Autor Téma: měření ČTÚ Letovice - Kojál  (Přečteno 121743 krát)

Dolinak

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 186
    • Zobrazit profil
Re:měření ČTÚ Letovice - Kojál
« Odpověď #105 kdy: 04. 01. 2015, 10:53:11 »
Podle mého názoru nelze dělat rozvod na kšeft se 32dBuV na anténě. Za to se nedá ručit. Pokud to chci zkusit pro vlastní potřebu, tak slelektivním prvkem před 1 tranzistorem si to stejně zabiju.

Pokud to má Butes 150m od BTS, tak při tak velkém rozdílu úrovní to v běžné cenové relaci ITA nemá řešení.
Jedině satelit.
Ve čtyřech letech mi můj první obvod se žárovkou a plochou baterkou nefungoval.

Ten drát byl SMALTOVANÝ!

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Geofyzik

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 142
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:měření ČTÚ Letovice - Kojál
« Odpověď #106 kdy: 04. 01. 2015, 11:27:15 »

Naopak husté plzeňské síto bylo hned na začátku jasnou volbou. Zvláště do míst s mnoha odrazy, pre-echem apod.  Colorky a jim podobné antény zcela vyhořely. Znovu opakuji, pohybujeme se v oblasti, kde muxy 2,3 jedou v rozmezí od 38 dbuV v nejlepším případě k hodnotě 32 dbuV. LTE rušička je od antény max. 150 metrů a k tomu ještě ve stejném směru.

Vy mě tu odkazujete na nějaké obecné tlachy o LTE a přitom, jak sleduji máte nejen v těch instalacích zmatek:
-Jak jste přišel na to, že síto je dobrá anténa do míst s pre-echem? Když to zjednodušeně řeknu "podstatou" eliminace nežádoucího vysílače je přece směrovější anténa nastavená tak, aby se vliv nežádoucího vysilače co nejvíce potlačil.
-Jak máme rozumět tomu, že muxy 2,3 jedou v rozmezí 38dBuV a v nejlepším případě 32dBuV? To signál s vyšší úrovní je horší nebo jak?
-Má-li signál žádoucí úroveň cca 38dBuV a odpovídající chybovost, pak není problém zařadit přímo na výstup z antény LTE filtr a pak pracovat dále.
-Pokud jste namontoval někde síto při prahové úrovni 32dBuV a bez nějakých selektivních prvků to řešil širokopásmovým terozem, tak jste si na problém zadělal už dávno, to Vám klidně mohla zarušit třeba "zdola" blízká CDMA

Pokud je příjem realizován odrazy od okolních kopců je husté síto téměř vždy nejlepší volbou. Dlouhé směrové antény jsou velmi citlivé na homogenitu pole. Já osobně bych ještě v tomto uvedeném případě vyzkoušel 10-ti prvkovou yaginu laděnou přesně na K 58,5 a napájenou jednostupňovým předzes.59(dá se zkonstruovat a naladit přesně na daný kanál, přičemž už ob- kanál vše ostře potlačuje - nechci zde dělat reklamu, ale tyto od p. Malého jsou v tomto velmi dobré včetně impedančního přizpůsobení k dipólu antény).
Pokud nepomůže ani toto (investice +- 600 Kč), a silný rušivý signál bude do rozvodu stále pronikat, potom, jak psal níže Doliňák, nepomůže už asi nic, resp. je mimo finanční únosnost pro ITA.
 Pozn. Když mu doteď CDMA příjem nerušila, je přece jasné, že problém způsobuje LTE od spuštění blízké a výkonově silné BTS, navíc jak uvádí - ve směru příjmu žádaného signálu.  :)


Tonda

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 40
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:měření ČTÚ Letovice - Kojál
« Odpověď #107 kdy: 04. 01. 2015, 12:26:08 »
Teď jsem se lépe podval na tu mapu a vyznačená BTS je přesně na opačnou stranu od Letovic než Kojál, takže jsem poněkud zmaten.


Wolfgang Wolf

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 516
    • Zobrazit profil
Re:měření ČTÚ Letovice - Kojál
« Odpověď #108 kdy: 04. 01. 2015, 12:35:31 »

Naopak husté plzeňské síto bylo hned na začátku jasnou volbou. Zvláště do míst s mnoha odrazy, pre-echem apod.  Colorky a jim podobné antény zcela vyhořely. Znovu opakuji, pohybujeme se v oblasti, kde muxy 2,3 jedou v rozmezí od 38 dbuV v nejlepším případě k hodnotě 32 dbuV. LTE rušička je od antény max. 150 metrů a k tomu ještě ve stejném směru.

Vy mě tu odkazujete na nějaké obecné tlachy o LTE a přitom, jak sleduji máte nejen v těch instalacích zmatek:
-Jak jste přišel na to, že síto je dobrá anténa do míst s pre-echem? Když to zjednodušeně řeknu "podstatou" eliminace nežádoucího vysílače je přece směrovější anténa nastavená tak, aby se vliv nežádoucího vysilače co nejvíce potlačil.
-Jak máme rozumět tomu, že muxy 2,3 jedou v rozmezí 38dBuV a v nejlepším případě 32dBuV? To signál s vyšší úrovní je horší nebo jak?
-Má-li signál žádoucí úroveň cca 38dBuV a odpovídající chybovost, pak není problém zařadit přímo na výstup z antény LTE filtr a pak pracovat dále.
-Pokud jste namontoval někde síto při prahové úrovni 32dBuV a bez nějakých selektivních prvků to řešil širokopásmovým terozem, tak jste si na problém zadělal už dávno, to Vám klidně mohla zarušit třeba "zdola" blízká CDMA

Pokud je příjem realizován odrazy od okolních kopců je husté síto téměř vždy nejlepší volbou. Dlouhé směrové antény jsou velmi citlivé na homogenitu pole. Já osobně bych ještě v tomto uvedeném případě vyzkoušel 10-ti prvkovou yaginu laděnou přesně na K 58,5 a napájenou jednostupňovým předzes.59(dá se zkonstruovat a naladit přesně na daný kanál, přičemž už ob- kanál vše ostře potlačuje - nechci zde dělat reklamu, ale tyto od p. Malého jsou v tomto velmi dobré včetně impedančního přizpůsobení k dipólu antény).
Pokud nepomůže ani toto (investice +- 600 Kč), a silný rušivý signál bude do rozvodu stále pronikat, potom, jak psal níže Doliňák, nepomůže už asi nic, resp. je mimo finanční únosnost pro ITA.
 Pozn. Když mu doteď CDMA příjem nerušila, je přece jasné, že problém způsobuje LTE od spuštění blízké a výkonově silné BTS, navíc jak uvádí - ve směru příjmu žádaného signálu.  :)
Kolego, já tu hovořím o vlivech pre-echa, a v takovéto lokalitě určitě je použití antény typu síto dost nešťastným řešením. Můj Poslední dovětek o CDMA je míněn tak, že uvedený typ antény je vždy žádoucí doplnit nějakou vhodnou propustí anebo jinými prvky. Je městě a okolí je zcela normální a běžná záležitost. Nevím, čemu nerozumíte.
Honda Enduro Team


Horal

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 691
    • Zobrazit profil
Re:měření ČTÚ Letovice - Kojál
« Odpověď #109 kdy: 04. 01. 2015, 12:49:00 »
Teď jsem se lépe podval na tu mapu a vyznačená BTS je přesně na opačnou stranu od Letovic než Kojál, takže jsem poněkud zmaten.
Zmatený je celý příspěvek od uživatele Butes, plně souhlasím s tím, co napsal Dolinak. Při úrovni 32dBuV stavět někomu "za peníze anténu" je velmi odvážné.
K výběru antény typu síto s širokopásmovým předzesilovačem jako vhodné do míst s vlivy "pre-echa" k tomu se raději vyjadřovat nebudu, už to udělali jiní. A k matematice, že 32dBuV>38dBuV raději také ne.
Jen bych připomenul, že v lokalitách s odrazy a vlivy pre-echa je nutnost použití kvalitní měříci techniky s možností měřit impulsní odezvu. To je dnes naprosto klíčové.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Dolinak

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 186
    • Zobrazit profil
Re:měření ČTÚ Letovice - Kojál
« Odpověď #110 kdy: 04. 01. 2015, 13:04:18 »
Pokud se zpracovávají úrovně něco málo nad 30dBuV, tak neduhy echa obecně jsou nepodstatné. Protože při nějakém odsměrování antény, nebo použití dlouhé v nehomogením poli, příjem zabije.
Buď anténu nastavím na maximum a má to přijatelnou chybovost a TV to sežere i s echem, nebo prostě příjem není možný.

Znovu opakuji, že se bavíme o hraničních úrovních.


A matematiku, že 32dBuV>38dBuV dle mého názoru považujme za pravopisný překlep.
Máme selský rozum.
Ve čtyřech letech mi můj první obvod se žárovkou a plochou baterkou nefungoval.

Ten drát byl SMALTOVANÝ!


Butes

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 550
  • DVB-T Ready-Krásné 100kW!
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:měření ČTÚ Letovice - Kojál
« Odpověď #111 kdy: 04. 01. 2015, 16:44:51 »
Teď jsem se lépe podval na tu mapu a vyznačená BTS je přesně na opačnou stranu od Letovic než Kojál, takže jsem poněkud zmaten.
Zmatený je celý příspěvek od uživatele Butes, plně souhlasím s tím, co napsal Dolinak. Při úrovni 32dBuV stavět někomu "za peníze anténu" je velmi odvážné.
K výběru antény typu síto s širokopásmovým předzesilovačem jako vhodné do míst s vlivy "pre-echa" k tomu se raději vyjadřovat nebudu, už to udělali jiní. A k matematice, že 32dBuV>38dBuV raději také ne.
Jen bych připomenul, že v lokalitách s odrazy a vlivy pre-echa je nutnost použití kvalitní měříci techniky s možností měřit impulsní odezvu. To je dnes naprosto klíčové.

Je to soukromá instalace, za kterou nikdo nic neplatí. Nikde jsem nepsal, že to dělám někomu za peníze. Tzn. hraju si s tím sám. Jiní dobrodruhové mají už dávno satelit. Na vysvětlenou: 38dBuV platí pro mux2, hraniční hodnota 32dBuV pro mux3. Nevím, co je na tom k nepochopení.

to Tonda: Je to jednoduché. Anténa je směrovaná přesně opačně než je Kojál. Přímý směr není kvůli panelákům možný. Jak už jsem psal, údolí je plné odrazů. Tzn. do antény pálí LTE tak, jak je na mapě vyznačeno.

to Wolfgang: o CDMA není řeč. Nedělejte to složitější, než to dosud je.

to Geofyzik: Děkuji za přínosnou radu.
DVB-T Krásné 32k 34k 39k, Andrlův Chlum 45k
Phillips 32PFL7406K, Leadtek WinFast DTV1800H
DVB-S Astra 19,2°E 23,5°E; Philips 32PFL7406K
DAB Technisat DigitRadio 210 IR
FM Philips LX600


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re:měření ČTÚ Letovice - Kojál
« Odpověď #112 kdy: 04. 01. 2015, 16:49:27 »
Mel jsem tu rozepsany dost dlouhy prispevek a nez jsem ho dopsal tak mi vyprselo prihlaseni a nasledne se samozrejme cely text vymaze, fakt uzasne, opravdu to cloveka potesi  >:(

Kazdopadne jeste jednou to zkusim ale asi uz strucneji.

Micha se tu nekolik problemu.

1) Likvidacni vliv LTE na prijem slabeho mistniho signalu
Jestlize mame situaci, kdy je prijiman nejaky mistni vysilac, a tento prijem je vlivem terenu slaby, je samozrejme spusteni blizke LTE BTS vetsinou likvidaci daneho prijmu, pokud se jedna o kanaly 59 a 60. Extremne silny signal LTE par MHz od daneho DVB-T kanalu nelze nebo lze jen obtizne potlacit bez toho, aby to melo zasadni vliv na signal prijimany. A tady se dostavame k otazce: jak by mel CTU v techto pripadech postupovat? Jedna se o prijem vysilace mistniho (100 kW vysilac 27 km od mista prijmu urcite neni prijem dalkovy a je pro oblast urcen), do doby spusteni LTE prijem mozny byl, a po spusteni LTE jiz mozny neni a s nejvetsi pravdepodobnosti ani nebude, jak psal nize Dolinak. Co CTU udela? Odkaze daneho divaka postizeneho LTE na satelitni prijem s mesicnimi poplatky? Doporuci mu kanalovy system pro STA, ktery by situaci mozna resil, ale je cenove mimo relace pro ITA (a je otazkou, zda by vubec kvuli vysokemu sumovemu cislu dany signal zpracoval...). Je prece evidentni, ze problem je primarne zpusoben jen a pouze spustenim LTE BTS...

2) Pouziti anteny a zesilovace
Pro oblast jako je tato lokalita neni pouziti husteho sita a nizkosumoveho zesilovace nic nevhodneho, ba naopak, spise se jedna o spravne reseni. Samozrejme tu vsichni varime z vody, protoze jsme to tam nikdo nemerili, ale z obecnych informaci od Butese to tak vychazi. Moznosti by byla ona uzce ladena kanalovka s predzesilovacem, ktery by zesilil k.59 a zaroven potlacil LTE, otazka je, zda by to bezny prvek technicky zvladl. Pak by bylo resenim pouzit stavajici sito na prijem zbylych siti spolecne s vykonnym LTE filtrem (napr. typ s potlacenim jiz nad k56), novou kanalovku s predzesilovacem na k59 a za toto zapojit dvouvstupy Alcad AM-374 a vyrovnat urovne, popr. jen sloucit bez dalsiho zesileni, pokud by urovne dostacovaly.

Echo nemusi mit negativni vliv, spousta prijimacu se s tim v pohode vyrovna.

Samozrejmosti je promereni a instalace za pouziti zmineneho meraku s merenim impulsni odezvy.

Jinak u BTS 150 metru od domu je otazka, zda to ruseni neni i inband ruseni. BTS stavene na Huawei maji velmi vysoke vyzarovani sumu a bordelu i mimo vysilany kanal, ze zkusenosti vim, ze do 50-100 metru od BTS je zvyseni sumove hladiny v UHF pasmu natolik vyrazne, ze vetsinou nelze prijimat ani signaly s urovni na antene 45-50 dBuV ktere drive mozne prijimat bylo, a nebo vyrazne zhorsi parametry techto signalu. A zduraznuji, ze se opravdu jedna o inband ruseni, protoze ani "likvidace" samotneho LTE signalu na 791+MHz napr. filtrem toto ruseni neodstrani. Neco podobneho byl sveho casu i Ufon, kdy taktez v blizkosti jejich BTS narostlo ruseni a sumova hladina naprosto zasadne.
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


Alex Gaga

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 726
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:měření ČTÚ Letovice - Kojál
« Odpověď #113 kdy: 04. 01. 2015, 17:04:02 »
Už samotná úroveň signálu na anténě vypovídá o tom, že i 100kW vysílač nemusí být ve vzdálenosti 27km od něho určený pro danou oblast. To jenom tak na okraj...


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:měření ČTÚ Letovice - Kojál
« Odpověď #114 kdy: 04. 01. 2015, 17:04:51 »
... Znovu opakuji, pohybujeme se v oblasti, kde muxy 2,3 jedou v rozmezí od 38 dbuV v nejlepším případě k hodnotě 32 dbuV. ..

..
-Jak máme rozumět tomu, že muxy 2,3 jedou v rozmezí 38dBuV a v nejlepším případě 32dBuV? To signál s vyšší úrovní je horší nebo jak?
..
To je jen nepochopeni trochu nestastne formulace, nejlepsi pripad se vztahoval k 38 a ne 32.


Butes

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 550
  • DVB-T Ready-Krásné 100kW!
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:měření ČTÚ Letovice - Kojál
« Odpověď #115 kdy: 04. 01. 2015, 17:15:25 »
Rád si počkám na oficiální vyjádření ČTÚ. Kéž by tu BTS vypnuli. Je zajímavé, že jejich spuštění vůbec schválili, když na nedalekém Svárově LTE od O2 už běží. Stačí se podívat, jak jsou tyhle svářečky výkonné. Na mapě operátora na sever od Svárova směr Svitavy, kde žádná jiná spuštěná není, dosahuje její pokryti setsakramentsky daleko.

P.S. Za odhlašování během psaní příspěvku bych vraždil. >:(
« Poslední změna: 04. 01. 2015, 17:39:32 od Butes »
DVB-T Krásné 32k 34k 39k, Andrlův Chlum 45k
Phillips 32PFL7406K, Leadtek WinFast DTV1800H
DVB-S Astra 19,2°E 23,5°E; Philips 32PFL7406K
DAB Technisat DigitRadio 210 IR
FM Philips LX600


Horal

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 691
    • Zobrazit profil
Re:měření ČTÚ Letovice - Kojál
« Odpověď #116 kdy: 04. 01. 2015, 17:39:27 »

Echo nemusi mit negativni vliv, spousta prijimacu se s tim v pohode vyrovna.

Samozrejmosti je promereni a instalace za pouziti zmineneho meraku s merenim impulsni odezvy.

Echo nemá negativní vliv, je tehdy pokud máme nějaký rozumný rozdíl v úrovních signálu "zádoucí x nežádoucí" vysilač. Odhadem to může být u QUAM 64 cca 18dB. Pokud je rozdíl menší, začíná stoupat chybovost signálu. Taková je má konkrétní zkušenost. Jinak souhlasím s tím, že nikdo neví jaká kvalita signálu se ve zde popsané lokalitě nachází.

Nevím kde jste vzal ty informace ohledně BTS Huawei, ale jiná technologie se momentálně v ČR nepoužívá. Výjimka z okolních zemí je Německo, kde pro Telefonicu o2 bylo vybráno konsorcium Nokia-Siemens. Ve vzdálenosti 150m od antény totiž může být rušivým elementem jakýkoli vf zdroj.


Horal

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 691
    • Zobrazit profil
Re:měření ČTÚ Letovice - Kojál
« Odpověď #117 kdy: 04. 01. 2015, 17:48:42 »
Rád si počkám na oficiální vyjádření ČTÚ. Kéž by tu BTS vypnuli. Je zajímavé, že jejich spuštění vůbec schválili, když na nedalekém Svárově LTE od O2 už běží. Stačí se podívat, jak jsou tyhle svářečky výkonné. Na mapě operátora na sever od Svárova směr Svitavy, kde žádná jiná spuštěná není, dosahuje její pokryti setsakramentsky daleko.

P.S. Za odhlašování během psaní příspěvku bych vraždil. >:(
Já bych tady podotkl jen jedno,
ČTÚ zde není v roli nějakého mesiáše, tento úřad měl v termínech jaké sám stanovil od mobilních operátorů dokumentaci týkající se rozvoje sítí k dispozici. Tyto materiály také odsouhlasil. Bez tohoto kroku by žádná výstavba nemohla proběhnout.
Jak pečlivě a jak dlouho se zabývali studiem dokumentace a analýze negativních vlivů nevím. V německy mluvících zemí národní regulátor, operátoři a mesiresortní komise ministerstev tohle řešili několik let předem.


Alex Gaga

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 726
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:měření ČTÚ Letovice - Kojál
« Odpověď #118 kdy: 04. 01. 2015, 17:57:15 »
Rád si počkám na oficiální vyjádření ČTÚ. Kéž by tu BTS vypnuli. Je zajímavé, že jejich spuštění vůbec schválili, když na nedalekém Svárově LTE od O2 už běží. Stačí se podívat, jak jsou tyhle svářečky výkonné. Na mapě operátora na sever od Svárova směr Svitavy, kde žádná jiná spuštěná není, dosahuje její pokryti setsakramentsky daleko.

P.S. Za odhlašování během psaní příspěvku bych vraždil. >:(
Je dobré si položit otázku, jestli lidem udělá větší radost rychlý internet, anebo pár mazanic v DVB-T...


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re:měření ČTÚ Letovice - Kojál
« Odpověď #119 kdy: 04. 01. 2015, 18:45:51 »
Citace
Nevím kde jste vzal ty informace ohledně BTS Huawei, ale jiná technologie se momentálně v ČR nepoužívá. Výjimka z okolních zemí je Německo, kde pro Telefonicu o2 bylo vybráno konsorcium Nokia-Siemens. Ve vzdálenosti 150m od antény totiž může být rušivým elementem jakýkoli vf zdroj.

Meril jsem na nekolika mistech na strechach, kde jsem detailne znal prijimove podminky. Napriklad na prazskem Jiznim Meste bylo na nekolika domech kde jsem se casteji pohyboval mozne v pohode prijimat nemecke vysilani na kanale 27 z Loebau, uroven na antene kolem 35-40 dBuV bez vetsich problemu. Po spusteni BTS v okoli resp. jejich prepnuti na Huawei prijem skoncil. Do te doby tam byly systemy Nokia-Siemens a ruseni nebylo. A bavim se nejen o LTE, ale i o 3G od Huawei - vicemene se jedna o posledni dva-tri roky, nikoliv jen posledni rok, kdy se pousti LTE. Stejne tak prijem vzdalenejsich vysilacu jako je napr. Krasov nebo Klinovec se tam vyrazne zhorsil (urovne 45-55 dBuV povetsinou).

Z doslechu mam informace, ze spektralni maska Nokia-Siemens vs. Huawei se promitala dokonce i na nejakem seminari CTU a byl tam jasne patrny vyrazny rozdil v potlaceni sumu a vyzarovani mimo kanal vysilace (samozrejme v neprospech Huawei).

Jiz nekolikrat tu byl popisovan i pripad mistniho redaktora Lukase Polaka (je to jedno z tech mist, kde jsem meril), kde po osazeni Huawei technologie vyrazne vzrostlo ruseni nejen na UHF, ale i v pasmu DAB (VHF 174-230 MHz) a prijem vzdalenejsich vysilacu se zhorsil nebo byl znemoznen. Tam se jednalo o BTS Vodafone, ktera drive bezela na Nokia-Siemens v 2G i 3G a nyni bylo 2G nahrazeno Huawei technologii a pridano LTE.
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz