Autor Téma: příjem Polské televize  (Přečteno 40109 krát)

Richard Falta

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 57
    • ICQ komunikátor - 595710263
    • Zobrazit profil
    • E-mail
příjem Polské televize
« kdy: 04. 09. 2010, 13:05:01 »
Dobrý den, zakoupil jsem si anténu color Digi maxi se ziskem 9-12 dBa.Bylo by možné na tuto anténu zachytit Polské televize nebo dvb-t ze Saska v Ujezdě Nad Lesy?

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Filip Heczko

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 231
    • Zobrazit profil
Re: příjem Polské televize
« Odpověď #1 kdy: 04. 09. 2010, 14:11:36 »
Nevím... Nechápu ale, proč se ptáš. Vyzkoušej, ne? :D


Richard Falta

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 57
    • ICQ komunikátor - 595710263
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: příjem Polské televize
« Odpověď #2 kdy: 04. 09. 2010, 14:37:17 »
já to zkoušel a ono to nešlo tak mně zajímalo jestli má cenu s tím víc natáčet, koupit zesilovač atd.


Filip Heczko

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 231
    • Zobrazit profil
Re: příjem Polské televize
« Odpověď #3 kdy: 04. 09. 2010, 15:23:47 »
Jak je známo, antenářina bez měřicí techniky je duchařina. Takže jestli chceš příjem realizovat sám, nezbývá ti nic, než zkoušet, nakupovat, laborovat atd... Otázkou je, jestli se ti to vyplatí a nevíš, jestli ti to bude vůbec hrát.


Miloslav Soška

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 750
  • QTH Horní Stakory
    • ICQ komunikátor - 228301424
    • Zobrazit profil
    • pureradio.cz
    • E-mail
Re: příjem Polské televize
« Odpověď #4 kdy: 04. 09. 2010, 16:40:23 »
Filipe, máš recht, ale v tomhle případě by to fungovat mohlo i bez složitého laborování, pokud je nerušený výhled na sever a severovýchod, analogová polská televize by běžet mohla. DVB-T ze Saska také, ale to už chce minimálně dvojče s vhodným zesilovačem. DVB-T z Polska je nepravděpodobné. Ale samozřejmě, více napoví měření přístrojem ;)
« Poslední změna: 04. 09. 2010, 16:50:12 od Miloslav Soška »
DVB-S - Ariva 100, Wave Frontier T55 -  23.5°E, 19.2°E, 13°E - FTA
DVB-T - SHARP Aquos LC-40LE630E - k. 6, 25, 29, 30, 35, 38, 40, 60 - ČH, Černá Studnice, Sněžné Jámy
DAB/DAB+/DMB/DRM/SDR/VKV - EzCap USB Dongle, Lingo iJoy Plus, Kenwood KDC-DAB41U, Dual DAB 50, Himalaya DRM 2009
PMR, CB, sdílenky

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Richard Falta

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 57
    • ICQ komunikátor - 595710263
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: příjem Polské televize
« Odpověď #5 kdy: 04. 09. 2010, 19:47:27 »
děkuji


Lukáš Polák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 688
  • Bývalý redaktor DigiZone.cz, nyní Český rozhlas
    • Zobrazit profil
    • Digitální rádio
    • E-mail
Re: příjem Polské televize
« Odpověď #6 kdy: 06. 09. 2010, 14:10:41 »
V Praze není s příjmem analogových signálů z Polska problém. Běžně tu hraje Klodzko, Jelenia nebo Zielona Gora, dokonce i 200 Wattový vysílač Kulin Klodzki s programy Jedynka a Dwójka. Téměř aktuální seznam najdete jako součást mého podpisu. Je ale pravdou, že to chce trošku lepší anténu, než je color Digi maxi. Na střeše mám Kathrein AOT 65, což je naprosto špička ve svém oboru, a také Color Super pro horizontální polarizaci. Počítám, že tolik, kolik jsem ale do toho vrazil já, byste asi investovat nechtěl.
Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. O oblast digitálního vysílání se zajímá již od roku 2001. Od února 2016 má na starosti web Českého rozhlasu Digital: http://www.rozhlas.cz/digital/


pevy

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 495
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: příjem Polské televize
« Odpověď #7 kdy: 06. 09. 2010, 15:31:28 »
Nevím jak teď, ale za komančů byl příjem PL programů v Praze a okolí dost oblíben. Šlo o vysílač Sněžné jámy v Krkonoších (TVP1 na K30 a TVP2 na K35), ale jeho příjem byl postupem času znemožněn (nebo velmi znesnadněn) tuzemskými vysílači, vysílajícími na témže kmitočtu. Šlo zejména o Votice (K30) a Chomutov (K35). Jelikož dnes jsou již oba tyto "rušiče" vypnuty, měl by být i příjem z tohoto polského stanoviště opět možný. Příjem těchto dvou programů byl často (s výhodou !) realizován klasickými YAGI anténami pro skupinu kanálů právě 30-35.
Pro úplnost dodám, že dnes je odtud srovnatelným výkonem v analogu vysílán i třetí TV program a to Polsat na K47 (nevím, jak je to v Praze a okolí s obsazeností tohoto kmitočtu, ale mělo by to jít taky). Vysílač Klodsko (Czarna gora) zahájil vysílání o hodně později, jeho příjem u nás už nebyl tak rozšířený a trochu mne překvapuje možný příjem až v Praze (asi to ale bude horší, než ze Sněžných jam). Vysílá na K21 (Polsat), K38 (TVP2) a K52 (TVP1).
DVB-T/T2: Černá hora (K26,28,31,45), Krásné (K26,28,34), Kojál, Praděd, Klodsko (K22,25,33,46,47), Andrlův chlum (K21), Sněžné jámy (K22,24,30,37,47), RS5 Litomyšl (K35).
DAB: Teleko Černá hora 5D, ČRo 12C+12D, Polskie radio Klodsko 5B


Richard Falta

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 57
    • ICQ komunikátor - 595710263
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: příjem Polské televize
« Odpověď #8 kdy: 06. 09. 2010, 15:36:29 »
zkoušel jsem chytat analog na zahradě, ze stožárem 4m. Chytl jsem akorát čt1 z ČH a z liberce a primu z Rychnova Nad kněžnou a ČT2 z pardubic a z Jeseníku. ze západu mi nic kromě digitalního vysílání nešlo ,jelikož ve směru na západ je barák.


Richard Falta

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 57
    • ICQ komunikátor - 595710263
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: příjem Polské televize
« Odpověď #9 kdy: 08. 09. 2010, 21:15:25 »
Tak jsem zkusil vyrazit s anténou na kopec v Květnici a chytl jsem Polsat 21ch, tvp2 38ch, a ještě jedno tvp2 ale to jsem nezjistil kanál a ještě jeden polsat.A fungovaly i Pardubice 39ch a 32ch s kvalitou 96.


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: příjem Polské televize
« Odpověď #10 kdy: 08. 09. 2010, 22:12:59 »
Nevím jak teď, ale za komančů byl příjem PL programů v Praze a okolí dost oblíben. Šlo o vysílač Sněžné jámy v Krkonoších (TVP1 na K30 a TVP2 na K35), ale jeho příjem byl postupem času znemožněn (nebo velmi znesnadněn) tuzemskými vysílači, vysílajícími na témže kmitočtu. Šlo zejména o Votice (K30) a Chomutov (K35). Jelikož dnes jsou již oba tyto "rušiče" vypnuty, měl by být i příjem z tohoto polského stanoviště opět možný. Příjem těchto dvou programů byl často (s výhodou !) realizován klasickými YAGI anténami pro skupinu kanálů právě 30-35.
Pro úplnost dodám, že dnes je odtud srovnatelným výkonem v analogu vysílán i třetí TV program a to Polsat na K47 (nevím, jak je to v Praze a okolí s obsazeností tohoto kmitočtu, ale mělo by to jít taky). Vysílač Klodsko (Czarna gora) zahájil vysílání o hodně později, jeho příjem u nás už nebyl tak rozšířený a trochu mne překvapuje možný příjem až v Praze (asi to ale bude horší, než ze Sněžných jam). Vysílá na K21 (Polsat), K38 (TVP2) a K52 (TVP1).


Sice Poláků jsem si užil nejvíce asi za dva roky v Ostravě, ale nemám nejmeněí tušení, co jsme to chytali. Pak opravdu v Praze, kde to běželo jako víno... Ale POZOR, zapomněl jsi na velice, velice důležitou věc, z které byla málem mezistátní ostuda a která je velice známá... HUSÁKOVA VLÁDA tehdy intervenovala u vlády polské, že jim ,,volnější polské mravy" a jeji vysílání amerických filmů a klipů, rozvrací morálku našeho pracujícího lidu ovládaného normalizací / tehdy jsem tam např. v pravidelném pořadu Non Stop Kolor, viděl prvně v životě koncert Jimiho Hendrixe, koncert The Doors, film The Who Quadrophonia, koncert Iron Maiden a třeba vynikající dokument o polských punkových kapelách Moja krew, tvoja krew, který bych hrozně rád viděl znovu, ale nikdo to nemá.../  a Poláci museli, tedy po váhání a tahanicích, to udělali, odvrátit tento vysílač / sledovaný v Praze / více do polského vnitrozemí, pryč od ČSSR a Husáka. Takže pak už to nešlo i když to ještě nic nerušilo. Pak jsem si užíval už Cyfra+ a Polsatu Cyfroweho z DVB-S, když to roky chodilo z Emu, to už v Liberci.A nyní tedy chytám v analogu Jelení horu a čekám, kdy se Poláci vzmohou na DVB-T.
« Poslední změna: 09. 09. 2010, 07:00:12 od José Brtník »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Lumír L

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 424
  • "Z krásné lži nám nikdy nová pravda nevyroste!!"
    • Zobrazit profil
Re: příjem Polské televize
« Odpověď #11 kdy: 09. 09. 2010, 06:24:42 »
V Ostravě se za bolševického běsnění přijímal vysílač Katowice - Kosztowy (někde se označuje jako Katowice - Myslowice) na kanálech R8 - TVP1 a K21 - TVP2, ale K21 začal vysílat z tohoto vysílače až v létě roku 1988. Do té doby se K21 vysílal z městského vysílače Bytkow nepatrným ERP výkonem, oproti výkonu z vysílače Kosztowy (asi 450kW ERP). A tam kde se K21 přijímat nedal (většina okolí Ostravy a samotného města) se přijímal vysílač Opole K23 - TVP2 s ERP 600kW. O tom, že by se na žádost senilního Husáka něco na vysílači Katowice v sedmdesátých nebo osmdesátých létech min. století něco provádělo s vyzařovacími diagramy AS směrem do tehdejší ČSSR nic nevím a to jsem měl info vždy od kompetentních lidí z tehdejší Správy radiokomunikací, oblast severní Morava. Takže tyto pověsti patří do říše báchorek!! Někdy kolem roku 2004-5 došlo u kanálu R8 ke snížení ERP výkonu z 260kW (do té doby to byl nejsilnější analogový tv vysílač ve třetím tv pásmu v Evropě) na 200kW, údajně kvůli rušení komunikačních prostředků služeb v PL v pásmu 200 - 300 MHz.


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: příjem Polské televize
« Odpověď #12 kdy: 09. 09. 2010, 06:47:12 »
V Ostravě se za bolševického běsnění přijímal vysílač Katowice - Kosztowy (někde se označuje jako Katowice - Myslowice) na kanálech R8 - TVP1 a K21 - TVP2, ale K21 začal vysílat z tohoto vysílače až v létě roku 1988. Do té doby se K21 vysílal z městského vysílače Bytkow nepatrným ERP výkonem, oproti výkonu z vysílače Kosztowy (asi 450kW ERP). A tam kde se K21 přijímat nedal (většina okolí Ostravy a samotného města) se přijímal vysílač Opole K23 - TVP2 s ERP 600kW. O tom, že by se na žádost senilního Husáka něco na vysílači Katowice v sedmdesátých nebo osmdesátých létech min. století něco provádělo s vyzařovacími diagramy AS směrem do tehdejší ČSSR nic nevím a to jsem měl info vždy od kompetentních lidí z tehdejší Správy radiokomunikací, oblast severní Morava. Takže tyto pověsti patří do říše báchorek!! Někdy kolem roku 2004-5 došlo u kanálu R8 ke snížení ERP výkonu z 260kW (do té doby to byl nejsilnější analogový tv vysílač ve třetím tv pásmu v Evropě) na 200kW, údajně kvůli rušení komunikačních prostředků služeb v PL v pásmu 200 - 300 MHz.

Neprovádělo se nic ani s Katowicemi ani s Opole. Šlo o vysílač, který ovlivňoval Prahu. Tedy Sněžné jámy, jak správně píše pevy. To si někde zjisti, že to otáčeli, ten vyzařovací výkon, více na Polsko a na žádost ČSSR. Ovšem samozřejmě mohlo jít o technickou záležitost, že jim to rušilo ty Votice a Chomutov, které tehdy spustili nebo chtěli spustit, či kýho čerta, co. V každém případě nasraní Pražané si to vysvětlili tak, že rudí nám zatrhli Poláky. To je prostě dobový fakt, jako je dobový fakt, že o to ČSSR požádalo a jako je fakt, že to Poláci otočili. Jestli už bylo prvotní to, že se jim to v Praze nelíbilo a proto honem vymysleli Votice nebo vymysleli Votice a ono se jim to tam jenom pletlo. To už dneska nezjistí nikdo. Ale že tím Pražany vytočili jako sviňa, tak na to ti mohu přísahat.
« Poslední změna: 09. 09. 2010, 07:19:20 od José Brtník »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Amos Komenski

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 279
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: příjem Polské televize
« Odpověď #13 kdy: 09. 09. 2010, 06:49:08 »
Lumíre, velice si vážím tvých kompetentních informací od kompetentních lidí ze Správy radiokomunikací, ale - bohužel, v té době byli na těchto postech lidé veskrze nekompetentní a jediná jejich kvalifikace byla naprostá oddanost režimu, rudá knížka a vázací akt s StB. Proto příště prosím raději pomlč o těchto kreaturách nebo se rozpomenu a otevřu kapitolu o tom, jak soudruzi a STBáci začali podnikat a kdožeto vlastně vytuneloval mnohé státní podniky. >:(


Lumír L

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 424
  • "Z krásné lži nám nikdy nová pravda nevyroste!!"
    • Zobrazit profil
Re: příjem Polské televize
« Odpověď #14 kdy: 09. 09. 2010, 07:11:47 »
Možná ano, ale určitě ne všichni! Byl jsem v kontaktu s techniky nebo vedoucími provozu FM a TV vysílačů v oblasti (např.). To jestli to byli nebo nebyli příslušníci StB mě bylo tehdy vcelku fuk, byli to fundovaní lidé na svých místech, kteří dokázali poskytnout info, ke kterým se člověk jinou cestou nedostal! Příslušníci StB byli možná někde jinde a určitě na vyšších úrovních než lidé se kterými jsem se stýkal! Navíc, jak jsem si posléze ověřoval nikdo z nich nebyl veden v žádné kategorii spolupracovníků StB dle lustračního zákona! Pokud máš info o tom tunelování apod. rád bych,abys mi je poskytnul. Jsem v kontaktu s lidma, kteří mají na starosti právě vyšetřování těchto kauz (podotýkám není to PČR ani SKPV), ale složky pracující na úseku ochrany státu a oni by je určitě rádi také přivítali, protože mají eminentní zájem tyto lumpárny vyšetřit!!! Předem ti dík!