Autor Téma: Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?  (Přečteno 1324776 krát)

Martin Patera

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 191
    • Zobrazit profil
    • OK1MJO
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #555 kdy: 15. 10. 2011, 00:39:05 »
Trochu OT, ale porad je to digi rozhlas vysilani dle ETSI normy.

Kdyz jsem si upravil moji HAM radiostanici i pro vysilani na strednich vlnach, tak jsem udelal testy.
U me v doliku v Zatci u silnice R27 jsem tunerem doladil invertovanou antenu G5RV (dratovka 2x15m, stred na "sibenici" STA) a pustil jsem 70W na strednich vlnach v rezimu DRM 9kHz 22kbps MPEG4-AAC+v2 stereo CRo-Wave.

DRM prijimac Himalayu jsem pripojil na CB autoantenu a na repraky ve Formanovy (AUX na autoradiu....propojen s vystupem Himalaye), Himalayu jsem pripevnil na horni palubku a jezdil po Zatci i po okrese.

Temer bez vypadku krasne po Zatci i v uzkych ulickach stredoveke zastavby (juknete na film Yentl....to mesto je Zatec, nebo na Mladej Indian Jones jak ujizdi na motorce za 1svetovy skrz takovou branku.... ano nad jeho hlavou je "muj" panelak :)) ).
Kdyz jsem vyjel ven, tak to bylo taky super.
Najel jsem na R7 a dojel do Chomutova, pak pres R13 zpatky pres Kadan domu.
Mel jsem jen jedinej vypadek u autobusaku v Chomutove.
Chodilo to suprove. Vyzarenej vykon byl asi 40W ERP.

Naladili si me v Podboranech, Plzni, Praze a svete div se i na Berounce....Visnova3 u Roztok u Krivoklatu.

Jen pro "zadek", kdyz jsem pripojil 8x PL519 v puspulu (asi 1kW PA) na 14.280MHz...homemade zesilovac pro cele KV (hlavne na CB....ne neni to moje, bylo mi to pujceno). Tak mi prislo nekolik zahranicnich reportu DRM vysilani ..... Florida, Namibie, Australie.... a to jen s 1kW vykonem.
Bylo to pekne ve stereu. Nejlepsi bylo mono bez SBR jen MPEG4-AAC pri velke 10kHz ochrane, takze mi na bitstream zvuku zbejvalo asi 14kbps.
Nazev stanice DRM byl OK1MJO a v textu jsem ponechal info v angline, ze streamuju CRo Wave a ze se mi maj lidi ozvat (byl jsem zive na Skype, Echolinku, emailu, GSM) s reporty ci infem. 
Vsichni poslouchali na bezne posluchacske dratove anteny nebo radioamaterske vysilaci dratove anteny. Az na jednoho vsichni poslouchali na IF 455kHz konvertor s SA612 a PC Dream.
Ten jeden me pekne prekvapil.
Jel s rodinou do Splitu po dalnici ze Zahrebu na dovolenou.
Mel STB C310 TruckBOX http://www.ok1mjo.com/all/ostatni/t-dab_dvb-t_drm/prijimace/Starwaves/ (pry to ma uz i DAB+ a ano ma to obe DAB pasma) trvale pripojenej k Blaupunktu v aute.
A svete div se, na antenu kterou jsem zde uz popisoval pro vsechna pasma http://www.ok1mjo.com/all/ostatni/t-dab_dvb-t_drm/ruzne/autoantena_DRM-DAB-FM-AM.pdf me slysel trvale po celou dobu pokusu.

Kdyz by se vysilalo z levne Ukrajiny, tak by to pokrylo celou republiku a vetsinu EU z jedineho 30kW vysilace.
Staci si zajistit dva kmitocty u inspektoratu na Ukrajine pro denni a nocni pasmo (den 12-13MHz, noc 6-7MHz) s bud dualnim vysilanim soucasne na obou kmitoctech nebo s prepinanim podobne jako u Country Radia na SV, DRM prijimace maji v databazi vsechny AFS (alternativni) kmitocty, protoze v DRM v ramci "RDS" se vysilaj informace i o dalsich kmitoctech-modech-pozic vysilacu, takze preladeni trva do 2s.
Navic dualni nebo logped smerovka nasmerovana na stozaru smerem na Prahu ma zisk narozdil od dratovek, takze pro 30kW ERP neni treba "palit" elektronku na 30kW PA.
http://www.titanex.de/frames/logper.html 
Tyhle KV logpedy maji cca 8dB na 7MHz a 9dB na 13MHz, takze pro 30kW ERP mi staci
krmit antenu nejakym 5kW ekonomickym tranzistorovym PA. Respektive dvema transistoraky 2.5kW v puspulu na 13MHz a dvema tranzistoraky 2.5kW na 7MHz.
Dvojice zesilovacu na konci spojenych je pro zalohu, kdyz by jeden odesel, tak se akorat trochu snizi prijem, ale porad tam bude signal.
Pousteni dvou 5kW signalu (7+13MHz) taky neni problem, specialni slucovace existuji a antena to snese.
Antena nemusi byt zrovna Titanex, stacilo by v kovodilne vyrobit presnou ziskovou Yagi antenu jen pro tato 2 pasma (cili by to nebyl logped, coz by nevadilo)... pasmo 41metru 7100-7350kHz a pasmo 22metru 13570-13870kHz. Jeste by pripadalo v uvahu blizke denni pasmo 25metru 11600-12100kHz.
Kvuli kompatibilite s beznyma AM prijimacema by vysilani v obou pasmech bylo AMSS(10kHz)+DRM(10kHz) SimulCast.

DAB je fajn, ale je zkratka uzce lokalni, takze je kontrolovatelne statem a mocenskyma skupinama (politici, mafie, atd..) a navic pro pokryti CZE potrebujete v L pasmu 300 vysilacu. V III pasmu asi 80ks 10kW vysilacu.
Cili porad jsou to silene castky za nakup a amortizaci DAB vysilacu, vcetne desitek najemnich smluv na kopcich/stozarech za mafiansky nekrestanske penize.

DRM ma sve kouzlo, ze staci 1 "zahranicni" vysilac bez CTU, bez RRTV a temer bez HFCC.
A nemusi to byt Ukrajina.
Albanie pronajima sve stredisko Cinanum, Amikum, Rusum, privatum atd... .
Maj tam levnou elektriku.
Da se uvazovat i o SV vysilaci, ale jednodussi by bylo vysilat na KV v denim a nocnim pasmu.
Obycejne se prepnuti kmitoctu dela tak, ze 2-3 minuty pred ukoncenim na jednom pasmu najeden vysilani na druhem pasmu a jak padne treba 18:02h (cili soubeh je +2minuty pred/po = dohromady 4 minuty), tak se vypne vysilac predesleho pasma.
Existuji multiplexory na bazi Atmelu....krabice velka jak mikrovlnka za 10kKc a ta to resi sama a automaticky na zakladu vzdaleneho SSH ovladani a zadani casu do tabulky CSV.

Co se tyce vysilace, tak muzete koupit hotovej 4U rack treba od Nautela (340kKc....50kHz-30MHz...PDM/FM/AM/AMSS/DRM/AM+DRM SimulCast/AMSS+DRM SimulCast...DRM umi 3kHz-20kHz (tedy ano, i HAMDrm vysilani).
Umi MP4-AAC/AAC+/AAC+v2/MP4-HVXC/MP4-CELP.
Vystup je 100mW-200W PA via N konektor.
Uplink je LAN-MDI, 2x CINCH, 2x XLR-Neutrix, opto S/PDIF, CINCH S/PDIF...vse galvanicky oddelene.
Napajeni 110-240Vac EURO10 auto, -48Vdc telco napajeni SIL, 13.8Vdc SIC.
Je tam RS232c pro externi GPS (synchro SFN) a SMA pro antenu interni GPSky.
Predni panel ma LCD 240x68 matrix, tlacitka ovladani, zamek na klic pro zamknuti ovladani.
Uvnitr je dost velkej CF disk (40GB), takze se da nahrat po LAN porad na disk a pak autonome to odvysila dle itinerace-CSV tabulky.
Vedle EURO10 napajeciho konektoru je plechova zaklopka a uvnitr je prostor pro GSM/UMTS/CDMA/Iridium/DVB-S2 modul se SIM. Takze u velmi vzdaleneho vysilace (Brazilska dzungle...vysilani AM pro indiany, uplink je pres DVB-S  nebo poust ...oboje se napaji FTV panely) je moznost vzdaleneho ovladani + MDI MUX data (staci i 25kbps pro standardni 9/10kHz DRM vysilani).
Da se dalkove pres Iridium nakonfigurovat uplink via DVB-S se zpetnou kontrolou v DRM datech-streamu MUXu.
Nautel pro to dela i menic-stabilizator-nabijec-AKU, aby to vysilalo i pres noc.
Tehle vysilacu je v Brazilii asi 400.
Vetsinou je uplink sat nebo KV externi prijimac a vystup jsou jen stredni vlny AM.

V nasem pripade by tenhle Nautel umel vse AMSS+DRM SimulCast predevsim pro stredni vlnu.
Jeden dat na Zbraslav a druhy nekam do Prostejova.
Pripojit CFA antenu a je to.
CFA antena je valec prumer 150cm, vyska 6m .... RAI v v San Remu pro AM SV vysilani pouziva na baraku tohle (30kW ERP, buzeni to ma 8kW PA)  :


Chce Country-Radio vysilat i v Brne v AMSS/DRM SimulCast na SV s pokrytim pulky Moravy?
Staci tohle usadit na strechu vysokeho panelaku a pripojit radioamaterskej 2kW PA.
http://www.uloz.to/10367831/cfa-antena-silsden-report-pdf
http://www.flickr.com/photos/rabinal/112109573/in/set-710532
http://www.flickr.com/photos/rabinal/112110474/in/set-710532/
http://www.oocities.org/vk2edb/CFA.htm

Je to antena, ktera se da vyrobit doma.
Takze takovej DRM+AMSS SimulCast + CFA antena na strese campusu + madehome TX ze stareho HAM TRXu treba Drake (300kHz-32MHz, celolampa bez transistoru a kremiku, velikost setopboxu, jeho PA dava 300W, ac radioamaterska radiostanice za 5000Kc v bazaru, tak se da vymenovat a pouzit ultrasiroke 9MHz filtry... pro SSB staci 2.7kHz, ale pro DRM je trab asi 22kHz..v ramci SimulCastu, kazdopadne nic co by parta vysokoskolaku nezvladla) a do TRX pripojit PC s Linuxem jako vysilaci modulator se zvukovkou co umi 24b/96kHz bez ope korekci. Spark s SBR+PS licenci pro skoly je ZADARMO.

Takze 4 mesice prace a nakupu asi za 30kKc + licence na SV pro vysokoskolske Campus komunitni radio znamena, ze s 250W trvaleho RMS PA vykonu treba nekde na horni casti strednich vln do stresni CFA anteny by delalo asi 1200W ERP.
A tenhle vykon treba na strese CVUT by znamenalo pokryti nejen kampusu, nejen Prahy, ale celeho stredoceskeho kraje jak v AM (AMSS = AM+"RDS"), tak v 9kHz DRM.
Takze cistej SimulCast je 18kHz....to ta jakostni zvukova USB karta zvladne levou zadni.
Nekde na strese nebo v patre pod srechou by byla kovova zamykaci skrinka a v ni toto vse.
Kdyz se privede LAN, tak se da antena, PA dalkove ovladat a tez i PC-Linux pro nastaveni parametru vysilani.
Soucasne by ze studia odnekud zdola kde vetsinou skolni rozhlasove studio byva sel LAN (pripadne by se studio + vysilac napojilo na skolni intranet a vytvorilo by se VPN) a v nem MDI data v kterem je komplexni MUX.
A jak znam studenty, tak mimo studentskych informaci a akci by od vecera do rana vysilal DJ super muziku.
A protoze by to melo pokryti kraje, tak bych se obaval toho, ze by zacli byt sakra konkurenci pro Radio1, Evropu2, Wave atd.... .
Takova mala stanice by v Praze mohla spustit tu spravnou lavinu.
Jakou?
Studaci si prijimac udelaj skrze PDA Dream + SV prijimac s 455kHz konvertorem do zvukovky. Nekteri si tovarni prijimace zakoupi.
A ano Jose.... i ty bys signal takoveho radio v Liberci na 100% zachytil taky, ne ze by signal skoncil na hranici kraje, jde dal, jen bude slabsi, ale DRM radiu staci i slabsi signal nez pro AM a protoze by hrali pres noc jako Radio1/Wave atd..., tak je mi jasne, ze to bue brzy poslouchat cela republika.
Takze zpet k lavine.
Ta lavina je obri poptavka obycejnych lidi v Elektrowordu, TESCu, Alze atd.. po DRM prijimaci, protoze to monofoni AM uz nechteji poslouchat, chteli by lepsi stereokvalitu.
A jak by se zacali prodavat multinormove DRM prijimace, tak...ano se spusti lavina i pro vysilatele, kteri zjistej "najednou" kvalitu a efektivitu DRM vysilani.
Diky tomu studenskymu vysilani by tihle profici kteri nemaji FM kmitocet objevili kouzlo digitalnich strednich a kratkych vln.

Toto je jen ....jen mozna namet na zamysleni.... .
Pravdou je, ze skolni vysilac by mohl vypadat takto nejak:
http://www.ok0bez.com/files/OK0BEZ_photo_08092011/OK0BEZ_08092011_01.jpg

A v nemecku uz takto jedno skolni radio uz jede, zajimave...spustili lavinu poptavky DRM prijimacu v jejich "bezirku".
http://www.bitexpress.de/technik/drm/frequenz/ 
http://www.baseportal.com/cgi-bin/baseportal.pl?htx=/drmdx/main_detail&cmd=all&Id==592 
http://www.baseportal.com/cgi-bin/baseportal.pl?htx=/drmdx/main_detail&cmd=all&Id==15 

http://www.bitexpress.de/technik/drm/empfangsreports/

Doslo to tak daleko, ze si studenti vyvinuly vlastni USB prijimac DRM:
http://www.bitexpress.de/fileadmin/user_upload/pdfs/Manual.pdf 

Ale taky si muzou koupit toto:
http://www.knallfunke.de/drm/empfaenger/index.htm
http://www.frontier-silicon.com/audio/index.htm
http://www.gobizkorea.com/blog/ProductView.do?blogid=mswayco&id=966674
Mimochodem, ten posledni se zacne prodavat od dubna 2012 a umi i DRM+ (prvni seriovej DRM+ prijimac), jen neumi DAB.

Zatec-Podmesti JO60SH
www.ok1mjo.com
www.ok0bez.com
DVB-S/S2: stb IceCrypt S4000 HDPVR
Toroidal90, LNB 0.4dB, PreAmp 14dB + 25m koax (9dB/100m),
28E/26E/23E/19E/13E/9E/5E/1W,
Uncommitted Switch 16in/1out EMP-CENTAURI P.168 V2,
DiSEqC 1.1
DVB-T/T2/C: tv Sony Bravia KDL-40EX653

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #556 kdy: 15. 10. 2011, 07:22:41 »
Jak je to tedy s tou Himalayou ? Znovu shrnu situaci ohledně těch 3 takových nejdostupnějších nebo nejznámějších přijímačů.

Morphy Richards - prokazatelně má oficiální povýšení na DAB+ od výrobce, se stažením momentálně asi z 3 míst... Jenže už se nevyrábí.

TechniSat - je ho všude v ČR plno, snad u pěti prodejců. K výrobě oficiálního povýšení na DAB+ se staví výrobce negativně a říkal jsi, že někdo má neoficiální souborek, ale ten někdo se nedá sehnat...

Himalaya - Číňané tvrdí, že oficiální povýšení od výrobce na DAB+ mají, ale nejde to nikde najít a stáhnout a ty sám to na DAB+ povýšené nemáš. Jde kurňa někde sehnat alespoň pro tu Himalaya ?

-------------------------------------------------------------------------------------------

Druhá věc. Autorádio. Jediné, co je dostupné je ten Kenwood DAB/DAB+. Číňana Hasda Electric nikdo nedováží, bojí se, že by neprodal 500kusů. Jedině snad, že by p.Řapek zařadil do svého muxu nějaké vietnamské rádio, pak by to snad začali tahat Vietnamci nebo já fakt už nevím...

Rusové, Orlíček. Má to povýšení na DAB+ ? Nikdo neví... Jak to sehnat ? Taky nikdo neví...Rusko stejně nedobytné jako Čína.

« Poslední změna: 15. 10. 2011, 07:32:09 od José Brtník »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


DT-amater

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 89
    • Zobrazit profil
    • Navod na zhotoveni dvojite kosoctverecne anteny pro UHF
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #557 kdy: 15. 10. 2011, 09:44:40 »
Pravdou je, ze skolni vysilac by mohl vypadat takto nejak:
http://www.ok0bez.com/files/OK0BEZ_photo_08092011/OK0BEZ_08092011_01.jpg
Jak se na toto tvari subjekt zajistujici pravidelnou odbornou prohlidku vytahu (ve strojovne je nejake jine - k vytahu neprislusici zarizeni, ČSN 27 4002)?


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #558 kdy: 16. 10. 2011, 12:49:37 »
Někdy z počátku jsem se zde ptal na rozdíl mezi DAB a DAB+ mimo to, že jedno je dvojnásobná komprimace a zabere polovinu prostoru v muliplexu. Tehdy jsem se někde dočetl, že snad DAB doleze dál nežli DAB+, pak to zde jiní vyvraceli, jiní potvrzovali, už nevím. Ale já bych nyní hlavní rozdíl definoval neboť jsem ho poslechem na vlastní uši zjistil.

Přirovnal bych to k analogovému televiznímu vysílání a k digitálnímu televiznímu vysílání.
Jak známo, když je signál DVB-T dobrý, tak to prostě jde ve 100% kvalitě.
Když není dobrý začne to kostičkovat a obraz zcela zmizí.
U analogového vysílání to bylo tak, že i když byl příjem špatný a obraz měl šmouhy, duchy, zrnil,
ztratil třeba i barvu, ale přesto šel a bylo možné ho třeba i relativně sledovat.

Zjistil jsem že u DAB a DAB+ je to velmi obdobné.
Tedy při stejném přijímači, stejné anténě, stejném vysílači, stejném výkonu, stejném multiplexu
se to chová zhruba takto.

Když se přijem zhorší. Tak u DAB+ to začne zadrhávat, začne to vypadávat a zvuk zcela zmizí.
U DAB se to chová jinak. Sice to začne škvíkat a šustit a hvízdat apod. Ale zvuk sice značně poškozen
asi jako Radio Free Europe a rušička soudruhů dohromady...
Ale zůstane, takže je dál rozumět slovům a relativně pořad doposlouchat...

Z toho pak mohlo vzniknout ono, že DAB doleze dál. Ale takto se to chová. Když je špatný příjem.
DAB+ stejně jako DVB-T prostě vypadne.

Zatím co DAB stejně jako analogové televizní vysílání, sice vypadá hrozně, pomalu k nepoužití, nic méně drží dál. Nežli to pak překročí tu hranici naprostého výpadku, která je ale mnohem dál. Tedy jinde.

« Poslední změna: 16. 10. 2011, 12:54:54 od José Brtník »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Tech7

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 419
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #559 kdy: 16. 10. 2011, 17:42:15 »
Původně jsem chtěl oponovat že v DVB-T to také dělá jen pazvuky, ale schválně jsem to zkusil a oproti DAB v mp2 zvuk vypadne opravdu výrazněji snáz. Jako by tam bylo méně opravných dat. DAB v aac pak nedělá pazvuky vůbec rovnou vypadává a vždy chvilku je zvuk bez výšek (to bude díky SBR).

Pokusil jsem se o názornou ukázku, kdy nahrávky v DAB jsou za přibližně stejných podmínek a v DVB-T jsem se snažil drátovou anténou navodit obdobný efekt http://www.ulozto.cz/10649843/dvb-t-vs-dab-zip
« Poslední změna: 16. 10. 2011, 17:46:05 od Tech7 »
DVB-T: Intel Core i3-530, TechniSat AirStar2, AVerTV Volar HD Pro
DAB: Iriver B20, Iriver B20, Pure One Mini Series II, Tesco DR1403R-CE

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #560 kdy: 16. 10. 2011, 22:02:52 »
Je to možné, ta samoopravná schopnost je u DAB/DAB+ opravda velmi vysoká, to jsem sledoval pří té jízdě na tom pražském okruhu. Kdy signál byl 100% a krátkodobě se dostal, třeba pod nějakým nadjezdem nebo kde byl nějaký mantinel a kopec a já nevím co na 0%, ale byla to sekunda nebo dvě, prostě velice krátce a zase byl hned v plném signálu a ten měřák toho signálu to zaznamenal, tedy ukázalo to 100%, pak 0% pak 100%, ale z rádia to slyšet nebylo, to hrálo zcela stejně kvalitně dál ani to necuklo ani neskočilo, prostě hrálo to stejně kvalitně dál a ze zvuku to nebylo poznat, že to chviličku nemělo signál.Takže to muselo být schopné dopočítat a to celkem slušně. Bych tak řekl. Takže to je docela solidní výkon. Muselo by se to změřit na stopkách, jak daleko zpětně je to schopno to v podstatě dopočítat, ono to déle jak nějaké asi 3 sekundy nebude. Ale, že to umí dopočítat tu 1-2s stačí k tomu aby to auto při nějaké rychlosti 50km bylo o kus dál a zase v plném signálu. Zajímavá věc.
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #561 kdy: 18. 10. 2011, 09:58:54 »
...
Přirovnal bych to k analogovému televiznímu vysílání a k digitálnímu televiznímu vysílání.
Jak známo, když je signál DVB-T dobrý, tak to prostě jde ve 100% kvalitě.
Když není dobrý začne to kostičkovat a obraz zcela zmizí.
U analogového vysílání to bylo tak, že i když byl příjem špatný a obraz měl šmouhy, duchy, zrnil, ztratil třeba i barvu, ale přesto šel a bylo možné ho třeba i relativně sledovat.

Zjistil jsem že u DAB a DAB+ je to velmi obdobné.
Tedy při stejném přijímači, stejné anténě, stejném vysílači, stejném výkonu, stejném multiplexu
se to chová zhruba takto.

Když se přijem zhorší. Tak u DAB+ to začne zadrhávat, začne to vypadávat a zvuk zcela zmizí.
U DAB se to chová jinak. Sice to začne škvíkat a šustit a hvízdat apod. Ale zvuk sice značně poškozen
asi jako Radio Free Europe a rušička soudruhů dohromady...
Ale zůstane, takže je dál rozumět slovům a relativně pořad doposlouchat...

Z toho pak mohlo vzniknout ono, že DAB doleze dál. Ale takto se to chová. Když je špatný příjem.
DAB+ stejně jako DVB-T prostě vypadne.

Zatím co DAB stejně jako analogové televizní vysílání, sice vypadá hrozně, pomalu k nepoužití, nic méně drží dál. Nežli to pak překročí tu hranici naprostého výpadku, která je ale mnohem dál. Tedy jinde.

Jose, to je velice presny postreh. Nemam osobni zkusenost, ale dle teorie by to melo fungovat presne takto. DAB+ ma stejne jako DVB-T ostry zlom mezi jede/nejede  (digitalni "sraz"). DAB ma ten prechod pozvolny, kdy v prechodnem pasmu to vselijak bubla a prohvizdava, ale jede. Muze za to pouziti ochrany s ruznou odolnosti podle vyznamu dat (UEP) - napr. meritka jsou prenasena s vetsi ochranou nez subpasmova data. Na jednu stranu je to dobre vymyslene aby se to chovalo podobne jako analog, ale na druhou stranu to muze prinaset uzivatelum zkusenost, ze komprese je hrozna, pritom maji jen spatny signal. DAB+ ochranu s ruznou odolnosti nepouziva a navic je pridana jeste dalsi ochrana - ve vysledku je DAB+ mnohem odolnejsi a pri jinak stejnych podminkach doleze dal nez DAB.


Martin Patera

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 191
    • Zobrazit profil
    • OK1MJO
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #562 kdy: 18. 10. 2011, 10:38:32 »
Pravdou je, ze skolni vysilac by mohl vypadat takto nejak:
http://www.ok0bez.com/files/OK0BEZ_photo_08092011/OK0BEZ_08092011_01.jpg
Jak se na toto tvari subjekt zajistujici pravidelnou odbornou prohlidku vytahu (ve strojovne je nejake jine - k vytahu neprislusici zarizeni, ČSN 27 4002)?


Je to v poradku, rekl, ze pokud to neni uvnitr klece strojovny (vpravo....viz ty ostatni fotky), tak je to v poradku.
Za myma zadama (fotim to) je cela stena zarizeni (routery, switche, multiplexy, UPS, Wifiny atd..).
Jen nesmi nic byt vpravo...tedy uvnitr pracovniho prostoru vytahu.

Pravdou je, ze nektere ISP to daj dovnitr dokonce aniz by se zeptali vlastnika budovy (pripad firmy u otce..jejich panelaku).

Zatec-Podmesti JO60SH
www.ok1mjo.com
www.ok0bez.com
DVB-S/S2: stb IceCrypt S4000 HDPVR
Toroidal90, LNB 0.4dB, PreAmp 14dB + 25m koax (9dB/100m),
28E/26E/23E/19E/13E/9E/5E/1W,
Uncommitted Switch 16in/1out EMP-CENTAURI P.168 V2,
DiSEqC 1.1
DVB-T/T2/C: tv Sony Bravia KDL-40EX653


Miloslav Jelínek

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 215
    • Zobrazit profil
    • Občasné postřehy
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #563 kdy: 27. 10. 2011, 00:06:15 »
Nevim jestli to patri primo sem, ale prihodnejsi vlakno jsme nenasel.

http://www.digitalnitelevize.cz/zpravy/obecne/2011-10-13-rtvs-spusta-skusobnu-prevadzku-rozhlasoveho-vysielania-v-systeme-drm.html

Vypada to, ze se s tim DRM+ asi skutecne pocita.


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #564 kdy: 27. 10. 2011, 06:33:38 »
To už tady bylo, tahle aktualita...

http://www.digizone.cz/aktuality/bratislava-otestuje-digitalni-rozhlas-drm-plus/

Ale zatím všude běhají jen testy, do teď nejede nikde žádné řádné vysílání...
A přijímače pro koncové uživatele mají být prý až na jaře 2012...


Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Martin Patera

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 191
    • Zobrazit profil
    • OK1MJO
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #565 kdy: 27. 10. 2011, 07:02:24 »
Mozna jsem to uz nekde psal, ale CRo-Leonardo vysila na 1620kHz v DRM (9kHz/B/24kbps MP4-AAC+v2) tady v Zatci.

Abych uklidnil.....
V mistnosti kuchyne mam na stole hamshacku miniDRM vysilac se sutrem okolo 1.6MHz+455kHz "propust". Cele to je v krabicce cca 14x10x5cm. Vstup audio, +13.8Vdc a vystup CINCH 50Ohmu 3mW PA (puspul MAR modulu).
Malej PC v kterem mi bezi soft pro modulaci signalu, vstup je virtualni z CRo-Leonardo IP streamu v IP vysilani, vystup je NF 12kHz QAM64 AC97.
Antena je drat asi 3m.

Ve vedlejsi mistnosti mam vedle postele Himalayu na sluchatka naladenou na onen kmitocet.

Problematika je ta, ze bezdratova kvalitni sluchatka jsou draha (zdroj miniPC ve vedlejsi mistnosti vcetne UPSky a LAN switche), kvalitni dvoulinka pro NF o delce 15m taky.
Levnejsi bylo koupit SA612, vytahnout ze supliku par soucastek a pouzit starsi univerzalni bodovej tistak, bylo to hotove za 4 hodiny.
Hymalayu uz mam a ty "nekvalitni" FM nanovysilace (treba pro autoradia) nejsou moc kvalitni.
Takze nejlevnejsi a nejjednodusi bylo vyrobit DRM vysilac se softem Spark nebo Dream nebo LLC FrauhoferLab.
Mozna levnejsi kvuli elektrice bude vrazit USB zvukovku do Asuse switch-Wifi-router a v Linuxu v nem spustit mimo routovani i Linux verzi Dreama/Sparka.
Ty male PC jsou porad zrouti elektriny.

Kez uz by Cro Leonardo vysilalo na SV v DRM, vyresili by tim celkovou situaci s nedostupnosti v rozhlasovem radiovem spektru (vcetne Cro Wave).

Zatec-Podmesti JO60SH
www.ok1mjo.com
www.ok0bez.com
DVB-S/S2: stb IceCrypt S4000 HDPVR
Toroidal90, LNB 0.4dB, PreAmp 14dB + 25m koax (9dB/100m),
28E/26E/23E/19E/13E/9E/5E/1W,
Uncommitted Switch 16in/1out EMP-CENTAURI P.168 V2,
DiSEqC 1.1
DVB-T/T2/C: tv Sony Bravia KDL-40EX653


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #566 kdy: 27. 10. 2011, 09:50:48 »
Ve vedlejsi mistnosti mam vedle postele Himalayu na sluchatka naladenou na onen kmitocet.

Co takhle splašit někde u Číňanů ten souborek, povýšení na DAB+ ? A chytat to normálně z muxu Teleka ? Totiž takto. Morphy Richards ho oficiálně má a je na str. výrobce normálně ke stažení. TechniSat ho dle oficiálního vyjádření výrobce nemá a ani o tom neuvažují. A Himalaya ho dle oficiálního vyjádření čínského výrobce má, ale nedá se nikde u nich stáhnout ani nikde jinde free najít... Respektive, mne to bez řádné registrace a seriového čísla jejich výrobku, nepustí na podporu. Nechceš tam zaštrachat a ulovit to ?
Pokud to tam vůbec někde doopravdy je ?

Citace
Kez uz by Cro Leonardo vysilalo na SV v DRM, vyresili by tim celkovou situaci s nedostupnosti v rozhlasovem radiovem spektru (vcetne Cro Wave).

No na ČRo bych tedy nespoléhal, respektive spoléhal nejméně. Bývalý ředitel p.Medek vysílání v DRM zastavil. A současný ředitel p.Duhan chce vysílaní na SV opustit zcela.
To už tam bude dříve, tedy v DRM na SV Proglas nebo ta Tvoje Trance subkultura.
A mimochodem, naděje, že je vyrazí z DVB-T aby měli hoši trochu motivace se také zajímat
o digitální audio, tedy DAB a DRM a necpali se k digitálnímu videu, tedy DVB, tak ta taky možná selže, protože se ukazuje, že velkohubý Dvořák nenajde v ČT pro ten svůj nesmyslný kanál, peníze.
Takže tam nejspíše zůstanou a tím bude ČRo dál vesele tvrdit, že digitálni je a o nic jiného se už
zajímat nebude...


« Poslední změna: 27. 10. 2011, 10:19:13 od José Brtník »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Miloslav Jelínek

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 215
    • Zobrazit profil
    • Občasné postřehy
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #567 kdy: 27. 10. 2011, 14:24:40 »
To už tady bylo, tahle aktualita...

http://www.digizone.cz/aktuality/bratislava-otestuje-digitalni-rozhlas-drm-plus/

Ale zatím všude běhají jen testy, do teď nejede nikde žádné řádné vysílání...
A přijímače pro koncové uživatele mají být prý až na jaře 2012...

Tak to mi uniklo.
 Kolik tak asi budou mit posluchacu..
Stejne jednou vsechno pojede pres net. Ted se s kazdym novym systemem musi porizovat novy prijimac a vzhledem k tomu, ze doba kdy kazdy sedel doma je uz pryc, zvitezi krabicka "vse v jednom"


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #568 kdy: 27. 10. 2011, 15:03:16 »
zvitezi krabicka "vse v jednom"

Však jo...

Když si to tak vezmeš, tak téhle chybí jenom DRM a DRM+

http://pureradio.cz/detail-produktu/radia/prijimace-fm-dab-wi-fi/15_pure-evoke-flow/

A téhle zase chybí jenom DAB+ a DRM+

http://www.gisow.cz/satelit/uvod/sortiment-2/tv-sat-prislusenstvi/ostatni/technisat-multyradio-darek-zdarma-31?vmcchk=1

Takže samozřejmě počkat na nějaký výrobek příští rok, co bude mít DRM, DRM+, DAB, DAB+ by bylo nejrozumnější.... Ale je otázka za jakou to bude cenu a kolik bude jakých modelů a jak to bude vypadat atd. atd.

Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Miloslav Soška

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 750
  • QTH Horní Stakory
    • ICQ komunikátor - 228301424
    • Zobrazit profil
    • pureradio.cz
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #569 kdy: 27. 10. 2011, 17:54:01 »
Kez uz by Cro Leonardo vysilalo na SV v DRM, vyresili by tim celkovou situaci s nedostupnosti v rozhlasovem radiovem spektru (vcetne Cro Wave).
Martine, až ti pojede Leonardo a Wave v DABu z Klínovce, tak si budeš chrochtat, pojede ti to na nasliněný prst :) a to Sunshine už v germánským DABu taky máš :)
DVB-S - Ariva 100, Wave Frontier T55 -  23.5°E, 19.2°E, 13°E - FTA
DVB-T - SHARP Aquos LC-40LE630E - k. 6, 25, 29, 30, 35, 38, 40, 60 - ČH, Černá Studnice, Sněžné Jámy
DAB/DAB+/DMB/DRM/SDR/VKV - EzCap USB Dongle, Lingo iJoy Plus, Kenwood KDC-DAB41U, Dual DAB 50, Himalaya DRM 2009
PMR, CB, sdílenky