Autor Téma: Jak odpočítat půlnoc na Silvestra?  (Přečteno 5843 krát)

Butes

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 550
  • DVB-T Ready-Krásné 100kW!
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Jak odpočítat půlnoc na Silvestra?
« kdy: 29. 12. 2010, 19:17:40 »
Všimli jste si někdo časového posunu od skutečného času v DVB-T, DVB-S? Řeším tím dilema 8). Každoročně si přiťukáváme při staroměstském orloji na ČT1. Mám k dispozici radiově řízené hodiny a přesný čas na hodinách je kompatibilní pouze při analogovém pozemním příjmu. Pozemní i satelitní vysílání je zpožděné zhruba 3-4 vteřinami.  Tzn. většina juchajících Nový rok promešká ;D. Přeji pěkný prožitek ze Silvestra.
DVB-T Krásné 32k 34k 39k, Andrlův Chlum 45k
Phillips 32PFL7406K, Leadtek WinFast DTV1800H
DVB-S Astra 19,2°E 23,5°E; Philips 32PFL7406K
DAB Technisat DigitRadio 210 IR
FM Philips LX600

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


pajas2

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 724
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jak odpočítat půlnoc na Silvestra?
« Odpověď #1 kdy: 29. 12. 2010, 20:41:28 »
Televizi bych neřešil, DCF77 to jistí.  :)
DVB-S: tuner 3x DVB-S2; motor (cca 45°E-cca 10°W); solo 23,5°E/19,2°E
DVB-T: tuner 1x DVB-T; od Krašova přes Ještěd, Krásné po Javořici,  Cukrák + celá Praha
FM: tuner; 5prvková anténa; rotátor
DAB+: Yamaha T-D500
DreamBox 7080 HD s 2 TB HDD (4 tunery)


skydedek

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 53
    • Zobrazit profil
Re: Jak odpočítat půlnoc na Silvestra?
« Odpověď #2 kdy: 29. 12. 2010, 21:32:51 »
Doporučuju postavit si nějaký malinký linuxový stroj a na něm spustit NTP. Pak jako NTP server stratum řekněme 3, budete mít čas řádově v tisícinách sekundy a to ťuknutí bude uspokojivě přesné.


Martin Hájek

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 489
  • Až umřu, dejte mi na penál samolepku Beatu.
    • Zobrazit profil
Re: Jak odpočítat půlnoc na Silvestra?
« Odpověď #3 kdy: 30. 12. 2010, 00:08:45 »
Tak tohle mne netrápí. Já budu stejně do půlnoci našrot, takže pár sekund sem nebo tam...
Loudness War zabijí hudbu!


Tech7

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 419
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jak odpočítat půlnoc na Silvestra?
« Odpověď #4 kdy: 30. 12. 2010, 00:25:02 »
Na ty rádiem řízené hodiny pozor, mám tu dva odlišné typy a neukazují naprosto stejně. Rozdíl je někdy i celá sekunda. Celkem mě to štve, ale co čekat za 200Kč/ks z Lídlu, že ;D

Jinak bych to moc nehrotil, půlnoc plus mínus autobus :)
DVB-T: Intel Core i3-530, TechniSat AirStar2, AVerTV Volar HD Pro
DAB: Iriver B20, Iriver B20, Pure One Mini Series II, Tesco DR1403R-CE

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Butes

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 550
  • DVB-T Ready-Krásné 100kW!
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jak odpočítat půlnoc na Silvestra?
« Odpověď #5 kdy: 30. 12. 2010, 00:31:21 »
Já vím, zdá se to malichernost, ale není to jen půlnoc jednou za rok. Můj děda vždy šteloval hodinky podle časomíry u poledních zpráv. S příchodem digitálního příjmu - vteřina sem, vteřina tam... :) Nevíte čím je to "meškání" před analogem způsobené?
DVB-T Krásné 32k 34k 39k, Andrlův Chlum 45k
Phillips 32PFL7406K, Leadtek WinFast DTV1800H
DVB-S Astra 19,2°E 23,5°E; Philips 32PFL7406K
DAB Technisat DigitRadio 210 IR
FM Philips LX600


J T

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 86
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jak odpočítat půlnoc na Silvestra?
« Odpověď #6 kdy: 30. 12. 2010, 00:44:26 »
Stačí se neřídit časomírou v TV a to včetně teletextu (vše je opožděno díky zdržení ve vysílacím řetězci o 4 sec.),ale ideálně hodinami, řízenými DCF 77 radiovým signálem. Pokud už je tedy někdo takový detailista,že ho rozhodí 4 sec. sem nebo tam. Chtěl bych mít takové starosti...  :P


kubisek

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 54
    • ICQ komunikátor - 125931103
    • MSN komunikátor - kubistap@hotmail.com
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jak odpočítat půlnoc na Silvestra?
« Odpověď #7 kdy: 30. 12. 2010, 07:51:14 »
Pustit si Radiožurnál (pochopitelně na VKV). Pokud vím, tak je tam časové znamení tak posunuto dopředu, aby to kompenzovalo zpoždění ve vysílacím řetězci.
--
Já se práce nebojím. Klidně si k ní i lehnu.


Pavel Moravec

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 40
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jak odpočítat půlnoc na Silvestra?
« Odpověď #8 kdy: 30. 12. 2010, 08:34:03 »
A pokud to chcete presne a pritom byt v terenu, muzete si jeste vzit nejaky GPS prijmac a tam by ten cas ziskany z GPS mel +/- 1 sekunda (kvuli doby prenosu NMEA vet do prijmace) sedet take  ;)


Jan Pavlis

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 515
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jak odpočítat půlnoc na Silvestra?
« Odpověď #9 kdy: 30. 12. 2010, 09:23:27 »
Němci jsou přesní ve všem.Mimochodem,ti mají v zásobě takových estrád, že měli silvestra už včera.


Jarek M

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 19
    • Zobrazit profil
Re: Jak odpočítat půlnoc na Silvestra?
« Odpověď #10 kdy: 30. 12. 2010, 10:06:34 »
Němci jsou přesní ve všem....
U těch němců bych si taky tak jistý nebyl. Podle mě se přenosem zpozdí vše.


Michal Čabala

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 50
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jak odpočítat půlnoc na Silvestra?
« Odpověď #11 kdy: 31. 12. 2010, 10:34:32 »
Já až tady v Chrudimi půjdu na námko tak si zapnu v telefonu navigaci a odpočítám to podle hodin z GPS  :)


pozemák

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 287
    • Zobrazit profil
Re: Jak odpočítat půlnoc na Silvestra?
« Odpověď #12 kdy: 31. 12. 2010, 22:53:52 »
Tech 7:

A nenapadlo Vás náhodou že ta odchylka je způsobena tím, že se ten čas seřizuje u různých hodin v různé časy? - proto vznikne ta odchylka po neseřízeném uplynutí doby. Některé hodiny se totiž seřizují pouze jednou či 2x za 24 hodin, jiné třebas i každou hodinu. Nechte po vyjmutí baterií či jiným příkazem z obou hodin nechat znovu seřídit - mělo by to potom souhlasit u obou hodin :-)


Tech7

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 419
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jak odpočítat půlnoc na Silvestra?
« Odpověď #13 kdy: 01. 01. 2011, 11:00:39 »
pozemák:
Jedny se řídí každou hodinu, u druhých si nejsem jistý. Každopádně sem zkusil vybrat baterku a z jistil, že ne všude mám signál :D Pravda, zkoušel jsem to na netypickém místě u CRT monitoru, jednou natěsno a podruhé ve vzdálenosti asi 20 cm. Třetí pokus byl úspěšný, od monitoru asi 1,5 m. Výsledek pokusu je takový, že se časy rozcházejí asi o 250 ms.

Zkoušel jsem i pár stránek na netu a taky se různě rozcházejí. Získat přesný čas není zas taková sranda jak by se mohlo zdát. U LCD monitorů také pozor na inputlag ;)
DVB-T: Intel Core i3-530, TechniSat AirStar2, AVerTV Volar HD Pro
DAB: Iriver B20, Iriver B20, Pure One Mini Series II, Tesco DR1403R-CE


Ondřej Caletka

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • Oskarův Weblog
    • E-mail
Re: Jak odpočítat půlnoc na Silvestra?
« Odpověď #14 kdy: 03. 01. 2011, 09:33:11 »
Nevíte čím je to "meškání" před analogem způsobené?
Je to právě ten fundamentální rozdíl analogu a digitálu. Analogové vysílání se obejde bez jakékoli paměti, elektronový paprsek jede po stínítku obrazovky synchronně s elektronovým paprskem snímajícím jas z citlivé plochy snímací elektronky. Jediné zpoždění představuje přenos informace od kamery k obrazovce.

Digitální vysílání oproti tomu pracuje na nejnižší úrovni s celými obrázky, takže kodér minimálně musí počkat 40 ms, než sesbírá data celého snímku. To by nebyla taková tragédie, MPEG ale pracuje s celými GOPy, které trvají cca. půl sekundy. Aby kodér věděl, kde má GOPy ukončovat a začínat, je dobré, když vídí ještě dalších pár snímků do budoucnosti. K tomu máme pro satelitní distribuci nějakých 73 000 km na satelit a zpátky (~250ms) a máme tu 800ms zpoždění satelitní digitální distribuce, které ještě nedávno ČT předkompenzovávala.

Pak se do věci vložilo statistické multiplexování, které aby fungovalo, musí mít k dispozici nějakou statistiku náročnosti komprese dat na jednotlivých kanálech. A počítání těch statistik právě zabere nějaké dvě tři sekundy. Předkompenzovávat několik sekund zpoždění je nereálné, veškerá interaktivita by byla v tahu.

Z toho taky plyne, že tato scéna z Big Bang Theory nemůže být nic jiného, než trikový záběr. Zpívat přes telemost duet není dost dobře možné ani s profi technikou, natožpak s něčím, co využívá k přenosu Wi-Fi router  :)

Jinak k přesnému času také doporučuji čerstvě seřízené DCF77 hodiny. Pokud se odmítají seřídit, pomůže obvykle odhadnout, jak je v hodinách orientována feritová anténa, a nastavit hodiny tak, aby anténa mířila severo-jižním směrem. Další velice přesná možnost je zmiňovaný NTP klient přes Internet. A také jsem si oblíbil jednoduchou a funkční webovou stránku http://time.is