Autor Téma: Příjem na kus drátu,zmýlil jsem se?  (Přečteno 24939 krát)

Thomas987

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 93
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Příjem na kus drátu,zmýlil jsem se?
« kdy: 05. 08. 2018, 12:05:10 »
Ahoj. Považuji se za znalého v oblasti příjmu a stavby anten. (tenkrát na CCIR apod). Jedna věc mne ale zaskočila. 1. Přijímám české FM stanice na širokopásmový  tříprvek, svisle. V podstatě přijímám odrazy na odvrácených stranách vysílače, místní stanice,  zisk anteny považuji spíš na úrovni dipolu,možná jen drátu. 2. Využil jsem odložený tuner  DVBT a naladil v místě TV radio Jazz. DVBT jsem přenesl k zesilovači do místa, kde přijímám FM. Jako antenu jsem udělal kruhový dipol o průměru 25 cm bez sym. členu a ten vyhodil z okna volně. Takto mi Jazz hraje. Raději bych vše hrál s rozbočovačem na antenu FM, ale tam mi Jazz nejde. Zdá se mi to divné,při dnešních výkonech vysílačů. Kde uvažuju špatně?

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


DT-amater

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 89
    • Zobrazit profil
    • Navod na zhotoveni dvojite kosoctverecne anteny pro UHF
Re:Příjem na kus drátu,zmýlil jsem se?
« Odpověď #1 kdy: 05. 08. 2018, 22:25:52 »
Tak trochu se v prispevku vyse ztracim, ale:
"Český rozhlas Jazz je digitální stanice Českého rozhlasu."
"Stanice je určena k šíření v nejvyšší možné technické kvalitě po internetu a v systémech DVB-T, DVB-S, kabelové TV a DAB."
"Tato stanice vysílá jen digitálně. ČRo Jazz naladíte prostřednictvím digitálního rozhlasového vysílání (DAB+), dále digitální televize (DVB-T), v nabídce kabelových televizí, na satelitu (nekódovaný signál z družice Astra 3B na pozici 23,5° východně) a v televizi přes internetový protokol (IPTV). Vysílá také živě na internetu a na mobilních telefonech."
(Citace z webu CRo)
A pokouset se prijimat DVB-T multiplex (obsahujici ČRo Jazz) vysilajici v pasmu UHF na antenu pro prijem VHF (jak pises ty tedy FM) mi prijde kontraproduktivni.


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Příjem na kus drátu,zmýlil jsem se?
« Odpověď #2 kdy: 06. 08. 2018, 15:01:16 »
Ahoj. Považuji se za znalého v oblasti příjmu a stavby anten. (tenkrát na CCIR apod). Jedna věc mne ale zaskočila. 1. Přijímám české FM stanice na širokopásmový  tříprvek, svisle. V podstatě přijímám odrazy na odvrácených stranách vysílače, místní stanice,  zisk anteny považuji spíš na úrovni dipolu,možná jen drátu. 2. Využil jsem odložený tuner  DVBT a naladil v místě TV radio Jazz. DVBT jsem přenesl k zesilovači do místa, kde přijímám FM. Jako antenu jsem udělal kruhový dipol o průměru 25 cm bez sym. členu a ten vyhodil z okna volně. Takto mi Jazz hraje. Raději bych vše hrál s rozbočovačem na antenu FM, ale tam mi Jazz nejde. Zdá se mi to divné,při dnešních výkonech vysílačů. Kde uvažuju špatně?
Právě tady. Výkon vysílače je totiž irelevantní, důležité je, jaký signál je v místě příjmu, což nepopsals. Pokud bydlíš pod Kojálem, pojede ti o i na anténní konektor, pokud v lesích a údolích, tak to nepojede vůbec. Vše ostatní je mezi tím a to je specifické jen pro tebe. Pokud máš tedy na televizor připojenu TV anténu a na ni pichnuls DVBT tuner, tak logicky naladíš to co máš v TV. Pokud na něho jinde pichneš zcela nevyhovující anténu na FM, tak se divím, proč se divíš, že ti to nejede :)
« Poslední změna: 09. 08. 2018, 16:09:38 od David Kříž »


Thomas987

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 93
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Příjem na kus drátu,zmýlil jsem se?
« Odpověď #3 kdy: 02. 11. 2018, 06:54:09 »
Děkuji, vyřešeno.
Prosím o pomoc s podobným: Potřebuji připojit CCIR antenu na prut přenosného radia. Aby to opravdu fungovalo. Myslím, že "jen pověsit" střední vodič koax. na prut nestačí. Nějaký mezičlen? Díky.


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Příjem na kus drátu,zmýlil jsem se?
« Odpověď #4 kdy: 02. 11. 2018, 07:34:31 »
To se dá řešit několika způsoby. Ten Vámi uvedený většinou funguje jen se silným signálem, kdy na způsobu a místě připojení až tak moc nezáleží. Mechanický mezičlen neexistuje, protože jak jeho výstupní stranu připojit k anténnímu prutu? Existuje rádiový mezičlen, kdy se pásmová/kanálová anténa o správném rozměru a provedení v interiéru připojí na koax od venkovní antény. Samozřejmě záleží na vzdálenosti antény retranslátoru a přijímače. Prakticky jsem to viděl provozovat na pracovišti firmy Teleko v Příbrami, při předvádění tamního příjmu bavorského DABu. Asi nejčistší způsob je do přijímače instalovat vlastní anténní konektor a ten správně připojit ke vstupu tuneru. Pro správné impedanční přizpůsobení bývá nutné odpojit prutovou anténu, případně zachovat možnost jí připojit, když není anténní konektor přijímače připojen k venkovní anténě.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Příjem na kus drátu,zmýlil jsem se?
« Odpověď #5 kdy: 02. 11. 2018, 12:43:58 »
Děkuji, vyřešeno.
Prosím o pomoc s podobným: Potřebuji připojit CCIR antenu na prut přenosného radia. Aby to opravdu fungovalo. Myslím, že "jen pověsit" střední vodič koax. na prut nestačí. Nějaký mezičlen? Díky.
V principu střední vodič na přívod k prutu a ten ideálně odpojit, stínění na zem.


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Příjem na kus drátu,zmýlil jsem se?
« Odpověď #6 kdy: 02. 11. 2018, 13:10:00 »
Nevím, jestli je principiální rozdíl v šíření VF signálu u FM a DAB, ale mě venkovní anténa DAB hraje, když připojím střední vodič na prutovou anténu a stínění na drát, který mám vyveden ze stínění v přijímači. 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Příjem na kus drátu,zmýlil jsem se?
« Odpověď #7 kdy: 02. 11. 2018, 14:11:57 »
Nevím, .....
Ale no tak.....  :)
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další