Autor Téma: MUX2 - Krásné  (Přečteno 15375 krát)

Michal Čabala

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 50
    • Zobrazit profil
    • E-mail
MUX2 - Krásné
« kdy: 15. 12. 2010, 12:51:21 »
Zdravím. Jsem tak trochu laik a tak se chci poptat na Váš názor. Jak je možné že na pokojovou anténu MUX1 jede krásně "jak z praku" a MUX2 při jistých klimatických podmínkách skoro vůbec? Ví někdo jakými parametry vysílá MUX2 z Krásného? Dle Radiokomunakácí jsou parametry stejné ale připadá mi že MUX2 vysílá snad na druhou stranu než by měl, popř. ještě sníženějším výkonem než je psáno.

Vím, mám si pořídit lepší příjem (už se na tom pracuje), jen mně to zajímá.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Michal Čabala

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 50
    • Zobrazit profil
    • E-mail
MUX2 - Krásné
« Odpověď #1 kdy: 15. 12. 2010, 12:53:14 »
Jen dodávám, abych nezapoměl: Jsme v Chrudimi na kopci, přímá viditelnost na vysílač, vzdušnou čarou něco kolem 20km


Aleš Pipek

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 729
  • QTH: Pardubice (není li uvedeno jinak)
    • Zobrazit profil
    • RCD Radiokomunikace spol. a.s.
Re: MUX2 - Krásné
« Odpověď #2 kdy: 15. 12. 2010, 13:04:41 »
Jak je možné že na pokojovou anténu MUX1 jede krásně "jak z praku" a MUX2 při jistých klimatických podmínkách skoro vůbec? Ví někdo jakými parametry vysílá MUX2 z Krásného? Dle Radiokomunakácí jsou parametry stejné ale připadá mi že MUX2 vysílá snad na druhou stranu
Protože pokojová anténa není anténa pro kvalitní příjem. Parametry pro vysílání jsou shodné pro oba MUXy tak jak je uvedeno na stránkách Radiokomunikací.


Michal Čabala

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 50
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: MUX2 - Krásné
« Odpověď #3 kdy: 15. 12. 2010, 13:08:40 »
Já vím, však píšu že už pracujeme na jiným způsobu přijmu. Zapoměl jsem dodat že pokojovka za oknem v jiném pokoji šlape parádně, žádný kostičkování, prostě nic. Ale na druhý straně baráku na pokojovku MUX1 OK, MUX2 má dost často výpadky. Tak jen nechápu proč je mezi 1 a 2 takový rozdíl. Čím to je?  :-\


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: MUX2 - Krásné
« Odpověď #4 kdy: 15. 12. 2010, 13:08:47 »
Pokud se nemýlím, Krásné vysílá na kanálech 32 a 39. Pro netechnika se to může zdát malý rozdíl. Víte ale, zda má Vaše pokojová anténa na obou kanálech stejný zisk a stejnou vyzařovací charakteristiku? Většinou se o pokojovkách neví nic. Dalším efektem, který se může projevit odlišně, je pouhý odraz signálu od překážek v nejbližším okolí. Vlny se odrážejí ve vztahu k rozměrům překážky a délce vlny. Ta je odlišná a ne úplně správně nasměrovaná pokojovka může ve výsledku do DVB-T tuneru poslat tak odlišný signál, že ho přijímač nezvládne. Než složitě hledat vhodnou pokojovku a její otimální polohu, nebylo by jednodušší si pořídit i jen malou směrovou venkovní anténku a ta by mohla problém elegantně vyřešit?
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: MUX2 - Krásné
« Odpověď #5 kdy: 15. 12. 2010, 13:12:09 »
...Ale na druhý straně baráku na pokojovku MUX1 OK, MUX2 má dost často výpadky. Tak jen nechápu proč je mezi 1 a 2 takový rozdíl. Čím to je?  :-\
Taky by Vás asi nenapadlo se opalovat ve stínu, což je jen odražené světlo ze Slunce. Podobně je to i s UHF vlnami. Je zásadní rozdíl mezi přímým příjmem a pouhým odrazem.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: MUX2 - Krásné
« Odpověď #6 kdy: 15. 12. 2010, 13:16:05 »
Jen dodávám, abych nezapoměl: Jsme v Chrudimi na kopci, přímá viditelnost na vysílač, vzdušnou čarou něco kolem 20km
Jak jste dodatečně popsal, přímá viditelnost více platí asi jen pro jedno místo příjmu a problém je s tím odrazem. Důvod odlišnosti odrazu dvou Muxů jsem ale nastínil již dříve.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Michal Čabala

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 50
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: MUX2 - Krásné
« Odpověď #7 kdy: 15. 12. 2010, 13:21:51 »
No u nás je problém že barák je starej a zdi jsou tady extra tlustý. Se sám divím že to vůbec jede  ;D  Ale to je to, i odrazem - MUX1 jede nádherně a MUX2 jak kdy. Jakou by jste doporučil venkovní anténu? Jsou i nějaké zvláštní požadavky na koax. kabel? Budu ho potřebovat tak 25m.


Alois Klepáč

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 209
    • Zobrazit profil
    • E-mail


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: MUX2 - Krásné
« Odpověď #9 kdy: 15. 12. 2010, 13:37:10 »
No u nás je problém že barák je starej a zdi jsou tady extra tlustý. ...Jsou i nějaké zvláštní požadavky na koax. kabel? Budu ho potřebovat tak 25m.
Je pravděpodobné, že vnitřní příčky jsou tenčí a možná by bylo snazší vést koax ke druhé TV interiérem? Ani 25 m není pro kvalitní koax moc velká vzdálenost. Zkuste začít tím koaxem a možná by Vám mohlo postačovat rozbočení signálu z té "úspěšné" pokojovky. V případě výběru venkovní antény, zde chybí údaj o síle elmag. pole a to se na dálku nedá změřit.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: MUX2 - Krásné
« Odpověď #10 kdy: 15. 12. 2010, 13:38:35 »
http://www.eltasat.cz/anteny-tv-i-dvb-t/color-supra-21-60k-10-16db
Není to na přímou viditelnost, 20 km a 25 kW zbytečně moc velké "dělo"?
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


pevy

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 495
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: MUX2 - Krásné
« Odpověď #11 kdy: 15. 12. 2010, 13:41:34 »
Homogenita (či spíš nehomogenita) signálu je pro každý kmitočet (byť blízký) různá. To, že Vám jde někde mux1 dobře a mux2 špatně je víceméně náhoda. Někde jinde půjde zase třeba bezvadně mux2 a nepůjde mux1. Tak to zkrátka je.
DVB-T/T2: Černá hora (K26,28,31,45), Krásné (K26,28,34), Kojál, Praděd, Klodsko (K22,25,33,46,47), Andrlův chlum (K21), Sněžné jámy (K22,24,30,37,47), RS5 Litomyšl (K35).
DAB: Teleko Černá hora 5D, ČRo 12C+12D, Polskie radio Klodsko 5B


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re: MUX2 - Krásné
« Odpověď #12 kdy: 15. 12. 2010, 13:44:18 »
Citace
Dle Radiokomunakácí jsou parametry stejné ale připadá mi že MUX2 vysílá snad na druhou stranu než by měl, popř. ještě sníženějším výkonem než je psáno.

Proč si pořád někdo myslí, že je problém na vysílači a že někdo vysílá něco jinak, než by měl? Já už fakt nevím, kde se tenhle blud vzal, protože se to na diskuzích objevuje stále a není mi jasné, jak na to lidé přijdou....  ???

Citace
Jakou by jste doporučil venkovní anténu? Jsou i nějaké zvláštní požadavky na koax. kabel? Budu ho potřebovat tak 25m.

Anténu bych jistě doporučil dle toho, jaká je úroveň signálu v místě. Pokud se ale jedná o menší vzdálenost a směrem na vysílač nejsou výrazné překážky, určitě by měla stačit i tato: http://www.dvbservis.cz/products.php?pid=36. S výkonnější anténou ale většinou chybu neuděláte.
Koaxiální kabel by měl být dostatečně kvalitní a slušně stíněný, v žádném případě tedy nějaký RG 6 a podobné. Pokud bude tažen venku, vyplatí se i PE provedení, protože má výrazně delší životnost. Z těch levnějších kabelů to může být KH 21, popřípadě pak Belden, Nordix, Cavel a podobné značkové kabely.
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


Michal Čabala

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 50
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: MUX2 - Krásné
« Odpověď #13 kdy: 15. 12. 2010, 13:49:13 »
No, zkoušel jsem natáhnout koax napřímo k "úspěšné pokojovce", napojil napřímo a...nic. Mám pocit že je stíněný, impendance 75 (jediný co lze vyčíst z etikety). Pokojovky jsou obě nějaké starší - HAMA. Analog tím prošel v poho, ale digitál ani ťuk. Ta doporučená anténa se mi zdá taky jako moc velké "dělo", sousedovi vše jede bez problémů v pokoji na "kus drátu" od DVT-T PC karty (má tu anténu napojenou na plazmu Panasonic a vše bez problémů)...


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re: MUX2 - Krásné
« Odpověď #14 kdy: 15. 12. 2010, 14:02:06 »
Pochopte, že pokojové a jiné vnitřní antény jsou pouze antény náhražkové a příjem na ně není ani spolehlivý, ani garantovatelný, protože se jedná o příjem uvnitř domu, kde se mohou měnit příjmové podmínky třeba i tím, zda soused přemístí skříň, zapne mikrovlnku nebo jestli zrovna manželka stáhne žaluzie! Ten "koax", který máte, bude asi tzv. účastnická šňůra, která je vhodná maximálně jako šňůra na prádlo - bohužel lepší kabel ve většině běžných prodejen neseženete. Útlum je tam velmi vysoký, cca. 5 dB na 10 metrů, navíc stínění je nekvalitní.

Anténa se sice může zdát jako velké "dělo", ale čím kvalitnější a lepší anténa, tím lepší signál. Faktem je, že pro příjem DVB-T nedaleko vysílače je velká "colorka" možná zbytečně výkonná, ale jak jsem psal, chybu s ní neuděláte, pokud ji máte kam umístit. Já osobně bych pro tento účel doporučoval onu menší Emme Esse, to je elegantní anténa dlouhá 120 cm s vynikajícími parametry...

S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz