Autor Téma: ČT2 v analogu s příznakem WSS?  (Přečteno 13952 krát)

Miroslav Žilka

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 13
    • Zobrazit profil
ČT2 v analogu s příznakem WSS?
« kdy: 08. 01. 2011, 09:35:40 »
Přepnul jsem na analog ČT2 a právě koukám, že pořad ve formátu 16:9 vysílají s příznakem WSS místo v ČR tradičního umístění do letterboxu formátu 4:3. Co je to za novinku?

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Jaroslav Syrový

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 563
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: ČT2 v analogu s příznakem WSS?
« Odpověď #1 kdy: 08. 01. 2011, 11:44:40 »
Pokud je vysílání v 16/9, tak se WSS vysílá vždy. TV s tímto poměrem stran si pak obraz roztáhne na celou plochu a u ostatních TV to vidíš jako letterbox. Takže nic nového se nekoná.


Miroslav Žilka

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 13
    • Zobrazit profil
Re: ČT2 v analogu s příznakem WSS?
« Odpověď #2 kdy: 08. 01. 2011, 12:11:13 »
Tu jistotu Vám závidím!  :o
Je potřeba počkat na reakci někoho, kdo o tom přeci jen něco ví... Nic ve zlém!


Malata1 Jak

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 463
    • Zobrazit profil
Re: ČT2 v analogu s příznakem WSS?
« Odpověď #3 kdy: 08. 01. 2011, 12:24:40 »
Jelikož už se v Čechách takřka analogově nevysílá (tuplem ČT2), tak se reakcí obeznámených už těžko dočkáme ;)


Jaroslav Syrový

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 563
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: ČT2 v analogu s příznakem WSS?
« Odpověď #4 kdy: 08. 01. 2011, 12:45:36 »
Tu jistotu Vám závidím!  :o
Je potřeba počkat na reakci někoho, kdo o tom přeci jen něco ví... Nic ve zlém!
Nic ve zlém, ale jelikož ČT2 - mimo jiné - v analogu přijímám, tak o tom asi něco málo vědět budu  ;D

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


╟╫┼┼┼┤

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 79
    • Zobrazit profil
Re: ČT2 v analogu s příznakem WSS?
« Odpověď #5 kdy: 08. 01. 2011, 13:11:33 »
Jakým způsobem přijímáte tu ČT2 a kde?
Co třeba STA přijímající ČT2 z DVB s následným převodem do analogu?
Ještěd, Černá Studnice, Löbau, Śnieżne Kotły


Jaroslav Syrový

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 563
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: ČT2 v analogu s příznakem WSS?
« Odpověď #6 kdy: 08. 01. 2011, 13:19:22 »
Z kabelovky UPC. Ale pokud jde o princip, tak ten je identický jako z televizního vysílače (kdyby to chtěl náhodou někdo zpochybnit).


ladik 12

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 105
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: ČT2 v analogu s příznakem WSS?
« Odpověď #7 kdy: 08. 01. 2011, 13:39:02 »
Tu WSS tam muze vkladat UPC, s Ceskou televizi (jako vyrobcem programu) to nemusi mit nic spolecneho. Napr. settopbox Tesla 2SC800 vklada korektne WSS do vystupniho analogoveho signalu.


Martin Hájek

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 489
  • Až umřu, dejte mi na penál samolepku Beatu.
    • Zobrazit profil
Re: ČT2 v analogu s příznakem WSS?
« Odpověď #8 kdy: 08. 01. 2011, 14:22:02 »
Většina zdrojů širokouhlého SD obrazu umí WSS. A většina novějších televizorů s 16:9 provozem na něj umí reagovat.
Loudness War zabijí hudbu!


Miroslav Žilka

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 13
    • Zobrazit profil
Re: ČT2 v analogu s příznakem WSS?
« Odpověď #9 kdy: 08. 01. 2011, 15:38:19 »
Z kabelovky UPC. Ale pokud jde o princip, tak ten je identický jako z televizního vysílače (kdyby to chtěl náhodou někdo zpochybnit).

Já si naopak myslím, že identický není, většinou kabelovky nepoužívají jako zdroj signálu pozemní analog.

Já analogovou ČT2 přijímám zde na Jižní Moravě pozemně z Velké Javoriny. A tento týden a všechny předchozí jela ve formátu 4:3 (pův. 16:9 pouze letterbox).

Když jsem zakládal toto vlákno tak mě nenapadlo, že pozemní analogová ČT2 je vlastně už skoro historie... ;)


Jaroslav Syrový

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 563
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: ČT2 v analogu s příznakem WSS?
« Odpověď #10 kdy: 08. 01. 2011, 16:46:51 »
Tu WSS tam muze vkladat UPC, s Ceskou televizi (jako vyrobcem programu) to nemusi mit nic spolecneho. Napr. settopbox Tesla 2SC800 vklada korektne WSS do vystupniho analogoveho signalu.
UPC nikam nic nevkládá, protože jenom přebírá signál. Navíc si ani neumím představit jak by to u UPC technicky dělali u všech programů, kde WSS je (protože to se netýká jenom ČT2, ale i desítek dalších stanic). Abych to ještě upřesnil - pokud je WSS ve vstupním signálu, který UPC přijímá, tak je i na výstupu v analogu (nebo digitálu). Pokud na vstupu není, tak pochopitelně není ani na tom výstupu.
« Poslední změna: 08. 01. 2011, 16:53:38 od Jaroslav Syrový »


Jaroslav Syrový

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 563
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: ČT2 v analogu s příznakem WSS?
« Odpověď #11 kdy: 08. 01. 2011, 16:50:55 »
Z kabelovky UPC. Ale pokud jde o princip, tak ten je identický jako z televizního vysílače (kdyby to chtěl náhodou někdo zpochybnit).

Já si naopak myslím, že identický není, většinou kabelovky nepoužívají jako zdroj signálu pozemní analog.

Já analogovou ČT2 přijímám zde na Jižní Moravě pozemně z Velké Javoriny. A tento týden a všechny předchozí jela ve formátu 4:3 (pův. 16:9 pouze letterbox).

Když jsem zakládal toto vlákno tak mě nenapadlo, že pozemní analogová ČT2 je vlastně už skoro historie... ;)
Jako zdroj signálu nepoužívají pozemní analog ani terestriální vysílače.

Údaj o WSS jde z Kavčích Hor a někdy bývá problém s tím, že se po cestě k divákovi "ztratí", tj. někde se použije zařízení, které ho neumí poslat dál (typicky home-STB ve společných anténách apod., ale není vyloučeno, že i lokální vysílače nebo převaděče mohou používat moduly, které WSS neumí).


Miroslav Žilka

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 13
    • Zobrazit profil
Re: ČT2 v analogu s příznakem WSS?
« Odpověď #12 kdy: 08. 01. 2011, 18:39:12 »
Z kabelovky UPC. Ale pokud jde o princip, tak ten je identický jako z televizního vysílače (kdyby to chtěl náhodou někdo zpochybnit).

Já si naopak myslím, že identický není, většinou kabelovky nepoužívají jako zdroj signálu pozemní analog.

Já analogovou ČT2 přijímám zde na Jižní Moravě pozemně z Velké Javoriny. A tento týden a všechny předchozí jela ve formátu 4:3 (pův. 16:9 pouze letterbox).

Když jsem zakládal toto vlákno tak mě nenapadlo, že pozemní analogová ČT2 je vlastně už skoro historie... ;)
Jako zdroj signálu nepoužívají pozemní analog ani terestriální vysílače.

Údaj o WSS jde z Kavčích Hor a někdy bývá problém s tím, že se po cestě k divákovi "ztratí", tj. někde se použije zařízení, které ho neumí poslat dál (typicky home-STB ve společných anténách apod., ale není vyloučeno, že i lokální vysílače nebo převaděče mohou používat moduly, které WSS neumí).

Rád se nechám přesvědčit. Proto to prosím obraťme a napište sem jeden pozemní analogový vysílač, kde je na některém kanálu přítomen signál WSS při vysílání ve formátu 16:9. Na území ČR. Slováci tak samozřejmě vysílají stejně jako dříve ORF.

A ještě jedna poznámka - abyste mě nechytl na jednu výjimku, jediný mě známý pořad, který byl takto pozemně vysílán, byl Autosalon na Primě.


Jaroslav Syrový

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 563
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: ČT2 v analogu s příznakem WSS?
« Odpověď #13 kdy: 08. 01. 2011, 20:24:08 »
Autosalon na Primě byl vysílán jako zmršenina, protože obraz byl trvale v 16/9, což u TV s poměrem stran 4/3 způsobovalo "protáhlou nudli" (pouze u některých TV, např. Sony, to šlo uzpůsobit na správný rozměr pomocí tlačítka na DO). Taky to na Primě rychle pochopili a vrátili do normálu.

Jinak WSS je vysílán v zatemňovacím impulsu (stejně jako např. TXT) a reagují na něho pouze TV 16/9, u kterých to má opodstatnění (roztažení obrazu na celou plochu) - TV 4/3 WSS ignorují, protože tam to k ničemu není.