Autor Téma: měření ČTÚ Letovice - Kojál  (Přečteno 121759 krát)

Butes

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 550
  • DVB-T Ready-Krásné 100kW!
    • Zobrazit profil
    • E-mail
měření ČTÚ Letovice - Kojál
« kdy: 11. 12. 2010, 21:09:56 »
Obecně, kdo bydlí v lokalitách na Blanensku, ví  s jakými problémy se místní setkávají při příjmu signálu digitálního signálu z Kojálu. Dané je to samozřejmě geografickými podmínkami lokality.
V Boskovicích bude problém v blízké době vyřešen, tedy nejspíš.
Problém je však i v jiných lokalitách. Např. Letovice. Obraz při zhoršených klimatických podmínkách vypadává, kostičkuje apod. Osobně jsem problém popsal ČTÚ a v nejbližší době mají přijet s měřící technikou. Je možné, že problém není jen nedostatečným pokrytím města, ale i možným rušením. V blízkém okolí se vyskytují antény radioamatérů. Prosím všechny, kdo má podobné problémy v tomto městě či blízkém okolí, o avízo. ČTÚ chce vědět, zda problém má více domácností.
Podotýkám, že v anténě by problém být neměl. Anténa Vaten-husté síto(21-69k),nízkošumový zesilovač Teroz, 30m kabelu Belden.
DVB-T Krásné 32k 34k 39k, Andrlův Chlum 45k
Phillips 32PFL7406K, Leadtek WinFast DTV1800H
DVB-S Astra 19,2°E 23,5°E; Philips 32PFL7406K
DAB Technisat DigitRadio 210 IR
FM Philips LX600

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


mmc

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 278
    • Zobrazit profil
problém být neměl
« Odpověď #1 kdy: 11. 12. 2010, 21:38:03 »
prečo potom zesilovač ? 30m kabelu=10podlaží  !  K29 mi šlape pri Piešťanoch bez zesilovača :-)  kombinácia digitál+zesilovač+antény rádioamatéru je priam smrteľná :-(
3.7-4.2 linear ... 230cm PF mesh
3.4-4.2 + 10.7-12.75 circular ... 180cm PF
10.7-12.75 linear ... 130cm offset
18.3-18.8 + 19.7-20.2 circular ... 130cm ofset
(a to všetko pekne v garáži)


Milan Pantůček

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 129
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: měření ČTÚ Letovice - Kojál
« Odpověď #2 kdy: 11. 12. 2010, 22:56:21 »
Zesilovač bych 30 km od 100 kW vysílače vůbec nepoužíval. Analog jste zřejmě přijímali z místního převaděče. Jaký byl příjem analogu z Kojálu?


Butes

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 550
  • DVB-T Ready-Krásné 100kW!
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: problém být neměl
« Odpověď #3 kdy: 11. 12. 2010, 23:52:13 »
prečo potom zesilovač ? 30m kabelu=10podlaží  !  K29 mi šlape pri Piešťanoch bez zesilovača :-)  kombinácia digitál+zesilovač+antény rádioamatéru je priam smrteľná :-(

Se symetrizačním členem signál ani nehlesne.
DVB-T Krásné 32k 34k 39k, Andrlův Chlum 45k
Phillips 32PFL7406K, Leadtek WinFast DTV1800H
DVB-S Astra 19,2°E 23,5°E; Philips 32PFL7406K
DAB Technisat DigitRadio 210 IR
FM Philips LX600


Butes

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 550
  • DVB-T Ready-Krásné 100kW!
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: měření ČTÚ Letovice - Kojál
« Odpověď #4 kdy: 12. 12. 2010, 00:01:53 »
Zesilovač bych 30 km od 100 kW vysílače vůbec nepoužíval. Analog jste zřejmě přijímali z místního převaděče. Jaký byl příjem analogu z Kojálu?

Jak jsem psal výše, bez zesilovače nejede vůbec nic. I vzdálenost pouhých 26 km může znamenat velice problémový příjem. Když se podíváte na výškový rozdíl města Letovice a vysílače Kojál, ještě k tomu přes dva vysoké kopce. Na přímý výhled je to na nule i se zesilovačem, prostě není signál. V současnosti je anténa nasměrována na protější kopec, kam dopadá signál z Kojálu (je tam umístěn i analogový převaděč), ale možná taky dosah vysílače Hády a s tím celý problém příjmu způsobený jednofrekvenční sítí. Analogový signál z Kojálu stejně jako digitál nebylo možné ani ve špatné kvalitě zachytit. Doporučuji se seznámit s problematikou v Boskovicích, kde je 100kW vysílač vzdálen pouhých 16km a jde tam jedno velké nic. 
http://blanensky.denik.cz/zpravy_region/boskovice-pisi-stiznost-temer-nemaji-digitalni-sig.html

Terénní profily http://www.mapavysilacu.cz/mapdistance.html
DVB-T Krásné 32k 34k 39k, Andrlův Chlum 45k
Phillips 32PFL7406K, Leadtek WinFast DTV1800H
DVB-S Astra 19,2°E 23,5°E; Philips 32PFL7406K
DAB Technisat DigitRadio 210 IR
FM Philips LX600

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Alois Klepáč

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 209
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: měření ČTÚ Letovice - Kojál
« Odpověď #5 kdy: 12. 12. 2010, 09:12:57 »
Nechápu smysl podobných stížností, když pokrytí daného území je dávno pomocí satelitu (což platilo i v době analogového pozemního vysílání) a ten navíc nabízí mnohem větší nabídku než DVB-T.


mmc

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 278
    • Zobrazit profil
Re: měření ČTÚ Letovice - Kojál
« Odpověď #6 kdy: 12. 12. 2010, 09:58:51 »
a je to tu, odraz ! samozrejme, že je to závislé od počasia ... takže tam treba postaviť megabilboard potiahnutý hliníkovou fóliou a pokiaľ možno s vyhrievaním :-)
na 2~10GHz to vcelku funguje, pre 500MHz bude treba adekvátne zväčšiť rozmery :-(
3.7-4.2 linear ... 230cm PF mesh
3.4-4.2 + 10.7-12.75 circular ... 180cm PF
10.7-12.75 linear ... 130cm offset
18.3-18.8 + 19.7-20.2 circular ... 130cm ofset
(a to všetko pekne v garáži)


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: měření ČTÚ Letovice - Kojál
« Odpověď #7 kdy: 12. 12. 2010, 12:31:11 »
Nechápu smysl podobných stížností, když pokrytí daného území je dávno pomocí satelitu (což platilo i v době analogového pozemního vysílání) a ten navíc nabízí mnohem větší nabídku než DVB-T.
Ten smysl může být pro mnohé zcela evidentní. Někdo má po analogu použitelnou anténu, TV s DVB-T tunerem, podle oficiální mapy od ČTÚ i pokrytí a digitální nabídka mu stačí. Proč by tedy kvůli satelitu vymýšlel a platil něco zbytečně?
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Alois Klepáč

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 209
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: měření ČTÚ Letovice - Kojál
« Odpověď #8 kdy: 12. 12. 2010, 12:41:28 »
A já mám na dvoře funkčního dvoutakta, takže budu vyžadovat po Čepru, aby zavedli MIX na pumpách, ne? Začni občas myslet a dojde ti, že kvůli nějakým Trboušanům nebude nikdo stavět opakovače/převaděče a vyhazovat peníze do luftu jenom proto, že pár jedinců tvrdošíjně jak zácpa trvá na pozemním vysílání, které mimochodem všude ve světě slouží jenom jako doplněk k satelitu a kabelovkám (SRN apod.).


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: měření ČTÚ Letovice - Kojál
« Odpověď #9 kdy: 12. 12. 2010, 12:58:09 »
Já jsem léta do nádrže motorky lil benzín a olej zvlášt. Dnes by mne ani náhodou nenapadlo, kvůli svátečnímu provozu veterána, chtít po benzínce, aby měla stojan i s mixem.

Zaprvé, zprovoznění DVB-T zatím nepatří do kategorie veteránů. Zadruhé, téma snad souviselo s tím, že ČTÚ je ochotno provést místní měření a ne, že se tam bude hned stavět převaděč. Pokud stát, firmy a diváci do DVB-T už nainvestovali miliardy, nebudou nyní z jejich používání couvat jen proto, že pár příznivcům DVB-S se to nezdá. Možná byste se pane Klepáči také mohl zamyslet a vehementněji mohl propagovat rozšiřování DVB-C u nás. Jistě Vás privátní kabelovky ochotně vyslyší, když úroveň kabelizace je ve světě obecně vyšší.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Wolfgang Wolf

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 516
    • Zobrazit profil
Re: měření ČTÚ Letovice - Kojál
« Odpověď #10 kdy: 12. 12. 2010, 13:06:12 »
To že někam vyjede měřící vůz ČTÚ určitě není primárně na Váš popud. Na základě údajů síla a kvalita. Z jiného fóra je mi známo, že se problém v oblasti s DVB-T příjmem vyskytuje. Ať už odborné měření dopadne jakkoliv a obecně ke zlepšení signálu dojde, stejně bych Vám doporučoval obrátit se na někoho kdo problematice rozumí a má patřičné vybavení! Může se stát, že kvůli nevhodně zvolené a event. špatně nasměrované anténě budete mít dále signál téměř nulový.
Jinak souhlas s panem Klepáčem. Uživatel dávno mohl koukat na satelit, tato varianta paradoxně někdy vyjde dokonce levněji než složitější instalace ITA s několika anténami a aktivními a pasivními prvky v rozvodu.
Honda Enduro Team


Alois Klepáč

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 209
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: měření ČTÚ Letovice - Kojál
« Odpověď #11 kdy: 12. 12. 2010, 14:08:24 »
Já jsem léta do nádrže motorky lil benzín a olej zvlášt. Dnes by mne ani náhodou nenapadlo, kvůli svátečnímu provozu veterána, chtít po benzínce, aby měla stojan i s mixem.

Zaprvé, zprovoznění DVB-T zatím nepatří do kategorie veteránů. Zadruhé, téma snad souviselo s tím, že ČTÚ je ochotno provést místní měření a ne, že se tam bude hned stavět převaděč. Pokud stát, firmy a diváci do DVB-T už nainvestovali miliardy, nebudou nyní z jejich používání couvat jen proto, že pár příznivcům DVB-S se to nezdá. Možná byste se pane Klepáči také mohl zamyslet a vehementněji mohl propagovat rozšiřování DVB-C u nás. Jistě Vás privátní kabelovky ochotně vyslyší, když úroveň kabelizace je ve světě obecně vyšší.
To je právě ta zásadní chyba, že stát do tohoto zastaralého a naprosto neperspektivního způsobu příjmu investuje peníze! Pokud jde o soukromé firmy a diváky, tak to je jejich problém, že vsadili na špatného koně, nikdo je nenutil aby do DVB-T dávali byť jednu jedinou korunu. Prostě vývoj se nedá zastavit a co vyhovovalo kdysi, to je dneska mimo hru. Každý všude na světě to chápe, akorát v ČR jsou lobbistické kliky pod vedením ČRa, které pořád brzdí pokrok. A bohužel lidi jako seš ty jim jenom nahrávají  :o


Butes

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 550
  • DVB-T Ready-Krásné 100kW!
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: měření ČTÚ Letovice - Kojál
« Odpověď #12 kdy: 12. 12. 2010, 17:14:49 »
Osobně se domnívám, že otázka volby satelitní nebo pozemní platformy je na každém z nás. Ačkoliv má každý z nás požadavky jiné, nemá cenu se bavit na téma "proč už to ten dotyčný nemá", ale zajímat se o to co za své peníze dostává. Kdo požaduje nekonečně mnoho programů a má čas sledovat pestrou nabídku poskytovatelů, která dotyčné diváky naplňuje, volí satelit. Finanční stránku věci dávám stranou. Pokud však volím nabídku střízlivou (ovšem pro mě kvalitní) spolu s časem, kterému sledování televize vyhrazuji, volím pozemní cestu. Satelit mě nikdo negarantuje, pozemní příjem ovšem ano. A pokud si jako každý z nás platím koncesionářský poplatek, očekávám proti tomu nabídku státu. A ta tady je.
DVB-T Krásné 32k 34k 39k, Andrlův Chlum 45k
Phillips 32PFL7406K, Leadtek WinFast DTV1800H
DVB-S Astra 19,2°E 23,5°E; Philips 32PFL7406K
DAB Technisat DigitRadio 210 IR
FM Philips LX600


Butes

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 550
  • DVB-T Ready-Krásné 100kW!
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: měření ČTÚ Letovice - Kojál
« Odpověď #13 kdy: 12. 12. 2010, 17:28:40 »
To že někam vyjede měřící vůz ČTÚ určitě není primárně na Váš popud. Na základě údajů síla a kvalita. Z jiného fóra je mi známo, že se problém v oblasti s DVB-T příjmem vyskytuje. Ať už odborné měření dopadne jakkoliv a obecně ke zlepšení signálu dojde, stejně bych Vám doporučoval obrátit se na někoho kdo problematice rozumí a má patřičné vybavení! Může se stát, že kvůli nevhodně zvolené a event. špatně nasměrované anténě budete mít dále signál téměř nulový.
Jinak souhlas s panem Klepáčem. Uživatel dávno mohl koukat na satelit, tato varianta paradoxně někdy vyjde dokonce levněji než složitější instalace ITA s několika anténami a aktivními a pasivními prvky v rozvodu.

To se pletete. Problém řeší ČTÚ na základě individuálně podaných stížností a už vůbec ne podle mnou podaných údajů o signálu či kvalitě příjmu. Proč tomu tak je? ČTÚ zjišťuje primárně problémy s rušením, ať už TV, rádia nebo čehokoliv jiného. Viz. ze stránek ČTÚ: "Provozem elektrických a elektronických zařízení může dojít ke vzniku nežádoucí elektromagnetické energie, která ruší příjem rádiových signálů (televize, rozhlasu, mobilních telefonů atd.)". A na tom celém se opírá celý podnět. Pokud bude nedostatečné pokrytí, to je věc jiná. Viz. opět ČTÚ: "V případě nedostatečného pokrytí signálem TV nebo R programu je třeba, aby orgány místní samosprávy požadovaly jeho zlepšení u provozovatele příslušného TV nebo R programu nebo u firem, zabývajících se vysíláním TV a R signálů." A o tom to celém je.
DVB-T Krásné 32k 34k 39k, Andrlův Chlum 45k
Phillips 32PFL7406K, Leadtek WinFast DTV1800H
DVB-S Astra 19,2°E 23,5°E; Philips 32PFL7406K
DAB Technisat DigitRadio 210 IR
FM Philips LX600


Alois Klepáč

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 209
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: měření ČTÚ Letovice - Kojál
« Odpověď #14 kdy: 12. 12. 2010, 17:57:59 »
Osobně se domnívám, že otázka volby satelitní nebo pozemní platformy je na každém z nás. Ačkoliv má každý z nás požadavky jiné, nemá cenu se bavit na téma "proč už to ten dotyčný nemá", ale zajímat se o to co za své peníze dostává. Kdo požaduje nekonečně mnoho programů a má čas sledovat pestrou nabídku poskytovatelů, která dotyčné diváky naplňuje, volí satelit. Finanční stránku věci dávám stranou. Pokud však volím nabídku střízlivou (ovšem pro mě kvalitní) spolu s časem, kterému sledování televize vyhrazuji, volím pozemní cestu. Satelit mě nikdo negarantuje, pozemní příjem ovšem ano. A pokud si jako každý z nás platím koncesionářský poplatek, očekávám proti tomu nabídku státu. A ta tady je.
Jak je vidět, tak ti nikdo negarantuje ani ten pozemní příjem a taky proč by měl? Nikde totiž není napsané, že placením koncesionářského poplatku vzniká jakákoliv garance příjmu. Kromě toho ten příjem máš zajištěný satelitem, takže naprosto zbytečně vytváříš problém tam kde není. U soukromých TV stanic pak není vůbec co řešit.