Existují tu dvě vysvětlení toho, že signál nějakého rádia zesílil nebo že se jeho příjem zlepšil. Zejména to pak platí v současné době, tedy po snížení modulačních výkonů.
První vysvětlení je to "přijatelné".
A to, že po snížení modulačních výkonů (dále zkratím na MPX power) se pásmo výrazně vyčistilo a selektivita přijímačů se zlepšila. Ostatně psalo to dost lidí ve vlákně o modulačních výkonech. Zrovna v případě frekvence 92,4 FM Hitrádia FM Plus má tento fakt nezanedbatelný vliv - po snížení MPX power Relaxu na 92,3 se výrazně zlepšil v Praze příjem nejen 92,4, ale i 92,2 FM (MDR1). Subjektivně se tak 92,4 může jevit jako silnější a "hraje" z více směrů, protože předtím bylo nutné k tomu aby tento kmitočet "hrál" výrazně odsměrovat Relax, teď už není. Podobné je to u mnoha dalších dříve zarušených kmitočtů, na kterých se zlepšil příjem nejen zahraničních stanic, o které my DXeři zejména stojíme, ale samozřejmě i těch českých, o které už stojíme méně.
Druhé vysvětlení je to kontroverzní, ač v minulosti mnohokrát prokázané a ověřené.
A to, že daná stanice přepaluje výkony.
Ač i to je někdy zavádějící - v ČR, kde je koordinace vysílačů a jejich směrové diagramy velmi volnou věcí, a na většině vysílačů se používá jako AS jednoduchý dipól ve vertikální polarizaci, maximálně s odraznicí, je často "dokrývač" slyšet i tam, kde by vůbec slyšet být neměl už jen kvůli tomu. Proto ty rozdíly proti německým a rakouským dokrývačům, které nejenže používají směrové AS s potlačením do stran klidně i 20 dB, ale také používají horizontální polarizaci, kde je směrovost vysílacích antén většinou vyšší než u polarizace vertikální. Vysílač například pro město v údolí na kopci nad ním, který by teoreticky měl pokrývat jen to město, protože jinde v okolí je silný signál jiného (pilotního) kmitočtu, tak "svítí" nejen
na město, ale i do všech ostatních směrů. Krásný příklad je třeba "dokrývač" ČRo Sever z Harachova, který pokrývá půlku Čech, nebo vykrývací vysílač ČRo Plzeň na Klínovci, což je něco podobného. U soukromých rádií lze zmínit třeba vysílač Poluška u Kaplice (Faktor), nebo Javorník u Liberce (Hey) a mnohé další, které také přes nízký výkon a určení pro vykrytí malého území "smaží" přes půl republiky. A to ani nemusí překračovat povolené výkony.
Každopádně přepálené výkony na mnoha vysílačích byly a stále ještě jsou realita. U některých se to dá velmi jednoduše změřit, třeba vysílač Radia Ethno v Praze vysílá ze stejného AS jako Radio 1, ale s výkonem 100W proti 5 kW. Rozdíl úrovní na anténě ovšem tak velký není, a odpovídá výkonu Ethna kolem 800W.
Stejně tak existuje množství svědectví a amatérských měření vysílačů soukromých stanic, kdy na daném vysílači s povoleným ERP 300 W byl nasazen koncový stupeň s výkonem 1 kW, což s použitou anténou a započítaným útlumem kabeláže dalo i přes 4 kW ERP (a tento koncový stupeň běžel na plný výkon). Některé vysílače pak měly podezřele velký dosah, který se náhle zmenšil a nebo se změnil po převzetí jinou stanicí. Zajímavým příkladem je frekvence 89,3 FM u Benešova, kdy v době Radia Presston byla její síla v Praze nebo na Jihlavsku neuvěřitelná, ale po obnovení vysílání rádiem Sázava se dosah podivně zmenšil, ač se vysílá do stejného AS. Velmi profláklé jsou podivné dosahy některých slabých vysílačů v některých oblastech Moravy, zejména rádia Čas. I mnohá dnešní Hitrádia měla v minulosti prapodivné dosahy, zejména zmiňovaný FM Plus, kdy třeba 100 W vykrývač z Domažlic bylo možné zachytit v Praze, což by při povoleném výkonu vzhledem k terénnímu profilu bylo naprosto vyloučené.
Je tedy logické, že po podobných zkušenostech a ve chvíli, kdy jsou opravdu dosahy některých vysílačů více než zvláštní, se mezi odbornou i laickou veřejností objevují více či méně podložené dohady o překročených výkonech.
Jinak k zhoršení signálu po změně MPX power - jistě, subjektivně se příjem mohl zhoršit, protože v nařvaném zvuku rádií nebyly například v autech tolik slyšet vlivy rušení nebo vícecestného příjmu ve městech. Z vlastních zkušeností toto mohu potvrdit. Na druhou stranu, příjem se nezhoršil, jen je na méně kvalitních přijímačích signál méně výrazný a tudíž subjektivně horší. Na kvalitnějších přijímačích a autorádiích je ale zvuk rádií a jejich příjem kvalitnější, zejména při poslechu na o něco slušnější aparatuře. Ač kvality zahraničních stanic stále nedosahuje. Poslech například Oldies Radia nebo jiných českých stanic je ale nyní výrazně příjemnější, než byl dříve.