokud máte anténu vertikálně, Olšanská to může být, pokud horizontálně, může to být Novodvorská/Velké Popovice. Z Velkých Popovic by se mělo vysílat vyšším výkonem, než z Olšanské/Novodvorské.
Při dnešní výluce Novodvorské, vidím, že na 64. kanálu přijímám Olšanskou i když má Colorka je nastavená horizontálně, mám signál pro příjem velmi dobrý.
Skylink + Digi (HD Box 9105+), Skylink (Ariva 202 E HD), DVB-T: Praha ( kanál 37, 41, 42, 46, 47, 51, 53, 59),


Miloslav Soška

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 750
  • QTH Horní Stakory
    • ICQ komunikátor - 228301424
    • Zobrazit profil
    • pureradio.cz
    • E-mail
Re:MUX 4 v Praze (64. k) - KOMU ŠEL DO NEDĚLE 24.6. A NYNÍ JIŽ NE?
« Odpověď #138 kdy: 20. 07. 2012, 15:22:23 »
nabízí se otázka, proč by to nemohly být Popovice?
DVB-S - Ariva 100, Wave Frontier T55 -  23.5°E, 19.2°E, 13°E - FTA
DVB-T - SHARP Aquos LC-40LE630E - k. 6, 25, 29, 30, 35, 38, 40, 60 - ČH, Černá Studnice, Sněžné Jámy
DAB/DAB+/DMB/DRM/SDR/VKV - EzCap USB Dongle, Lingo iJoy Plus, Kenwood KDC-DAB41U, Dual DAB 50, Himalaya DRM 2009
PMR, CB, sdílenky


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:MUX 4 v Praze (64. k) - KOMU ŠEL DO NEDĚLE 24.6. A NYNÍ JIŽ NE?
« Odpověď #139 kdy: 20. 07. 2012, 15:36:26 »
nabízí se otázka, proč by to nemohly být Popovice?
Je pravda, že vyzařovací diagram V.Popovic mi připadne nějaký "divoký". Ale červnová zkušenost ze spouštění i dnešní průběh mi to spíš ukazuje, že to je doopravdy Olšanská (opačná polarizace není na závadu).
Ale dost mě překvapil ten GI, kterým se teď vysílá, tedy 1/4. NIT obsahuje údaj GI 1/8.
Já mám normálně Olšanskou zakrytou Novodvorskou, takže to vidím až nyní.
Že by Olšanská měla 1/4 a Novodvorská 1/8 mi připadne jako bláznovství. Čekám, co se stane večer, až vše pojede.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:MUX 4 v Praze (64. k) - KOMU ŠEL DO NEDĚLE 24.6. A NYNÍ JIŽ NE?
« Odpověď #140 kdy: 20. 07. 2012, 15:49:04 »
Ještě by mě zajímalo, co se skutečně na Novodvorské děje/dělo. Jestli za rekonstrukcí NN nebyla schovaná rekonstrukce AS, rekonfigurace vysílače,... Uvidíme, co poběží. Až to poběží.
(Pod rekonstrukcí NN si představuji majzly, kanga, maltu, klubka kabelů,... a to by bylo možná zvenku vidět)
Pamětník má tuším k Novodvorské nejblíž. Možná by mohl dát zprávu, jakmile se něco šustne.

Pamětníku, byl bys tak hodný?
Jsi-li v dosahu?
Díky.


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:MUX 4 v Praze (64. k) - KOMU ŠEL DO NEDĚLE 24.6. A NYNÍ JIŽ NE?
« Odpověď #141 kdy: 20. 07. 2012, 16:02:01 »
Jsem už pár dní na chalupě a do Prahy se vracím až v pondělí. Proto současný stav na Novodvorské jde mimo mne. Nicméně, snad v úterý jsem měl dojem, že AS v Novodvorské vypadal snad o trochu jinak, než před pár týdny. Také v předchozích dnech mi signál z Novodvorské nezvykle "dýchal" v síle, i když na kvalitě se to neprojevovalo.

Nepodezříval bych ale provozovatele MUXu 4, že něco kamufluje. Budova, na jejíž střeše je AS, prochází komplexní rekonstrukcí (z původních, převážně kancelářských prostor, se předělává na kolej a penzion) a ta by měla být ukončena do konce července. Čili jistě byly předělávány i rozvody NN a různých stavařských profesí se zde v minulých týdnech vystřídalo mnoho.
« Poslední změna: 20. 07. 2012, 16:24:07 od Pamětník »
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:MUX 4 v Praze (64. k) - KOMU ŠEL DO NEDĚLE 24.6. A NYNÍ JIŽ NE?
« Odpověď #142 kdy: 20. 07. 2012, 16:26:08 »
Pamětníku, díky!
Tak jen budeme čekat, co bude dál. Zatím si nejsem jist. Zdá se, že už by Novodvorská mohla jet, změnila se mi chybovost a i trošku úroveň, ale může to být zkresleno tím počasím. Rozdíl nebyl tak markantní.
Ještě k tomu GI. Je možné, že ho změnili, aby zmenšili potíže se SFN, takže pojedou dále v 1/4.
Ty 2 Mb/s (přibližně), o které přišli (např. vůči V.Popovicím), se mezi HD programy snadno "ztratí" (z toho jeden byl pokryt z NULL paketů).
« Poslední změna: 20. 07. 2012, 16:29:20 od Petr Svoboda »


Miroslav Vlasák

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 198
  • Slatina pod Hazmburkem (Ústecký kraj)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:MUX 4 v Praze (64. k) - KOMU ŠEL DO NEDĚLE 24.6. A NYNÍ JIŽ NE?
« Odpověď #143 kdy: 20. 07. 2012, 17:30:04 »
nabízí se otázka, proč by to nemohly být Popovice?
Pokud vím, tak Popovice vysílají na 44. kanále.
Skylink + Digi (HD Box 9105+), Skylink (Ariva 202 E HD), DVB-T: Praha ( kanál 37, 41, 42, 46, 47, 51, 53, 59),


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:MUX 4 v Praze (64. k) - KOMU ŠEL DO NEDĚLE 24.6. A NYNÍ JIŽ NE?
« Odpověď #144 kdy: 20. 07. 2012, 17:33:16 »
Pokud vím, tak Popovice vysílají na 44. kanále.
Na 44 Středočeskou variantu, na 64 Pražskou.


RaStr

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:MUX 4 v Praze (64. k) - KOMU ŠEL DO NEDĚLE 24.6. A NYNÍ JIŽ NE?
« Odpověď #145 kdy: 01. 08. 2012, 10:46:01 »
Zdravim Prazaky, mam dotaz, prijmam MUX4 v lokalite Ladvi na 64.k. Od zmen mam problem s prijmem na PC s kartou MSI e-Duo Pro. Shodou okolnosti mam vysilace Olsanska a Novodvorska prakticky v zakrytu a Zizkov jen par stupnu vedle. Momentalne prijmam na velkou matraci (cca 10 let starou, takze fakt nevim, jestli je to Plzen nebo polska, nebo co), nastavenou na horizontal (jinak to ani nejde) a namirenou zhruba na ten Zizkov. Na MUX1,2,3 mam signal 96-100, kvalitu 100 (ze 100). Na MUX4 jsem mel signal vzdy slabsi, cca 94, ovsem kvalita byvala 100, nyni kolisa mezi 25-100. Hlavni problem je obrovska chybovost (mereno pomoci TSReaderLite), 30-50 chyb behem 2 minut je bezny prumer. Kupodivu mam signal i na kanalu 44, sila jen 74, kvalita 25, ovsem chybovost radove mensi, odhadem cca 10 chyb za hodinu (dlouhe desitky minut nic, pak na par sekund spadne kvalita jeste nize a naskoci par chyb). Problem pozoruji i na TV Panasonic, ktera hlasi pro 64.k silu a kvalitu 10/10, ovsem v obraze (NOVA HD) jsou pozorovatelne obcasne cuknuti. Muj dotaz je, zda je to problem jen u mne, nebo je to obecny problem stale nedoladeneho SFN v Praze. Pripadne co se s tim da delat ? Pomohlo by otoceni anteny do vertikalu ? Predpokladam, ze problemem je "ruseni" prazskych vysilacu signalem z Popovic, ktere snad jedou v horizontalu, takze otoceni anteny by mohlo pomoci, nicmene nemam s tim praktickou zkusenost a sito je pomerne nedostupne, tak nez se zacnu sapat nekam na stozar, tak bych to rad s nekym konzultoval, protoze stavaji stav je nepouzitelny MUX4 a s tim se nehodlam smirit.  :'(


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:MUX 4 v Praze (64. k) - KOMU ŠEL DO NEDĚLE 24.6. A NYNÍ JIŽ NE?
« Odpověď #146 kdy: 01. 08. 2012, 12:50:25 »
mám velmi podobnou zkušenost, sleduji to od začátku. Stav se změnil z nepoužitelného na "použitelný s výhradami". I když SFN z Prahy jede s větším GI, stále to nechodí spolehlivě. Proto používám Popovice K.44. I tam je občas výpadek způsobený chybami, ale je to méně často. Na uživatelské straně to není téměř řešitelné, optimalizací jsem se trápil dlouho (antény, směrování, filtry). Teď je na tahu mux4.


pepa novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 638
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:MUX 4 v Praze (64. k) - KOMU ŠEL DO NEDĚLE 24.6. A NYNÍ JIŽ NE?
« Odpověď #147 kdy: 01. 08. 2012, 14:04:11 »
problém SFN sítě - já měl tenhle problém u muxů 1,2. Mám v zákrytu Cukrák a Votice. Dokud vysílal jen Cukrák bylo vše ok, jak se připojovaly postupně mux 1 a pak mux 2 z Votic, začal mi vždy jak ten který mux začal vysílat vypadávat/kostičkovat obraz na Sony Bravia. Byl tu i technik od Sony a nakonec řešením bylo přesměrování antény na V a Žižkov.


Wendich

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 67
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:MUX 4 v Praze (64. k) - KOMU ŠEL DO NEDĚLE 24.6. A NYNÍ JIŽ NE?
« Odpověď #148 kdy: 02. 08. 2012, 21:49:25 »
No mohu jen povtrdit... obdobný problém mám také kousek za Prahou. Začalo to tento týden být poměrné časté. Nakonec se k tomu přidal i MUX 1-3, Kvalita signálu 0 , 100, 0, 100, je to jak sínusovka. Už nevím kam natáčet anténu, z jedné strany Cukrák a na kousek vedle Žižkov, samozřejmě každý má jinou polarizaci a do toho ještě Černá hora, kde chytám i Genus plus. Situace se však vyhrotila, že se nedalo na žádný mux koukat, tak jsem změnil polarizaci antény. Černá hora však zmizela, mux 1 -3 vyřešen, ale nastává problém s mux 4, kde kolísá signál... před změnou polarizace kvalita 100% (Novodvorská).
Mám z toho smíšené pocity, vše 3 roky běželo bez problémů a teďka je vše jak ve zkušebním provozu...


Petr C.

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 82
    • Zobrazit profil
Re:MUX 4 v Praze (64. k) - KOMU ŠEL DO NEDĚLE 24.6. A NYNÍ JIŽ NE?
« Odpověď #149 kdy: 03. 08. 2012, 01:00:14 »
No mohu jen povtrdit... obdobný problém mám také kousek za Prahou. Začalo to tento týden být poměrné časté. Nakonec se k tomu přidal i MUX 1-3, Kvalita signálu 0 , 100, 0, 100, je to jak sínusovka. Už nevím kam natáčet anténu, z jedné strany Cukrák a na kousek vedle Žižkov, samozřejmě každý má jinou polarizaci a do toho ještě Černá hora, kde chytám i Genus plus. Situace se však vyhrotila, že se nedalo na žádný mux koukat, tak jsem změnil polarizaci antény. Černá hora však zmizela, mux 1 -3 vyřešen, ale nastává problém s mux 4, kde kolísá signál... před změnou polarizace kvalita 100% (Novodvorská).
Mám z toho smíšené pocity, vše 3 roky běželo bez problémů a teďka je vše jak ve zkušebním provozu...

Pak nezbývá než použít více antén. Jednu použít pro V polarizaci a zbytek pro H polarizaci.... samozřejmě použít slučovač na konkrétní kanály. Buď konkrétní kanály z V polarizace + zbytek z H polarizace nebo obráceně....
Většinou za to může počasí a SFN, které se vlivem počasí také mění. Najít optimum je také někdy docela "zábava".

Nutno ale říci jasně, že pro kvalitní příjem je důležité mít dobře nastavené antény a v případě příjmu z různých směrů či polarizací je mít dobře sloučené, pak to nelze řešit jednou anténou. Nedělal bych v tom vědu... byly doby, kdy na anténních stožárech bylo třeba 3-5 antén k zajištění bezproblémového příjmu programů dostupných v dané oblasti. Proto se někdy musím pousmát nad problémem některých jedinců s pokojovou anténou. Nezávidím těm co bydlí v domech se společnou anténou, tam je to někdy žalostné a raději si pořídí satelit, než se hádat se zbytkem domu na úpravě STA.
Ale abych to nezamluvil, tak všeobecně pokud bydlím v oblasti, kde bych něco měl chytat na kus drátu, ale chci mít bezproblémový příjem, tak musím i tak investovat do kvalitního anténního systému, který mi zajistí bezproblémový příjem za jakéhokoliv počasí. Tudíž pokud je v místě příjmu nejlepší příjem V polarizace pro mux1-3, tak dát anténu pro tyto muxy do V polarizace a ostatní pokud je lepší na H polarizaci, tak dát na druhou anténu a vhodně to sloučit...
Pořád je dobré mít v dnešní době dobře sloučené dvě antény, než jak bylo v minulosti hromadu antén pro konkrétní kanály v době analogu.... (ještě je pořád vidět na střechách hromada antén co bylo na I.pásmo (cukrák, kleť a myslím i na ostravsku) nebo III. pásmo (hromada antén co je vidět na střechách)..... Nyní to lze nahradit 1-3 anténami pro UHF pásmo, které jsou jistě rozměrově menší než ty z VHFI a VHFIII (nepočítám VKV pásmo).
Nikdy bych nespoléhal na to, že musí být pravidlem vše zachytit na jedinou anténu a to ani ve velkých městech... a nevím proč by na tom musely být velkoměsta lépe než mimoměsto... (chci kvalitu (spolehlivost), něco do toho investuji, nechci kvalitu(spolehlivost) nechám to tak jak to je vč. občasných problémů)