Autor Téma: Bytový dům - instalace satelitního rozvodu?  (Přečteno 18109 krát)

Dolinak

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 186
    • Zobrazit profil
Re:Bytový dům - instalace satelitního rozvodu?
« Odpověď #15 kdy: 07. 05. 2014, 20:13:36 »
Dobrý den,
bydlíme v bytovém domě, kde je velice problematický DVB-T příjem, signál ruší vzrostlé stromy. Nenaladíme veškeré multiplexy a signál mizí s přibývající zelení na stromech.

Chtěli bychom realizovat nové rozvody pro celý dům o 18 bytech. 

Dnes jsem měl termín s tv technikem, jako nejlepší varianta se mu jeví instalace satelitní paraboly.
Současné DVB-T rozvody jsou staré cca 5 let, koaxiály jsou v pořádku.
Bylo mi řečeno, že do každého bytu by se musel vést samostatný koaxiál pro DVB-S settop box nebo použít transkodér, který bohužel pojme jen cca 4 kanály a stojí cca 20 000,- Kč.

Je nějaká možnost jak použít stávající rozvody?

Děkuji předem za každou radu

Poptejte se taky na řešení, kdy je více TV v bytě. Což je dnes naprosto běžné.
Ve čtyřech letech mi můj první obvod se žárovkou a plochou baterkou nefungoval.

Ten drát byl SMALTOVANÝ!

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Horal

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 691
    • Zobrazit profil
Re:Bytový dům - instalace satelitního rozvodu?
« Odpověď #16 kdy: 07. 05. 2014, 20:15:47 »
..nedoporučuješ-bohužel píšeš kraviny a zavádějící informace: ještě jednou:
skylink je na 23 a 19°E-pochopil jsi??
z 19°E jede:
MTV ROCKS, MTV Dance, MTV Hits, VH1, VH1 Classic a Hustler TV CZ

vyřeší monoblok, jeden mi tu taky leží (23,5E + 19,2E), ale musíme počkat až uživatel odepíše, a my se dovíme pro koho se tam dohodli.
...to mi vysvětli jak s tím monoblokem vyřešíš 18 bytů??


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Bytový dům - instalace satelitního rozvodu?
« Odpověď #17 kdy: 07. 05. 2014, 20:19:45 »
..nedoporučuješ-bohužel píšeš kraviny a zavádějící informace: ještě jednou:
skylink je na 23 a 19°E-pochopil jsi??
z 19°E jede:
MTV ROCKS, MTV Dance, MTV Hits, VH1, VH1 Classic a Hustler TV CZ

vyřeší monoblok, jeden mi tu taky leží (23,5E + 19,2E), ale musíme počkat až uživatel odepíše, a my se dovíme pro koho se tam dohodli.
...to mi vysvětli jak s tím monoblokem vyřešíš 18 bytů??

normálně, tím multiswitchem ale bude to složitější, ale není to nemožné akorad bude muset člověk nejspiš zadavat vice parametrů, protože 18 parabol je kravina. :)
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


Horal

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 691
    • Zobrazit profil
Re:Bytový dům - instalace satelitního rozvodu?
« Odpověď #18 kdy: 08. 05. 2014, 10:15:16 »
...to jsi docela pobavil:), no raději už nebudu nic komentovat.
Tazateli bych doporučil neinstalovat každopádně jen komponenty např. pro jednoho sat. providera. Spíše bych zkusil bych někde na domovní schůzi lidem vysvětlit, že společný rozvod, bude mít alternativy, byť to bude dražší. Už jsem viděl pár bytových domů, kde samospráva nechala instalovat jen komponenty pro 19°e 23°E a po zavedení Serpo, zrušení Cslinku, problémech s dekodovacími kartami si lidé začali instalovat na okna a balkony paraboly na pozici 0.8°W. Že to kráse budovy nějak nepřidá a navíc komplikuje práce při zateplení, eventuelně už zateplená budova je a nemůže se do ní vrtat ani nemluvě.
Prostě pokud děláme určité věci, měly by mít smysl...


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Bytový dům - instalace satelitního rozvodu?
« Odpověď #19 kdy: 08. 05. 2014, 11:27:00 »
...to jsi docela pobavil:), no raději už nebudu nic komentovat.
Tazateli bych doporučil neinstalovat každopádně jen komponenty např. pro jednoho sat. providera. Spíše bych zkusil bych někde na domovní schůzi lidem vysvětlit, že společný rozvod, bude mít alternativy, byť to bude dražší. Už jsem viděl pár bytových domů, kde samospráva nechala instalovat jen komponenty pro 19°e 23°E a po zavedení Serpo, zrušení Cslinku, problémech s dekodovacími kartami si lidé začali instalovat na okna a balkony paraboly na pozici 0.8°W. Že to kráse budovy nějak nepřidá a navíc komplikuje práce při zateplení, eventuelně už zateplená budova je a nemůže se do ní vrtat ani nemluvě.
Prostě pokud děláme určité věci, měly by mít smysl...


At da lidem na výběr, lidi si sami odhlasují zda chtějí 23,5e (+19,2e) nebo někoho jinýho, my si ani vybírat nemohli! prostě řekli že budem koukat na bukovu horu v dvbt a komu se to nelibi ad si *p**** polibi. U nas proste rozhodlo vedení, ja ale preferuju ad rozhodnou najemníci, protože u nas to skončilo tak že si na okna davame krom satů i svoje antény... Ad da lidem navýběr ti si odhlasují jedno nebo druhé a není co řešit, a nebudou si moct stežovat protože si tak rozhodnou oni sami, a ne jako u nas nějake přiblblé "vedení" jenom protože to bylo nejlevnější. A vyjde je to finančně levněji když se v domě dohodnou pro 1 řešení než když tam bude těch možností hodně.
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Bytový dům - instalace satelitního rozvodu?
« Odpověď #20 kdy: 08. 05. 2014, 12:00:45 »
thorin -
ty rozvody v baráku pravděpodobně nemáte do hvězdy, takže v tom bude problém - pro satelit musíte mít zlášť kabel pro každou TV(STB). Uvědomte si, že dnes je prostě 1 TV v bytě málo - takže nutno počítat min. s 2 kabely do každého bytu pokud to má mít smysl. Pokud se rozhodnete pro satelit, rozhodně si nezavírejte možnost výběru z vícero poskytovatelů - takže jednoznačně si nechte instalovat pozice 23,5, 19,2 a 0,1W na tom nemá cenu šetřit, tento vícenáklad je naprosto zanedbatelný pro 18bytů... Ono hlasování je dobrá věc pouze v tom, že neexistuje lepší řešení jak spravovat společné věci :) Je ovšem velmi důležité, aby lidé byli před hlasováním dostatečně poučeni a věděli o čem hlasují a co z toho plyne do budoucna... děláte rozhodnutí na mnoho let dopředu a je rozhodně lepší ze společného fondu realizovat v byt.domě univerzální řešení TV příjmu i za cenu vyšších nákladů, než mít pak barák po balkonech olepený parabolami a anténami.
Mimochodem, také se mi moc nezdá údajná neřešitelnost DVBT příjmu...??? kde to přesně je?


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Bytový dům - instalace satelitního rozvodu?
« Odpověď #21 kdy: 08. 05. 2014, 12:11:08 »
thorin -
ty rozvody v baráku pravděpodobně nemáte do hvězdy, takže v tom bude problém - pro satelit musíte mít zlášť kabel pro každou TV(STB). Uvědomte si, že dnes je prostě 1 TV v bytě málo - takže nutno počítat min. s 2 kabely do každého bytu pokud to má mít smysl. Pokud se rozhodnete pro satelit, rozhodně si nezavírejte možnost výběru z vícero poskytovatelů - takže jednoznačně si nechte instalovat pozice 23,5, 19,2 a 0,1W na tom nemá cenu šetřit, tento vícenáklad je naprosto zanedbatelný pro 18bytů... Ono hlasování je dobrá věc pouze v tom, že neexistuje lepší řešení jak spravovat společné věci :) Je ovšem velmi důležité, aby lidé byli před hlasováním dostatečně poučeni a věděli o čem hlasují a co z toho plyne do budoucna... děláte rozhodnutí na mnoho let dopředu a je rozhodně lepší ze společného fondu realizovat v byt.domě univerzální řešení TV příjmu i za cenu vyšších nákladů, než mít pak barák po balkonech olepený parabolami a anténami.
Mimochodem, také se mi moc nezdá údajná neřešitelnost DVBT příjmu...??? kde to přesně je?


Z toho co píše, včetně toho že chce použít stavajicí rozvody plyne že nemají na rozhazování, ono, kdo dneska může rozhazovat, ale nejhorší bude to že musí do každého bytu přivést solo kabel a to také nebude moc levné, dále zaleží jak se rozhodnou lidi, zda budou chtit kvalitu nebo ne. Kdyby měl na rozhazování, tak tam šoupne třeba 5 těch pozic, ale mají malo peněz, tak che co nejvíc ušetřit, a nejlepší řešení je vysvětlit to lidem a dat jim třeba přečíst nejaky članky aby vedeli co je  HD a co kdo poskytuje/neposkytuje, a potom je nechat odhlasovat co vlastně chtějí, hlavne ad to nedela jako ty telátka u nás, proste řeknou A ale lidi chtěj B. Kdyby tohle hlasovani bylo u nas, tak všichni hlasujem pro ještěd, ale oni nas donutili koukat na bukovu horu.
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Bytový dům - instalace satelitního rozvodu?
« Odpověď #22 kdy: 08. 05. 2014, 13:09:39 »
Honzíku, neřešíme tady žádných 20 družic ale 3-4 tak tady furt nemelduj o bůhvíjakých nákladech navíc, jde jen o 1 parabolu navíc + nějaký konvertor a složitější MSW a to je pro 18 bytů v součtu za pár korun oproti tomu tvému propagovanému omezení pouze na 23,5. Náklady na další rozvody do jednotl. bytů se nezmění chápeš ?? To je přesně to tzv "šetření" na naprosto nesprávném místě... Jestli chtějí skutečně ušetřit, tak ať si vyřeší příjem DVBT třeba i za cenu slož. ant. soustav atd., schopná firma by si snad dokázala s údajnými problémy poradit a rozvody by mohly zůstat pův....  zájemci o HD a pod. "vyšší standart" pak ale budou lepit paraboly po balkonech ... hlavně že ušetřili na instalaci která se dělá 1/10 let...  :(



Stasi-DDR

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 030
    • Zobrazit profil
Re:Bytový dům - instalace satelitního rozvodu?
« Odpověď #23 kdy: 08. 05. 2014, 13:14:48 »
Pro místní "takyodborníky" (raději nebudu jmenovat, oni už se "najdou"), existuje něco jako tohle: http://schwaiger.cz/z16592-dvb-s-s2-minihlavni-stanice-pro-jednokabelovy-system a nemusí se ani měnit rozvody na "hvězdu". Instalováno už v cca. osmi místech a naprostá spokojenost! Pokud mají od poslední rekonstrukce vyměněnou i kabeláž v ÚPS, pak už to není vůbec žádný problém! Ani cena není nijak vysoká! Vždycky mě zde na fóru někdo pořádně pobaví svým "takyprojektem" STA u kterého je vidět, že o dané problematice nemá absolutně ponětí! Odbornou práci je vždy potřeba přenechat opravdovým odborníkům a nikoliv internetovým tlučhubům, kteří se za "odborníky" jen vydávají!
Veďte mě, následujte nebo jděte z cesty!


thorin

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Bytový dům - instalace satelitního rozvodu?
« Odpověď #24 kdy: 08. 05. 2014, 13:16:07 »
Citace
Z toho co píše, včetně toho že chce použít stavajicí rozvody plyne že nemají na rozhazování, ono, kdo dneska může rozhazovat, ale nejhorší bude to že musí do každého bytu přivést solo kabel a to také nebude moc levné, dále zaleží jak se rozhodnou lidi, zda budou chtit kvalitu nebo ne. Kdyby měl na rozhazování, tak tam šoupne třeba 5 těch pozic, ale mají malo peněz, tak che co nejvíc ušetřit, a nejlepší řešení je vysvětlit to lidem a dat jim třeba přečíst nejaky članky aby vedeli co je  HD a co kdo poskytuje/neposkytuje, a potom je nechat odhlasovat co vlastně chtějí, hlavne ad to nedela jako ty telátka u nás, proste řeknou A ale lidi chtěj B. Kdyby tohle hlasovani bylo u nas, tak všichni hlasujem pro ještěd, ale oni nas donutili koukat na bukovu horu.
Dobrý den,
děkuji za všechny reakce na můj dotaz.

Přesně jak píšete, peníze na rozhazování nejsou. Náš bytový dům je v ďolíku, včera mi TV technik řekl, že je příjem možný pouze z Ještědu, v ostatních směrech nám brání paneláky, ale i z Ještědu je to problematické, ve směru antén stojí vzrostlé stromy.

Síla signálu a kvalita je na 100%, ale v létě se stává, že signál někdy zmizí, dalším problémem je, že nepřijímáme celou škálu vysílaných programů, chybí např. Fanda.

Navrhl mi tedy tyto varianty:
1)zachovat stávající DVB-T rozvody a chybějící kanály doplnit pomocí SAT transkodéru
2)instalovat SAT rozvody - parabola a kabeláž do každého bytu
3)na všechny kanály použít transkodéry

Nejraději bych eliminoval výpadky signálu a rozšířil TV nabídku při zachování DVB-T.

DVB-T používá cca 1/3 domu, zbytek má kabelovku.



thorin

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Bytový dům - instalace satelitního rozvodu?
« Odpověď #25 kdy: 08. 05. 2014, 13:21:32 »
Pro místní "takyodborníky" (raději nebudu jmenovat, oni už se "najdou"), existuje něco jako tohle: http://schwaiger.cz/z16592-dvb-s-s2-minihlavni-stanice-pro-jednokabelovy-system a nemusí se ani měnit rozvody na "hvězdu". Instalováno už v cca. osmi místech a naprostá spokojenost! Pokud mají od poslední rekonstrukce vyměněnou i kabeláž v ÚPS, pak už to není vůbec žádný problém! Ani cena není nijak vysoká! Vždycky mě zde na fóru někdo pořádně pobaví svým "takyprojektem" STA u kterého je vidět, že o dané problematice nemá absolutně ponětí! Odbornou práci je vždy potřeba přenechat opravdovým odborníkům a nikoliv internetovým tlučhubům, kteří se za "odborníky" jen vydávají!

Jestli to dobře chápu, tak to zařízení umí skloubit signál z paraboly a antén do současného rozvodu?


Horal

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 691
    • Zobrazit profil
Re:Bytový dům - instalace satelitního rozvodu?
« Odpověď #26 kdy: 08. 05. 2014, 13:22:48 »
Honzíku, neřešíme tady žádných 20 družic ale 3-4 tak tady furt nemelduj o bůhvíjakých nákladech navíc, jde jen o 1 parabolu navíc + nějaký konvertor a složitější MSW a to je pro 18 bytů v součtu za pár korun oproti tomu tvému propagovanému omezení pouze na 23,5. Náklady na další rozvody do jednotl. bytů se nezmění chápeš ?? To je přesně to tzv "šetření" na naprosto nesprávném místě... Jestli chtějí skutečně ušetřit, tak ať si vyřeší příjem DVBT třeba i za cenu slož. ant. soustav atd., schopná firma by si snad dokázala s údajnými problémy poradit a rozvody by mohly zůstat pův....  zájemci o HD a pod. "vyšší standart" pak ale budou lepit paraboly po balkonech ... hlavně že ušetřili na instalaci která se dělá 1/10 let...  :(
...přesně tak, ale to je asi mimo jeho obzor...


Horal

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 691
    • Zobrazit profil
Re:Bytový dům - instalace satelitního rozvodu?
« Odpověď #27 kdy: 08. 05. 2014, 13:27:51 »
Citace
Z toho co píše, včetně toho že chce použít stavajicí rozvody plyne že nemají na rozhazování, ono, kdo dneska může rozhazovat, ale nejhorší bude to že musí do každého bytu přivést solo kabel a to také nebude moc levné, dále zaleží jak se rozhodnou lidi, zda budou chtit kvalitu nebo ne. Kdyby měl na rozhazování, tak tam šoupne třeba 5 těch pozic, ale mají malo peněz, tak che co nejvíc ušetřit, a nejlepší řešení je vysvětlit to lidem a dat jim třeba přečíst nejaky članky aby vedeli co je  HD a co kdo poskytuje/neposkytuje, a potom je nechat odhlasovat co vlastně chtějí, hlavne ad to nedela jako ty telátka u nás, proste řeknou A ale lidi chtěj B. Kdyby tohle hlasovani bylo u nas, tak všichni hlasujem pro ještěd, ale oni nas donutili koukat na bukovu horu.
Dobrý den,
děkuji za všechny reakce na můj dotaz.

Přesně jak píšete, peníze na rozhazování nejsou. Náš bytový dům je v ďolíku, včera mi TV technik řekl, že je příjem možný pouze z Ještědu, v ostatních směrech nám brání paneláky, ale i z Ještědu je to problematické, ve směru antén stojí vzrostlé stromy.

Síla signálu a kvalita je na 100%, ale v létě se stává, že signál někdy zmizí, dalším problémem je, že nepřijímáme celou škálu vysílaných programů, chybí např. Fanda.

Navrhl mi tedy tyto varianty:
1)zachovat stávající DVB-T rozvody a chybějící kanály doplnit pomocí SAT transkodéru
2)instalovat SAT rozvody - parabola a kabeláž do každého bytu
3)na všechny kanály použít transkodéry

Nejraději bych eliminoval výpadky signálu a rozšířil TV nabídku při zachování DVB-T.

DVB-T používá cca 1/3 domu, zbytek má kabelovku.
šetřit se samozřejmě má, ale určitě na těch správných místech, to si musíte probrat sami je mi velmi blízký postoj od diskutujícího lance. Osobně bych se variantě 1 a 3 vyhnul, nebudu tu uvádět proč-je to můj osobní názor.


Stasi-DDR

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 030
    • Zobrazit profil
Re:Bytový dům - instalace satelitního rozvodu?
« Odpověď #28 kdy: 08. 05. 2014, 13:35:02 »
Pro místní "takyodborníky" (raději nebudu jmenovat, oni už se "najdou"), existuje něco jako tohle: http://schwaiger.cz/z16592-dvb-s-s2-minihlavni-stanice-pro-jednokabelovy-system a nemusí se ani měnit rozvody na "hvězdu". Instalováno už v cca. osmi místech a naprostá spokojenost! Pokud mají od poslední rekonstrukce vyměněnou i kabeláž v ÚPS, pak už to není vůbec žádný problém! Ani cena není nijak vysoká! Vždycky mě zde na fóru někdo pořádně pobaví svým "takyprojektem" STA u kterého je vidět, že o dané problematice nemá absolutně ponětí! Odbornou práci je vždy potřeba přenechat opravdovým odborníkům a nikoliv internetovým tlučhubům, kteří se za "odborníky" jen vydávají!

Jestli to dobře chápu, tak to zařízení umí skloubit signál z paraboly a antén do současného rozvodu?

Ano, podrobnosti jsou v pdf souboru (návod k instalaci) na webu z mého odkazu v sekci download.
Veďte mě, následujte nebo jděte z cesty!


Miloslav Soška

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 750
  • QTH Horní Stakory
    • ICQ komunikátor - 228301424
    • Zobrazit profil
    • pureradio.cz
    • E-mail
Re:Bytový dům - instalace satelitního rozvodu?
« Odpověď #29 kdy: 08. 05. 2014, 13:38:13 »
.....Náš bytový dům je v ďolíku....
kde přesněji v ďolíku? takových ďolíků u Ještědu je spousta....
DVB-S - Ariva 100, Wave Frontier T55 -  23.5°E, 19.2°E, 13°E - FTA
DVB-T - SHARP Aquos LC-40LE630E - k. 6, 25, 29, 30, 35, 38, 40, 60 - ČH, Černá Studnice, Sněžné Jámy
DAB/DAB+/DMB/DRM/SDR/VKV - EzCap USB Dongle, Lingo iJoy Plus, Kenwood KDC-DAB41U, Dual DAB 50, Himalaya DRM 2009
PMR, CB, sdílenky