Autor Téma: Převaděč, opakovač - jaký je rozdíl?  (Přečteno 6180 krát)

Butes

 • Profík
 • *****
 • Příspěvků: 549
 • DVB-T Ready-Krásné 100kW!
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Převaděč, opakovač - jaký je rozdíl?
« kdy: 11. 12. 2010, 20:14:40 »
Po dlouhých debatách ohledně špatných příjmových podmínek digitálního signálu z Kojálu se obyvatelé Boskovic dočkají některé formy dokrytí.
http://blanensky.denik.cz/zpravy_region/boskovice-pisi-stiznost-temer-nemaji-digitalni-sig.html

Tiskový mluvčí ČT se zmiňuje o různých formách distribuce signálu.  „Podle výsledků by bylo posílení sítě 1 vhodné. Nyní řešíme, zda dodat digitální převaděč, opakovač nebo problém řešit jinak. Obrátili jsme se na České radiokomunikace s návrhem společného postupu, aby byla naplněna podmínka úplné programové nabídky eventuálního digitálního dokrývače pro Boskovice.“
Jak chápat rozdíly mezi termíny digitální opakovač, digitální převaděč či problém řešit jinak:)?
Co je pro koncového uživatele příznivější z hlediska příjmových podmínek, požadavků na anténní techniku koncového uživatele?
 
« Poslední změna: 11. 12. 2010, 20:16:33 od Butes »
DVB-T Krásné 32k 34k 39k, Andrlův Chlum 45k
Phillips 32PFL7406K, Leadtek WinFast DTV1800H
DVB-S Astra 19,2°E 23,5°E; Philips 32PFL7406K
DAB Technisat DigitRadio 210 IR
FM Philips LX600

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0


Alois Klepáč

 • Stálý člen
 • ***
 • Příspěvků: 209
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re: Převaděč, opakovač - jaký je rozdíl?
« Odpověď #1 kdy: 11. 12. 2010, 20:22:49 »
Z pohledu diváka je to úplně jedno, výraz "opakovač" se používá v případě, že je signál šířen na stejném kanálu jako se vysílá přímo z vysílače, který ho signálem zásobuje.


Kuba Melín

 • Global Moderator
 • Profík
 • *****
 • Příspěvků: 732
  • Zobrazit profil
  • DVB Servis
  • E-mail
Re: Převaděč, opakovač - jaký je rozdíl?
« Odpověď #2 kdy: 11. 12. 2010, 22:04:05 »
Pokud je v dané oblasti velký problém s DVB-T, které tam jde z více vysílačů, signál je rozbitý, je tu silné echo apod., je lepším řešením převaděč - což jsou typicky ty Boskovice, viděl jsem screeny z echo měření, a vážně mazec (dvojité pre-echo!). Samozřejmě i zde lze použít opakovač, otázka je, zda to nepřinese ještě více problémů než užitku.

Opakovač je pak ideálním řešením v místech, kde je velmi slabý signál z jednoho vysílače a místo je třeba dokrýt - například v údolí, za kopcem atd. - což je třeba Aš, Nemanice.
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


Aleš Pipek

 • Profík
 • *****
 • Příspěvků: 729
 • QTH: Pardubice (není li uvedeno jinak)
  • Zobrazit profil
  • RCD Radiokomunikace spol. a.s.
Re: Převaděč, opakovač - jaký je rozdíl?
« Odpověď #3 kdy: 15. 12. 2010, 12:26:09 »
Pokud je v dané oblasti velký problém s DVB-T, které tam jde z více vysílačů, signál je rozbitý, je tu silné echo apod., je lepším řešením převaděč - což jsou typicky ty Boskovice, viděl jsem screeny z echo měření, a vážně mazec (dvojité pre-echo!). Samozřejmě i zde lze použít opakovač, otázka je, zda to nepřinese ještě více problémů než užitku.

Opakovač je pak ideálním řešením v místech, kde je velmi slabý signál z jednoho vysílače a místo je třeba dokrýt - například v údolí, za kopcem atd. - což je třeba Aš, Nemanice.
Kubo, samozřejmě Ti musí dát za pravdu každý kdo o opakovačích něco ví, ale takových lidí je v této zemi jak šafránu. A bohužel Ti co často rozhodují jsou největší amatéři.


pevy

 • Závislák
 • ****
 • Příspěvků: 492
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re: Převaděč, opakovač - jaký je rozdíl?
« Odpověď #4 kdy: 15. 12. 2010, 13:57:05 »
Samo slovo to přímo vysvětluje: OPAKOVAČ - opakuje tentýž kmitočet (= TV kanál), PŘEVADĚČ - převádí přijímaný kmitočet jinam (= jeden TV kanál převede na jiný TV kanál). Výhodou prvního řešení je úspora kmitočtů, rizikem možné ovlivnění primárním vysílačem  (zpravidla vzdálenějším, s nímž tvoří jednofrekvenční síť). Výhodou druhého řešení (takto se řešívalo dokrývání v analogu) je to, že jde o bezkompromisní řešení. Žádné ovlivnění primárním vysílačem zde není možné (jiný kmitočet). Nevýhodou je nutnost použití dalšího kmitočtu (jichž není k dispozici nekonečné množství).
DVB-T/T2: Černá hora (K26,28,31,45), Krásné (K26,28,34), Kojál, Praděd, Klodsko (K22,25,33,46,47), Andrlův chlum (K21), Sněžné jámy (K22,24,30,37,47), RS5 Litomyšl (K35), RS7 Svitavy (K42).
DAB: Teleko Černá hora 5D, ČRo 12C+12D

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0


Martin Patera

 • Stálý člen
 • ***
 • Příspěvků: 191
  • Zobrazit profil
  • OK1MJO
Re: Převaděč, opakovač - jaký je rozdíl?
« Odpověď #5 kdy: 17. 12. 2010, 19:27:53 »
Pokusim se srozumitelne vysvetlit rozdil mezi prevadecem a opakovacem pro laiky.
Mam vlastni zkusenosti s obojim, jelikoz jsem mel na MHMP na starosti nekolik opakovacu a dva prevadece. Jako radioamater jsem jak prevadec, tak opakovac dokonce vyrobil (http://www.ok0bez.com). Sice ne v oblasti digitalniho DVB-T, ale konstrukcne jsou si DVB-T a uzkopasmove analogove systemy dost podobne.
Jedinej rozdil je, ze analogove opakovace maji vetsinou i zpozdovaci linku a je jednodussi synchronizace narozdil od oboustrannych (mel jsem na starosti vysilacky) systemu.
Linearni opakovace se u nas pouzivaji predevsim pro pokryti vnitrnich prostor (tunely, sportoviste...).
Takto vypadaji linearni opakovace pro trunkovy system TETRA (byl jsem jednim s operatoru Prazske site TETRA... MRS-TETRA, pouziva ho i mestska policie Praha/dopravni podnik PHA atd. ; konkretne v autotunelech se pouziva kombinace systemu od RCD-Pardubice a svedske firmy Avitec) : http://www.ok1mjo.com/all/tetra/vseobecne_informace/linearni_opakovace/
Z velikosti, popisu a obrazku si udelat obrazek o temer stejnem systemu pro DVB-T. V podstate je to stejne, jen na vstupu a vystupu nejsou uzkopasmove filtry (30-50kHz), ale sirsi (9-12MHz) s vyrovnanou charakteristikou pro nekolik tisic nosnych COFDM.


Opakovac je zarizeni, jenz v podstate neaktivne "baluje" signal linearnim zpusobem.
Je to linearni "nedemodulacne-modulacni" zarizeni, ktere je levnejsi nez prevadec a je vetsinou mensiho rozmeru nez opakovac.
Na vstupu kam se pripoji koaxial od vysoce smerove kanalove anteny (zdroj DVB-T vf signalu, musi to byt "vzdalenejsi" vysilac, aby se u divaku v uzemi pokrytem opakovacem nemichal signal zdrojoveho vysilace a mistniho opakovace na stejnem kanalu), ktera je vetsinou vzdalena vice jak 30x nasobek vlnove delky od vysilaci sektorove anteny tohoto opakovace (na vysilaci strane opakovace nikdy neni vsesmerova antena, takze opakovac pokryva jen urcitou oblast protilehle vysilaci anteny opakovace nez je smer zdrojoveho vysilace) je kanalova pasmova propust s predzesilovacem.
Pote muze byt smesovac s oscilatorem (pro pripad, pokud balovaci signal opakovace ma vysilat na jinem kanalu nez zdrojovy signal) a na konci je opet kanalova pasmova propust (muze zde byt i zpozdovaci linka kvuli OFDM synchronizaci se zdrojovym vysilacem) s linearni vykonovym (PA) zesilovacem s typicky 2-5W PA.


Maly televizni prevadec je v podstate velky televizni prevadec jako je treba na Cukraku.
Cili je tam MW linka/vlakno kam se privadi transport stream ITU-656 signal pomoci ATM technologie a je tam standardni TV DVB-T vysilac s vykonem typicky do 50W PA a GPS prijimacem pro casovou (SFN) synchronizaci televizni vysilaci site.
Maly televizni prevadec je v podstate rack, kde se ATM signal MODULUJE (linearni opakovac nema MODULATOR....system se nedemoduluje/nemoduluje) do DVB-T OFDM VF signalu (8MHz/do 10mW) a nasledne se prozene skrze koncovy zesilovac (PA) s kanalovou propusti (u nekterych prevadecu se pouziva vf cast s IF...mezifrekvenci, ktera se nasledne transvertoruje na pracovni konecny kmitocet) a vystup se pripoji pres splittery (http://www.rcd.cz/cz/pdf/xa2000T-cz.pdf) do 1 az 4 vysilacich sektorovych anten do urcitych smeru nebo do vsech smeru....tedy i do smeru nejblizsich SFN hlavnich vysilacu.
Jelikoz je prevadec aktivni modulacni zarizeni do ktereho se nezavisle v MW pasmu/vlaknem privadi ATMkem DVB-ASI/DVB-SPI TS datovy signal (ITU-R656) z nehoz CPU+DSP vygenerujou vlastni OFDM vysokofrekvencni radiovy signal, tak mu a ani divakum kteri chytaji signal z tohoto prevadece (i kdyz je divak mezi prevadecem a nejblizsim SFN hlavnim vysilacem) nevadi signal nejblizsiho SFN velkeho vysilace.
Je jasne, ze prevadec je mnohem drazsi zarizeni, protoze ma mnoho aktivnich prvku.

Kdyz by se melo porovnavat, tak linearni DVB-T prevadec je soucastkove (bloky) za 100kKc - 400kKc a prevadec je za 300kKc-6megaKc.

Opakovac ma urcita omezeni z hlediska geografie cileneho pokryteho uzemi. Na cilovem pokrytem uzemi totiz nesmi byt signal z hlavniho zdrojoveho vysilace. Pokud STB zachyti oba signaly (z hlavniho vysilace a o neco malo zpozdeneho signalu z opakovace), tak STB nedokaze spravne detekovat signal a divak nechyti nic.
U prevadece toto nevadi, signaly se muzou "michat" a nekdy je to i zamerem.

Typicky maly tv prevadec pouziva napriklad toto:
http://www.ok1mjo.com/all/ostatni/STA_Alcad/DME_1000-T_series_01-2004.pdf.
Ty 4 TS signaly se privedou pomoci MW/vlakna a IF mezifrekvencni vf signal se transvertoruje na pracovni TV kmitocet (kanal), zesili pomoci PA zesilovac a skrz kanalovou propust se pusti do vysilaci TV anteny.

Vyhodou prevadece (ktery neni v SFN) je to, ze se signal remoduluje, tudiz je mozne do lokalniho MUXu vpustit treba i lokalni televizi. Do signalu v opakovaci se "dostat" neda....co jde dovnitr se vypusti na vystupu v podstate jen zesilene. 

Pokud jste starosta obce, pak pro pokryti postaci vetsinou levnejsi opakovac (pokud to mistni geograficke podminky dovoli). Ale pokud se starosta obce domluvi se starosti v blizkem okoli, tak je lepsi tv prevadec s "vlastnim MUXem" na jinem nez SFN kanalu.
Vyhodou tohoto reseni je, ze se do MUXu (treba MUX3/4) muze "primodulovat" AV signal z mistni televize/detskeho hriste/parkoviste (jelikoz tyto "domaci" signaly postacuji ve S-VHS kvalite s mensim bitrate, tak do MUXu muzete dostat i treba 5 vlastnich TV "stanic"), dokonce nektere (hlidani parkoviste, detske hriste) nemusi byt v "SD-PAL" rozliseni 752x576, ale napriklad ve DVB-T standardnich 384x576/384x288/192x144 co maj i jen 300kbps.
Takze nejen, ze starosta "dotahne" MUX3 do mistnich obci, ale soucasne tam budou "lokalni TV programy". A pokud v MUXu (treba 3) pribudou 2 celostatni programy, tak lze lokalni zmenit vysilaci parametry (zvysi se tim celkovy bitrate MUXu) a tak tento lokalni MUX zvladne odvysilat jak vsechny 4 celoplosne programy, tak i 5-8 lokalnich TV "smycek".

Az budu zdravej (v soucasnosti jsem v ID, takze ani nepisu do Digizone clanky/recenze), tak bych mohl udelat clanek s fotkama a popisama o TV prevadeci/opakovaci/obecni televizi.
U analogoveho PALu to bylo vse jednodussi (http://picasaweb.google.com/ok1mjo/ZatecTVVykryvacStaryVrch#), bohuzel u digi DVB-T je to o dost slozitejsi a drazsi. V podstate mam myslenku vyrabet obecni DVB-T/T2 vysilace, protoze jsou u nas jen 2 vyrobci.
Uz jsem neco i udelal...see:


Snad to na vysvetleni rozdilu mezi prevadecem a opakovacem staci.
Pokud se chcete podivat na opakovac pro vysilacky (temer stejne jako pro DVB-T), tak see:
http://www.rcd.cz/cz/pdf/bx203-cz.pdf
http://www.rcd.cz/cz/pdf/bx252-cz.pdf

« Poslední změna: 17. 12. 2010, 19:47:28 od Martin Patera »
Zatec-Podmesti JO60SH
www.ok1mjo.com
www.ok0bez.com
DVB-S/S2: stb IceCrypt S4000 HDPVR
Toroidal90, LNB 0.4dB, PreAmp 14dB + 25m koax (9dB/100m),
28E/26E/23E/19E/13E/9E/5E/1W,
Uncommitted Switch 16in/1out EMP-CENTAURI P.168 V2,
DiSEqC 1.1
DVB-T/T2/C: tv Sony Bravia KDL-40EX653