Autor Téma: K40 - pokles MER  (Přečteno 42670 krát)

Augusto_Pinochet

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 139
    • Zobrazit profil
Re:K40 - pokles MER
« Odpověď #15 kdy: 01. 11. 2021, 07:15:38 »
@omar3: Co je nebo není slepá cesta nepozná nikdo po internetu. Dotyčnému s jeho "hobby vybavením" nezbývá nic jiného než to co jsem už napsal, angažovat někoho s opravdu profi výbavou nebo přímo ČTÚ. I kdyby se mu možný zdroj rušení mimo vlastní nemovitost podařilo odhalit, těžko donutí on sám majitele, aby toto nějak řešil (pokud to není kamarád, spíše hodně dobrý kamarád). Nezbývá než jít tou cestou ČTÚ, které bude provádět místní šetření (pokud se nejedná o signály, které svou úrovní na anténě v místě příjmu lze označit za nevyhovující) a viníka nakonec (pokud vůbec je to rušení od přijímacího/vysílacího zařízení) odhalí a donutí ho zjednat nápravu. Na to mají své páky a postupy.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


dxpetr

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube Kanál
    • E-mail
Re:K40 - pokles MER
« Odpověď #16 kdy: 01. 11. 2021, 20:40:54 »
Zkusil bych vypnout na chvíli to 5GHz pojítko, měl jsem několikrát stejný problém na K40, z 5 GHz UBNT lezla nejaká harmonická, a zrovna to vykuřovalo do K40.
Bandscan
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3293&usage=D&la=de
http://www.youtube.com/user/DXPETR
Tuner Sony XDR-F1HD  I2C mod
Antény: Korner: FM19.3 horizontal, 2xFM15.12 vertical, DAB 2x YAGI VATEN 14P


THresil

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:K40 - pokles MER
« Odpověď #17 kdy: 01. 11. 2021, 20:55:52 »
dxpetr:
Díky za tip.
Zkusit to můžu, ale až to bude dělat. Není to tak, že když vylezu s měřákem na hůru, tak to vždy naměřím a samozřejmě, že ne vždy (i když k tomuto kolísání dochází) kostičkuje STB.
Sranda by byla, kdyby to skutečně bylo wifinou, pak by mě zajímalo, co je spouštěcím mechanizmem toho rušení, když to dělá nepravidelně, ale to už je zase daleko větší problém k analyzování.
Jak uvedl Xmux, od teploty přes XXX různých dalších podnětů...


dxpetr

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube Kanál
    • E-mail
Re:K40 - pokles MER
« Odpověď #18 kdy: 03. 11. 2021, 17:46:35 »
spoustecem muze byt napriklad vytizenost (špičky) toho spoje, kazdopadne bych zacal s nim a vylucovaci metodou postupoval dal....
Bandscan
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3293&usage=D&la=de
http://www.youtube.com/user/DXPETR
Tuner Sony XDR-F1HD  I2C mod
Antény: Korner: FM19.3 horizontal, 2xFM15.12 vertical, DAB 2x YAGI VATEN 14P


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:K40 - pokles MER
« Odpověď #19 kdy: 05. 11. 2021, 18:08:07 »
Libore, my víme že tazatel je z podJavoriní a že tudíž "twoje domácí" Katowice a Skrzyczne se mu tam určitě nedostanou :D Ty tady u nás, daleko na jih od Beskyd a zlínských kopců, opravdu nechytíš, ani odrazem. Tak už ty teorie prosím neřeš...

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:K40 - pokles MER
« Odpověď #20 kdy: 05. 11. 2021, 18:15:13 »
Snažil bych se, když toto chování nastane, sledovat celé spektrum, pokud to jde. Jestli tam opravdu někde něco nevyskakuje, nespíná... metodou pokus-omyl, obětovat dočasně ostatní muxy a zařadit do cesty signálu dočasně kanálovou propust jen na k40. Pokud je to nějaké rušení, které se vyskytuje jinde, ale vadí přijímačům, odfiltruje se. Tím, že je k40 slabší než ostatní, těm to nemusí vadit a přežijí to, ale ten slabší to rozbije. To samozřejmě neřeší, co popisuje DXpetr, tam by zas nebylo od věci sledovat spektrum k40 když se to děje, jestli z toho nelezou nějaké špičky. To se obávám ale že Dreamsky nezvládne... MERbyCarrier je pak jistota.
Náhodná rušení jsou zlo. Jestli tam někde něco spíná, klidně i ve větší vzdálenosti...?! Chce to i trochu poběhat po okolí se spektrákem a anténou v ruce.


THresil

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:K40 - pokles MER
« Odpověď #21 kdy: 05. 11. 2021, 20:18:59 »
David Kříž:
Děkuji za tipy a snad i trochu za "podporu", což mě popravdě překvapilo.
S tou kanlovou propustí je to samozřejmě dobrý nápad, bohužel momentálně nemám tu jednu, kterou vlastním volnou. Mám ji nastavenou na K46 a i když ji dovedu přeladit na K40 a pak na K46, tak to chvilku zabere, aby to bylo udělané poctivě a doteď jsem řešil jiné věci, tak třeba v budoucnu...
Ano, Dreamsky je samozřejmě měřák, který nemá ECHO, což ho srazí z pohledu profíka na úroveň hračky vyrobené z Merkuru, ale i tak mě ten měřák stál jakési peníze a kdybych do toho chtěl jít opravdu v rámci mého hobby na max., tak bych jistě zvolil toho Planara, protože jinak nic do 20 tisíc s echem neznám (možná takový přístroj existuje - nevím)...

No a ještě bych trošku objasnil, proč jsem se "hned" zeptal tu, místo toho, abych vyzkoušel propust, vypnutí baráku apod...
No prostě mě napadlo se tu po dlouhé době zeptat, jestli někdo přesně toto neřešil a jestli mně něco neuniklo.
To "uniknutí" jsem se snažil eliminovat tím, že jsem měření v daném časovém rámci prováděl u více antén s různými vyzařovacími charakteristikami, bez zesilovačů apod...

Jinak posun od minulého týdne je ten, že jsem anténu posunul o cca 3 až 4 metry jinam při zachování azimutu a MER sice pořád kolísá, ale už ne k 0, spíš to vidím tak k 5 - 7 (nejnižší hodnota) a zatím za ten týden mám od rodiny hlášeno, že výpadků evidovali 0.
Nemůžu se tomu věnovat každý den 5 hodin, takže to zkoumání a případné odhalení problému je spíš běh na dlouhou trať v mém případě.  ;)


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:K40 - pokles MER
« Odpověď #22 kdy: 05. 11. 2021, 20:44:00 »
MER k 5-7 místo k 0 je úplně to samé :) Pokud jde MER pod 20, a to hluboce, je to v podstatě mrtvo. Ano, DXpetr namítne, že má i instalace s MER lehce 20 :) Ale musí být stabilní, ne že to skáče.


THresil

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:K40 - pokles MER
« Odpověď #23 kdy: 05. 11. 2021, 21:00:38 »
No jistě, je mně jasné, že to není velké zlepšení a fakt, že to jede týden "bez problémů" nic neznamená, jelikož počasí se mění každý den víc, či míň...
Budu pátrat dál, pokud bude čas, tak zítra určitě zas něco vyzkouším...


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:K40 - pokles MER
« Odpověď #24 kdy: 10. 11. 2021, 14:12:11 »
s podobným jevem mám několik velmi obsáhlých zkušeností z různých míst napříč celou republikou. Hlavním původcem bylo zarušení signálu sebou samým (odrazy), vedlejším původcem rušení ostatní. Kvůli důvodu hlavnímu rozhodně není nepodstatné konkrétní místo příjmu. Naopak, bude potřeba pečlivě zakreslit do mapy směry a identifikovat odrazné plochy. Moc a moc ti pomůže pečlivá echonalanýza a změření meru po nosných (MER By Carrier). Tolik k analýze. Ale tebe asi víc zajímá syntéza (řešení). Ta bude vycházet z analýzy (proto musí být pečlivá) a bude zahrnovat nejméně pohyb antény ve všech směrech i umístění. A zřejmě taky změnu anténního systému - s ohledem na směrovost a boční laloky.
A nebo se na to vykašleš a počkáš, až ti pomůže Příroda. Změnou počasí se změnou šíření jednotlivých odrazů nebo třeba pokrytím sněhem, kdy se rušící směr buď potlačí nebo převládne.


THresil

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:K40 - pokles MER
« Odpověď #25 kdy: 13. 11. 2021, 12:58:44 »
Petr Svoboda:
Díky za nasměřování a snad je i velmi pravděpodobné, že se u mě projevuje "hlavní" příčina.
Blbé je, že co funguje v rámci nastavení antény v létě, tak nefunguje v zimě a naopak. Každý, kdo o tom trochu něco ví, tak si řekne: no jistě a čemu se diví, když se tak diametrálně mění podmínky šíření.

Mně nezbývá než si postesknout nad tím, jakým je DVB-T2 a bylo i DVB-T nedodělkem, který prostě vypustili a následkem jsou miliony nasraných domácností po celém světě.
To bylo keců, jak není potřeba s anténama nic dělat, jak to pojede a přitom to jede hůř díky SFN než za dob analogu.
Ochranný interval jak tak pozoruju je v praxi nepoužitelný, jelikož krom dvou signálů ze dvou vysílačů se může potkávat na jedné anténě třeba 5 vysílačů a klidně 15 odrazů a s tím už evidentně ochranný interval "nepočítá", kdyby ano, tak by se takové průsery se změnou počasí, inverzí apod. nedíly.
Mně to třeba týden jeden bez výpadku a pak se na to nedá dívat, takže tak luxusní je to technologie...

Samozřejmě že měření MER By Carrier nemá měřák pod 50 tisíc, aspoň teda pokud vím.
A navíc se situace mění..., jak už jsem psal..., kór v přechodné období je to jako na houpačce.
Věřím tomu, že to co u nás naměřil XMUX je jeden vzorek, ale těch možných situací je tolik, že snad ani neexistuje univerzální nastavení, které by spolehlivě pokrývalo celý rok.

Teď je otázkou, co s tím...

Prý ČT na základě neustálých stížností řeší přidělení dalších kmitočtů, aby "všechny" vysílače nebyly na K26.
Tak uvidíme...