Pokusim se srozumitelne vysvetlit rozdil mezi prevadecem a opakovacem pro laiky.
Mam vlastni zkusenosti s obojim, jelikoz jsem mel na MHMP na starosti nekolik opakovacu a dva prevadece. Jako radioamater jsem jak prevadec, tak opakovac dokonce vyrobil (
http://www.ok0bez.com). Sice ne v oblasti digitalniho DVB-T, ale konstrukcne jsou si DVB-T a uzkopasmove analogove systemy dost podobne.
Jedinej rozdil je, ze analogove opakovace maji vetsinou i zpozdovaci linku a je jednodussi synchronizace narozdil od oboustrannych (mel jsem na starosti vysilacky) systemu.
Linearni opakovace se u nas pouzivaji predevsim pro pokryti vnitrnich prostor (tunely, sportoviste...).
Takto vypadaji linearni opakovace pro trunkovy system TETRA (byl jsem jednim s operatoru Prazske site TETRA... MRS-TETRA, pouziva ho i mestska policie Praha/dopravni podnik PHA atd. ; konkretne v autotunelech se pouziva kombinace systemu od RCD-Pardubice a svedske firmy Avitec) :
http://www.ok1mjo.com/all/tetra/vseobecne_informace/linearni_opakovace/ Z velikosti, popisu a obrazku si udelat obrazek o temer stejnem systemu pro DVB-T. V podstate je to stejne, jen na vstupu a vystupu nejsou uzkopasmove filtry (30-50kHz), ale sirsi (9-12MHz) s vyrovnanou charakteristikou pro nekolik tisic nosnych COFDM.
Opakovac je zarizeni, jenz v podstate neaktivne "baluje" signal linearnim zpusobem.
Je to linearni "nedemodulacne-modulacni" zarizeni, ktere je levnejsi nez prevadec a je vetsinou mensiho rozmeru nez opakovac.
Na vstupu kam se pripoji koaxial od vysoce smerove kanalove anteny (zdroj DVB-T vf signalu, musi to byt "vzdalenejsi" vysilac, aby se u divaku v uzemi pokrytem opakovacem nemichal signal zdrojoveho vysilace a mistniho opakovace na stejnem kanalu), ktera je vetsinou vzdalena vice jak 30x nasobek vlnove delky od vysilaci sektorove anteny tohoto opakovace (na vysilaci strane opakovace nikdy neni vsesmerova antena, takze opakovac pokryva jen urcitou oblast protilehle vysilaci anteny opakovace nez je smer zdrojoveho vysilace) je kanalova pasmova propust s predzesilovacem.
Pote muze byt smesovac s oscilatorem (pro pripad, pokud balovaci signal opakovace ma vysilat na jinem kanalu nez zdrojovy signal) a na konci je opet kanalova pasmova propust (muze zde byt i zpozdovaci linka kvuli OFDM synchronizaci se zdrojovym vysilacem) s linearni vykonovym (PA) zesilovacem s typicky 2-5W PA.
Maly televizni prevadec je v podstate velky televizni prevadec jako je treba na Cukraku.
Cili je tam MW linka/vlakno kam se privadi transport stream ITU-656 signal pomoci ATM technologie a je tam standardni TV DVB-T vysilac s vykonem typicky do 50W PA a GPS prijimacem pro casovou (SFN) synchronizaci televizni vysilaci site.
Maly televizni prevadec je v podstate rack, kde se ATM signal MODULUJE (linearni opakovac nema MODULATOR....system se nedemoduluje/nemoduluje) do DVB-T OFDM VF signalu (8MHz/do 10mW) a nasledne se prozene skrze koncovy zesilovac (PA) s kanalovou propusti (u nekterych prevadecu se pouziva vf cast s IF...mezifrekvenci, ktera se nasledne transvertoruje na pracovni konecny kmitocet) a vystup se pripoji pres splittery (
http://www.rcd.cz/cz/pdf/xa2000T-cz.pdf) do 1 az 4 vysilacich sektorovych anten do urcitych smeru nebo do vsech smeru....tedy i do smeru nejblizsich SFN hlavnich vysilacu.
Jelikoz je prevadec aktivni modulacni zarizeni do ktereho se nezavisle v MW pasmu/vlaknem privadi ATMkem DVB-ASI/DVB-SPI TS datovy signal (ITU-R656) z nehoz CPU+DSP vygenerujou vlastni OFDM vysokofrekvencni radiovy signal, tak mu a ani divakum kteri chytaji signal z tohoto prevadece (i kdyz je divak mezi prevadecem a nejblizsim SFN hlavnim vysilacem) nevadi signal nejblizsiho SFN velkeho vysilace.
Je jasne, ze prevadec je mnohem drazsi zarizeni, protoze ma mnoho aktivnich prvku.
Kdyz by se melo porovnavat, tak linearni DVB-T prevadec je soucastkove (bloky) za 100kKc - 400kKc a prevadec je za 300kKc-6megaKc.
Opakovac ma urcita omezeni z hlediska geografie cileneho pokryteho uzemi. Na cilovem pokrytem uzemi totiz nesmi byt signal z hlavniho zdrojoveho vysilace. Pokud STB zachyti oba signaly (z hlavniho vysilace a o neco malo zpozdeneho signalu z opakovace), tak STB nedokaze spravne detekovat signal a divak nechyti nic.
U prevadece toto nevadi, signaly se muzou "michat" a nekdy je to i zamerem.
Typicky maly tv prevadec pouziva napriklad toto:
http://www.ok1mjo.com/all/ostatni/STA_Alcad/DME_1000-T_series_01-2004.pdf.
Ty 4 TS signaly se privedou pomoci MW/vlakna a IF mezifrekvencni vf signal se transvertoruje na pracovni TV kmitocet (kanal), zesili pomoci PA zesilovac a skrz kanalovou propust se pusti do vysilaci TV anteny.
Vyhodou prevadece (ktery neni v SFN) je to, ze se signal remoduluje, tudiz je mozne do lokalniho MUXu vpustit treba i lokalni televizi. Do signalu v opakovaci se "dostat" neda....co jde dovnitr se vypusti na vystupu v podstate jen zesilene.
Pokud jste starosta obce, pak pro pokryti postaci vetsinou levnejsi opakovac (pokud to mistni geograficke podminky dovoli). Ale pokud se starosta obce domluvi se starosti v blizkem okoli, tak je lepsi tv prevadec s "vlastnim MUXem" na jinem nez SFN kanalu.
Vyhodou tohoto reseni je, ze se do MUXu (treba MUX3/4) muze "primodulovat" AV signal z mistni televize/detskeho hriste/parkoviste (jelikoz tyto "domaci" signaly postacuji ve S-VHS kvalite s mensim bitrate, tak do MUXu muzete dostat i treba 5 vlastnich TV "stanic"), dokonce nektere (hlidani parkoviste, detske hriste) nemusi byt v "SD-PAL" rozliseni 752x576, ale napriklad ve DVB-T standardnich 384x576/384x288/192x144 co maj i jen 300kbps.
Takze nejen, ze starosta "dotahne" MUX3 do mistnich obci, ale soucasne tam budou "lokalni TV programy". A pokud v MUXu (treba 3) pribudou 2 celostatni programy, tak lze lokalni zmenit vysilaci parametry (zvysi se tim celkovy bitrate MUXu) a tak tento lokalni MUX zvladne odvysilat jak vsechny 4 celoplosne programy, tak i 5-8 lokalnich TV "smycek".
Az budu zdravej (v soucasnosti jsem v ID, takze ani nepisu do Digizone clanky/recenze), tak bych mohl udelat clanek s fotkama a popisama o TV prevadeci/opakovaci/obecni televizi.
U analogoveho PALu to bylo vse jednodussi (
http://picasaweb.google.com/ok1mjo/ZatecTVVykryvacStaryVrch#), bohuzel u digi DVB-T je to o dost slozitejsi a drazsi. V podstate mam myslenku vyrabet obecni DVB-T/T2 vysilace, protoze jsou u nas jen 2 vyrobci.
Uz jsem neco i udelal...see:
Snad to na vysvetleni rozdilu mezi prevadecem a opakovacem staci.
Pokud se chcete podivat na opakovac pro vysilacky (temer stejne jako pro DVB-T), tak see:
http://www.rcd.cz/cz/pdf/bx203-cz.pdf http://www.rcd.cz/cz/pdf/bx252-cz.pdf