Autor Téma: Optimální nastavení DVBVieweru pro HDTV  (Přečteno 16481 krát)

Njuska

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 78
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Optimální nastavení DVBVieweru pro HDTV
« kdy: 27. 07. 2012, 03:53:36 »
Zdravím, předem se omlouvám, jestli tu někde podobné téma už je, ale prostě jsem nenalezl. K tématu: Mohl bych poprosit uživatele programu DVB Viewer (mám verzi 4.5) o jejich zkušenosti s nastavením a typu kodeku pro naše HDTV. Po mnoha testech jsem prozatím usídlil na kodecích od CyberLinku (viz. obr.), nicméně, pořád se mi přehrávání nezdá úplně plynulé. Vlastním 27 palcový monitor a občas je vidno drobné zaškubání obrazu, zatrhání... zvláště třeba na závěrečných titulcích, které běží podélně na spodní části obrazovky, nebo plynulých pomalejších záběrech. Není to sice nic hrozného, koukat se na to s přehledem dá, ale pokud to srovnám se svojí klasickou LCD TV Samsung, tak je to opravdu rozdíl.
Jenom dodám, že můj HW je myslím dostatečný, takže tam bych chyby nejspíš nehledal - tedy pokud to nějak neovlivňuje samotná TV karta (Pinnacle PCTV 710iX DVB-T, DVB-S) a nebo VGA karta (nVidia 8600GT). Využití CPU mám max. asi na 20% bez použití DXVA. Nahrané video z HDTV také pak v MPC (přes ffdshow video decoder a Haali media splitter) jede bez problému. Jde mi čistě o HDTV stream. Díky  ;)
 
Takže prosím, podělte se o zkušenosti. Předem moc díky.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Optimální nastavení DVBVieweru pro HDTV
« Odpověď #1 kdy: 27. 07. 2012, 08:16:16 »
K dekódování mpe4 používám dekodér z ffdshow. Občasné cukání při švenku podle mě bude na PC vždy. Jde o to, že PC zobrazuje 60 snímků/vteřinu, zatímco TV vysílá 50. Takže některý snímek se zobrazí 2x, většina 1x.


hrazny palyza

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 121
    • Zobrazit profil
Re:Optimální nastavení DVBVieweru pro HDTV
« Odpověď #2 kdy: 27. 07. 2012, 09:07:21 »
Osobně používám DVBViewer GE, kodeky pro mpeg2 i mpeg4 jsou ve Windows 7 již součástí, není třeba cokoli doinstalovávat. Mám s nimi mnohem lepší zkušenost, sice nemají prakticky žádnou možnost nastavení, ale to není na závadu, protože nemám co bych vytknul. Nejméně zatěžují cpu a vůbec se nemusím zabývat nastavením režimu deinterlace, přitom žádné rušivé artefakty způsobené prokládáním jsem s těmito kodeky nezaznamenal. Samozřejmě je taky dobré mít aktualizované ovladače gr. karty na kterou je offloadována většina práce se zpracováním videa.
Co se týče pravidelného "zadrhnutí" obrazu, které popisujete, je to způsobeno nesouladem frame rate tv vysílání a vašeho monitoru. Je třeba nastavit frekvenci monitoru na 50Hz nebo 100Hz, nikoli nechat obvyklý default 60Hz. Pak budete mít obraz při sledování tv vysílání naprosto plynulý, bez jakékoli disharmonie při pohybu kamery.


Njuska

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 78
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Optimální nastavení DVBVieweru pro HDTV
« Odpověď #3 kdy: 29. 07. 2012, 04:50:59 »
Velmi děkuji za odpovědi. Přiznám se, že problém s frekvencí monitoru/TV mě nikdy nenapadl. Bohužel si teď v rychlosti nejsem jistý, ale předpokládám, že nastavit na standardním LCD monitoru obnovovací frekvenci 50Hz a nebo 100Hz je velice problematické, né-li nemožné. Nebo snad existuje nějaký "fígl", jak na to, aniž bych zničil monitor?
Jinak používám Windows XP, které interní kodeky pro MPEG4 bohužel nemají. Proto stále hledám a laboruji s konfigurací kodeků a rendererů...
Zeptám se ještě, má na zobrazení (potažmo přehrávání) HDTV/HD videa nějaký vliv grafická karta? Mám totiž poměrně starší kousek (nVidia 8600GT), nicméně HW akceleraci DXVA nevyužívám, nechávám vše čistě na výkonnějším CPU. Díky  :)


neuu neuu

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Optimální nastavení DVBVieweru pro HDTV
« Odpověď #4 kdy: 29. 07. 2012, 09:47:04 »
Já bych řekl, že hodně udělá i nastavení výstupu typicky "Overlay" nebo "System default". U ostatních jako WMR9 jsem v nejlepším případě dosáhl, že rychlejší scény v HD mají některé snímky rozpadlé, tj. nestihl ze překreslit celý obraz.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Milan Pantůček

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 129
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Optimální nastavení DVBVieweru pro HDTV
« Odpověď #5 kdy: 29. 07. 2012, 11:50:02 »
Velmi děkuji za odpovědi. Přiznám se, že problém s frekvencí monitoru/TV mě nikdy nenapadl. Bohužel si teď v rychlosti nejsem jistý, ale předpokládám, že nastavit na standardním LCD monitoru obnovovací frekvenci 50Hz a nebo 100Hz je velice problematické, né-li nemožné. Nebo snad existuje nějaký "fígl", jak na to, aniž bych zničil monitor?
Jinak používám Windows XP, které interní kodeky pro MPEG4 bohužel nemají. Proto stále hledám a laboruji s konfigurací kodeků a rendererů...
Zeptám se ještě, má na zobrazení (potažmo přehrávání) HDTV/HD videa nějaký vliv grafická karta? Mám totiž poměrně starší kousek (nVidia 8600GT), nicméně HW akceleraci DXVA nevyužívám, nechávám vše čistě na výkonnějším CPU. Díky  :)
Standardní frekvence pro LCD je 60 Hz, nastavování 50 nebo 100 Hz je nesmysl. Se správným zobrazením videa si musí poradit SW.
Co se týká přehrávačů videa, některé HD obsah bez sekání nepřehrají, bez ohledu na kodeky a výkon procesoru. Stejně tak některé přehrávače nedovedou využít HW podporu grafické karty. Také volba kodeků a rendererů se dá nastavit jen u některých přehrávačů, ostatní asi použijí "co najdou".
Pro HD video je nejlepší MediaPlayer Home Cinema (umí využít HW podporu). Většinu ostatních formátů přehraje VLC Mediaplayer (ale usekává asi 2 s na začátku i na konci).
U TV karty Technisat Airstar2 je dodán DVBViewer TE s kodekem Sonic Cineplayer. Po nainstalování K-Lite Codec Pack na tom jede i HD vysílání, ale trhaně. Nainstaloval jsem si proto DVBViewer TE2. Ten má vlastní kodeky, ale nerozpozná formát 4:3 a 16:9 (musí se přepínat ručně). Přehrával HD vysílání nějakou dobu plynule, ale od určité doby to začalo být horší.
Jinak přehrávání videa je velká empirie, některé záznamy přehrají jen některé přehrávače (podle toho, z jakého zdroje a jakým programem byl soubor vytvořen).


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Optimální nastavení DVBVieweru pro HDTV
« Odpověď #6 kdy: 29. 07. 2012, 18:01:01 »
Velmi děkuji za odpovědi. Přiznám se, že problém s frekvencí monitoru/TV mě nikdy nenapadl. Bohužel si teď v rychlosti nejsem jistý, ale předpokládám, že nastavit na standardním LCD monitoru obnovovací frekvenci 50Hz a nebo 100Hz je velice problematické, né-li nemožné. Nebo snad existuje nějaký "fígl", jak na to, aniž bych zničil monitor?
Jinak používám Windows XP, které interní kodeky pro MPEG4 bohužel nemají. Proto stále hledám a laboruji s konfigurací kodeků a rendererů...
Zeptám se ještě, má na zobrazení (potažmo přehrávání) HDTV/HD videa nějaký vliv grafická karta? Mám totiž poměrně starší kousek (nVidia 8600GT), nicméně HW akceleraci DXVA nevyužívám, nechávám vše čistě na výkonnějším CPU. Díky  :)
Změnou frekvence LCD monitor nezničíte, jen v nejhorším nic neuvidíte a budete muset nabootovat ve VGA režimu. Pokud má monitor rozlišení 1920*1080, tak obvykle umí HDTV režimy, takže se 50Hz dá nastavit. Pro jiné rozlišení spíš ne.
Videokarta má vliv velký. Zásadní, pokud používáte DXVA. Dál se také uplatní při odstraňování prokládání, případně IVTC. Pokud všechno necháte na CPU, tak stačí, když umí videooverlay, což 8600 zvládá. Já pod XP s DVBVieweremTE používám mpeg4 dekodér z ffdshow, zároveň jsem musel doinstalovat nějaký update k DVBVieweru (nejspíš mpeg splitter). Hlavní je nepoužívat dekodér od nich.
Ve výsledku se na to dívat dá, skoro to necuká (převod 50 -> 60Hz vidět samozřejmě je), ale TV to není. Kartu mám ještě starší - Nvidia6600.
Z hlavy nevím, jestli 8600 DXVA umí, u této řady se s podporou mpeg4 začínalo. Ale v každém případě zkontrolujte, zda v nvidia control panelu nemáte zaškrtnuto "Použít inverzní filmový přepis (Telecine)". To se snaží detekovat filmový mód a na místo odstranění prokládání spojit příslušné půlsnímky dohromady. Pro PAL to moc nefunguje a někdy to vytváří rušivé artefakty.
« Poslední změna: 29. 07. 2012, 18:15:03 od Jan Novák »


Miloslav Soška

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 750
  • QTH Horní Stakory
    • ICQ komunikátor - 228301424
    • Zobrazit profil
    • pureradio.cz
    • E-mail
Re:Optimální nastavení DVBVieweru pro HDTV
« Odpověď #7 kdy: 29. 07. 2012, 18:23:20 »
rozběhal jsem HD i na Asus EEE s Celeronem Mobile 1 GHz, Intel GMA a DVB Viewerem. Sice se s tím integrovaná grafika pere, ale koukat se na to dá. Používám ffdshow DXVA Video decoder. Renderer je Overlay mixer.
DVB-S - Ariva 100, Wave Frontier T55 -  23.5°E, 19.2°E, 13°E - FTA
DVB-T - SHARP Aquos LC-40LE630E - k. 6, 25, 29, 30, 35, 38, 40, 60 - ČH, Černá Studnice, Sněžné Jámy
DAB/DAB+/DMB/DRM/SDR/VKV - EzCap USB Dongle, Lingo iJoy Plus, Kenwood KDC-DAB41U, Dual DAB 50, Himalaya DRM 2009
PMR, CB, sdílenky


hrazny palyza

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 121
    • Zobrazit profil
Re:Optimální nastavení DVBVieweru pro HDTV
« Odpověď #8 kdy: 29. 07. 2012, 20:48:53 »
Bohužel si teď v rychlosti nejsem jistý, ale předpokládám, že nastavit na standardním LCD monitoru obnovovací frekvenci 50Hz a nebo 100Hz je velice problematické, né-li nemožné. Nebo snad existuje nějaký "fígl", jak na to, aniž bych zničil monitor?
Jinak používám Windows XP, které interní kodeky pro MPEG4 bohužel nemají. Proto stále hledám a laboruji s konfigurací kodeků a rendererů...

Refresh rate monitoru nastavíte přes ovládací panel grafické karty. Já mám notebookovou Nvidii, přidal jsem custom refresh rate 50Hz pro rozlišení 1920x1080 na externím LCD. Refresh rate zobrazovače musí být v souladu se snímkovou frekvencí obrazového zdroje (DVB-T 50fps) je fakt bez diskuze.
http://wiki.team-mediaportal.com/1_MEDIAPORTAL_1/16_Support/2_FAQ/Stuttering_Playback
Co se týče H.264 kodeku, ve WinXP jsem používal CoreAVC se znatelně nižším zatížením CPU než jakýmkoli jiným, zvlášť ffdshow se mi v té době vůbec neosvědčil. HD z mux4 jsem přehrával (bez výpadků a cukání) už i na starším notebooku s ATI X700 a Centrinem 1,6GHz
http://en.wikipedia.org/wiki/CoreAVC


Njuska

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 78
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Optimální nastavení DVBVieweru pro HDTV
« Odpověď #9 kdy: 30. 07. 2012, 03:15:34 »
@Jan Novák: Takže ještě jednou díky za rady a postřehy. Mně osobně se ffdshow moc neosvědčil. Příjde mi, že obraz je o něco více trhanější, než např s kodekem LAV a nebo CyberLink. Vše ale doplňuji interním rendererem DVBVieweru "VMR9 Custom Video Renderer". Pokud používám klasický Overlay Renderer, tak mi to příjde zase takové mírně trhané. Znovu ale podotýkám, že se jedná pouze o mírné záškuby, dobře viditelné třeba v titulcích na konci filmů/pořadů. Jsem prostě asi tak trošku pedant ::) a pak to srovnání s klasickou TV v obýváku, to fakt bije do očí. Co se grafiky týče, tak 8600 GT DXVA umí, ale já jej nepoužívám. Resp. ani nevím, jak jej např. u kodeku CyberLink zapnout a vlastně ho asi ani nepotřebuju - CPU mám silné a nevytížené. Dříve jsem ale používal "ffdshow DXVA Video Decoder" a zase v kombinaci s "VMR9 Custom Video Renderer". Ale když jsem nainstaloval nejnovější balík K-lite codec pack, tak se podle mě trhání opět malinko zvýraznilo. Jinak Telecine mám vypnuté.

@hrazny palyza: Bohužel, můj monitor Samsung P2770 nemá nikde v nastavení možnost 50Hz (a jak jsem tak teď letmo hledal na netu, nenašel jsem žádnej LCD monitor, který by to uměl). V panelu graf. karty je skutečně jen varianta: 1920x1080 60Hz. Monitor je plug&play, tak mu zejtra ještě zkusím natvrdo přiřadit drivery nějakého jiného typu. Zkusil jsem nainstalovat prográmek MediPortal, ale když chtěl instalovat SQL server a x dalších "podpůrných modulů", tak jsem od instalace raději upustil. Ale každopádně i Vám díky.   


hrazny palyza

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 121
    • Zobrazit profil
Re:Optimální nastavení DVBVieweru pro HDTV
« Odpověď #10 kdy: 30. 07. 2012, 07:58:29 »
@hrazny palyza: Bohužel, můj monitor Samsung P2770 nemá nikde v nastavení možnost 50Hz (a jak jsem tak teď letmo hledal na netu, nenašel jsem žádnej LCD monitor, který by to uměl). V panelu graf. karty je skutečně jen varianta: 1920x1080 60Hz. Monitor je plug&play, tak mu zejtra ještě zkusím natvrdo přiřadit drivery nějakého jiného typu. Zkusil jsem nainstalovat prográmek MediPortal, ale když chtěl instalovat SQL server a x dalších "podpůrných modulů", tak jsem od instalace raději upustil. Ale každopádně i Vám díky.

To jste mě nepochopil, resp. jsem se možná špatně vyjádřil, nehledejte nastavení refresh rate přímo v ovládání monitoru, ale v ovládacím panelu Nvidia (ve Windows): Change resolution>Customize>Create custom resolution (1920x1080@50Hz)!
Drivery raději neměňte:)
Odkaz na Mediaportal jsem dal jen kvůli textu - je tam názorně vysvětleno, že je nutné mít sladěný refresh monitoru s frame rate videa, aby nedocházelo k cukání (Stuttering Playback).

Video renderer v XP: overlay, ve W7: EVR.
Kodek mpeg4 v XP: CoreAVC, ve W7 systémový


Njuska

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 78
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Optimální nastavení DVBVieweru pro HDTV
« Odpověď #11 kdy: 30. 07. 2012, 13:52:07 »
Ale jo, pochopil :) Monitor je plug&play a tedy grafické kartě přímo přikáže, jaký mód do něj může pouštět. Bohužel, prostě moje kombinace monitoru a grafické karty zkrátka neumožňují jinou frekvenci, než 60Hz.


Martin Gembec

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 35
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Optimální nastavení DVBVieweru pro HDTV
« Odpověď #12 kdy: 30. 07. 2012, 23:17:17 »
Používám kodek CoreAVC. Karta Airstar 2, Procesor Core2Duo 2,6 GHz, GeForce 8600GT. Neřekl bych že mám nějaký problém se zobrazením.

Mně by zase pomohlo, kdybych někde sehnal mail na tvůrce programu DVBViewer, protože se mi nedaří registrace do nového members portálu a tak jsem rád, že jsem kdysi stáhl aspoň DVBViwer Pro v 4.1. Pokud je nějaký majitel Vieweru GE ochoten poslat mi novější verzi nebo mail na autora, tak díky.


hrazny palyza

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 121
    • Zobrazit profil
Re:Optimální nastavení DVBVieweru pro HDTV
« Odpověď #13 kdy: 31. 07. 2012, 08:08:59 »
Mně by zase pomohlo, kdybych někde sehnal mail na tvůrce programu DVBViewer, protože se mi nedaří registrace do nového members portálu

If you brought your license before 31.12.2006, please provide us (bhackbart@cmuv.de) with some additional informations.
Additional information that may be helpful to identify you as a customer, e.g. the date of purchase, payment method, a copy of the e-mail containing your old credentials - whatever is available.


hrazny palyza

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 121
    • Zobrazit profil
Re:Optimální nastavení DVBVieweru pro HDTV
« Odpověď #14 kdy: 31. 07. 2012, 08:16:41 »
Ale jo, pochopil :) Monitor je plug&play a tedy grafické kartě přímo přikáže, jaký mód do něj může pouštět.

Přece vůbec nezáleží, jaké režimy monitor oznamuje systému. O tom, jaký refresh rate pošlete do monitoru rozhodnete nastavením gr. karty - pro české (evropské) tv vysílání přidáním vlastního režimu 1920x1080@50Hz.