Sice píšu po delší době, ale třeba to pro někoho bude stále ještě přínosné.
Ano, jsou přijímačové čipy, co FM signál zpracovávají digitálně a rozdíl v kvalitě je obrovský. Taky mám něco takového ve škodováckém autorádiu a na tu malou anténku to chytá věci, že se nestačím divit.
Začneme hned u vstupního obvodu. Klasický přijímač (AM i FM) má směšovač, který vytváří součtový a rozdílový kmitočet ze vstupu a z oscilátoru. Chceme poslouchat rozdílový, součtový je zrcadlový příjem a je potřeba ho co nejvíc potlačit. Levná rádia mají na vstupu jeden laděný obvod, lepší rádia dva nebo tři. Říkalo se, že kvalita rádia se pozná podle počtu cívek. To už dneska není pravda.
Třeba tento přijímač od Silabsu
https://www.tme.eu/Document/8be6157216f3ab7af64ddfa2eff85cbb/SI470x-C19-GM-DTE.pdfmá dva směšovače, oscilátorový kmitočet do nich je navzájem posunutý o 90 přesných stupňů. Tím se zrcadlový kmitočet potlačí mnohem dokonaleji, než s použitím LC filtrů. MF filtr pracuje digitálně a je adaptivní podle spektra právě přijímaného signálu. Takže propustí jen co tam reálně je a ostatní frekvence vymaže. Kvalita algoritmů (programu) určuje, co všechno filtr umí. Takový přijímač fakt hraje úplně jinak, než ten analogový a navíc je bez cívek (mimo obvodů pro impedanční přizpůsobení antény).